Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Softver
Operativni sistemi i sistemski programi
Problem pri startovanju i bootovanju sistema
STRANA 2 OD 3  
obradmi Meni se pojavljivao slican problem 27.11.2023. 17:33 #680761

status: user
broj poruka: 7700
pre nekoliko nedelja ,znaci ploca (Asus b450 ,R2600) bipuje (normalan bip kao da se butuje),ali se ne javlja grafika ,kad pogledam timeline ,to se desilo posle win11 apdejta 23h2,pomislio sam da je graficka ,promenim graficku stavim hd 5770 isto .
Na reset pojavi se slika ,e sad ja sam apdejtovo na zadnji gpu driver RX550 i nekako
u isto vreme Win11 odradi apdejt ponovo ,kada sam hteo da pogledam koji je to apdejt
istoriju nisam uspeo da nadjem koji je to apdejt.Uglavnom posle toga sve radi normala.Standby kod mene radi normalno ,tako da ga cesto koristim ne zbog brzine butovanja ,nego sto zapamti gde sam stao .Za standby mislim da treba da se podesi S4 ili S5 u power menagment.Mislim da je Microsoft nesto zabrljao.



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator re 27.11.2023. 17:40 #680762

status: user
broj poruka: 4230
Da li si probao samo sa jednom memorijom u svakom slotu?

Pozitivna osobina da ljudi stalno preispituju svoja znanja i da u skladu sa tim funkcionišu je osobina velikih ljudi. Mali se i onako zadovolje osrednjošću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad 27.11.2023. 18:32 #680764

status: user
broj poruka: 4751

Jeste bre, čitaj šta piše.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
liman Jos ti je ostalo 28.11.2023. 06:11 #680766

status: user
broj poruka: 808
da probas drugi procesor, npr Intel...
Turbofolk will die very soon...!


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Dexter013 @obradmi 28.11.2023. 10:26 #680767

status: user
broj poruka: 17084
Nesto je softverski, neki konflikt, dal u windowsu drajveri bios, sve po malo nemam pojma

@operator
Da

@liman
Ma radilo sve cetiri godine sa am4 platformom, ali kapiram salu nije losa :)

Elem:
Probao sa hdmi kablom umesto displayporta, isto se desava.
​Probao i da palim gasim monitor i pre i posle masine, i u isto vreme, isto djavo...

Sad cu da izvadim 4070 ti
i da probam samo i samo sa integrisanom grafickom, ako sa njom uvek pali 100% kako treba,
znaci tu lezi konflikt pri butovanju, izmedju grafickih.

Posle cu da probam i druge sata aportove na ploci da tu bocnem primarni ssd, jer citam ima neki kao primarni neki sekundarni na nekim plocama,
mozda je nesto tako random.

I kad stigne nov ssd cist svez od 0 sistem instaliram, ali



nakon toga samo kosu da cupam jer nemam vise ideja sta da mu radim, nekad upadne u loop gde 7/8 puta moram da palim gasim i da se molim da se upali,
nekad iz drugog ili treceg puta, (nekad ni reset nakon paljnja ne pomaze) jako je iritanto,
ali kad se jednom upali, stabilan je kao stena cak i kad se OC sve zivo...

Cpu:AMD 7600x 5ghz+Aorus800
GPU: 4070ti Gianward
Ram: 6400mhz 32Gb
SSD:Samsung 1tb+HDD500gb
MBO:MSI B650
Case:MASTERCASE H500
PSU:Corsair 850w
Keyboard: NatecRX22
Mouse:Logitech Hyperion
Screen:ViewSonic 32


:: icq :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
liman Da li ima 28.11.2023. 11:14 #680768

status: user
broj poruka: 808
na monitoru dugmence za podesavanje primarnog porta za primanje signala?
Turbofolk will die very soon...!


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Gare87 ok 28.11.2023. 13:15 #680769

status: user
broj poruka: 4663
Ako je stabilno pod max load, onda ostaje da ploca nesto brljavi kad se podize ili diskovi. Ja ko sto reko nisam mogo da bootujem windows dok nisam ugasio jedan hdd, ostala 2 hhd-a rade normalno sve, i oba ssd-a rade normalno. Drugo ideje nemam :)

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Dexter013 Evo ga sta je, jos samo da ga resim nekako:) 28.11.2023. 15:22 #680770

status: user
broj poruka: 17084
Dakle uzvadio sam rtx 470 ti
iz kucista i ostavio da radi integrisana graficka. (pre toga vratio bios na default jer sam je disable u biosu)

10x restart pali se sve normalno
10x shut down, pali se sve normalno

Dakle 100 % je konflikt izmedju nvidije i integrisane graficke gde ploca ne zna sta da radi.

Inace ugasio sam je skroz u biosu, takodje i disable pa uninstal u windowsu, opet problem na random... Nekad pali nekad ne, nekad samo reset pomaze, nekad...

Kapiram da mozda neki update firmware-a / biosa za graficku (nvidiju) resava problem,
mozda, nadam se...

Da li je pipavo i opasno apdejtovati bios/firmware za graficke,
nikad to nisam radio jer nisam imao potrebe, neko ima iskustva?

Znam da maticna ploca ako se ugasi, komp prekine instalaciju, izvadi se usb stick
ili nestane struje, maticna ploca je 100% mrtva...

Dakle situacija je sledeca windows se uvek pali normalno samo sam sad nakon vracanja nvidije u kuciste upalio komp, opet crn ekran, ali sam sad koristio hdmi kabal a ne display port za integrusu, izvadio iz nvidije i bocnuo u integrusu, opala, tu je windows normalno. Pre toga sam koristio display port kabal na integrusi kad je crn ekran da proverim da ne baca sliku preko nje, ali zaeb je bio sto je hdmi izgleda primarni izvor.

Cpu:AMD 7600x 5ghz+Aorus800
GPU: 4070ti Gianward
Ram: 6400mhz 32Gb
SSD:Samsung 1tb+HDD500gb
MBO:MSI B650
Case:MASTERCASE H500
PSU:Corsair 850w
Keyboard: NatecRX22
Mouse:Logitech Hyperion
Screen:ViewSonic 32


:: icq :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad 28.11.2023. 15:46 #680771

status: user
broj poruka: 4751

Ne radi to, sjebaćeš kartu. Nije ni problem u njoj nego u ploči. Zašto MSI? Zar nisi video koliko kilometara teksta smo ispisali da se to ne uzima? Ne znam gde si kupio, probaj da zameniš za neku drugu.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Dexter013 @Alrad 28.11.2023. 16:01 #680772

status: user
broj poruka: 17084
Ako to ne resava problem necu naravno.

elem:

Ima jos nesto negde da se gasi za ovo integrisano sr4nje?

https://axe.rs/forum/attachments/1701183569495-png.51841/

Cpu:AMD 7600x 5ghz+Aorus800
GPU: 4070ti Gianward
Ram: 6400mhz 32Gb
SSD:Samsung 1tb+HDD500gb
MBO:MSI B650
Case:MASTERCASE H500
PSU:Corsair 850w
Keyboard: NatecRX22
Mouse:Logitech Hyperion
Screen:ViewSonic 32


:: icq :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad 28.11.2023. 16:37 #680773

status: user
broj poruka: 4751

Ja ne znam, moj bios nije takav. Vidim da ima i Hybrid Graphics, kao da obe mogu da rade u isto vreme stabilno, nema teorije. Jel si siguran da si dobro vezao power i reset dugmiće? Da nije okrenut polaritet, pogrešno obeleženi kablići, oštećeni, stoje labavo...

Nemoj ni da dolaziš u situaciju da rizikuješ grafiku da bi tako tragao za rešenjem. Menjaj ploču ili procesor za neki bez integrisane. Ako to uopšte ima veze, ne znamo to.

U najgorem slučaju pomiri se i stisni i reset, pa je samo jedan stis više, big deal. Ne gađaj topom komarca.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Dexter013 @alrad 28.11.2023. 16:40 #680774

status: user
broj poruka: 17084
Nije samo reset resenje, nekad ni reset ne pomaze, pokusavam da ga palim gasim bukvalno 10x, reset samo nekad pomogne ali ne uvek kao kod zene na njenom kompu, tamo je reseno sa hibernacijom i xmpc za memoriju (ona nema integrisanu) Zato kod mene ista stvar nije pomogla...

E sad:

Ubo sam hdmi u integrisanu i u monitor,
ubo sam takodje display port u nvidiju i u monitor

Sad kad dobijem crn ekran pri bootovanju samo na monitoru zamenim izlaz na suprotni (koji god bio) nekad je jedan, nekad je drugi...

Dakle polovicno resenje gde bar ne moram da resetujem palim gasim 100x itd. Ali je opet jako iritantno.
Ugasio sam integrisanu u biosu, disable u windowu, pa uninstal, ali dzaba, opet baca sliku preko nje,
stim sto kad je disejblovana onda ne mogu da menjam izlaz i dobijem ekran.
Dakle pored svih gasenja integrisane i na ploci i u windowsu opet je nekako nekada primarna.

Cpu:AMD 7600x 5ghz+Aorus800
GPU: 4070ti Gianward
Ram: 6400mhz 32Gb
SSD:Samsung 1tb+HDD500gb
MBO:MSI B650
Case:MASTERCASE H500
PSU:Corsair 850w
Keyboard: NatecRX22
Mouse:Logitech Hyperion
Screen:ViewSonic 32


:: icq :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 28.11.2023. 17:20 #680775

status: user
broj poruka: 1996
https://www.reddit.com/r/linuxquestions/comments/zm65qx/anyone_else_having_issues_with_the_am5_b650/?rdt=50615

`I have just decided to replace the board with one that I have seen working in action. `
`I am a retired PC tech. I can only say that weird issues plague MSI. Ive encountered bad ports of every kind lots of bad RAM sockets.`
`It has USB errors, ACPI erros. Sometimes it fails to boot. Sometimes it kicks around USB for a minute then boots. It cannot S-L-E-E-P, it immediately wakes up. Gigabyte support basically said F-off, we don`t advertise Linux, install Windows then we will help you.`

ne bih kupio slican hardver skorije, obicno se istrazi trziste pre kupovine, no na greskama se uci .)


`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Dexter013 @micika 28.11.2023. 19:35 #680776

status: user
broj poruka: 17084
Hvala, veoma konstruktivan savet
Inace nadji mi plocu koja je najbolja po tebi, nadjem ti gomile zalbi problema i primedbi.

Cpu:AMD 7600x 5ghz+Aorus800
GPU: 4070ti Gianward
Ram: 6400mhz 32Gb
SSD:Samsung 1tb+HDD500gb
MBO:MSI B650
Case:MASTERCASE H500
PSU:Corsair 850w
Keyboard: NatecRX22
Mouse:Logitech Hyperion
Screen:ViewSonic 32


:: icq :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: ... 28.11.2023. 23:12 #680777

status: user
broj poruka: 18943
Плоча није сертификована за линукс, нити има званичне драјвере за њега, према томе ово није валидан коментар...

Једино се слажем са последњом реченицом, нажалост је тако. Не може човек да купи више нормално најновији хардвер без размишљања, већ мора добро да истражи и да купи тачно оно што ће 100% радити без проблема, било да је Интел или АМД у питању, свеједно је.

@dex, мораћеш да га ставиш на операциони сто и детаљније да све испиташ.

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: https://www.reddit.com/r/linuxquestions/comments/zm65qx/anyone_else_having_issues_with_the_am5_b650/?rdt=5061
::
:: `I have just decided to replace the board with one that I have seen working in action.
:: `I am a retired PC tech. I can only say that weird issues plague MSI. Ive encountered bad ports of every kind lots of bad RAM sockets.
:: `It has USB errors, ACPI erros. Sometimes it fails to boot. Sometimes it kicks around USB for a minute then boots. It cannot S-L-E-E-P, it immediately wakes up. Gigabyte support basically said F-off, we don`t advertise Linux, install Windows then we will help you.
::
:: ne bih kupio slican hardver skorije, obicno se istrazi trziste pre kupovine, no na greskama se uci .
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Dexter013 Igore 29.11.2023. 00:37 #680778

status: user
broj poruka: 17084
Našao sam sta je problem i polovično rešio, znam sta je konflikt, integrisana grafika i nvidija se kolju pri bootovanju.

Cpu:AMD 7600x 5ghz+Aorus800
GPU: 4070ti Gianward
Ram: 6400mhz 32Gb
SSD:Samsung 1tb+HDD500gb
MBO:MSI B650
Case:MASTERCASE H500
PSU:Corsair 850w
Keyboard: NatecRX22
Mouse:Logitech Hyperion
Screen:ViewSonic 32


:: icq :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad 29.11.2023. 01:21 #680779

status: user
broj poruka: 4751

Prevrti bukvalno sve opcije u biosu, dešava se da zavuku nešto oko grafike na najneočekivanijem mestu.

Probaj i obrnutu psihologiju iz inata, uključi sve živo odjednom i dodeljuj integrisanoj memoriju korak po korak.
Uključi i Hybrid Graphics. Sve. Možda je neki Srbin radio na ploči.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 Re: Re: ... 29.11.2023. 11:29 #680780

status: user
broj poruka: 1996
serfikacija, gde? u Srbistanu? mozda ako ima neka vouk geJmerska firma sa subvencijama sa strane da ti dobavi takav hardver/softver,
za obicne smrtnke se uglavnom svede na to da li nesto radi ili ne kada se proba, kad god je nesto radilo lepo na Linux-u gotovo nikad nije pravilo problem pod bilisoft-om, jer je vec proslo dovoljno vremena da se ispeglaju bagovi,
hoces da postavljas standarde za ostale i budes uvek prvi, samo napred, ako dovoljno ne pazis, mogu da te zadese nepredvidjene okolnosti
_____________________________________________________________
inace, plandemija2 stize u prodavnice uskoro, pa se pripremite .)


`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: Плоча није сертификована за линукс, нити има званичне драјвере за њега, према томе ово није валидан коментар...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: ... 29.11.2023. 12:05 #680781

status: user
broj poruka: 18943
Да, у Србији, што да не? Нпр. за RedHat, SuSE, Ubuntu/Debian постоји то итекако. Не мора да буде гејмерска фирма, и не мора да има икакве везе са државом...

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: serfikacija, gde? u Srbistanu? mozda ako ima neka vouk geJmerska firma sa subvencijama sa strane da ti dobavi takav hardver/softver
:: za obicne smrtnke se uglavnom svede na to da li nesto radi ili ne kada se proba, kad god je nesto radilo lepo na Linux-u gotovo nikad nije pravilo problem pod bilisoft-om, jer je vec proslo dovoljno vremena da se ispeglaju bagovi
:: hoces da postavljas standarde za ostale i budes uvek prvi, samo napred, ako dovoljno ne pazis, mogu da te zadese nepredvidjene okolnost
:: ____________________________________________________________
:: inace, plandemija2 stize u prodavnice uskoro, pa se pripremite .
::
::
:: `The aim of public education is not to spread enlightement at all. It i
:: simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level
:: to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`
::
:: :: Плоча није сертификована за линукс, нити има званичне драјвере за њега, према томе ово није валидан коментар...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
siki069 Grafička 29.11.2023. 13:21 #680782

status: user
broj poruka: 326
Alrade nije sigurno problem u PWR i RST kablićima, jer oni nemaju polaritet.
Polaritet imaju PWR-LED i HDD-LED kablići.

Ali ipak da bi otklonio bilo kakvu mogućnost postojanja Gremlina u kućištu ili nekog kontakta ploče sa limom, savet je da sve izvadiš na sto. Paljenje kratkim spojem na PWR pinove na ploči.

Ako i tako zeza, ja bi flešovao Nvidia grafičku.
Naravno sa oficijelnim biosom.

Jel dobija grafička dovoljno struje?



Nije valjda da čitate Micikine biserne postove.
Ja ih uvek preskočim.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 29.11.2023. 14:05 #680783

status: user
broj poruka: 1996
kad smo vec kod bisera, zivo me interesuje kao se gleda `nov` hardver / u garanciji, kada krenes da
flesh-ujes bios-e / ploce / graficke
kao moguci problem i posle se obratis entitetu koji ti je prodao taj isti hardver i kazes da nista zivo nisi pipao i eto iz neobjasnjivih razloga ne radi kako treba,

zar nije bilo lakse pogledati 30-tak magazina, izvuci 5 provereno-testiranih konfiugracija, proci kroz forume / recenzije za moguca losa iskustva i da te ne boli glava ?!

sta vise mozda je mogao i siki007 da to sve lepo sklopi od nule sa sticker-om dobrog kvaliteta


`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
siki069 Novo 29.11.2023. 14:16 #680784

status: user
broj poruka: 326
Nov hardver bi trebao da radi.
Ako ne radi, onda se flešuje.
Ploča, grafička...

Ako se slučajno ubije, vrati se na garanciju i dobije se nov uređaj.

Ako ne možeš da pomogneš čoveku, nemoj mu ni odmagati.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator Re 29.11.2023. 16:37 #680785

status: user
broj poruka: 4230
Ako ti ista memorija i kod Dunje, testiraj sa njenom memorijom.
I dalje mislim da je moguće da jedna od komponenti ne dobija dovoljno struje. Da li je to memorija(ručno unesi tajminge, a nemoj koristiti XMP profil). Poslije priključi grafičku karticu, s tim da smanjiš klok GPU i smanji brzinu memorije. Sljedeća predpostavka je ili je nekompatibilno ili je neispravno. Testiraj kod žene sa njenim napajanjem i memorijom ili samo prebaci kod nje grafičku karticu i vidi da li se isto ponaša. Gomila grafičkih je imala problema i sa instalacijom win 10 22h2. Problem i dalje prisutan u nekim kombinacijama hardvera i čika Bilijevog čeda.
Pozitivna osobina da ljudi stalno preispituju svoja znanja i da u skladu sa tim funkcionišu je osobina velikih ljudi. Mali se i onako zadovolje osrednjošću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Dexter013 E jbg... 30.11.2023. 09:52 #680787

status: user
broj poruka: 17084
Ko nije u toku ili ko ne cita,
sve radi, samo je prioritet preko koje graficke bootuje sistem na random,
dakle povezane su sad obe i integrisana i nvidija na isti monitor, sav hardver je ispravan,
nego ploca butuje nekad sa integrisane nekad sa nvidije.

Ali sve radi, samo je boot priorited na random.

Dakle nema veze sa kablovima, strujom, naponima itd. Dobijao sam ranije crn ekran jer je boot bio preko integrisane (koja nije bila povezana kablom) sad uvek dobijem ekran, uvek, nema crnog ekrana vise.

@operater
Ram radi oc na 6400mhz stabilno ko stena,
uostalom kod dunje je ddr4 platforma kod mene ddr5.
Svejedno nema veze sa ramom nego boot prioritet nije kako treba u biosu iz ko zna kog razloga.

Cpu:AMD 7600x 5ghz+Aorus800
GPU: 4070ti Gianward
Ram: 6400mhz 32Gb
SSD:Samsung 1tb+HDD500gb
MBO:MSI B650
Case:MASTERCASE H500
PSU:Corsair 850w
Keyboard: NatecRX22
Mouse:Logitech Hyperion
Screen:ViewSonic 32


:: icq :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
DmasteRNo1 Re: E jbg... 30.11.2023. 12:35 #680788

status: user
broj poruka: 6088
Prodaj taj krš od enVidije i kupi sebi lepo AMD kartu i nećeš imati nikakvih problema. .)

Čini mi se da je Dule sa Sekire imao isti/sličan problem kad je nekom kolegi sklapao novi komp.
Isto AM5 mašina sa enVidija grafičkom. Sad ne mogu da se setim da li je problem rešio promenom matične ili je nešto drugo bilo u pitanju. Matična je bio ASUS TUF B650.



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 2 OD 3  
Broj postavljenih tema: 60280. Broj poslatih odgovora: 646177.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs