Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Softver
Aplikacije
AutoCad
STRANA 1 OD 1
matz AutoCad 15.01.2012. 04:30 T42586

status: user
broj poruka: 801
Zanima me za koliko vremena mogu da savladam ovaj program za rad u 2d ... razrada projekata ,planovi i td. ?
Omatorio sam ,lenjire vise niko i ne koristi
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
quna ... 15.01.2012. 05:06 #391131

status: user
broj poruka: 1636
Imam drugara koji zavrsava arhitekturu i koristi cad i za 2d i 3d i nikada se nije pozalio ( ili pohvalio) da je ucenje cad-a bio ikakav problem. Deluje sto bi rekli vrlo `straight forward` u odnosu na tradicionalno 3d modelovanje gde moraju da se uce i sami principi i sutinske stvari. Posto za to sto hoces da projektujes verovatno znas sustinski i poznajes principe uz nekiliko kvalitetnih pakovanja video tutorijala verujem da ce to jako brzo da ide.

i5 750 : ga-p55-usb3 : 2x2gb geil black dragon : gainward gts250 512mb :
samsung f3 500gb : creative audigy : corsair tx650 : xigmatek asgard : samsung 931bw


:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ICEsd re 15.01.2012. 06:51 #391133

status: user
broj poruka: 2155


za 1 dan osnovu al sve to zavisi od tebe koliko brzo kapiras stvari.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
shkomi za 1 dan nema sanse 15.01.2012. 08:29 #391136

status: user
broj poruka: 844
Moje neko iskustvo, dig sa 7-8 iskustva projektovanja, odlicno vladanje kompom i svakodnevno pomaganje starijim kolegama.

Zavisi od vaseg stava prema kompjuterima i koliko vam je bliska njihova filozofija i koliko ga koristite. Tesko za manje od 2 nedelje. Najbolje je uz svakodnevni rad da vam objašnjava neko ko se time bavi i ko je uvek tu za sva pitanja. Kursevi mogu da pomognuali samo kao ulaznica.Puno rada vezbe poziivnog stava inaravno neko ko ce biti uvek tu da da odgovor na sva pitanja

samo napred.
Devize devize bonda elema

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Tristram Re: 15.01.2012. 10:20 #391141

status: user
broj poruka: 1872
Možeš za nekoliko dana lagane zanimacije da naučiš crtanje jednostavnijih crteža, finese i brzina dođu vremenom.
Srećom ima na netu kolko voliš dobrih priručnika za početnike, kursevi su čisto gubljenje vremena, mnogo brže ćeš sam.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
codeus ... 15.01.2012. 10:39 #391145

status: user
broj poruka: 4054

mozes crtas rucno lenjirom i rapidografom ... skeniras gotov rad i ubacis u autoka`d kao image !

gotov autoka`d projekat :)

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
shkomi Re: ... 15.01.2012. 10:49 #391148

status: user
broj poruka: 844
MOze i tako jedini problem je vreme. Na poslednjem projektu neki crteži su imali 17 revizija. Koliko je samo to vremena promeniti na pausu???


Devize devize bonda elema

::
:: mozes crtas rucno lenjirom i rapidografom ... skeniras gotov rad i ubacis u autoka`d kao image
::
:: gotov autoka`d projekat :
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Tristram Re: Re: ... 15.01.2012. 10:56 #391149

status: user
broj poruka: 1872
Ćuti, ne podsećaj me. Blagosloven dan kad je nekom uopšte pala na um ideja za computer-assisted drawing ili beše computer-aided design ili jebemliga.
Imaju rapidografi neku svoju romantiku ali takvom vrstom romantike volim da se bavim isključivo kad mi niko ne visi nad glavom.


:: MOze i tako jedini problem je vreme. Na poslednjem projektu neki crteži su imali 17 revizija. Koliko je samo to vremena promeniti na pausu??
::
::
:: Devize devize bonda elem
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner Re: re 15.01.2012. 12:00 #391154

status: user
broj poruka: 7761
@ICEsd
Ovo je najsarlatanskiji odgovor koji sam igde cuo ili video...
Ja korsitim AutoCAD skoro 20 godina i ne mogu da kazem da znam sve...

@matz
Majstore znas li ti da radis uz pomoc papira i olovke?
Ako znas onda ti ucenje CAD-a nece biti problem ali ako ne znas analogne tehnike onda se ne zanosi previse, nema nigde ono `pretisnes dugme` i ispadaju crtezi...

Jos jednom ponavljam ne treba ti CAD ako n`umes da radis... u prethodnoj firmi koju sam napustio su doveli zamenu i rekli ovaj mali samo sto u NASI nije radio, sve u svemu zadrzao se nesto preko dva meseca i dobio nogu... ali je zato umesto nejga doveden drugi strucnjak koji navodno ima 5-6 godina iskustva i slicna prica, ume da radi preseke ali samo iz osnove koju neko drugi odradi...

Sto se samog procesa ucenja tice one samouke metode zaboravi pogotovu ako su citajuce ali one autido-vizuelne mogu da budu od pomoci... jedino je sranje sto su ve uglavnom na engleskom a u srbistanu nema bas puno ljudi koji lepo razumeju taj jezik, ovde mislim na tehnicki a ne holivudski engleski jezik...

Moja procena je da ce ti trebati nekih par do sest meseci (ako znas posao) da mozes samostalno raditi bez da svako malo cimas za rukav ej kako ovo, zasto ovo nije kao ono, itd...

@shkomi
Tih 17 revizija samo govoro o kvalitetu ljudi koji su radili na projetku... bolje da ih odmah posalju u rudnik nego da gube vreme na projektovanje...
Ej bre 17 revizija a crtezi moraju da se ugovorom isporuce minimum DVE ili TRI nedelje pre gradnje, a za INFO bar DVA ili TRI MESECA unapred kako bi se moglo planirati na vreme a ne da bude na vrat na nos...

Definitivno ih treba poslati u rudnik, sve sto ima vise od 3-4 revizije nakon ISSUED FOR CONSTRUCTION je stvarno nesposobnost projektanta koji od stida nikom ne bi trebao da kaze cime se bavi...

Ja ovde imam DVE revizije i to zato sto je izvodjac drasticno odstupio od projektne dokumentacije a usled ocajne internacionalne supervizije (niko se nije pojavio na sajtu da proveri) je nov projekad provucen kao R2... uzas i ne mozes da zamislis koliko me to nervira... inace sam primetio da su elektricari najgori oni izazivaju najvise revizija, onda masinci... a svi ostali ni 15% koliko elekticari ili masinci...

Tomato Republic Of Serbia !!!

::
::
:: za 1 dan osnovu al sve to zavisi od tebe koliko brzo kapiras stvari
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladats Re: Re: re 15.01.2012. 15:51 #391205

status: user
broj poruka: 4537
Ja sam bio na kursu 3 meseca,bilo nas je u grupi 8-ro.
Mechanical Desk top sa implementiranim Auto-Cadom

Za 3 meseca sam naucio osnovne stvari.Ali...
Ako svakodnevno ne baratas tim programom brzo se i zaboravi...

Moj ti je savet da svakodnevno radis,ucis i vezbas a za koliko ces ga savladati [ pa nikad ]
Uvek imas nesto novo da naucis [ I na kraju umres glup ]
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JOSILENKO ... 15.01.2012. 17:45 #391217

status: user
broj poruka: 1013
Autocad je rupa bez dna. Koliko god da ga znas nikad ga neces znati u potpunosti. Ali i sa 20% znanja mozes da zavrsis posao oko osnova (linije, srafure, kote, modifikovanje itd). Za tih 20% ce ti trebati mesec dana minimum. I to ako imas koga da pitas.
Sto se mene tice, ukapirao sam da je CAD proslost i da je BIM (Revit, archicad...) buducnost. Ali trajace cad i dwg u tom obliku jos neko vreme sigurno, dosta se ukorenio i postao standard (kao mp3 ili jpeg).
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Mortificat @matz 15.01.2012. 18:53 #391224

status: user
broj poruka: 3519
Zavisi na koliko kompleksnim objektima ćeš se vežbati, odnosno usavršavati. Imaš gomile tutorijala na netu, pa počni, ili plati neki kurs, da ubrzaš osnove. Ali nekih mesečak dana sigurno da se uhodaš, pa zavisi posle i od orijentacije, odnosno profila posla kojim se baviš, delom ti je to abner pojasnio.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
shkomi Re: Re: re 15.01.2012. 21:09 #391252

status: user
broj poruka: 844
Samo da dodam offtopic. Radi se o trenutno o najvecoj srpskoj projektantnoj kompaniji i njenom najboljem arhitekti.Zbog njegovih izmena je i 17 revizija.Pa i vidi kakvi su onda oni losiji kad je takav najbolji.


Za postavljaca topica mozda je najbolje da nam kazete za sta konkretno koristite autocad pa da dobijete i neki konkrenij savet

pozdrav
:: @shkom
:: Tih 17 revizija samo govoro o kvalitetu ljudi koji su radili na projetku... bolje da ih odmah posalju u rudnik nego da gube vreme na projektovanje..
:: Ej bre 17 revizija a crtezi moraju da se ugovorom isporuce minimum DVE ili TRI nedelje pre gradnje, a za INFO bar DVA ili TRI MESECA unapred kako bi se moglo planirati na vreme a ne da bude na vrat na nos..
::
:: Definitivno ih treba poslati u rudnik, sve sto ima vise od 3-4 revizije nakon ISSUED FOR CONSTRUCTION je stvarno nesposobnost projektanta koji od stida nikom ne bi trebao da kaze cime se bavi..
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JOSILENKO ... 15.01.2012. 22:21 #391267

status: user
broj poruka: 1013
ima i neki tutorijal na srpskom, cini mi se radjen jos za autocad 14 ili 2000. Nije lose za pocetak ako ne znas engleski.


:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator re 15.01.2012. 23:24 #391275

status: user
broj poruka: 4227
@matz
Izmedju 3-6 mjeseci osnove.
Ovdje se svi gadjaju vremenom, ali verovatno nikada nisu radili projekte.

Revizija moze biti i preko 40, ako odredjena rjesenja ne zadovoljavaju u datim uslovima.
Primjer:
-najveca zgrada u Abu Dabiju je imala preko 90 revizija projekta, tako da ne pametujemo previse o tome.
I ako svaki dan ne radis, brzo zaboravljas najbitnije detalje.
Kad nesto treba da pripomazem, pogledam u skripte koje sam pravio pre 7-8 godina.

operator

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
DaSickSyst 16.01.2012. 00:09 #391278

status: user
broj poruka: 2909
U AutoCADu radim nekih 15ak godina...Svakodnevno nekih 10ak ...
Mogu da nacrtam u 2D ili izmodelujem u 3D apsolutno sve što zamislim i to na više načina. Ali NIKAKO ne mogu da kažem da sam ga savladao.

Ko god je radio malo duže u AutoCADu reći će ti isto ovo, jer je program toliko obiman da ga je jednostavno nemoguće 100% savladati, a iz verzije u verziju se širi lista komandi i opcija.
2012ica sadrži nešto manje od 1300 komandi, svaka ta komanda ima svoje podkomande i moguće ih je kombinovati sa drugim...Samo naučiti imena komandi za pozivanje tih opcija je previše, a kamo li znati da ih primeniš u praksi.

Za jedan dan možeš da savladaš osnove SketchUp-a, ali AutoCAD nije ismišljen za skice, već za precizno iscrtavanje i modelovanje najsloženijih elemenata, a to se ne uči preko noći.
Što duže radiš u njemu shvatićeš koliko je to zapravo obiman program... A onda kad pomisliš da si ga koliko toliko savladao neko ti izbaci foru koju nisi znao i zbuni te jer si mislio da to ne može ili može samo na neki komplikovaniji način.

U AutoCADu se sve može nacrtati/izmodelovati.
Možeš reći da si savladao osnove kad imaš pred sobom neki komplikovan zadatak a ti počneš da mozgaš na koje se sve načine to može iscrtati/izmodelovati i znaš da prepoznaš najlakši.

Tutorijali: youtube
Savet: provaljuj sam, a savete traži od ljudi koji ga duže koriste a ne od rukija koji će ti reći `Pa to se ne može izvesti`, listaj strane forume.
Koristan link: http://www.cadforum.cz/cadforum_en/command.asp?ini=R


DaSickSystem

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
matz re 16.01.2012. 07:17 #391292

status: user
broj poruka: 801

10god vec crtam lenjirima ,ali to su sve tehnicki crtezi vezani za gradjevinu...od 3d viza nema nista ,to radi neko drugi...kontam da je AutoCad ono sto meni treba ,a ne 3dmax,Revit i ostalo nisam ja arhitekta jedino ako Revit nudi pored 3d i ovu mogucnost ,jos bolje.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner Re: 16.01.2012. 09:45 #391303

status: user
broj poruka: 7761
@DaSickSyst
Tu si tico, pritajio si se...
Smorise te ovi gvozdjari iz sve snage...

Veliki pozdrav iz daleka...

@matz
Konkretno koja gradjevina... niskogradnja, visokogradnja za to ti je keva Civil 3D, ali je zajeban iz sve snage, ako ga naucis vrata svih firmi koje se bave putevima, nasipima, ili bilo cime u vezi sa linijskim objektima odnosno bilo cime u vezi sa zemljom tipa iskopi, nasipi itd... ce ti garant biti otvorena...

Svojevremeno sam isao na razgovor u CPV i tamo je ponudjena plata bila vise nego ihihi za srbistanske uslove, ali oni su vise orjentisani na saobracajnice pa sam odustao... naravno uslov je AutoCAD Lend, a sada ti je to Civil 3D... zajeban program koji ima preko 15 komandi za crtanje linije i svaki je prilicno slican a u isto vreme bas drugaciji...
No savladavanje tog programa ce ti biti lakse ako ne znas AutoCAD posto je filozofija apsolutno drugcija...
i ono 3D nije za modelovanje nego za projektovanje u prostoru... keva...

Tomato Republic Of Serbia !!!

:: U AutoCADu radim nekih 15ak godina...Svakodnevno nekih 10ak ..
:: Mogu da nacrtam u 2D ili izmodelujem u 3D apsolutno sve što zamislim i to na više načina. Ali NIKAKO ne mogu da kažem da sam ga savladao
::
:: Ko god je radio malo duže u AutoCADu reći će ti isto ovo, jer je program toliko obiman da ga je jednostavno nemoguće 100% savladati, a iz verzije u verziju se širi lista komandi i opcija.
:: 2012ica sadrži nešto manje od 1300 komandi, svaka ta komanda ima svoje podkomande i moguće ih je kombinovati sa drugim...Samo naučiti imena komandi za pozivanje tih opcija je previše, a kamo li znati da ih primeniš u praksi
::
:: Za jedan dan možeš da savladaš osnove SketchUp-a, ali AutoCAD nije ismišljen za skice, već za precizno iscrtavanje i modelovanje najsloženijih elemenata, a to se ne uči preko noći.
:: Što duže radiš u njemu shvatićeš koliko je to zapravo obiman program... A onda kad pomisliš da si ga koliko toliko savladao neko ti izbaci foru koju nisi znao i zbuni te jer si mislio da to ne može ili može samo na neki komplikovaniji način.
::
:: U AutoCADu se sve može nacrtati/izmodelovati
:: Možeš reći da si savladao osnove kad imaš pred sobom neki komplikovan zadatak a ti počneš da mozgaš na koje se sve načine to može iscrtati/izmodelovati i znaš da prepoznaš najlakši
::
:: Tutorijali: youtub
:: Savet: provaljuj sam, a savete traži od ljudi koji ga duže koriste a ne od rukija koji će ti reći `Pa to se ne može izvesti`, listaj strane forume
:: Koristan link: http://www.cadforum.cz/cadforum_en/command.asp?ini=
::
::
:: DaSickSystem
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
matz ree 16.01.2012. 10:04 #391306

status: user
broj poruka: 801

@MaliAbner: Da li Civil 3D i Revit rade po principu prvo 3d model pa onda iz preseka dobijes 2d plan? ili nude mogucnost kao AutoCad gde mogu samo da crtam?

Zanima me niskogradnja...najvise putevi i objekti p+1

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gile23 ... 16.01.2012. 12:32 #391341

status: user
broj poruka: 9122
Nisam gradjevinac, ali ucio sam AutoCad i u 2D i u 3D, pa sam presao na Solidworks koji je 3D based program. Mnogo je lakse prvo izmodelirati nesto u 3D, izvuci automatski 2D crtez, u njemu preseke itd. itd. Promena u 3D modelu utice i na promenu u 2D crtezu, sve je povezano. Na kraju se svi modeli sklope u sklop.

Cinjenica je da je mnogo brze i lakse crtati u 3D okruzenju pa to sve prebaciti u 2D okruzenje. Takodje ako imas 3D model mozes da lupis neku analizu itd. itd. Naravno program kao program je mnogo obiman ima preko 10 modula, sa gomilom komandi.

Ovo govorim iz ugla masinca, dok se ovde govori o gradjevincima. Ali ne vidim razlog zasto je to 3D crtanje toliko toliko teze (Civil 3D) od tog 2D crtanja.

A sto se tice toga koliko treba vremena da se nauci AutoCad. Cinjenica je da ti treba da naucis najbitnije komande nekih sat vremena (2D Sketching), posle sve je kombinovanje tih komandi. Ista stvar vazi za Solidworks, naucis par osnovnih komandi (Solid modeling) posle je sve njihovo kombinovanje i nista vise :). U autocadu imas konzolu za brzinu, u drugim programima imas shortcut-ove :). Ja sam se ubrzao barem duplo kada sam ubacio Shortcut-ove u upotrebu :).

Moj savet, ako kreces da ucis kreci odmah iz 3D, sve vidis :). I da super se uci ako za doticni program imas neke sertifikate, pa downloadujes PDF knjigu za pripremu tog sertifikata, to ti je ono bas od nule da naucis :) + imas vezbe :).

Pozdrav!
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner Re: ree 16.01.2012. 15:36 #391379

status: user
broj poruka: 7761
Civil 3D je pareametarski program...
Sve ide korz prospektor i ostale module...
Nema tu mnogo modeliranja njegova jedina dodirna tacka sa 3D je povrsina parcele i nista vise... sve ostalo su parametri...

Gile23
Sam si odgovorio SolidWorks nije za gradjevinu i tu je kraj price...

Tomato Republic Of Serbia !!!

::
:: @MaliAbner: Da li Civil 3D i Revit rade po principu prvo 3d model pa onda iz preseka dobijes 2d plan? ili nude mogucnost kao AutoCad gde mogu samo da crtam
::
:: Zanima me niskogradnja...najvise putevi i objekti p+
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
DaSickSyst Re: Re: 17.01.2012. 20:17 #391669

status: user
broj poruka: 2909
:: @DaSickSys
:: Tu si tico, pritajio si se...
:: Smorise te ovi gvozdjari iz sve snage...
::
:: Veliki pozdrav iz daleka..

Pritajio nego šta...
Ovih dana sam se nasklapao računara pa sam redovno posećivao berzu...makar cenovnik... A nije bilo baš nešto zanimljivih naslova pa se nisam pretrgao čitajući forum.

Pozdrav i tebi prijatelju.


DaSickSystem


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
osen Pomoc 16.08.2019. 15:22 #658217

status: user
broj poruka: 1



treba mi pomoc ljudi, poceo sam skoro da radim u autocadu i imam neki zadatak.
treba sa neke slike koju su mi ogradili nekom zutom bojom da je isecem i napravim novu sliku on nje? koji je najkraci put za to, jer radim neko projektovanje, tj poceo sam tek pa bih da to naucim kako treba... hvala
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
DaSickSyst Re: Pomoc 18.08.2019. 13:07 #658246

status: user
broj poruka: 2909

:: treba mi pomoc ljudi, poceo sam skoro da radim u autocadu i imam neki zadatak
:: treba sa neke slike koju su mi ogradili nekom zutom bojom da je isecem i napravim novu sliku on nje? koji je najkraci put za to, jer radim neko projektovanje, tj poceo sam tek pa bih da to naucim kako treba... hval

Ako sam te dobro razumeo u AutoCADu imaš sliku koju si uvezao i hoćeš da je trimuješ.

Ako je tako treba kristiti komandu IMAGECLIP.
https://www.youtube.com/watch?v=pZMAL3mRRAI

Originalni fajl će ostati isti, ali ćeš u CADu iseći sliku kako ti odgovara.

A ako hoćeš da izvezeš trimovanu sliku, moraćeš nakon ovog postupka da odštampaš kao sliku tj da u podešavanjima štampe izabereš štampač `PublishToWeb JPG` ili `PublishToWeb PNG`, i dalje nastavljaš kao za klasičnu štampu.


DaSickSystem

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60277. Broj poslatih odgovora: 646134.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs