Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Ploče, procesori i memorije
NVME Gen4 & PCIe 4.0
STRANA 1 OD 1
Xecutor NVME Gen4 & PCIe 4.0 02.12.2021. 12:19 T68502

status: user
broj poruka: 188
Sta od ploca i chipsetova bilo da su AMD bilo da su intel za sada podrzava ove standarde?

Da li se zaletati sada ili sacekati neki noviji AMD/Intel chipset/platformu da se ovo jos bolje implementira?

Drugi deo pitanja se odnosi na to koje za sada grafike ako ih uopste ima iskoriscavaju pun potencijal PCIe 4.0 standarda? Sto se NVME Gen4 SSD-ova tice tu je fenomalni Samsung 980 PRO, 7000/5500 MB/s.

I trece a ujedno i najbolnije za sve ljubitelje PC gejminga - hoce li vise pasti cene tih grafickih karata s obzirom da je b92.net nedavno objavio gadne padove btc i eth?

Hvala unapred.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
srdoch Re: NVME Gen4 & PCIe 4.0 02.12.2021. 17:55 #673586

status: user
broj poruka: 1261
Kod Intel-a svi čipseti 11. generacije (Z,B,H 5xx) pa na dalje a čak i neki iz 10. generacije (Z 4xx) uz 11.gen procesor, a kod AMD-a samo generacija 500 čipseta i to ne svi, najslabiji sigurno nemaju podršku.

Ne vidim o kakvom zaletanju se radi. Nema šta tu bolje da se implementira. Radi od starta i kod jednih i kod drugih kako treba i kako je zamišljeno.

Ni jedna grafička ne može da iskoristi pun potencijal PCIe 4.0 pa čak ni RTX 3090, a što se tiče SSD-a imam upravo 980 Pro od 1TB i izuva kako radi.

Nemoj preterano da se nadaš. Bar ne u dogledno vreme. Cene će padati sigurno, padaju i sada ali veoma sporo. Ako ništa sada je za razliku od pre godinu dana moguće nabaviti bilo koju kartu, e sad što je cena nenormalna to je druga stvar ali da ih ima ima ih. Jedino u čega ja zaista polažem kakve takve nade je Intel Alchemist koji treba da se pojavi u februaru 2022. Jedino velika kompanija poput Intel-a može da napravi nekakvu pometnju na tržištu. Imajući u vidu da će najjača Alchemist grafička imati performanse RTX 3070-ke postoji nada da će Intel odigrati pametno i postaviti dobre cene na startu kako bi parirao Nvidiji i AMD-u. Veći problem je što tržište diktira cenu pa Intel-ova MSRP ne mora ništa da znači. Ja bih lično vrlo rado u ovom trenutku prešao na Intel GPU ukoliko bude iole normalna cena. Nadam se samo da će nekim čudom Intel-ove grafičke biti neupotrebljive za rudare i samim tim beskorisne pa da im cena ostane normalna. Ukoliko se to desi Nvidia i AMD će se kupovati samo za rudarenje a Intel za gaming. Teško mi je da poverujemo u ovo ali se bar nadam. :D

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Xecutor Re: Re: NVME Gen4 & PCIe 4.0 02.12.2021. 20:13 #673590

status: user
broj poruka: 188
Znaci sacekati da izadje 11th Gen iliti Raketno Gorivo iliti Rocket Lake

Okeeeeeej, uzecu i3 i sacekacu i tog Alhemicara...

Ne gori nigde, februar nije daleko a amede i obnevidija su mi se smucili.

Nek to bude samo na GDDR6 memari 8 GB jedno i neka lepo radi sa tom i3-ojkicom.

Z590 chipset Asusova ploca neka socijalna ali sa onom napumpanom zvucnom i dovidjenja, i naravno 980 PRO od 1 TB sa nekim hladnjakcicem

Diskove necu ni da stavljam u kuciste, idemo u buducnost


:: Kod Intel-a svi čipseti 11. generacije (Z,B,H 5xx) pa na dalje a čak i neki iz 10. generacije (Z 4xx) uz 11.gen procesor, a kod AMD-a samo generacija 500 čipseta i to ne svi, najslabiji sigurno nemaju podršku
::
:: Ne vidim o kakvom zaletanju se radi. Nema šta tu bolje da se implementira. Radi od starta i kod jednih i kod drugih kako treba i kako je zamišljeno
::
:: Ni jedna grafička ne može da iskoristi pun potencijal PCIe 4.0 pa čak ni RTX 3090, a što se tiče SSD-a imam upravo 980 Pro od 1TB i izuva kako radi
::
:: Nemoj preterano da se nadaš. Bar ne u dogledno vreme. Cene će padati sigurno, padaju i sada ali veoma sporo. Ako ništa sada je za razliku od pre godinu dana moguće nabaviti bilo koju kartu, e sad što je cena nenormalna to je druga stvar ali da ih ima ima ih. Jedino u čega ja zaista polažem kakve takve nade je Intel Alchemist koji treba da se pojavi u februaru 2022. Jedino velika kompanija poput Intel-a može da napravi nekakvu pometnju na tržištu. Imajući u vidu da će najjača Alchemist grafička imati performanse RTX 3070-ke postoji nada da će Intel odigrati pametno i postaviti dobre cene na startu kako bi parirao Nvidiji i AMD-u. Veći problem je što tržište diktira cenu pa Intel-ova MSRP ne mora ništa da znači. Ja bih lično vrlo rado u ovom trenutku prešao na Intel GPU ukoliko bude iole normalna cena. Nadam se samo da će nekim čudom Intel-ove grafičke biti neupotrebljive za rudare i samim tim beskorisne pa da im cena ostane normalna. Ukoliko se to desi Nvidia i AMD će se kupovati samo za rudarenje a Intel za gaming. Teško mi je da poverujemo u ovo ali se bar nadam. :
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
srdoch Re: Re: Re: NVME Gen4 & PCIe 4.0 02.12.2021. 20:41 #673594

status: user
broj poruka: 1261
Auuu pa ti baš nisi u toku. :)
Ma nema šta da čekaš, Intel 11-th gen izašao još u martu. Početkom novembra je izašao i 12-th gen Alder Lake ali je skup trenutno i nema non-K procesora još uvek a i ploče su samo Z690 dostupne. Za sredinu januara su najavili non-K procesore 12. generacije i ploče sa H610-670 i B660 čipsetima. Taman zatim stiže i Alchemist i eto miline. Ne zna se još koja memorija će biti ali najverovatnije 8GB GDDR6 a magistrala se zna da će biti 256bit na najjačoj karti.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Xecutor Re: Re: Re: Re: NVME Gen4 & PCIe 4.0 02.12.2021. 20:46 #673596

status: user
broj poruka: 188
Hvala ti, stvarno, eto i drugi mogu da se rukovode ovom temom, nije za dzabe sve ovo nadam se.

Cekam februar u nadi da ce sve biti ok, i da skupljam polako novce... Video sam bice i neka ``slabasna`` verzija Alhemicara, moze i ona meni dosta posla da zavrsi, posto trenutno ... i3 6100 / Z270 / 16 GB DDR4 2400 / Kingston 512 GB NVME kao glavni aduti nisu vise nesto mnogo ni novi ni brzi, iako meni ova konfa zavrsava posao ali za Asphalt 8 i Asphalt 9...

Ah da, i raspali AMeDe R7 250... sa svega 1GB GDDR5... Hocu malo i ja u svemir, dosta sam camio u tami...


:: Auuu pa ti baš nisi u toku. :
:: Ma nema šta da čekaš, Intel 11-th gen izašao još u martu. Početkom novembra je izašao i 12-th gen Alder Lake ali je skup trenutno i nema non-K procesora još uvek a i ploče su samo Z690 dostupne. Za sredinu januara su najavili non-K procesore 12. generacije i ploče sa H610-670 i B660 čipsetima. Taman zatim stiže i Alchemist i eto miline. Ne zna se još koja memorija će biti ali najverovatnije 8GB GDDR6 a magistrala se zna da će biti 256bit na najjačoj karti.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Re: Re: NVME Gen4 & PCIe 4.0 03.12.2021. 05:57 #673604

status: user
broj poruka: 7695
Kod Intela su PCIe 4.0 lanes u chipsetu ,mislim da je Alder Lake prvi Intel CPU koji je stavio PCIE lanes za NVME u CPU ,kod AMD-a su PCIe 4.0 u CPU i to specijalno rezervisane za NVME ,3xxx i 5xxx serija Ryzen podrzava PCIe 4.0.
Kod AMD-a NVME preko PCIE 3.0 radi jos od Ryzen 1xxx ,nevezano za chipset ,ne radi jedino sa Atlon X4 AM4 starija arhiktetura ,NVME radi i kod njega ,ali sa SSD brzinama.
Tako da Xecutor kod AMD-a gledaj koji je CPU ,kod Intela chipset.Kod Intel-a u tom pogledu je
najjaci Alder Lake ,ovi ispod toga nisu za poredjenje sa AMD-om u tom pogledu.Ali ako nadjes jeftino uzmi i to ispod Alder Lake.


:: Kod Intel-a svi čipseti 11. generacije (Z,B,H 5xx) pa na dalje a čak i neki iz 10. generacije (Z 4xx) uz 11.gen procesor, a kod AMD-a samo generacija 500 čipseta i to ne svi, najslabiji sigurno nemaju podršku
::
:: Ne vidim o kakvom zaletanju se radi. Nema šta tu bolje da se implementira. Radi od starta i kod jednih i kod drugih kako treba i kako je zamišljeno
::
:: Ni jedna grafička ne može da iskoristi pun potencijal PCIe 4.0 pa čak ni RTX 3090, a što se tiče SSD-a imam upravo 980 Pro od 1TB i izuva kako radi
::
:: Nemoj preterano da se nadaš. Bar ne u dogledno vreme. Cene će padati sigurno, padaju i sada ali veoma sporo. Ako ništa sada je za razliku od pre godinu dana moguće nabaviti bilo koju kartu, e sad što je cena nenormalna to je druga stvar ali da ih ima ima ih. Jedino u čega ja zaista polažem kakve takve nade je Intel Alchemist koji treba da se pojavi u februaru 2022. Jedino velika kompanija poput Intel-a može da napravi nekakvu pometnju na tržištu. Imajući u vidu da će najjača Alchemist grafička imati performanse RTX 3070-ke postoji nada da će Intel odigrati pametno i postaviti dobre cene na startu kako bi parirao Nvidiji i AMD-u. Veći problem je što tržište diktira cenu pa Intel-ova MSRP ne mora ništa da znači. Ja bih lično vrlo rado u ovom trenutku prešao na Intel GPU ukoliko bude iole normalna cena. Nadam se samo da će nekim čudom Intel-ove grafičke biti neupotrebljive za rudare i samim tim beskorisne pa da im cena ostane normalna. Ukoliko se to desi Nvidia i AMD će se kupovati samo za rudarenje a Intel za gaming. Teško mi je da poverujemo u ovo ali se bar nadam. :
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
srdoch Re: Re: Re: NVME Gen4 & PCIe 4.0 03.12.2021. 11:41 #673606

status: user
broj poruka: 1261
Potpuno netačno! Ne znam čemu ovakve dezinformacije zaista. Ako već nisi siguran nema nikakve poente da nagađaš. PCIe 4.0 se kod Intela i u 11th gen i u 12th gen nalazi u procesoru. Nema tu šta da linije budu rezervisane za bilo šta. Samo od proizvođača ploče zavisi da li će M.2 slot da veže direktno na PCIe magistralu (a naravno da hoće jer koja je poenta da ne veže) ili preko čipseta. Sve Z590 ploče za 11th gen procesore imaju jedan M.2 slot direktno vezan na procesor putem PCIe 4.0 magistrale, a takođe i sve Z690 što je potpuno normalno. Dodatni M.2 slotovi, ukoliko ih ploča poseduje, se vezuju preko čipseta ili preko dodatnih PCIe 3.0 linija. Izgleda da ti malo mešaš pojmove. Šta su to SSD brzine? Verovatno si mislio na SATA brzine. Pa i NVMe je SSD samo što radi po drugom (bržem) protokolu.

A tek ovo da sve ispod Alder Lake nije za poređenje sa AMD.... majko mila! Daješ čoveku savete bazirane na nagađanju i da stvar bude gora tvrdiš da je na tom polju AMD superiorniji što je totalna neistina. Pa Rocket Lake izuva kako radi sa PCIe 4.0 NVMe SSD uređajima. Štaviše, po bencmark rezultatima Intel platforme su za nijansu brže (do 11%) od AMD 5000 procesora u radu sa PCIe 4.0 NVMe SSD-ovima što je naravno zanemarljivo na tolikim brzinama, ali eto nije čak ni egal već je i brži. Tvrditi da nema šta da traži pored AMD-a je zaista neozbiljno, da se ne izrazim drugačije.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Ne moze da se poredi generacija Intel ispod Alder Lake 03.12.2021. 13:54 #673608

status: user
broj poruka: 7695
u pogledu temperature i potrosnje ,sam priznaj.To je nesto ocigledno.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
solaja777 Ssd 03.12.2021. 18:49 #673610

status: user
broj poruka: 3277
Sto se tice nvme ssd-a imam:
Samsung 970 evo plus 500gb i
Samsung 980 PRO 500gb

U obicnom radu windows, surf, ucitavanje igrica... razliku nisam primetio.
Tako da ako je bitna usteda treba uzeti povoljniji ssd.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi U pravu je srdoch ovo za AMD 5xx chipset PCIe 4.0 05.12.2021. 11:32 #673648

status: user
broj poruka: 7695
I AMD se promangupirao na prvoj generaciji Ryzen ploca nije bilo razlike sve su imale podrsku za M2 slot PCIe 3.0 ,a sada recimo chipset B550M-A podrzava M2 slot PCIe 4.0 ,a A520M podrzava PCIe 3.0.Tako da se nadam da ce im malo Alder lake uterati pamet u glavu.Licno imam PCIe Gen3 x4, NVMe ,sistem podize za 2 sekunde ,kod enkodiranja se ne dobija nista na brzini ,jer enkodiranje je usko grlo,ista bi bila brzina i sa novijim hdd 180 mb/s read -write.Kod ucitavanja programa je brzi ,znaci i kod gamera brze ucitava igricu ,mozda malo i poveca frame rate.

E sad da kupuje neko NVME Gen4 & PCIe 4.0 da bi umesto 2 sekunde ,podigao sistem za 1 sekundu ,ne znam koliko je pametno ,sem ako ljude svrbi dzep.Ne bi bilo lose da neko ko ima NVME PCIe postuje ,da li negde ima dobitak sem u ucitavanju programa t.j igrica.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vexlord Radi se najverovatnije o 05.12.2021. 13:39 #673649

status: user
broj poruka: 1043

Podizanju sistema posto sa i3 sigurno nema igranja i encodinga ili bilo cega osim surfovanja internetom

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: U pravu je srdoch ovo za AMD 5xx chipset PCIe 4.0 05.12.2021. 19:18 #673655

status: user
broj poruka: 18940
Na benchu su ljudi postovali rezultate svojih Gen.4 NVMe diskova, read i write su skoro duplirani po testu CrystalDiskMark, ali da primetis razliku ne mozes. Ja primetim recimo izmedju NVMe i SSD-a, ali to je samo primecivanje te razlike, nije nesto sto je `must have`.. Po meni prednost NVMe nad SSD-om je:
- nema kablova, nema srafova, vec samo jedan malecki
- elegantnije resenje
- brzina koja znaci onda kada se zahteva i prilikom transfera podataka

Ko ima gen.3 disk i hoce da proba gen.4 cisto iz znatizelje, a ne zato sto je neophodno, po meni je nepotrebno. Ko hoce novo, logicno je da onda uzme gen.4, sto da ne.

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: I AMD se promangupirao na prvoj generaciji Ryzen ploca nije bilo razlike sve su imale podrsku za M2 slot PCIe 3.0 ,a sada recimo chipset B550M-A podrzava M2 slot PCIe 4.0 ,a A520M podrzava PCIe 3.0.Tako da se nadam da ce im malo Alder lake uterati pamet u glavu.Licno imam PCIe Gen3 x4, NVMe ,sistem podize za 2 sekunde ,kod enkodiranja se ne dobija nista na brzini ,jer enkodiranje je usko grlo,ista bi bila brzina i sa novijim hdd 180 mb/s read -write.Kod ucitavanja programa je brzi ,znaci i kod gamera brze ucitava igricu ,mozda malo i poveca frame rate
::
:: E sad da kupuje neko NVME Gen4 & PCIe 4.0 da bi umesto 2 sekunde ,podigao sistem za 1 sekundu ,ne znam koliko je pametno ,sem ako ljude svrbi dzep.Ne bi bilo lose da neko ko ima NVME PCIe postuje ,da li negde ima dobitak sem u ucitavanju programa t.j igrica
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Xecutor Re: Re: U pravu je srdoch ovo za AMD 5xx chipset PCIe 4.0 05.12.2021. 19:33 #673656

status: user
broj poruka: 188
Meni svanulo od kad sam uzeo NVME, kliknem na neku aplikaciju i samo iskoci a ne ko pre sa SATA SSD-om, bas se vidi razlika pa reko ajde da idem logikom ako je 2200/2000 TRAS onda ce 7000/5500 sa ovim ludilom da bude BUM.

To je to, neke 2 sekunde za Windows 10 ako cemo i oko toga, svez Windows i manje za kolegu koji je pomenuo brzinu ucitavanja sistema.

Inace jednu manu NVME-ova svi zaobilaze - pregrevanje. I ono bre mnogo sitno za ubacivanje na plocu, mora polozeno kuciste da bude, najbolje je raditi odmah po kupovini znaci kupis plocu i odmah ga stavis na gologuzu plocu pa onda srafis plocu na komp, cisto da se ne gube zivci.

Idem na novu platformu u februaru kad izadje Alhemicar, naravno Intel jer ja AMD ne smatram firmom nego ciganijom za kopanje kriptodjubreta a i mene jednom mozes razocarati kao sto su me razocarali sa Barton 2500+ procesorom, gov*etom koje je crklo iz cista mira, a i onaj seljacki socket sa pinovima na procesoru, pa ja ne znam kako ljudi to ne pokrive kada stavljaju CPU.




:: Na benchu su ljudi postovali rezultate svojih Gen.4 NVMe diskova, read i write su skoro duplirani po testu CrystalDiskMark, ali da primetis razliku ne mozes. Ja primetim recimo izmedju NVMe i SSD-a, ali to je samo primecivanje te razlike, nije nesto sto je `must have`.. Po meni prednost NVMe nad SSD-om je
:: - nema kablova, nema srafova, vec samo jedan maleck
:: - elegantnije resenj
:: - brzina koja znaci onda kada se zahteva i prilikom transfera podatak
::
:: Ko ima gen.3 disk i hoce da proba gen.4 cisto iz znatizelje, a ne zato sto je neophodno, po meni je nepotrebno. Ko hoce novo, logicno je da onda uzme gen.4, sto da ne
::
:: “La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.
::
:: :: I AMD se promangupirao na prvoj generaciji Ryzen ploca nije bilo razlike sve su imale podrsku za M2 slot PCIe 3.0 ,a sada recimo chipset B550M-A podrzava M2 slot PCIe 4.0 ,a A520M podrzava PCIe 3.0.Tako da se nadam da ce im malo Alder lake uterati pamet u glavu.Licno imam PCIe Gen3 x4, NVMe ,sistem podize za 2 sekunde ,kod enkodiranja se ne dobija nista na brzini ,jer enkodiranje je usko grlo,ista bi bila brzina i sa novijim hdd 180 mb/s read -write.Kod ucitavanja programa je brzi ,znaci i kod gamera brze ucitava igricu ,mozda malo i poveca frame rate
:: ::
:: :: E sad da kupuje neko NVME Gen4 & PCIe 4.0 da bi umesto 2 sekunde ,podigao sistem za 1 sekundu ,ne znam koliko je pametno ,sem ako ljude svrbi dzep.Ne bi bilo lose da neko ko ima NVME PCIe postuje ,da li negde ima dobitak sem u ucitavanju programa t.j igrica
:: ::
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Re: Re: Re: U pravu je srdoch ovo za AMD 5xx chipset PCIe 4.0 05.12.2021. 19:51 #673657

status: user
broj poruka: 7695
To za grejanje ,uperi neki vent sa strane prema njemu ,kod mene Transcend max temp je 45 C ,a oni kazu da moze do 70 C ,posto je 3d nand on sam sebe regulise .5 godina garancija....
Ne znam kakvo imas kuciste ,ali ako mozes sa strane vent neka duva prema M2 slotu ili
da uzmes neki hladnjak,sto kaze Imarkovic dobra stvar nema sata kablova.Kud se seti Bartona ,ja imam jedan stoji mi na terasi ispravan u kucistu .A ovo sto kazes kripto firma ,pa verovatno ovo kucas sa AMD64 instrukcijama koje svi Linuxi itd ...sem Intela zovu tako ,cak i kad startuju sa Intel masina:) .



:: Meni svanulo od kad sam uzeo NVME, kliknem na neku aplikaciju i samo iskoci a ne ko pre sa SATA SSD-om, bas se vidi razlika pa reko ajde da idem logikom ako je 2200/2000 TRAS onda ce 7000/5500 sa ovim ludilom da bude BUM
::
:: To je to, neke 2 sekunde za Windows 10 ako cemo i oko toga, svez Windows i manje za kolegu koji je pomenuo brzinu ucitavanja sistema
::
:: Inace jednu manu NVME-ova svi zaobilaze - pregrevanje. I ono bre mnogo sitno za ubacivanje na plocu, mora polozeno kuciste da bude, najbolje je raditi odmah po kupovini znaci kupis plocu i odmah ga stavis na gologuzu plocu pa onda srafis plocu na komp, cisto da se ne gube zivci
::
:: Idem na novu platformu u februaru kad izadje Alhemicar, naravno Intel jer ja AMD ne smatram firmom nego ciganijom za kopanje kriptodjubreta a i mene jednom mozes razocarati kao sto su me razocarali sa Barton 2500+ procesorom, gov*etom koje je crklo iz cista mira, a i onaj seljacki socket sa pinovima na procesoru, pa ja ne znam kako ljudi to ne pokrive kada stavljaju CPU
::
::
::
::
:: :: Na benchu su ljudi postovali rezultate svojih Gen.4 NVMe diskova, read i write su skoro duplirani po testu CrystalDiskMark, ali da primetis razliku ne mozes. Ja primetim recimo izmedju NVMe i SSD-a, ali to je samo primecivanje te razlike, nije nesto sto je `must have`.. Po meni prednost NVMe nad SSD-om je
:: :: - nema kablova, nema srafova, vec samo jedan maleck
:: :: - elegantnije resenj
:: :: - brzina koja znaci onda kada se zahteva i prilikom transfera podatak
:: ::
:: :: Ko ima gen.3 disk i hoce da proba gen.4 cisto iz znatizelje, a ne zato sto je neophodno, po meni je nepotrebno. Ko hoce novo, logicno je da onda uzme gen.4, sto da ne
:: ::
:: :: “La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.
:: ::
:: :: :: I AMD se promangupirao na prvoj generaciji Ryzen ploca nije bilo razlike sve su imale podrsku za M2 slot PCIe 3.0 ,a sada recimo chipset B550M-A podrzava M2 slot PCIe 4.0 ,a A520M podrzava PCIe 3.0.Tako da se nadam da ce im malo Alder lake uterati pamet u glavu.Licno imam PCIe Gen3 x4, NVMe ,sistem podize za 2 sekunde ,kod enkodiranja se ne dobija nista na brzini ,jer enkodiranje je usko grlo,ista bi bila brzina i sa novijim hdd 180 mb/s read -write.Kod ucitavanja programa je brzi ,znaci i kod gamera brze ucitava igricu ,mozda malo i poveca frame rate
:: :: ::
:: :: :: E sad da kupuje neko NVME Gen4 & PCIe 4.0 da bi umesto 2 sekunde ,podigao sistem za 1 sekundu ,ne znam koliko je pametno ,sem ako ljude svrbi dzep.Ne bi bilo lose da neko ko ima NVME PCIe postuje ,da li negde ima dobitak sem u ucitavanju programa t.j igrica
:: :: ::
:: :: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Xecutor Re: Re: Re: Re: U pravu je srdoch ovo za AMD 5xx chipset PCIe 4.0 05.12.2021. 20:08 #673659

status: user
broj poruka: 188
Ne znas ti Obrade kada sam ja uzeo da defragmentujem ne znam cime tj. na kom OS-u SATA SSD... Otislo na 82 stepena ko dobar dan Davno bilo...

Ma ne mora za Kingston A2000 nikakav hladnjak nego gledao sam na benchmarku kako siluju 980 PRO, pa sta ocekuju, da temperatura ide u minus?

Budale.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 05.12.2021. 23:07 #673666

status: user
broj poruka: 18940
NVMe, imam Samsung 970 Evo i hladim ga tako sto sam stavio mali aluminijumski hladnjak preko kontrolera 3x3cm visine 4mm (samo preko kontrolera, nikako preko ostalih chipova). Greje se ne vise od 51c u load-u.
Dovoljan je manji hladnjak, ne mora veliki, ali samo da postoji, sasvim je normalno da se greje do 60c.

Sto se tice Bartona, tu gresis debelo, to je bio legendarni AMD-ov procesor koji je prkosio Intelu u to vreme, sve do pojave Core2Duo procesora. Tada je Intel imao Prescott koji se grejao kao nenormalan i opet je bio sporiji od Barton-a. Crkao ti je s razlogom. Tadasnji AMD-ovi procesori su imali manu da crkavaju za sekund bez hladnjaka, u sekundi se pregreju, nisu imali zastitu... Samo dimcic i cao.

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Xecutor Re: >> 06.12.2021. 01:28 #673669

status: user
broj poruka: 188
Ma ja moj Igi komentarisem ove kretene sa benchmarka i to se oni hvale ``uspeli smo da nabijemo temperaturu kontrolera na 84 stepena`` a ono sve grmi od benchmarking programa, pa znas kad bih ja to radio... Mislim bih, al da nije moje i da me boli dupe za taj hw koji testiram...

Nek uzmu od nekog dobavljaca/distributera neki 6900 XT i nek malo naduvaju klokove pa opandrce FurMark na 4K sa 8x MSAA jedno 48 sati pa nek jave jel otislo slucajno na 200 stepeni i da li im se ispeklo pile u kucistu ili rostilj na backplate-u karte


:: NVMe, imam Samsung 970 Evo i hladim ga tako sto sam stavio mali aluminijumski hladnjak preko kontrolera 3x3cm visine 4mm (samo preko kontrolera, nikako preko ostalih chipova). Greje se ne vise od 51c u load-u.
:: Dovoljan je manji hladnjak, ne mora veliki, ali samo da postoji, sasvim je normalno da se greje do 60c
::
:: Sto se tice Bartona, tu gresis debelo, to je bio legendarni AMD-ov procesor koji je prkosio Intelu u to vreme, sve do pojave Core2Duo procesora. Tada je Intel imao Prescott koji se grejao kao nenormalan i opet je bio sporiji od Barton-a. Crkao ti je s razlogom. Tadasnji AMD-ovi procesori su imali manu da crkavaju za sekund bez hladnjaka, u sekundi se pregreju, nisu imali zastitu... Samo dimcic i cao
::
:: “La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
count Re: Re: Re: Re: Re: U pravu je srdoch ovo za AMD 5xx chipset PCIe 4.0 06.12.2021. 07:48 #673673

status: user
broj poruka: 1328
Defragmentovao si SSD ?????


:: Ne znas ti Obrade kada sam ja uzeo da defragmentujem ne znam cime tj. na kom OS-u SATA SSD... Otislo na 82 stepena ko dobar dan Davno bilo..
::
:: Ma ne mora za Kingston A2000 nikakav hladnjak nego gledao sam na benchmarku kako siluju 980 PRO, pa sta ocekuju, da temperatura ide u minus
::
:: Budale.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator Re 06.12.2021. 13:36 #673679

status: user
broj poruka: 4225
Ja odavno nisam vidio dizanje sistema za 2 sekunde, još od i5 2500k na 5,2 GHZ.
Ni na AMD ni na Intel platformi.
12 generaciju Intela još nisam sastavljao, pa ne mogu da tvrdim da li je moguće, mada od 9 do 11 generacije sve u pozadini što se pokreće se podizalo za 5 do 7 sekundi(isti klonirani ssd), a na AMD još sporije, posebno na msi b450 tomahawk.
Za sad koji mi je najviše odgovarao do sada su adata 8200pro i Kingston kc2500 za moje lične potrebe. Možda sam Potrefio baš dobre primjerke, ali kad ljudima instaliram sisteme Samsung 980pro me je razočarao. U svim testovima koje sam probao do 20 gb je adata bio brži. Sve preko 20 gb je Samsung 970 i 980 pro bio brži, ali realno, koliko često prebacuje te više od 20 gb dnevno odjedanput?
Od nvme vp4100 2 Tb mi je u realnom radu uvijek bio brži od VP 4300 2Tb. Probao na bar 10 komada do sada i generalno samo u sintetičkim testovima imate te brojeve. U realnom radu stvar je mnogo drugačija.
Jedino vme xiau od 8 TB je vrhunski nvme sa brzinama oko 50% brže na 20 , 40,100 i 200 gb u odnosu na nvme VP 4100/4300. Da ne pričamo na pločama sa 3 nvme skota koliko se uspori transfer samo sa drugog i trećeg kada se kopira na USB 3.2 Kingston. Brzina prenosa pada i na 80 MB/s, a naznačeno je da su brzine za upisivanje 900 MB/s, a ja nikada nisam u realnom radu dobio više od 680 MB/s.
Pozitivna osobina da ljudi stalno preispituju svoja znanja i da u skladu sa tim funkcionišu je osobina velikih ljudi. Mali se i onako zadovolje osrednjošću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re 06.12.2021. 14:00 #673681

status: user
broj poruka: 18940
Nije mislio bukvalno, mislio je od pocetka dizanja sistema, a ne od pritiska tastera na kucistu...

Kod AMD-a je postovanje duze, to je tacno, mene to malo nervira, ali navikao sam se. Recimo sa 1xxx Ryzen procesorima je bilo nekoliko sekundi brze, takodje sa 2xxx, a pocev od 3xxx post je sporiji. Kod intela ne znam, ali nesto mi se cini da je brze postovanje. Meni na x370 i 3700x traje oko 3-4 sek, dalje stvarno ucita za 2sek sa 970 Evo.

Stalno pominjes da je brzi ADATA u svim testovima, ali zasto ne uradis testove kako treba? Imas na netu vec testove. Tebi se cini da je brzi, ali ako pustis da test ide malo duze, videces kako opada brzina kod ADATA, a kod Samsunga je stabilna, to si zaboravio da pomenes.

Da ne pominjem uzas od software za ADATA diskove u duginim bojama. Generalno nisu losi diskovi, ne kazem, ali porediti ih sa Samsung-om i to PRO je besmisleno.

Preko USB-a neces nikad ni dobiti vece brzine, jer postoji ogranicenje.

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: Ja odavno nisam vidio dizanje sistema za 2 sekunde, još od i5 2500k na 5,2 GHZ
:: Ni na AMD ni na Intel platformi
:: 12 generaciju Intela još nisam sastavljao, pa ne mogu da tvrdim da li je moguće, mada od 9 do 11 generacije sve u pozadini što se pokreće se podizalo za 5 do 7 sekundi(isti klonirani ssd), a na AMD još sporije, posebno na msi b450 tomahawk
:: Za sad koji mi je najviše odgovarao do sada su adata 8200pro i Kingston kc2500 za moje lične potrebe. Možda sam Potrefio baš dobre primjerke, ali kad ljudima instaliram sisteme Samsung 980pro me je razočarao. U svim testovima koje sam probao do 20 gb je adata bio brži. Sve preko 20 gb je Samsung 970 i 980 pro bio brži, ali realno, koliko često prebacuje te više od 20 gb dnevno odjedanput?
:: Od nvme vp4100 2 Tb mi je u realnom radu uvijek bio brži od VP 4300 2Tb. Probao na bar 10 komada do sada i generalno samo u sintetičkim testovima imate te brojeve. U realnom radu stvar je mnogo drugačija
:: Jedino vme xiau od 8 TB je vrhunski nvme sa brzinama oko 50% brže na 20 , 40,100 i 200 gb u odnosu na nvme VP 4100/4300. Da ne pričamo na pločama sa 3 nvme skota koliko se uspori transfer samo sa drugog i trećeg kada se kopira na USB 3.2 Kingston. Brzina prenosa pada i na 80 MB/s, a naznačeno je da su brzine za upisivanje 900 MB/s, a ja nikada nisam u realnom radu dobio više od 680 MB/s
:: Pozitivna osobina da ljudi stalno preispituju svoja znanja i da u skladu sa tim funkcionišu je osobina velikih ljudi. Mali se i onako zadovolje osrednjošću
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Boot time se racuna od beep-a na bios-u 06.12.2021. 16:41 #673688

status: user
broj poruka: 7695
Ja imam utisak da bi se Sampron Le na 2 ghz da ima m2 slot i nvme podizao najbrze,poznato je da se ti CPU sa ogranicenim instrukcijama brzo butuju.
Od trenutnih CPU -a mislim da ce Alder lake najbrze da se dize ,to je DDR5 platforma.
Imas ovde operator kako da ubrzas boot
5 Ways to Fix Slow Boot Times in Windows 10
https://www.youtube.com/watch?v=K_Acj4sISzo
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Xecutor Re: Re: Re: Re: Re: Re: U pravu je srdoch ovo za AMD 5xx chipset PCIe 4.0 06.12.2021. 18:11 #673690

status: user
broj poruka: 188
Da, i preziveo je a bio je u laptopu. Windows 7 drugovi i drugarice, sve moze da se defragmentuje pa cak i SSD. Hehehehehe.

@imarkovic

Pa da, od onog momenta kad krece kruzic sa tackicama ja racunam to je oko 2 sekunde, svez je sistem relativno, nema mu mesec dana.

@operator
A vazda si ti bio najpametniji medj` nama, i najlepsi i najvisi, evo cim prodam bubreg uzimam i ADATA i to drugo, po 1000 komada i penjem se na vrh nekog tramvaja, drzim se za one elektrode i bacam ih dobrome narodu grada Beograda za novu godinu.

:: Defragmentovao si SSD ?????
::
::
:: :: Ne znas ti Obrade kada sam ja uzeo da defragmentujem ne znam cime tj. na kom OS-u SATA SSD... Otislo na 82 stepena ko dobar dan Davno bilo..
:: ::
:: :: Ma ne mora za Kingston A2000 nikakav hladnjak nego gledao sam na benchmarku kako siluju 980 PRO, pa sta ocekuju, da temperatura ide u minus
:: ::
:: :: Budale.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Boot time se racuna od beep-a na bios-u 06.12.2021. 18:13 #673691

status: user
broj poruka: 18940
Ne mogu da shvatim zasto su ovako retardirano dizajnirali bravicu na LGA1700:
https://hothardware.com/news/alder-lake-lga-1700-cpu-socket-pictured-ahead-october-launch

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: Ja imam utisak da bi se Sampron Le na 2 ghz da ima m2 slot i nvme podizao najbrze,poznato je da se ti CPU sa ogranicenim instrukcijama brzo butuju
:: Od trenutnih CPU -a mislim da ce Alder lake najbrze da se dize ,to je DDR5 platforma
:: Imas ovde operator kako da ubrzas boo
:: 5 Ways to Fix Slow Boot Times in Windows 1
:: https://www.youtube.com/watch?v=K_Acj4sISz
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Xecutor Re: Re: Boot time se racuna od beep-a na bios-u 06.12.2021. 18:15 #673692

status: user
broj poruka: 188
Ja ruke time prljati necu, i da ocu ne smem, nego momci odande gde ga kupim, ako Bog i junacka sreca da, sa 32 GB DDR5 memorije, da budem u fazonu hahahahaha.

Cekam februar nestrpljivo... XD


:: Ne mogu da shvatim zasto su ovako retardirano dizajnirali bravicu na LGA1700
:: https://hothardware.com/news/alder-lake-lga-1700-cpu-socket-pictured-ahead-october-launc
::
:: “La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.
::
:: :: Ja imam utisak da bi se Sampron Le na 2 ghz da ima m2 slot i nvme podizao najbrze,poznato je da se ti CPU sa ogranicenim instrukcijama brzo butuju
:: :: Od trenutnih CPU -a mislim da ce Alder lake najbrze da se dize ,to je DDR5 platforma
:: :: Imas ovde operator kako da ubrzas boo
:: :: 5 Ways to Fix Slow Boot Times in Windows 1
:: :: https://www.youtube.com/watch?v=K_Acj4sISz
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Re: Re: Boot time se racuna od beep-a na bios-u 06.12.2021. 21:18 #673693

status: user
broj poruka: 7695
To proizvodjaci ploca ebu gredu za bravicu.Ja sam sretao i plasticne polugice.
A ovo sto kaze operater ,da nije vise postigao sa usb 3.xx od 680 MB/s
meni je transfer bio 1,2 Gb/s sa usb 3.xx prenos sa flash memorije sertifikovane usb 3.2 Adata na nvme.Tu brzinu je pokazao Total commander 10 .Isto kad radim bekap C: win 10 particija sa Macrium Reflect ,znaci sa nvme na sata ssd Patriot,ne silazi ispod 1 Gb/s ,pretpostavljam da prikazuje brzinu citanja ,jer write brzina Patriota je oko 500 Mb/s.Sve je gotovo za 6 minuta.

Dobar je Adata ,ali Samsung Pro ozbiljna naprava ,mozda nisi nesto lepo podesio operater ili
si prebacivao sa Samsunga nesto na drugi sata ssd koji ima slabiji write transfer.

Inace trenutno najjaci nvme je WD Black sn850 PCIe 4.0 x4 Seq. read: 7,000 MB/s Seq. write: 5,300 MB/s.To pravi dilataciju vremena.


:: Ne mogu da shvatim zasto su ovako retardirano dizajnirali bravicu na LGA1700
:: https://hothardware.com/news/alder-lake-lga-1700-cpu-socket-pictured-ahead-october-launc
::
:: “La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.
::
:: :: Ja imam utisak da bi se Sampron Le na 2 ghz da ima m2 slot i nvme podizao najbrze,poznato je da se ti CPU sa ogranicenim instrukcijama brzo butuju
:: :: Od trenutnih CPU -a mislim da ce Alder lake najbrze da se dize ,to je DDR5 platforma
:: :: Imas ovde operator kako da ubrzas boo
:: :: 5 Ways to Fix Slow Boot Times in Windows 1
:: :: https://www.youtube.com/watch?v=K_Acj4sISz
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60275. Broj poslatih odgovora: 646108.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs