Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Uređaji za skladištenje podataka
SAMSUNG 500GB 970 EVO PLUS vs SAMSUNG 500GB 970 EVO
STRANA 1 OD 1
Antilohije SAMSUNG 500GB 970 EVO PLUS vs SAMSUNG 500GB 970 EVO 19.02.2023. 13:40 T68929

status: user
broj poruka: 684
Zasto je ovaj prvi SSD (koji je i noviji) jeftiniji od ovog drugog bez + ?!?!

Znam da cesto nema logike, trenutno su razni PCIEx 4 jeftiniji od svojih prethodnih PCIEx 3 modela, ali ova dva su oba PCIEx3, tu su negde iste brzine za ovaj kapacitet, PLUS ima vise V-NAND slojeva i to je to.
Ali bukvalno kad pogledas cene stari bez plusa je duplo skuplji?!?

Govorim o svetskim cenama, ne u nasim radnjama...

Ima li tu neka kvaka, majning, ovo-ono, jesam li ja jednostavno glup i neupucen?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 RE: 19.02.2023. 21:46 #678568

status: user
broj poruka: 1620
Nema to veze sa tehnologijom, niti primenom iste... potražnja (iz ovih ili onih razloga), marketing, preostale zalihe (po starim nabavnim cenama, a stigli noviji uređaji po nižim cenama) i ko zna šta još... bilo šta može da utiče na cene matorijih komponenti, a često nije samo jedna stvar, već miks nečeg od navedenog...

Uzmi za primer Ryzen 7 3700x i 5700x. Drugi je noviji, znatno jeftiniji i ipak za nijansu brži - zašto bi bilo ko razmatrao kupovinu starog modela po višoj ceni?

Inače, ista pravila ti važe za skoro sve računarske komponente - osim za grafike, naravno, poslednjih 5+ godina, jer se tu ne zna ko pije, a ko plaća (jedino je sigurno ko uzima te pare).
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
count Re: SAMSUNG 500GB 970 EVO PLUS vs SAMSUNG 500GB 970 EVO 20.02.2023. 05:59 #678573

status: user
broj poruka: 1329
Plus nije ništa noviji, oba počela i proizvode se u isto vreme ali razlika je u koontrol čipu i memoriji.
Pomešao si nešto i sa `PCIEx4x3 ili 4`. NVMe su PCIEx4 samo se verzija/generacija menja gen3 ili gen4.( V3.0 ili v4.0) a što se PCIe tiče već ima PCIe gen5. Svsks generacija duplira brzinu interfejs prethodne. Kod Samsunga 970 Evo, 970 Evo plus i 980 su PCIe x4 gen3 a 980 Pro je PVIex4 gen4.
Još jedna odlika je da li uopšte ima i koliko i koje brzine RAM keš na disku (to je i za SATA isto), sa lkešom uopšte, večim i bržim kešom bolje rade kao OS diskovi. 980 recimo nema keš uopšte i on je PCIe x4 gen3 a pro ima brz keš i PCIe x4 gen4 i na pločamai processorima koji podržavaju PCIe gen4 bar duplo brži od ovih ostalih.

Ryzen R7 5800x. Asus Prime x470 Pro. Arctic Liquid Freezer II 360, 2x8GB Kingston 3600MHz, Asus Rog Rx 570 oc, Samsung 970 evo plus (500GB), Samsung 970 evo (250GB, Adata nvme 1TB,.

:: Zasto je ovaj prvi SSD (koji je i noviji) jeftiniji od ovog drugog bez + ?!?
::
:: Znam da cesto nema logike, trenutno su razni PCIEx 4 jeftiniji od svojih prethodnih PCIEx 3 modela, ali ova dva su oba PCIEx3, tu su negde iste brzine za ovaj kapacitet, PLUS ima vise V-NAND slojeva i to je to
:: Ali bukvalno kad pogledas cene stari bez plusa je duplo skuplji?!
::
:: Govorim o svetskim cenama, ne u nasim radnjama..
::
:: Ima li tu neka kvaka, majning, ovo-ono, jesam li ja jednostavno glup i neupucen?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Antilohije @count 20.02.2023. 08:27 #678576

status: user
broj poruka: 684
Nespretno sam napisao, dodao sam x viska za express, nisam mislio na velicinu PCIe(x) slota x1,x4,x16 nego na brzinu transfera podataka koja je (v)3 ili 4. Oba gorepomenuta SSD su v3. Kes je isti kod oba. 980 se ovde ne razmatra za poredjenje kao jeftiniji, sporiji i bez kesa. (mada sam ga probao, dobro je to sasvim za te pare)

Jedino sto sam ja nasao je da ovaj Evo plus ima vise V-NAND slojeva od Evo i da je za vece kapacitete, 1,2 TB znacajno brzi, ali ne i za 500gb verziju. Buni me da je toliko jeftiniji, to je sve. Pa sam pomislio mozda je neka caka, recimo cesto baguje, itd.

:: Pomešao si nešto i sa `PCIEx4x3 ili 4`. NVMe su PCIEx4 samo se verzija/generacija menja gen3 ili gen4.( V3.0 ili v4.0) a što se PCIe tiče već ima PCIe gen5. Svsks generacija duplira brzinu interfejs prethodne. Kod Samsunga 970 Evo, 970 Evo plus i 980 su PCIe x4 gen3 a 980 Pro je PVIex4 gen4
:: Još jedna odlika je da li uopšte ima i koliko i koje brzine RAM keš na disku (to je i za SATA isto), sa lkešom uopšte, večim i bržim kešom bolje rade kao OS diskovi. 980 recimo nema keš uopšte i on je PCIe x4 gen3 a pro ima brz keš i PCIe x4 gen4 i na pločamai processorima koji podržavaju PCIe gen4 bar duplo brži od ovih ostalih.
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
count Re: @count 20.02.2023. 10:41 #678580

status: user
broj poruka: 1329
Ma to je samo do trenutnog stanja na tržištu, ja sam pre nećto više odgodinu dana platio više za Evo plus nego štp je Evo koštao a 980 bio još jeftiniji.

Ryzen R7 5800x. Asus Prime x470 Pro. Arctic Liquid Freezer II 360, 2x8GB Kingston 3600MHz, Asus Rog Rx 570 oc, Samsung 970 evo plus (500GB), Samsung 970 evo (250GB, Adata nvme 1TB,.

:: Nespretno sam napisao, dodao sam x viska za express, nisam mislio na velicinu PCIe(x) slota x1,x4,x16 nego na brzinu transfera podataka koja je (v)3 ili 4. Oba gorepomenuta SSD su v3. Kes je isti kod oba. 980 se ovde ne razmatra za poredjenje kao jeftiniji, sporiji i bez kesa. (mada sam ga probao, dobro je to sasvim za te pare
::
:: Jedino sto sam ja nasao je da ovaj Evo plus ima vise V-NAND slojeva od Evo i da je za vece kapacitete, 1,2 TB znacajno brzi, ali ne i za 500gb verziju. Buni me da je toliko jeftiniji, to je sve. Pa sam pomislio mozda je neka caka, recimo cesto baguje, itd
::
:: :: Pomešao si nešto i sa `PCIEx4x3 ili 4`. NVMe su PCIEx4 samo se verzija/generacija menja gen3 ili gen4.( V3.0 ili v4.0) a što se PCIe tiče već ima PCIe gen5. Svsks generacija duplira brzinu interfejs prethodne. Kod Samsunga 970 Evo, 970 Evo plus i 980 su PCIe x4 gen3 a 980 Pro je PVIex4 gen4
:: :: Još jedna odlika je da li uopšte ima i koliko i koje brzine RAM keš na disku (to je i za SATA isto), sa lkešom uopšte, večim i bržim kešom bolje rade kao OS diskovi. 980 recimo nema keš uopšte i on je PCIe x4 gen3 a pro ima brz keš i PCIe x4 gen4 i na pločamai processorima koji podržavaju PCIe gen4 bar duplo brži od ovih ostalih.
:: ::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60277. Broj poslatih odgovora: 646137.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs