Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Ploče, procesori i memorije
ko se razume u memorije?
STRANA 1 OD 1
Freeman79 ko se razume u memorije? 08.07.2005. 12:51 T698

status: user
broj poruka: 34

Koja je razlika izmedju CL2-CL3 ... znam da je to latency ali kako se to tacno odrazava na mene kao krajnjeg korisnika.
Imam bartona 2500 kojeg sam klokovao na (200x10.5) 3200 na epox 8rda+ pro ploci koja ima dual memory. Trenutno imam 512 ddr 400 samsung CL3 i uzecu jos jednu memoriju. Da li da prodam ovu pa da uzmem obe CL2 ili nece biti neke bitne razlike u samom radu racunara zbog razlike (izmedju 1gb cl3 i 1gb cl2 ddr 400 memorije)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tomma ima i nema razlike 08.07.2005. 21:06 #1823

status: user
broj poruka: 172
Kada sam ja kupovao slično, ASUS A7N8-E Deluxe i Barton 2500+, uzeo sam Corsair TwinX PRO 1 GB paket. Trenutno mi radi na 220 MHz CAS 2-3-3-6 i razliku sam primetio tek pri radu u 3D Studio MAX-u i pomalo u Photoshop-u i Ilustrator-u ali mislim da Adobe-u više prija dual chanell sistem nego niske latencije. Ono što sam uglavnom imao prilike da vidim da po mom mišljenju Bartonu a verovatno AMD procesorima u globalu više prija veća brzina magistrale nego niža latencija. Moja preporuka ti je da zbog Epox ploče obavezno uzmeš kvalitetne module sa niskim CAS parametrima pošto je EPOX generalno jako izbirljiv po pitanju memorijskih modula, a najbolje bi bilo ako možeš da odneseš računar i probaš na licu mesta naravno ako znaš šta radiš. Što se izbora tiče Kingston, Corsair ili Geil nikako nemogu da omanu pa pogledaj u IMTEL-u DESK-u ili MD PROFY-u.

SNAGA BEZ KONTROLE JE NIŠTA


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Garson RE 08.07.2005. 22:51 #1828

status: user
broj poruka: 736
Kao shto rece Tomma razlike se osecaju ali ne toliko.Stvar je u tome da se kod Athlona XP ta razlika ne oseca toliko koliko kod Athlona 64 kome niske latencije izuzetno prijaju.Vecina CL3 memorija moze da radi na CL2.5 tako da je razlika i manja.Ali je zato cena CL2 (npr. Corsair XMS C2) memorija uzasno visoka , pa i duplo skuplja od CL3.Zato ja mislim da se ne isplati.Mada ako imash para...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Fencer ... 09.07.2005. 02:05 #1834

status: user
broj poruka: 217



Bez obzira na latencije, valjalo bi da uzmes dva modula od istog proizvodjaca.

Jaci proizvodjaci prodaju spec. upakovana dva memorijska modula atestirana za rad u dual channel modu.

Naravno ne moras da kupis tu kombinaciju, ali uzmi dve iste memorije cisto da nemas posle problema.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
aiwa ... 09.07.2005. 21:54 #1846

status: user
broj poruka: 210
Evo ovako:

ja sam se dosta zezao sa memorijama, dok nisam nasao ono sto mi je odgovoralo.

1. zaboravi sta pise na memoriji koja je nize klase, to mora da se proba i zavisi od priemrka do primerka, vrlo lao mozes da se pozitivno iznenadis i od tvoje memorije na koliko moze.
2. i ja imam Epox plocu, ali model 8RDA+ i iskreno nisam imao nikakvih problema sa "izbirljivim" memorijama, iako sam cuo da su drugi imali problema.

Slobodno kupi nekog poznatijeg proizvodjaca memorija ako hoces da izvuces max i iz Bartona i iz memorije i ploce. ja imam Thoroughbred B koji drzim na 230 MHz magistrali i to sinhrono sa dve iste memorije.
U pitanju je Kingmax Hardcore DDR500 2x256 MB, po meni najbolja kupovina trenutno za overklokere za tanjim novcanikom (kakav je moj :) )

Sto se tice latencija, njih ces u BIOS-u rucno podesavati tj. probati. Nadji moju temu kako overklokovati, sve sam tamo napisao da se ne ponavljam.

Moja testiranja: probao sam da li je bolje magistrala 200 MHz i latencije 2-3-2-5 ili magistrala 230 MHz i latencije 3-3-3-8. Konacnu frekvenciju procesora sam odrzavao na istom nivou, znaci 10x200 (2000 MHz) ili 8.5x230 (1955 MHz)
Testiranja sam obavio prvo u sintetickim testovima, Sandra, Aida, 3DMark, kao i u poslovima koje ja koristim, kao sto su Photoshop, divx kompresija i oubicajan rad.
Rezultati su sledeci:
u svim sintetickim testovima poboljsanja su oko 10 % u korist vece magistrale
u Photoshopu oko 5 %, kao i u divx kompresiji (moglo je i vise ali je ipak CPU za 50 MHz nizi).
Ali ono sto me je najvise odusevilo je uobicajan rad, znaci dizanje sistema, otvaranje aplikacija, odziv na komande, na 230 MHz sve deluje dosta primetno brze.

Nize latencije su imale raniej smisla kad nisu postojale ploce koje ce tu magistralu da isprate, sad je zanimljivo samo za fanatike.

Zakljucak, prvo pojuri max magistralu koju moze da ti podrzi ploca (ali moras da kupis makar DDR466 memoriju) pa namesti sinhrono memoriju sa CPU i tek onda trazi stabilne latencije.

Pozdrav
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Igor84 Odgovor 14.07.2005. 01:37 #1898

status: user
broj poruka: 327



Moje je iskustvo malo drugacije: Na brzinu celog racunara vise uticu manje latencije na zadnjem broju nego onaj famozni prvi 2 2.5 ili 3. Inace test sam vrsio prostim kompresovanjem avi fajla WinRar-om. Takodje se PQI pokazao kao veoma fleksibilan i stabilno je radio sa latencijama 2-3-3-3 na Asus A7N8X-X ploci i Sempronu 2300+ na 200MHz FSB.
Pozdrav!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60279. Broj poslatih odgovora: 646152.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs