Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Uređaji za skladištenje podataka
Najjeftiniji prazni diskovi :)
STRANA 2 OD 4  
imarkovic @Nikopol74 09.07.2009. 15:52 #127277

status: user
broj poruka: 18940
::Nisam te skapirao za RAID1. Ja imam RAID0, i super mi je. Koliko sam skapirao, nisu toliko razlike u RAID rezimima u smislu ove teme. Ja imam 2x320 WD.

kako to mislis `nisu tolike razlike u RAID rezimima`?
RAID0 - stripped, je rezim u kome hardovi doprinose samo performansama, ako npr. stavis 2 harda u r0, npr. po 250GB, dobices 1 hard od 500GB, ako crkne jedan, bilo koji, puca ti automatski i drugi, odnosno particija, i ne mozes ni iz jednog programa da povratis podatke, jer se svaki paket deli 1/2 na jedan, 1/2 na drugi, i sve je raspolovljeno.
RAID1 - mirrored, je rezim u kome se svaki podatak ispise i na jedan i na drugi hard disk, sto ti i govori iz naziva `mirrored`, znaci npr, stavis 2 harda u raid0, i recimo jedan ti crkne, particija ostaje kao sto si je napravio, podaci koje si smestao su tu, na jednom preostalom hardu i nema gubitaka.

e sada, ako taj raid0 ne koristis za podatke, nego samo za sistem, instaliranje igrica, programa itd, onda ok, ti znas sta tebi odgovara, eto, samo sam hteo da ukazem na razliku.

po ovome sto si naveo, skontao sam da ne drzis nesto puno podataka na hardu, tako da bi se verovatno snasao da ti, ne daj boze crkne hard, ali razmisli, ako s druge strane imas malo vise bitnijih podataka, da li bi ti korisio RAID1.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
NMY @ imarkovic : 09.07.2009. 19:25 #127316

status: user
broj poruka: 1509
Sve si u pravu sto si rekao, i podrzavam te u stavu za RAID0 i RAID1, 0 za sistem (brzina) a 1 za podatke (sigurnost) !

Najgore od svega sto u RAID0 ako pukne jedan disk, i drugi je neupotrebljiv sto se tice podataka...

Trenutno ne koristim ni jedan od ponudjenih RAID resenja (cini mi se da ima 7 ili 8 razlicitih), (bitne podatke i dalje back up-ujem na DVD diskove, u vecini slucaje u dva primjerka) ali kada se odlucim za RAID, koristicu RAID 10 (ne deset kako neki misle nego 1 i 0), u prevodu, 4 diska, dva u RAID0 i dva u RAID0 (druga dva su back up prva dva tj. njihov RAID1) !

Tu se dobija sigurnost podataka, i brzina rada, i to je po meni makar jedno od najboljih resenja... (iako kosta vise)


SONY VAIO VGN-FW285J

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Nikopol74 @imarkovic 09.07.2009. 19:54 #127327

status: user
broj poruka: 362
Pa onda sam u pravu. Ja sam rekao da za ovu temu nisu neke razlike u RAID rezimima. A ova tema je backup harda na DVD diskove. Cak je bolje da imas RAID0, jer se sve racuna kao jedan veliki hard, znaci imas dupli hard i oko 50% brzi rad. Sve sto mi je vazno, to bez obzira na koji RAID bi imao, rezem na diskove, pa i na dva kao sto kaze NMY. Dobro si skapirao sto se tice prostora kod mene, nemam problem sa tim. Doduse, da skidam kao nekad, morao bi mnogo cesce da rezem. Iskreno, sto se RAID-a tice, meni se bas i ne svidja ideja RAID1 zato sto je to u sustini samo backup hard, a po meni hard je bolje da se backupuje na diskovima. Doduse, u danasnje vreme je vecinu stvari jos uvek prilicno lako skinuti, osim naravno licnih stvari. Ali ovaj RAID0 bas radi primetno brze od obicnog harda. Valjda ce ovaj WD da se pokaze dobro, a i ne mucim ga nesto

life`s a bitch...and then you die.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
darko777 .. 08.11.2009. 12:33 #156425

status: user
broj poruka: 262
ja uvek kupujem diskice kod doma omladine podzemni prolaz-od doma omladine(kod lilija) udjes u trni centar arkade i prva prodavnica sa leve strane.ok je cena a i diskici su ok ne pucaju i sl


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic @darko777 08.11.2009. 12:44 #156433

status: user
broj poruka: 18940
al` si `okasnio`, btw, cisto ako nekome trebaju prazni DVD-ovi, ortak je juce u METRO-u kupio kutiju HP diskova po ceni od 10din.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vaci Najjeftiniji prazni diskovi 08.11.2009. 13:53 #156462

status: user
broj poruka: 93
U Nisu u Verticom-u , verbatium dvd-r 21din ,verbatium dual 110din , preko 20 kom. niza cena.
Pozdrav

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
novioglas Verbatim DVD+R DL 8.5GB 8X (25 pack) - 2300 din 16.04.2010. 01:30 #205215

status: user
broj poruka: 11
ako nekom trebaju double layer 8.5gb diskovi nek se javi, cena vise nego povoljna.

Verbatim DVD+R DL 8.5GB 8X (25 pack) - 2300 din

063586300
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Snoopy- - 16.04.2010. 01:41 #205218

status: user
broj poruka: 6083

Burazer je ovde u KGu kupio, negde DL disk za dal 45 din, ili tako nesto, znaci daleko manje od 92din po komadu.. ako saznam gde i sta, javicu vam, pa cu vam saljem, free of charge :)
Necu zaradjujem na forumasima

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
novioglas ovo je verbatim i to 8x 16.04.2010. 03:11 #205249

status: user
broj poruka: 11
pa mozda si uzeo neki princo, ali ovaj verbatim ide po 150din (negde i 200, 300) komad...ako imas srece da naletis..i to je najnize...ovo je 8x..
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Snoopy- - 16.04.2010. 03:16 #205250

status: user
broj poruka: 6083

Moguce da je princo, to stvarno ne znam...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
novioglas hmmm 16.04.2010. 03:21 #205254

status: user
broj poruka: 11
pa 100% je princo i to ona 3 klasa, ona je oko 50-60 otprilike... druga oko 60-70 a prva je oko 80-90din....

verbatim je i do 5 puta skuplji nekad i vise, razlika u kvalitetu je ogromna. Mislim da je ta cena od 92 i vise nego povoljna. Takodje i verbatim ima svoje klase, najgori su oni made in china. Ja njih ne uzimam.

recimo u verteku (koji generalno ima jako niske cene) je ovaj isti verbatim 1400din 10 komada...
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Mixx Re: hmmm 16.04.2010. 04:43 #205267

status: user
broj poruka: 2937
a kako da znam kad kupujem diskove koja su klasa? ima neka oznaka na samom disku ili...?
______________________________________________________________________
Chuck Noris is a pussy!

:: pa 100% je princo i to ona 3 klasa, ona je oko 50-60 otprilike... druga oko 60-70 a prva je oko 80-90din...
::
:: verbatim je i do 5 puta skuplji nekad i vise, razlika u kvalitetu je ogromna. Mislim da je ta cena od 92 i vise nego povoljna. Takodje i verbatim ima svoje klase, najgori su oni made in china. Ja njih ne uzimam
::
:: recimo u verteku (koji generalno ima jako niske cene) je ovaj isti verbatim 1400din 10 komada...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic > Mixx 16.04.2010. 10:13 #205290

status: user
broj poruka: 18940
mislim da ti je to nebitno, jer druga klasa je skoro duplo skuplja, prva mislim da se i ne prodaje kod nas, a svi smo srecni i zadovoljni sa PRINCO i Verbatim (kod nas)...Memorex je vec druga prica..al` skupo bate..

::a kako da znam kad kupujem diskove koja su klasa? ima neka oznaka na samom disku ili...?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Snoopy- Hp 16.04.2010. 13:22 #205317

status: user
broj poruka: 6083



Ne znam da li ste probali HP DVD, ali su extra! Ni jedan jedini mi nije zakazao, a kad rezem na 16x gotovo da se ne cuje rezac da radi. Kupio sam 10 pakovanja po 10 komada u metrou na akciji, 116din bili, dzab dzabe, a vrh su. Krivo mi sto nisam kupio još sto komada.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
novioglas klase 16.04.2010. 13:50 #205319

status: user
broj poruka: 11
po deklaracija uvoza se zna koja je klasa, taj koji prica da nije bitno koja je klasa u pitanju zaista nek se zapita malo i neka to potkuje dokazom.

Cinjenica je sledeca za Verbatim:

Klasa 3 - Made in China
Klasa 2 - Made in Taiwan / UE (Ujedinjeni Emirati)
Klasa 1 - Made In India (vise ih kod nas odavno nema)
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 16.04.2010. 14:01 #205322

status: user
broj poruka: 18940
ja reko, sace nesto strucno...pa zar sam ja reko nesto drugacije...? ja sam rekao da kod nas toga gotovo da nema..

::Klasa 3 - Made in Chin
Klasa 2 - Made in Taiwan / UE (Ujedinjeni Emirati)
Klasa 1 - Made In India (vise ih kod nas odavno nema):

ovde ces skoro UVEK da nalazis ovu prvu stavku...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
novioglas ... 16.04.2010. 14:04 #205323

status: user
broj poruka: 11
ja imam samo drugu klasu, znaci Taiwan a imam i India prvu ali to samo za single layer...

dvd 4.7gb moze da se nadje u sve 3 klase kod nas, ja samo imam prvi i drugu, kinu nikad nisam uzimao

dvd 8.5 gb ima isto 3 klase kod nas pri cemu je prva klasa do 400din a druga klasa do 250din a treca do 150din a ja imam samo drugu klasu tj taiwan koja je 92 sto je mnooogo jeftinije od svake ostale ponude.

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic > novioglas 16.04.2010. 15:36 #205347

status: user
broj poruka: 18940
pa dobro, to je lepo, a zasto izbegavas da nam kazes gde ti to kupujes?

::ja imam samo drugu klasu, znaci Taiwan a imam i India prvu ali to samo za single layer..

::dvd 4.7gb moze da se nadje u sve 3 klase kod nas, ja samo imam prvi i drugu, kinu nikad nisam uzima

::dvd 8.5 gb ima isto 3 klase kod nas pri cemu je prva klasa do 400din a druga klasa do 250din a treca do 150din a ja imam samo drugu klasu tj taiwan koja je 92 sto je mnooogo jeftinije od svake ostale ponude.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Snoopy- - 16.04.2010. 15:53 #205355

status: user
broj poruka: 6083

Kako onda covek da zaradi??? :D

@imarkovic- reci mi molim te, sad malo digresija, video sam gore nesto pominjes raid, pa mi reci jel mogu razlicite marke u raid? npr WD od 500gb i spinpoint F3?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic > shgh 16.04.2010. 16:15 #205363

status: user
broj poruka: 18940
moze, ali tu naravno ima ALI, nece svaki RAID kontroler da prihvati sve hard diskove u RAID, evo ti primer, stavljao sam u SiliconImage 2x500G Seagate, to je radilo bez problema, jer su hardovi bili identicni (to sto su mi pocrkali bilo je zbog lose serije:), medjutim, kad sam pokusao da stavim 160G i 500G, jok, nece, to je sto se tice SiliconImage-a, a recimo na ovoj ASUS ploci sto sad imam, turio sam RAID0 sa 4 harda, pomesao sam sve, cak stam stavio SATA1 i SATA2, namerno, da probam, na ploci je Intel kontroler ICH10, stavio sam Seagate 320GB, Seagate 500G, Hitachi 160G i Hitachi 250G, SVI hardovi su prepoznati, ALI (opet), ne i pun kapacitet, na kapacitetu sam izgubio nekih 170G, ali ocekivao sam tako nesto, medjutim, ono sto je bitno, na performansama sam dobio veliki skok, tj., ucestvovala su sva 4 harda, sto me odusevilo.

Zakljucak: mozes recimo da stavis tipa Seagate 320G i 160G, zatim 500G i 320G, ali ako imas neki dodatni kontroler, nece uvek to da radi kako treba, a to su obicno SiliconImage, Promise (sto se kod nas nalaze), to bas i nisu zahvalni kontroleri (ne sto se pouzdanosti tice, vec kompatibilnosti), a i nisu toliko brzi kao recimo ovaj sto imam na ploci, iako pise da su SATA2, svi su u stvari SATA150 ,to sam se vise puta uverio, na njima se isplati samo RAID1, odnosno mirrored.

Zakljucak br.2: sa obicnim SATA diskovima RAID se NE ISPLATI, jer unistava hard disk, skracuje mu drasticno zivot, ne bi se cak zezao ni sa WD Black-om, vec tek sa Velloci-em, to je pravi disk za SATA RAID. SCSI necu da pominjem, jer se zna. Mislim da bi mogao da uparis tog WD-a sa F3-om, ali takodje mislim da to nije dobra ideja, pomenuo sam vec, zbog zivota hard diska, ako hoces RAID, kupi bolje neke manje SSD-ove, to bih ja uradio.

::@imarkovic- reci mi molim te, sad malo digresija, video sam gore nesto pominjes raid, pa mi reci jel mogu razlicite marke u raid? npr WD od 500gb i spinpoint F3?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
novioglas Re: > novioglas 16.04.2010. 16:25 #205365

status: user
broj poruka: 11
ja ih placam na 5000+ komada 73din po komadu...uzimam ih u ASF International, preko firme, pise na deklaraciji uvoznika na svakom zvonu. I da hoces ne mozes tek tako i odes kupis tamo, moras naveliko i moras na firmu, toliko.

Dignes kredit kao ja, ulozis par hiljada evra i eto ti...zaradices po 19din ako sve rasprodas odmah...sto sam siguran da neces...svaki posao ima i svoj rizik i svaki rizik ima svoju cenu!

:: pa dobro, to je lepo, a zasto izbegavas da nam kazes gde ti to kupujes?
::
:: ::ja imam samo drugu klasu, znaci Taiwan a imam i India prvu ali to samo za single layer..
::
:: ::dvd 4.7gb moze da se nadje u sve 3 klase kod nas, ja samo imam prvi i drugu, kinu nikad nisam uzima
::
:: ::dvd 8.5 gb ima isto 3 klase kod nas pri cemu je prva klasa do 400din a druga klasa do 250din a treca do 150din a ja imam samo drugu klasu tj taiwan koja je 92 sto je mnooogo jeftinije od svake ostale ponude.
::
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic > novioglas 16.04.2010. 16:41 #205369

status: user
broj poruka: 18940
to je ok, ali za ljude koji zaradjuju na diskovima, to nije i moj slucaj, ja kupim mozda jednom u 6 meseci 10 diskova, i to za druge, uzmem najjeftinije PRINCO DVD po ~12din i to je to, za licne potrebe vise mi se isplati da kupim hard disk, tipa 1, ili 2TB, i na njemu da smestim brdo podataka, pisem, brisem, nego da se smaram kupovinom adekvatnih rezaca, diskova, gubljenjem vremena, brigama da li ce koji disk da izdrzi, ovo, ono...eto.

::Dignes kredit kao ja, ulozis par hiljada evra i eto ti...zaradices po 19din ako sve rasprodas odmah...sto sam siguran da neces...svaki posao ima i svoj rizik i svaki rizik ima svoju cenu!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Snoopy- @markovic 16.04.2010. 16:55 #205375

status: user
broj poruka: 6083
Hvala ti sto si se iscimao da toliko pises, poslusacu te, necu to da radim. Drmnucu samo f3 od 1TB preko i to je to. Pozz!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic > shgh 16.04.2010. 17:18 #205380

status: user
broj poruka: 18940
Terabajt, pa jos i F3, brate, ja sam mislio da ti imas neke manje diskove pa kao hoces da ih ubacis u RAID, sa tim diskom, apsolutno nemas potrebre za RAID-om, jer je stvarno brz i kao single.. kontam da tek trebas da ga pazaris, neces se pokajati, osetices razliku u speed-u, a ne kao ja, spao sam na 320G single, SATA2, a radi jako sporo...i samo zato sto me mrzi da dizem sistem..


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
NMY RAID 16.04.2010. 17:49 #205395

status: user
broj poruka: 1509
RAID (Redundant Array of Inexpensive Disks) bi trebalo da radi sa bilo kakvim parom diskova, s tim da ce performanse (vrijeme kasnjenja, velicina GB) biti ogranicene losijim diskom...

Tipa, ako imate dva diska, jedan 160GB i 18ms vremenom pristupa, i drugi 250GB sa 12ms vremenom pristupa, vezanjem u RAID 0 niz dobicete (logicki) disk od 320GB sa vremenom pristupa od 18ms!

Da meni treba, uzeo dva Samsung F3 diska od po 500GB i Bog da me vidi...
(ali mi ne treba za sada...)


https://www.tinyurl.com/ye5z6bn

ATI je bas poznat po tome sto se klokuje dobro a pogotovu sto dobro skalira! Treba jedno 100 Mhz OC za svega 2 FPS u skoku ahaha!
Default je keva! Pa koliko dobijes to ti je! ATI je takav i to je fakat!


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 2 OD 4  
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646078.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs