Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : PC Berza
Vesti, testovi, uputstva i noviteti na IT sceni
ZEN 2 cene ,AMD ubacuje 16c 32t na desktop ?
STRANA 5 OD 5
MaliAbner Re: Re: Re: Na Amazonu se vec mogu naruciti Zen 2... 10.07.2019. 10:00 #657661

status: user
broj poruka: 7761
Meni se cini da si se ti malo zaigrao...

Zen je `AMD Chiplet tehnologija` gde za sada nema iskljucivanja jezgara i slicnoga...
Tom tehnologijom su smanjili skart na zanemarljivu kolicinu tako da samo zamene feler i to bi trebalo da je to...

Opet i da su zadrzali te CPU koje kasnije moraju da doradjuju da bi bili upotrebljivi malo je glupo da onaj sa vise jezgara trosi manje nego onaj sa par isljucenih jezgara zato sto je za pretpostaviti da struja nece ici u ona jezgra koja su iskljucena...

Citat:
`Молимо паметне да престану са попуштањем, ситуација је постала неподношљива!`

:: Šta je tu čudno ? Jezgra su ista. sve je isto samo su kod nekih i neka jezgra isključena, malo bolje binovana jezgra idu u processore sa više jezgra. Tako dobiješ višu frekvenciju pa processorima sa više jezgara a ne obrnuto kao u prethodnoj arhitecturi.
::
::
:: :: Od trenutka kad su izbacili listu sa detaljima procesora se pitam isto pitanje. Dva jezgra vise a razlika u GHz minimalna
:: :: Elektrofusio
:: :: Powered by ReactorSuperia
:: ::
:: :: :: Ryzen 5 3600X 6/12 95W 4.4/3.8 -
:: :: :: Ryzen 7 3700X 8/16 65W 4.4/3.6 -
:: :: ::
:: :: :: Jedino mi nije jasno kako ovaj slabiji sa manje jezgara trosi vise..
:: :: ::
:: :: :: Citat:
:: :: :: `Молимо паметне да престану са попуштањем, ситуација је постала неподношљива!`
:: :: ::
:: :: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Ryzen 5 3600 review (200$) Techspot 10.07.2019. 10:07 #657662

status: user
broj poruka: 7695
Konkurent I5 9600 k (255$) ,od koga je brzi u Cinebench r20 za 40 % ,a i drugim programima , u igricama u 50 % naslova je brzi od I5 9600 k .


https://www.techspot.com/review/1871-amd-ryzen-3600/


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
count Re: Re: Re: Re: Na Amazonu se vec mogu naruciti Zen 2... 10.07.2019. 11:29 #657664

status: user
broj poruka: 1327
Ima isključivanja jezgra i u chiplet-u, ne prave se sa 3 ili 6 jezgara pa opet ima CPU sa 6.


:: Meni se cini da si se ti malo zaigrao..
::
:: Zen je `AMD Chiplet tehnologija` gde za sada nema iskljucivanja jezgara i slicnoga..
:: Tom tehnologijom su smanjili skart na zanemarljivu kolicinu tako da samo zamene feler i to bi trebalo da je to..
::
:: Opet i da su zadrzali te CPU koje kasnije moraju da doradjuju da bi bili upotrebljivi malo je glupo da onaj sa vise jezgara trosi manje nego onaj sa par isljucenih jezgara zato sto je za pretpostaviti da struja nece ici u ona jezgra koja su iskljucena..
::
:: Citat:
:: `Молимо паметне да престану са попуштањем, ситуација је постала неподношљива!`
::
:: :: Šta je tu čudno ? Jezgra su ista. sve je isto samo su kod nekih i neka jezgra isključena, malo bolje binovana jezgra idu u processore sa više jezgra. Tako dobiješ višu frekvenciju pa processorima sa više jezgara a ne obrnuto kao u prethodnoj arhitecturi.
:: ::
:: ::
:: :: :: Od trenutka kad su izbacili listu sa detaljima procesora se pitam isto pitanje. Dva jezgra vise a razlika u GHz minimalna
:: :: :: Elektrofusio
:: :: :: Powered by ReactorSuperia
:: :: ::
:: :: :: :: Ryzen 5 3600X 6/12 95W 4.4/3.8 -
:: :: :: :: Ryzen 7 3700X 8/16 65W 4.4/3.6 -
:: :: :: ::
:: :: :: :: Jedino mi nije jasno kako ovaj slabiji sa manje jezgara trosi vise..
:: :: :: ::
:: :: :: :: Citat:
:: :: :: :: `Молимо паметне да престану са попуштањем, ситуација је постала неподношљива!`
:: :: :: ::
:: :: :: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ZooLoo ... 10.07.2019. 12:14 #657666

status: user
broj poruka: 3974
Mmm it`s time to buy AMD!

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Morow Re: ... 10.07.2019. 12:46 #657673

status: user
broj poruka: 1038
:: Mmm it`s time to buy AMD

3700X?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ZooLoo ... 11.07.2019. 13:56 #657714

status: user
broj poruka: 3974
Moze i 3600x i 3700x.

Emmi ponudio neke fine cene, da ne poverujes! :D


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Simon72 ... 11.07.2019. 17:58 #657719

status: user
broj poruka: 2800
Sad cekamo na intel uzvrati udarac.
Intelov problem je što mnogo kasne sa nižim procesima proizvodnje.Jednostavno nema gde da stave sve to.
Na žalost to ce biti kako citam tek u trecem kvartalu 2020 za desktop modele.Šteta inace bi cene bile još niže.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko Re: ... 11.07.2019. 19:16 #657720

status: user
broj poruka: 6643
... evo svežih glasina.... intel sprema novu verziju 14nm čipova - Comet lake, sa naravno, novim soketom LGA1200 i čipsetom sa unapređenjima i nekada high end detaljima koje sad spuštaju u mase.
Procesori će biti ne samo osmojezgarni već i desetojezgarni, i, ostaje Hyperthreading iako im je u poslednje vreme zbog problema sa sigurnošću i zen prednošću, verovatno izašao na uši.
Ako ništa, za te će se procesore pričati da su `mature` po proizvodnom procesu kao verovato ni jedni pre njih. Očekujmo klok, popravke u HT-u i ovim flaw-ovima koji su skenjali performanse Intel procesora nekoliko generacija unazad... a i svašta nešto u seriji koja potpuno menja coffe lake. Naravno, da vidimo po kojoj ceni, recimo dumping, jer nema PCIE-4.0 ... možda nije ni blesavo da se očekuju, u najmanju ruku povoljne i konkurentne cene bar nekih procesora...

https://www.tomshardware.com/news/intel-comet-lake-features-specifications-availability-launch,39848.html


Budale računaju na sreću.

:: Sad cekamo na intel uzvrati udarac
:: Intelov problem je što mnogo kasne sa nižim procesima proizvodnje.Jednostavno nema gde da stave sve to
:: Na žalost to ce biti kako citam tek u trecem kvartalu 2020 za desktop modele.Šteta inace bi cene bile još niže
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
count Re: Re: ... 12.07.2019. 08:36 #657739

status: user
broj poruka: 1327
Tipičan Intel, prežvakavanje stare tehnologije u nedogled. Uzmeš 10 godina stari processor, promeniš mu ime jezgra prodaš za još više para. Da nije AMD-a još uvek bi duvali u jedno jezgro da ga ohladimo !! Potrošili veše para na reklame i podmićivanje softerskih i igračkih kompanija da optimizuju za krš procesore.
I ta rabota sa overklokom je samo nedostatak kontrole kvailiteta i ušteda da ne bacaju puno škarta, U najboljem slučaju skinu K sa procesora ili samo bace na gomilu a ti se zajebavaj sa overklokom i onda to nazovu `feature` !!! Što ne prodaju samonajbolje uspele primerke za te pare.
`Novi` CPU na 14nm ???? Za 10 -12 jezgara već treba hidrocentrala i za struju i za vodu za hlađenje, zamisli tek 16 ili 20 na 5 GHz !!!!
Pa onda taj biznis sa sigurnosnim rupama, baš ono što ih je činilo brzim je baš ta rupa, krpi koliko hoćeš, ipak je samo krpa na zakrpu.
Na novom Ryzen-u je to na odvojenom čipu sa svojim mikrokodom pa i ako se baš i pojavi neka rupa lako je pačovati bez gubitaka.Čak je i novi čipset 7nm kod x570 i vidiš koliko su novih stvari dodali u njega.
Postao je Intel druga rupa (i bukvalno) na svirali i samo ih stara slava spašava.


:: ... evo svežih glasina.... intel sprema novu verziju 14nm čipova - Comet lake, sa naravno, novim soketom LGA1200 i čipsetom sa unapređenjima i nekada high end detaljima koje sad spuštaju u mase
:: Procesori će biti ne samo osmojezgarni već i desetojezgarni, i, ostaje Hyperthreading iako im je u poslednje vreme zbog problema sa sigurnošću i zen prednošću, verovatno izašao na uši
:: Ako ništa, za te će se procesore pričati da su `mature` po proizvodnom procesu kao verovato ni jedni pre njih. Očekujmo klok, popravke u HT-u i ovim flaw-ovima koji su skenjali performanse Intel procesora nekoliko generacija unazad... a i svašta nešto u seriji koja potpuno menja coffe lake. Naravno, da vidimo po kojoj ceni, recimo dumping, jer nema PCIE-4.0 ... možda nije ni blesavo da se očekuju, u najmanju ruku povoljne i konkurentne cene bar nekih procesora..
::
:: https://www.tomshardware.com/news/intel-comet-lake-features-specifications-availability-launch,39848.htm
::
::
:: Budale računaju na sreću.
::
:: :: Sad cekamo na intel uzvrati udarac
:: :: Intelov problem je što mnogo kasne sa nižim procesima proizvodnje.Jednostavno nema gde da stave sve to
:: :: Na žalost to ce biti kako citam tek u trecem kvartalu 2020 za desktop modele.Šteta inace bi cene bile još niže
:: ::
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ZooLoo ... 12.07.2019. 10:17 #657740

status: user
broj poruka: 3974
Ma koji bre Intel, oni i da naprave bolje cpu od AMD sada, nece ga staviti da bude jeftiniji, kad su trebali da odrade upgrade i odlepe se, oni davali na kasicicu 3-5% bolji cpu, nov soket/nove maticne i vece cene i masa gutala, e pa nece vise!


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi PCIe 4.0 nema kod Intela ni u najavi 12.07.2019. 12:27 #657747

status: user
broj poruka: 7695
posto to ide u CPU trebao bi redizajn CPU-a .Oni ce ici na 14nm++ proces u 2020 sa PCIe 3.0 ,tvz. Comet lake ,platforma sa novim soketom ce imati poboljsanja u memorijskom OC i jos :

Intel Turbo Boost Technology 2.0,
Gigabit Wi-Fi 802-11ax (160MHz) & Bluetooth 5
i jos neka poboljsanja za grafiku i zvuk kao i za unapredjeni standby PC-a.
Planira se 10 C 20 T sa TDP 125 W mada AMD 3900 x 12 C 24 T ima TDP 105 W.
,a AMD s druge strane planira da sledece godine opredje na manji proces 5 ili 6 nm .

https://wccftech.com/intel-10th-gen-comet-lake-s-desktop-cpus-lga-1200-socket-2020-launch/
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko Da, to je ta najava 12.07.2019. 19:07 #657753

status: user
broj poruka: 6643
... sad je sve samo u parama. Možemo ih pljuvati za ono za šta su radili, ali je činjenica da sa godinama starim proizvodnim procesom imaju prednost od 500MHz i da se tako nekako ipak drže. Pad prodaje im nije samo zbog cene i toga što su ljudi `shvatili` da je sada AMD dobra kupovina ili bolja kupovina, shvatili su moj q, to je mali broj likova na zapadu koji sami sklepaju svoje PC-e kao većina nas ovde na forumu što radi... najviše im je pala prodaja jer nisu mogli da proizvedu, navodno nisu mogli, jel`te, i to što su imali na 14nm.
Bilo zašto bilo, nestašica intel-a je bila realna, a da li je umetno napravljena, meni izgleda logično, jer ne ide mi u tikvu kako su mogli da imaju dovoljno procesora pre zen-a, a nemaju kada im je tržišni udeo pao. To je besmislica.
I opet, to je pitanje cene. AKO ponude po povoljnim cenama, ima šta da se kupi i kod Intel-a, ne zamajavajmo se. Novi socket baš ne ide u prilog toj mojoj tvrdnji očekivanju, ali, ko kupuje novo, svejedno mu je.. videćemo. Nekako sve izgleda da su shvatili u kom su makretinškom i tržišnom položaju i stvarno bi bila vrhunska glupost da zacene novo pakovanje 14++++++nm procesora ma kako ih nazvali, i da prodaju još manje.

Budale računaju na sreću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Ti ljudi koji sklapaju sebi racunar 12.07.2019. 20:56 #657756

status: user
broj poruka: 7695
to se zove DIY market ,DIY trziste (do it yourself) jako je to trziste ,ali i OEM trziste AMD ima porast ,meni se cini da Intel ima problem sa proizvodnim procesom ,drugo oni moraju da dizajniraju nov CPU ,posto kod AMD -a proizvodni proces nije vise problem oni su ko pusteni sa lanca .
Trece ,Intel ima problem sa hyper threading koji je dosta slabiji od AMD ovog 2-way SMT,plus sto imaju bezbedonosne rupe sa time i daju apdejte koji degradiraju perfomanse.
Ali sve u svemu dobro je sto su tu skoro podjednaki ,ja se secam izlaska Athlon 64 kada je AMD naroko cenu ,a Intel imao manje cene i to je trajalo do pojave c2d.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Simon72 ... 13.07.2019. 15:02 #657770

status: user
broj poruka: 2800
Narokali su cene svi.Srednja klasa je duplo skuplja nego pre neku godinu pa je sad to postalo normalno.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
count Re: Ti ljudi koji sklapaju sebi racunar 14.07.2019. 08:10 #657783

status: user
broj poruka: 1327
Revolucija se uvek plaća, nešto u parama, nešto u krvi. Cene poslednjih Ryzen-a su od prilike iste kao i za prve ali je vrednost veća zbog boljih performansi. Tako da ispada da su jeftiniji novi. Sa druge strane, za ploče sa x570 chipsetom baš deru preterano bez neke specijalne potrebe samo da bi bili u elitnom umesto potrošačkom segmentu. Srećom Ryzen 3 radi i na svim 400 pločama i većini 300 a evo neki napravili BIOS-e i za A320 ploče.
Biće uskoro i b550 ploča a i A520, samo da se malo namlate para na ovim x570.

:: to se zove DIY market ,DIY trziste (do it yourself) jako je to trziste ,ali i OEM trziste AMD ima porast ,meni se cini da Intel ima problem sa proizvodnim procesom ,drugo oni moraju da dizajniraju nov CPU ,posto kod AMD -a proizvodni proces nije vise problem oni su ko pusteni sa lanca
:: Trece ,Intel ima problem sa hyper threading koji je dosta slabiji od AMD ovog 2-way SMT,plus sto imaju bezbedonosne rupe sa time i daju apdejte koji degradiraju perfomanse
:: Ali sve u svemu dobro je sto su tu skoro podjednaki ,ja se secam izlaska Athlon 64 kada je AMD naroko cenu ,a Intel imao manje cene i to je trajalo do pojave c2d
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Review AMD Ryzen 5 3600X (6c 12t,Hexus (250 $) 16.07.2019. 17:03 #657796

status: user
broj poruka: 7695
CPU dolazi sa sufiksom X sto znaci Extended Frequency Range (XFR) u prevodu auto OC.Zavisi od napajanja ,kulera itd ..vazi za sve AMD CPU .

Ono sto je karakteristicno za ovaj CPU da je bukvalno u svakom testu jaci od Ryzen 1800x 8c16 t ,pa cak i od Intel I7 9700k 8c8t u Blenderu i Cinebenchu
Po meni bolja je investicija AMD Ryzen 5 3600 (200 $) ,jer i on moze da se klokuje ,ali ovo je za entuzijaste.

https://hexus.net/tech/reviews/cpu/132692-amd-ryzen-5-3600x/


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JovanZ pitanje vezano za novi rajzen 16.07.2019. 19:41 #657799

status: user
broj poruka: 2998
Imam jednu office masinu (koju je zamenio lap i koja sada skuplja prasinu) sa plocom koja je dobila bios update za nove CPU-e. Msi A320M PRO-VD/S. Da li bi bilo pametno staviti Ryzen 5 3600 na nju? Koliko sam video on vuce 65w.

Imam GF 1060 koja skuplja prasinu i sa kojom bih mogao da kompletiram ovu konfu, znaci nema ulaganja ni u napajanje ni memoriju ni diskove, samo oko 200e za cpu i eventualno kada izadju nove konzole novi gpu, ili da ubacim grafu koju sada koristim, tj da predjem sa intela na amd za gaming. Zapravo ni ne igram vise toliko, ali mi treba neki DIY projekat za odmaranje zivaca :)

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Sto se tice TDP nemas nikakav problem 16.07.2019. 20:14 #657800

status: user
broj poruka: 7695
Nego proveri dobro da li bios update podrzava 3000 seriju ,da se ne bi zaebo ,razlika u perfomansama sa novim chipsetom je par procenata ,ako ne racunamo PCI E 4 .0 i periferiju
koja se kaci na to.Mislim da ti gfx 1060 zavrsava posao .Sa Navi nemoj zuriti sacekaj da izadju oem verzije sa custom kulerima.
Stavljanje CPU u AMD socket je opustenije kod AMD-a nego kod Intela ,mada je i kod Intela je lako ,ali mi se jednom desilo ,nece da startuje masina ,kada sam stavio kuler na CPU ,pa kad sam demontirao kuler ,upalim na suvo proradi i posle lagano stavim kuler i sve normala ,sta je bilo nemam objasnjenje sem da sam mozda pritisnuo malo vise kontakte za CPU na ploci sa kulerom.Mada i kod Intel ploce ako zaebes iglice na ploci ima sad koliko cujem da se kupi taj deo sa iglicama posebno kod Kineza preko Ali express .


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Simon72 ... 16.07.2019. 20:31 #657801

status: user
broj poruka: 2800
Kakav crni overklok
Jedino ako misliš na entuzijaste sa tecnim azotom
Al ipak procesori se ekstra.Ja sam dobio ryzen 5 3600 i stvarno je dobra kupovina.
Cekam sad neku graficku navi za 200 evra.
Amd je ko i intel zakljucao bios navi grafike al su neki uspeli delimicno da ga otkljucaju
https://www.youtube.com/watch?v=LjHV9LPxzTs
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JovanZ Re 16.07.2019. 20:38 #657802

status: user
broj poruka: 2998
Proverio sam, zato mi se i mota po glavi ovaj upgrade, jedino sto me brine je power draw. A svakako bih radije menjao samo cpu, nego sve osim diskova i napajanja, a deluje mi da bi mi ovo bio najbolji bang for the buck. Trenutno se igram na 1070, tako da bih mozda i to prepakovao na amd.

Deluje mi da bi ovo bio prilicno bezbolan upgrade i da bih bio miran na duze staze sto se procesora tice. Nije ni da mi je sada frka, ali future proofing i sve to.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Simon72 ... 16.07.2019. 20:45 #657803

status: user
broj poruka: 2800
Imaš beta biose gde su ubacili psie 4.0 na b450 ploce cak i na neke a320.
Korisno za nove ssd kad se pojave po dobrim cenama.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Re: Re 16.07.2019. 21:28 #657805

status: user
broj poruka: 7695
Ne bi dao nijedan proizvodjac ploca bios update za neki CPU ,ako sama ploca ne podrzava TDP za taj CPU,za to jos nisam cuo .Razmisljaj logicki .Ne bih ti savetovao OC na tom chipsetu.Default klok je keva .Nesto nisam siguran da MSI daje te apdejte ,ali ako je dao cepaj zna i beta verzija bios-a da bude ok.


:: Proverio sam, zato mi se i mota po glavi ovaj upgrade, jedino sto me brine je power draw. A svakako bih radije menjao samo cpu, nego sve osim diskova i napajanja, a deluje mi da bi mi ovo bio najbolji bang for the buck. Trenutno se igram na 1070, tako da bih mozda i to prepakovao na amd.
::
:: Deluje mi da bi ovo bio prilicno bezbolan upgrade i da bih bio miran na duze staze sto se procesora tice. Nije ni da mi je sada frka, ali future proofing i sve to
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JovanZ Re 16.07.2019. 21:42 #657806

status: user
broj poruka: 2998
Sa msi sajta, za tu plocu - Support Ryzen 3000 series CPU. Ryzen 9 3900X/Ryzen 7 3800X/Ryzen 7 3700X/Ryzen 5 3600X/Ryzen 5 3600/Ryzen 5 3400G/Ryzen 3 3200G



Naravno, oc ne bi bio ni u planu, posebno sto novi ryzeni ni nemaju neki potencijal za oc, jedino sto bih radio je undervolt i stavio neki bas tih kuler, osim toga, sve bi bilo stock.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Imas povoljno 16.07.2019. 21:56 #657808

status: user
broj poruka: 7695
LC cosmo sa heatpipe vertikalni ,ja ga imam odlican je ,tih max ide do 2000 obrtaja sa 4 pina .Neces ga cuti i lako se montira.U odnosu na fabricki nebo i zemlja.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 5 OD 5
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646078.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs