Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Servis i "overklokovanje"
OVERCLOCKING ??? Potreban savet
STRANA 1 OD 1
KaiserSoze OVERCLOCKING ??? Potreban savet 07.03.2006. 14:49 T1519

status: user
broj poruka: 568

Kako da podesim voltazu i hercazu da bih izvukao maximum iz sledece konfiguracije?

MB - GIGABYTE GA-7N400PRO2 Rev.2
CPU - AMD Athlon 3000+ (Barton jezgro) + COOLER MASTER JET 7+ turbina
DIMM - 2X256 KINGSTON HyperX
VGA - ABIT 9600XT VIO 256mb
POWER - LC6550 Gold 550w

Unapred Hvala na svim sugestijama
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
markodj Re: OVERCLOCKING ??? Potreban savet 07.03.2006. 16:02 #4844

status: user
broj poruka: 51
Prvo, da li ti je barton otkljuchan? Mozzesh li da mu menjash mnozzilac?
Drugo, koje ti je brzina magistrale, 166 ili 200MHz. Taj barton se pravi u dve varijante, na FSB od 200MHz x 10.5 i na 166 x 13.
Trecce, odmah mu podigni FSB na 200MHz ako vecc nije i ako ti je otkljuchan mnozzilac spusti ga na 10.5. Zatim mu podizzi brzinu procesora za po 100MHz (po +0.5x) i radi mu test stabilnosti svaki put (Prime95, S&M - ovaj drugi mogu da ti pustim na mail, ja ga koristim). Kad zakuca (samo stane, resetuje se, ili izbaci plavi ekran) onda na toj brzini probaj da mu podizzesh voltazzu za po 0.025V (sa 1.65 na 1.675, pa na 1.7, 1.725...) dok ne prodje ceo test stabilnosti. Ja sam svoj podizao do 1.95V i nije mu nishta bilo. Naravno svo vreme pratish temperaturu, mada on cce zbog temperature i da zakuca. Ja moj ne pushtam preko 60-65 stepeni u jezgru, odnosno 50-55 externo, jer kad mu podignesh voltazzu spushtash mu prag osetljivosti na temperaturu (zbog migracije elektrona u jezgru). E pa poshto sam pocheo preterano da se*em, da zavrshim...
Ako nije otkljuchan, probaj da li cce raditi na 200x13 = 2600MHz i naravno na jedno 1.8-1.85V. Slobodno probaj i manju i veccu voltazzu.
I da te upozorim, sve shto radish - radish na sopstvenu odgovornost! Male su shanse, ali komponente ipak nekad crkavaju. Meni se na svu sreccu nikad nije desilo nishta loshe, samo budi pazzljiv shto se tiche temperature. Pozdrav!
Marko
AMD Barton 2500+ @ 2.5GHz (200x12.5) 1.8V,
Abit NF7-S v2.0,
Kingston 2x512MB,
Ati Radeon 9800pro 128MB 256bit
:: icq :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Smederevac Pozdrav... 07.03.2006. 22:08 #4846

status: user
broj poruka: 37

Covek ti je sve lepo objasnio..,samo polako i postepeno...,ne juri neki max.,nema potrebe za tim(100,2oomhz) se ne oseca..,bitno je da osetis da je stabilan na odredjenoj frekvenciji!!Pravilo;ako ti igre sljakaju bez abnormalnosti to je to!!!

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Fencer ... 08.03.2006. 00:32 #4852

status: user
broj poruka: 217

Ne zaboravi da memoriju namestis sinhrono. Nforce2 ne voli asinhroni rad memorije i procesora tj. nema dobitaka u performansama ako ti je napr. proc na 166, a mem na 200.

A da...svaka cast markodj-u za overklok, ali voltazu na 1.95???...ja to mom procesoru i maticnoj nikada ne bih radio. 0.2V iznad default voltaze je vise nego dovoljno i ako ne mora svaki dan - nemoj. Overklokuj po potrebi.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
markodj Re: ... 08.03.2006. 11:37 #4853

status: user
broj poruka: 51
:: A da...svaka cast markodj-u za overklok, ali voltazu na 1.95???...ja to mom procesoru i maticnoj nikada ne bih radio. 0.2V iznad default voltaze je vise nego dovoljno i ako ne mora svaki dan - nemoj. Overklokuj po potrebi
::
Hvala puno na pohvalama, ali moram i da se izvinim za nejasnoccu u prvom objashnjenju overklokovanja.
Moj barton sada svakodnevno radi na 2.5GHz na 1.85V na Abit-ovoj plochi NF7-S v2.0, a samo za vreme testiranja sam ishao do 1.95V, tako da je Fencer u pravu za sasvim dovoljnih 0.2V poveccanja voltazze.
Pozdrav...
:: icq :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
KaiserSoze Jos malo podataka... 08.03.2006. 20:35 #4867

status: user
broj poruka: 568
Pre svega da zahvalim na sugestijama, nadam se da ce dodatne informacije malo bolje opisati stanje stvari...

evo kako stvari stoje:

BARTON 3000+ radi na - 166Mhz, ali nigde u biosu GIGABYTE ploce ne vidim promenu mnozioca, vec samo FSB-A.

U delu BIOS-a pod nazivom ADVANCED CHIPSET FEATURES postoje stavke i njihove opcije:

*SYSTEM PERFORMANCE
1. NORMAL
2. TURBO
3. MANUAL

*FSB (u Mhz)
1. 100
2. 133
3. 166
4. 200

*CPU INTERFACE
1. OPTIMAL
2. AGGRESIVE

*MEMORY FREQUENCY
U intervalu od BY SPD do AUTO
(Pretpostavljam da kada mislite na sinhroni rad memorije treba podesiti da memorija radi pod opcijom BY SPD)

*MEMORY TIMINGS
1. NORMAL
2. TURBO
3. MANUAL

Trenutno su:
T(RAS) - 6
T(RCD) - 2
T(RP) - 2
CAS LATENCY - 2.0

Ostale opcije su vezane za AGP frekvencije i AGP opcije poput FAST WRITE... ne znam da li je nesto potrebno da navedem od njih. (nije mi jasno cemu sluzi opcija CPU Thermal-Trottling - stoji na 50%

Sto se tice voltaze ploca dozvoljava sledece:
*VCORE
1. Normal
2. +5%
3. +7.5%
4. +10%
*DIMM
1. Normal
2. +0.1V
3. +0.2V
*AGP
1. Normal
2. +0.1V
3. +0.2V
4. +0.3V

Molim za savet kako da iz ovih setovanja izvucem maximum.

Unapred Hvala

p.s. markodj bio bih ti zahvalan da mi na email posaljes program za testiranje stabilnosti
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Fencer ... 09.03.2006. 00:34 #4877

status: user
broj poruka: 217

1. Ctrl+F1 otvara dodatne opcije na GA plocama.

2. SYSTEM PERFORMANCE na Manual - da bi imao potpunu kontrolu.

3. FSB (u Mhz) posle 1. i 2. bi trebao da dobijes mogucnos promene freq po 1 MHz.

4. CPU INTERFACE ne znam - probaj Aggresive i vidi dali sam OC-uje proc i podize napon ili ti tek tada dozvoljava da to sam radis.

5. MEMORY FREQUENCY. BY SPD znaci da cita fabricka namestanja memorije za freq i tajminge, znaci 200MHz (400) i 2-2-2-6. Stavi na 1:1 ili 100% ili kakvu god slicnu opciju imas (pogledaj manual).

6. MEMORY TIMINGS stavi Manual, mada nemoj nista da menas, bar za pocetak. Posle mozes da pokusas 2-2-2-5 uz eventualno povecanje napona...ali mislim da nema potrebe.

::Ostale opcije su vezane za AGP frekvencije i AGP opcije poput FAST WRITE... ne znam da li je nesto potrebno da navedem od njih. (nije mi jasno cemu sluzi opcija CPU Thermal-Trottling - stoji na 50
:
AGP freq ne diraj. Fast Write oce da zeza sa ATI karticama. Mozes da probas on/off ali pre OC-a da bi znao u cemu je problem ako igre zezaju (u principu stavi na ON). CPU Thermal-Trottling obara radnu freq procesora ako se pregreva ( u tvom slucaju na 50%), ali koliko ja znam ni jedan Socket A proc to ne podrzava. Imam istu opciju na EPoX-u i naravno nicem ne sluzi.

Malo je cudno da nemas promenu napona procesora u koracima od po 0.025V (mozda posle 1. 2. 4.). Proc bi trebao da ti radi na 1.6 ili 1.65V tako da i 10% nije toliko puno i ne bi trebalo da bude "opasno".

U principu - podizi freq procesora lagano dok ne pocne da brljavi, a tada podigni napon za najmanju mogucu vrednost pa ponovo ... sva dok podizanje napona ne bude davalo rezultate ili temp ne predje nekih sigurnih 65.

Napon memorije mislim da neces morati da diras, jer je memorija kvlitetna i verovatno bi izdrzala i 230MHz, sto je po mojoj proceni daleko vise nego sto ce procesor izdrzati. Opet...eventualno ako juris 2-2-2-5...

Napon AGP-a ne dirati.

Ako sa Ctrl+F1 ne budes dobio jos opcija, neces se bas usreciti sa ovom plocom po pitanju OC-a.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
KaiserSoze ZAHVALJUJEM... 18.03.2006. 20:02 #5050

status: user
broj poruka: 568



Na svim odgovorima, nisam stigao da probam ranije zbog fizickog odsustva od pc-a, uskoro javljam rezultate koje sam uspeo da postignem.

Hvala svima...
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646078.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs