Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Servis i "overklokovanje"
glavi pc
STRANA 1 OD 1
milos78 glavi pc 28.02.2007. 23:11 T3442

status: user
broj poruka: 15
Da li neko zna kako da saznam da li je neispravna ploca ili procesor.

Naime, racunar samo zaglavi, sve stane, a nikako ne mogu da provalim kada se to desava, probao sam recimo neke programe za benchmark i burnovao sve i CPU i memoriju i sve ok...onda ga ostavim na 5 minuta i on zaglavi, ili recimo jedan dan hoce a drugi nece.

Normalno reinstalirao sam sistem, probao sam i drugi RAM ali nije to.
Temperatura procesora je OK...
Bios je OK...

Eventualno neznam da li mozda zbog loseg napajanje moze to.

Napomiljem da je rAcunar radio 2 godine kako treba.

Ploca je ASUS A7V8X-X , CPU Sempron 2400+

Jel ima neki nacin da probam plocu i procesor a da ih nemenjam jer je to komplikovano

A ako bas moram gde ima da se kupi pasta za hladnjenje?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vuk125 PRIME 95/ NAPAJNJE 01.03.2007. 00:07 #13172

status: user
broj poruka: 2929
Probaj program prime 95 on je jedan od najpouzdanijih za test stabilnosti sistema
ako se javlja greska prilkom testa ili u najgorem slucaju ako se komp zamrzne
99% nesto ne radi kako treba
Promeni napajnje meni lici na to, ali probaj sa nekim kvalitetnim(coolermaster ili neko sl)
Moze se desiti da su elekrtroliti na napajnju vremenom oslabili i da ne daje vise dovoljno snage tvojim komponentama i zbog toga se desava sve sto se desava.
Ako se i posle zamene napajanja desava ista stvar a kazes da si memoriju menjao probaj da ubodes drugi procesor u plocu, ako se i dalje javljaju problemi onda definitivno ploca ne radi kako treba.
Nisi rekao da li si ubrzavao tvoj sempron ako si to u radio inda vrati sve na fabricke vrednosti pa probaj oinda...
Uglavnom ako se odlucis na menjanje procesora psta ima da se kupi u PC centru oko 600 din
coolermasterova je
Mada meni ovo Lici na lose napajenje i mislim da ces njegovom zamenom resiti problem...

E da najpre probaj da memorijske module rasporedih drugacije (da im promenis redosled)
u zavisnosti koliko komada imas
ako imas samo jedan probaj da ga ubacis u neki drugi slot..


Mada opet ja mislim da je do napajnja sve mi lici na to




Pa srecno u resavanju problema
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vuk125 PRIME 95/ NAPAJNJE 01.03.2007. 00:19 #13173

status: user
broj poruka: 2929
Probaj program prime 95 on je jedan od najpouzdanijih za test stabilnosti sistema
ako se javlja greska prilkom testa ili u najgorem slucaju ako se komp zamrzne
99% nesto ne radi kako treba
Promeni napajnje meni lici na to, ali probaj sa nekim kvalitetnim(coolermaster ili neko sl)
Moze se desiti da su elekrtroliti na napajnju vremenom oslabili i da ne daje vise dovoljno snage tvojim komponentama i zbog toga se desava sve sto se desava.
Ako se i posle zamene napajanja desava ista stvar a kazes da si memoriju menjao probaj da ubodes drugi procesor u plocu, ako se i dalje javljaju problemi onda definitivno ploca ne radi kako treba.
Nisi rekao da li si ubrzavao tvoj sempron ako si to u radio inda vrati sve na fabricke vrednosti pa probaj oinda...
Uglavnom ako se odlucis na menjanje procesora psta ima da se kupi u PC centru oko 600 din
coolermasterova je
Mada meni ovo Lici na lose napajenje i mislim da ces njegovom zamenom resiti problem...

E da najpre probaj da memorijske module rasporedih drugacije (da im promenis redosled)
u zavisnosti koliko komada imas
ako imas samo jedan probaj da ga ubacis u neki drugi slot..


Mada opet ja mislim da je do napajnja sve mi lici na to




Pa srecno u resavanju problema
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko Opis 01.03.2007. 00:49 #13176

status: user
broj poruka: 6643
U konfuznom opisu, ako sam te dobro razumeo, pc zaglavljuje kada je u `idle` stanju - kada npr. nakon testova, ostane na miru, za 5 minuta zaglavi? Pomoglo bi da si napisao da li pri tom svetli crvena LED od HDD-a, da li je moguće ctrl-alt-del, da li zasvetle led na tastaturi, da li reaguju led na tastaturi (cpslock, numpad), miš...

1. HARD DISK.
2. ADVANCED ACPMI - podešavanja za štednju energije u BIOS-u (ploča).

Resetuj BIOS, i vrati sva podešavanja na fabrička. Eventualno, isključi ACPMI tj. štednju enegije, u samom BIOS-u.

Podigni sistem sa boot-abilnog CD-ROM-a, neki live linux ili hiren`s i sl. i vidi šta se dešava, a ih hiren`s-a, proveri i hdd i testiraj ga.

Proveri IRQ i problematične kompoenente ako se pojavljuju...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
milos78 Re: Opis 01.03.2007. 01:37 #13182

status: user
broj poruka: 15
Ne, nego hocu da kazem da nece da zaglavi usled toga i toga nego kada mu dodje.

Nekad kad zaglavi ni restart ne pomaze....jer opet glavi sve tok ne iskljucim power.

Ne svetli lampica za HDD a normalno da ne rade numlock itd...


Ovo je dobra ideja sa napajanjem to cu da probam.
Samo neznam da li mogu nekako po voltazi to da vidim?


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vuk125 PRIME 95/ NAPAJNJE 01.03.2007. 02:29 #13186

status: user
broj poruka: 2929
Zaglavi kada mu dodje- zaboravi na sve ostalo kupi drugo napajanje neko kvalitetnije
recimo LC POWER 550W Green Power imas u IMTELU kod Merkatora za 54e(mnogo je dobro)
i resio si problem inace komp ti je ispravan
uradi ovo sto pre sa napajanjem da ti ne bi otisla neka komponenta usled loseg neispravnog napajanja
NAPAJANJE JE 100%

Obrazlozenje zasto nekada radi a zasto ne(zaglavi kada mu dodje):
Desava se sledece, npjanje je vremenom oslabilo, usled padova napona na srujnoj mrezi ili njihovog rasta(promena) koja su uobicajna i normalna +-10% na dobrim instalacijama lelektroliti na napajanju posto su naceti i slabi napajanje se verovatno pregreva i ne moze da ispegla napone koji dolaze iz mreze(harmonici viseg reda) i jednostavno ne pomaze nista drugo nego da se iskljuci i da se ukljuci ponovo. ako se problem ne resi nego se situaacija vozi i dalje bez zamene napajnja moze doci u najboljem slucaju do njegovog totalnog crkavanja ili u najgorem slucaju do ostecebna racunarskih komponenti usled neispravnosti istog

Zameni napajanje probaj i videces sve ce ti raditi opet kao i pre.



pozdrav
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vuk125 PRIME 95/NAPAJANJE 01.03.2007. 02:43 #13187

status: user
broj poruka: 2929
Inace pomenuto napajanje mozes da testiras da bi video da je neispravno ali za to su ti potrebnu instrumenti za merenje napona i snage na konektorima naoajanja
ovakvi instrumenti su nepogresivi i ima ih u servisima elektronike na etfu
ets skolama i sl i uzasno su skupi
bio bi ti potreban osciloskop unimer i znaje iz elektronike da bi test odradio sam

Inace po voltazama koje komponente dobijaju i koje mozes videti u biosu ne mozes zakljuciti nista konkretno aprogrami koji kao testiraju napajanja li sl sttvari su smeurija


Nadam se da sam ti pomogao da resis
problem ...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vuk125 PRIME 95/NAPAJANJE 01.03.2007. 03:11 #13188

status: user
broj poruka: 2929
Harmonici viseg reda objasnjenje:

Funkcija naizmenicne struje je je jedna lepa sinusna funkcija y(x)=sinx sa periodom T=2pi
ovaj period je njena promena ona se tu menja(oscilira) izmedju vrednosti 1 -(-1) ova vrednosti su njeni extremumi njen max i njen min ufizici je ova vrednost poznata kao amplituda oscilovanja y0
E sada funkcija naizmenicnog napona je cosinusna funkcija y(x)=cosx, ova funkcija isto izgleda
kao i gore opisana samo pomerena za pi/2 u odnosu na nultu tacku usvojenog desscartesovog koordinanog sisitema

Kada bi testirao dobro napajanje na osciloskopu dobio upravo ove dve lepe funcije jasno bi se videle na monitoru osciloskopa

A kod loseg napajanja dobio bi neko ludilo koje bi licilo na harmoniku sa nekavim spicevima oblastima nedefinisanosti tackama prekida i ko zna sta jos-ovo su harmonici viseg reda nemoze im se ustanoviti ni period ni amplituda


Nadam se da ti je sada sve malo jasnije
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gman iz ,mog iskustva 01.03.2007. 16:28 #13246

status: user
broj poruka: 1111
kada se napajanje pregreje dodje do gasenja ili restarta
toliko


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
milos78 SAD JE OK 01.03.2007. 16:33 #13247

status: user
broj poruka: 15
Eto izgeda da je bilo napajanje. Naravno kad je fush kinesko RexPower.

Probao sam pustim onaj jak test sa Prime 95 koji vuce dostra struje, pa pustim muziku sa CDa u isto vreme da bi trosio sto vise struje i tako hoce da zaglavi za do 10 minuta.

E sad sam mu stavio moje staro napajanje DTK od 200W i evo sad sat vremena gura test bez problema, em sto se komp vise ne cuje! Iako je malo fan u pitanju, ipak je velika razlika izmedju ovog kineza i mog starog DTK.

Pa posto smo to resili, prvo da se zahvalim svima na brzim odgovorima!

I preporuka za neko napajanje od 350W, jer mi ne treba jace za ovaj komp...
Vidim ima neko LC Power LC6350H od 350W za 30 eura ->
http://www.plutos.co.yu/opis.php?group=8&proizvod=2145

a ima i DTK za 20 u belcomputersu

KOJE ?




:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vuk125 PRIME 95/NAPAJANJE 01.03.2007. 16:55 #13249

status: user
broj poruka: 2929


Uzmi LC POWER BOLJE JE



pozzz..
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
IvanNo1 DTK 01.03.2007. 17:39 #13257

status: user
broj poruka: 449
Nisam pristalica prevelike stednje na napajanju, ali, ako ti radi s DTK od 200W, onda ce i ono od 350 definitivno da ti vrsi posao.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60264. Broj poslatih odgovora: 645987.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs