Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Svaštara
Svaštara
MOLIM ZA POMOC....izbor fakulteta
STRANA 1 OD 2  
gonzalesbg MOLIM ZA POMOC....izbor fakulteta 15.04.2007. 21:03 T3993

status: user
broj poruka: 1
cenjeni korisnici pc berze...zeleo bih da cujem vase misljenje posto vidim citajuci forume da ima dosta strucnih ljudi,da ne odugovlacim...hocu da upisem neki fakultet koji se bavi informatikom,cuo sam za racunarski fakultet u knez mihajlovoj koji je privatni pa me zanima da li vredi to upisivati,da li ga neko studira i kakva su iskustva sa istim,hvala unapred na vasim odgovorima...poZ
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE RAF, VETS, FON 15.04.2007. 21:14 #16001

status: user
broj poruka: 5696
To ces manje-vise zavrsiti o roku. Ako hoces da se patis, maltretiras ali i ozbiljno edukujes i usavrsis postoji samo 1 logican izbor: ETF. Imas jos PMF koji je dosta tezak ali nudi malo prakticnog hardware-skog znanja (mnogo matematike i toerije a malo primene). Sve to u jednom paketu ti nudi ETF (sada je po novom malo lakse) ali je i dalje najtezi i najbolji fax za IT u zemlji...

MiG

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Hajduk Raf 15.04.2007. 21:35 #16002

status: user
broj poruka: 114

Hajduk

Najbolji faks u zemlji za programiranje i IT je definitivno RAF. Svi profani su ti sa PMF-a i ETF-a ako ti to nesto znaci. Organizacija je odlicna kao i literatura pa ako imas para i volje....
E da jos nesto nemoj da tripujes da je prolaznost nesto velika i da ces sve da das u roku. Faks je tezak (nikakve veze nema sto je privatni). Evo ja sam prva godina i patim se da li cu proci
Pozdrav
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
stevs986 Svaki ciga hvali svoga konja.... 15.04.2007. 22:18 #16008

status: user
broj poruka: 100



Privatni fakultet je privatni fakultet, nisu to predrasude nego realnost...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
zuba11 privatni fakulteti u Srbiji 16.04.2007. 00:15 #16015

status: user
broj poruka: 1

privatni fakulteti u Srbiji, po mom misljenju su pootvarani za ljude koji nece da se pate i zagreju stolicu, a hoce da imaju nekakvu diplomu i da masu s njom posle...inace imam nekoliko primera u svojoj okolini koji su se patili sa ispitima na drzavnom fakultetu i to uglavnom zbog nerada i presli su na privatni i to ide ko po loju...po par ispita u roku...najopustenije...

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Hajduk RAF 16.04.2007. 00:48 #16017

status: user
broj poruka: 114

Hajduk

Ja sam coveku samo hteo da pomognem i da mu kazem neke stvari iz mog ugla gledista. Nikog nisam prozivao i nikada ne pljujem ni po drzavnim ni po privatnim faksovima. Znam da ima nekih privatnih fakulteta koji su bas laki ali raf nije jedan od njih. A covek neka se raspita sta njemu odgovara i naravno koliko para treba da da i kakvo obrazovanje ce da dobije za uzvrat.
Pozdrav svima
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Hajduk RAF 16.04.2007. 00:49 #16019

status: user
broj poruka: 114

Hajduk

Ja sam coveku samo hteo da pomognem i da mu kazem neke stvari iz mog ugla gledista. Nikog nisam prozivao i nikada ne pljujem ni po drzavnim ni po privatnim faksovima. Znam da ima nekih privatnih fakulteta koji su bas laki ali raf nije jedan od njih. A covek neka se raspita sta njemu odgovara i naravno koliko para treba da da i kakvo obrazovanje ce da dobije za uzvrat.
Pozdrav svima
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
todicn ETF 16.04.2007. 01:20 #16021

status: user
broj poruka: 18
Dakle, ja sam zavrsio ETF i.... Tezak jes, al vredi, veruj mi, programer sam i posla ima u izobilju, i za druge fakultete, al ETF se najvise ceni i to ne za dz! Dobijas kompletno znanje, kako iz programiranja i hardvera, tako i matematike, bez koje nema ozbiljnog programiranja. RAF, imam jednog drugara koji to stufira, on je dobar i kaze da je fakultet super. E sad, meni deluje da je RAF laksi, ali i kosta. Ako ces bas lako, upisi VETS, to ti je praksa, praksa suva.... Ali s tim ne ocekuj ni posao na izvolte, tj. kad ga dobijes, gledace te ko da si nizeg ranga.....
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Re: ETF 16.04.2007. 01:26 #16023

status: user
broj poruka: 5696
Nista nije teze od ETFa, ja ti jemac...kada treba nesto da se novo implementira iz oblasti telekomunikacija ili racunarstva, velike firme (CISCO, IBM, FS, Microsoft...) se obracaju samo i iskljucivo ovoj ustanovi...setite se RATELa, TELFORa, Elektrijade...Telekom i Imtel su izgradjeni na znanju ovih strucnjaka, renomirani univerziteti sveta takodje...da li je neko cuo za gladnog ili nezaposlenog ETFovca??? Iz iskustva znam da vecina jakih firmi prima samo ovaj kadar kada pomenes nesto drugo i slicno samo ljubazno kazu `mi ipak primamo samo one sa elektro-tehnike`, to sam u vise navrata cuo sa raznih strana. Pre neku godinu sam procitao (svojiim ocima) na papiru crno-na-belo kotiranje ETFa oko 40-og mesta u tom domenu (isao je od 15og 80-ih) Dakle, stoji, kao kamen temeljac,to da je ovo medju najboljim fakultetima ne Evrope nego sveta, just facts falks...necu ponovo da tesnje zapocinjem vec nacetu temu da ne bi opet bilo virtuelne tuche...

M i G

:: Dakle, ja sam zavrsio ETF i.... Tezak jes, al vredi, veruj mi, programer sam i posla ima u izobilju, i za druge fakultete, al ETF se najvise ceni i to ne za dz! Dobijas kompletno znanje, kako iz programiranja i hardvera, tako i matematike, bez koje nema ozbiljnog programiranja. RAF, imam jednog drugara koji to stufira, on je dobar i kaze da je fakultet super. E sad, meni deluje da je RAF laksi, ali i kosta. Ako ces bas lako, upisi VETS, to ti je praksa, praksa suva.... Ali s tim ne ocekuj ni posao na izvolte, tj. kad ga dobijes, gledace te ko da si nizeg ranga.....
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Sub Dobar izbor??? 16.04.2007. 09:00 #16039

status: user
broj poruka: 27
Sto se tice obrazovanja u Srbiji, izbor univerziteta i fakulteta je katastrofalan!
Svako svoga `konja` hvali!!!! Za svakoga je bas njegov fakultet, najtezi i najbolji!!!
Postavicu stvari ovako:
1. Sama cinjenica da si se odlucio za nastavak skolovanja je dobra stvar za tebe i za sve koji razmisljaju kao ti.
2. Sto se tice plana i programa, svaki fakultet ima svoje prednosti i nedostatke!
3. ETF nije najbolji fakultet - Da ne budem pogresno shvacen, stvar je u tome sto dosta ljudi koji zele nesto da nauce i da naprave od svog zivota upisuju ovaj fakultet (najbolji djaci upisuju ovaj fakultet, pa ce posle toga biti i dobri studenti), sto znaci vise je stvar u ljudima koji studiraju a ne u samim fakultetima....
4. Ako zelis nesto da naucis, ti ces morati da ucis i mimo fakulteta, sto se tice ove oblasti tj.
IT stvari u Srbiji dosta lose stoje...
5. Ako zelis da se mucis i uz necije teranje nesto da naucis, upisi drzavni fakultet....
6. Ako ne zelis da se mucis.... upisi privatni fakultet..... mnogo ces lakse da zavrsis....
7. Na drzavnim fakultetima te niko ne j... ni 2% dok je ovima na privatnim dosta stalo do tvoga kesa i to je kako god to zvucalo dobro!
.......
ima jos dosta toga....

Da sumiram!
U Srbiji su ljudi (prof. i asistenti) dosta iskompleksirani, samo hoce da ti pokazu kako su oni `pametniji` od tebe.... Na zapadu je to druga stvar!
Na zapadu svaki profesor lose rezultete svog studenta gleda kao licni poraz, znaci nije dobro radio svoj posao tj. nije dobro poducavao, dok kod nas je stvar potpuno suprotna....
Sve u svemu Srbija i obrazovanje dva razlicita pojma! Koliko god mi lepo misljenje o sebi imali stvari su jako lose! U prilog ovome stoji i cinjenica da na listi 500 univerziteta u svetu ne postoji ni jedan iz Srbije (a ni iz okruzenja) ! Ja cak verujem da postoji lista od 1000 ni tamo se ne bi nasali.....
Ako hoces da budes nesto u zivotu, moras da ucis i ulazes u sebe! Znaci nije stvar u fakultetu nego u tebi!!!
Nista ne ide preko noci!
Ja ljude nikada nisam cenio po zavrsenom fakultetu (bilo privatnom ili drzavnom) i tituli vec PO ZNANJU!
Fakultet zavrsava uporan a ne inteligentan (guzica pre nego glava)!






:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ShkomiNS E nek` si rek`o, svaka ti cast!! 16.04.2007. 09:18 #16040

status: user
broj poruka: 13



ja delim tvoje misljenje. Vecito se mi busamo u grudi kako imamo neke fakultete i obrazovanje, a on kita u Billa. Ne kazem ni da su mnogo losi ali uspeva samo onaj ko ulaze u sebe i ko je spreman da se odrekne raznih stvari radi usavrsavanja.
P.S. Upisi ETF jer ono sto te ne ubije, cini te jacim. Privatni ti daju samo neko prividno znanje i sigurnost.
Pozdrav i srecno ti bilo!!!!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Parafraziram ortaka... 16.04.2007. 13:21 #16066

status: user
broj poruka: 5696
`Sve u svemu Srbija i obrazovanje dva razlicita pojma! Koliko god mi lepo misljenje o sebi imali stvari su jako lose! U prilog ovome stoji i cinjenica da na listi 500 univerziteta u svetu ne postoji ni jedan iz Srbije (a ni iz okruzenja) ! Ja cak verujem da postoji lista od 1000 ni tamo se ne bi nasali.....`

Nasi Univerziteti nisu medju najbojima i to stoji kao fakat (ali to ama bas nema nikakve veze sa fakultetima, kada imas 30-ak njih samo na 1 univerzitetu).To NE VAZI za ETF, PMF,MAF...pa naravno da je tako kada ima dosta sloserskih skola, to je kolega vec jednom prilikom istakao...logicno: ne moze PMF, ETF i MASINAC da ti dignu prosek kada je ostlaih 100 trulo do bola!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dakle, ne govorim o globalu univerziteta vec o fakultetu, to je jedinka a ne majka, lista o kojoj se govori nije za UNIVERZITET vec za konkretan FAKULTET tog domena, imali ste emisiju na B92 pa ste mogli sve to lepo cuti od rektora i zamenika ministra



M i G

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Obrazlozenje... 16.04.2007. 13:46 #16069

status: user
broj poruka: 5696
Ako procitas moje postove, a i drugi ovde ce ti reci, uvideces da sam prilicno nadobudan, iskljuciv i samouveren...sve to ne bih bio da iza sebe nemam ono sto mi je ETF ponudio (nisam ga jos zavrsio zbog: on ne nudi sve, moras sa strane dosta toga kupiti i uciti, pa nisam samo okrenut njemu vec i kvalitetnom 10-godisnjem iskustvu). Ali zato ti daje sigurnost u smislu da ima tako teske ispite koji, da bi se prosli, moras biti i uporan ali nadasve i inteligentan (ovo nije pravni, filozofski, poljoprivredni...ovde je potrebna matematicka logika). Oni su definitvni pokazatelj nadmoci nad ostalim visokim skolama (kojih u svetu ima vise hiljada tog profila). To ne znaci da svi moraju da ga zavrse koji se bave slicnim poslom. Licno znam Vladu Calica, koji pise za `PC` casopis i koji je radio komplexan sajt TV B92 a upisao je davno sociologiju, covek stvarno zna ali takodje zna i to sta znaci sam pomen reci ETF-strahopostovanje!!! Svi znaju sta znaci ta diploma, tu nema spora, i ko god tvrdi suprotno ili je malouman ili je neopravdano bezobrazan. Toliko od mene...


M i G


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
100noga Zazmuri i prelomi 16.04.2007. 14:53 #16072

status: user
broj poruka: 188
Ja sam zavrsio GF (gradjevina konstukcije) i BPS (visa poslovna informatika) sada sam u banci, moj skolski drug je zavrsio masinac pa radi `sysop` u jednoj firmi i ima cisko sertifikat,a par ljudi je zavrsilo ETF i lepo zivi po inostranstvima dok je drugima problem da ukljuce racunar, znaci nije do faksa vec do coveka. studiraj sta god hoces samo to radi kako treba.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner Ne razumem 16.04.2007. 19:39 #16094

status: user
broj poruka: 7761
Oces da se bavis informatikom i zato zelis da upises neki fakultet, pa upisi ako ti je volja.

Konkretno ima na tom fakultetu da ucis trista trica i kucina koje ti nikad ali potpisujem nikad nece trebati.
Zar treba zavrsiti fakultet da bi kucao kod (valjda se u ovoj zemlji pretpostavlja da sa diplomom nekog fakulteta to ide bolje) za neki program. Zar je potrebna diploma ETF, ili PMF-a za tako nesto? NARAVNO DA NIJE !!!

Zar je potrebna diploma za povezati deset racunara i raditi kao mrezni administrator u nekoj srednje velikoj firmi? Nije to radi moj poznanik ali samo zato sto je zavrsio MS kurseve koji su kostali ali su trajali SEST meseci ( u poredjenju sa godinama studiranja).

A ako zelis da budes sistem integrator i uvaljivac hardware-a onda ti je pogrebnije vise smisla za trgovinu (kupis jeftinije prodas po mogucstvu sto skuplje, ali ne preskupo da te ne otkace) nego diploma.

Laku noc Srbijo ma gde i ma kolika bila !!!

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nuke Been there, done that. 16.04.2007. 20:25 #16099

status: user
broj poruka: 19
hocu da upisem neki fakultet koji se bavi informatikom,cuo sam za racunarski fakultet u

knez mihajlovoj koji je privatni pa me zanima da li vredi to upisivati,da li ga neko studira

i kakva su iskustva sa istim,hvala unapred na vasim odgovorima...poZ


Zdravo drugar. Sledi nekoliko misli čoveka koji je bio tamo i radio to.

Dakle, jedan sam od onih koji su bili u Matematičkoj gimnaziji (matiš, fizika,

programiranje. takmičenja, nagrade, olimpijade...), a zatim i na ETF-u i na PMF-u.

Sticajem raznih okolnosti imam teorijskog i praktičnog iskustva u nekoliko struka. Sticajem

nekih još raznijih okolnosti, moja generacija se razvejala po svetu, radi neke dobro plaćene

poslove, i sasvim dobro živi. Tako da ti moja razmišljanja, nadam se, mogu donekle olakšati

donošenje odluke kako i kuda dalje. Pa da počnemo...

(Pošto ovo nije mesto za elaborate, već samo za siže, pokušaću da ti kažem što više a da ne

pređem u `klasično predavanje`.)

Najpre par zabluda da demistifikujemo. Kao što sam ti već rekao, govori ti iskustvo nekoga

ko ima first hand experience sa ETF-om i PMF-om, IT-jem (pored ostalog), kao i čitava

životna iskustva svojih najbližih prijatelja, kumova, kolega... čija životna/poslovna priča

je slična.

Prva zabluda je da je privatni fakultet an general loš.

Argument 1. Privatni fakultet nije loš sam po sebi, kao što ni državni fakultet nije dobar

sam po sebi. To je samo jedna u nizu zabluda, kreiranih pameću ljudi koji su iz nekog

razloga hteli da menjaju socijalizam za kapitalizam (grubo govoreći), a onda se na trenutak

posluže logikom socijalizma koja im nalaže da sumnjaju u kvalitet `privatne inicijative`.

Argument 2. Ne može se suditi o kvalitetu fakulteta A na osnovu priče o fakultetu B. Tako

se ne može tvrditi da je fakultet za IT loš samo zato što je pre 5-10-15 godina u Srbiji

otvoreno mnoštvo fakulteta za menadžere koji relativno bezbolno dele diplomice. Privatni

fakulteti su u svetu odavno standardna pojava, a kod nas prave prve korake, pa i prve

(početničke) greške. Ipak, nisu svi isti i nisu svi jednaki.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nuke Druga zabluda 16.04.2007. 20:27 #16100

status: user
broj poruka: 19
Druga zabluda je da je fakultet nešto gde se mladom čoveku `ulije` znanje, kao na benzinskoj pumpi što se sipa benzin.

Èinjenica 1. Fakultet je mesto gde ti se ponudi čitav set znanja, mogućnosti, informacija, prakse, kontakata... a tvoje je šta ćeš od svega toga uzeti i poneti sa sobom (zavisno od uloženog rada, talenta, mogućnosti, spleta okolnosti, itd.) Fakultet je VREME utošeno na:
- učenje,
- saznavanje,
- razijanje konkretnih veština,
- razvijanje kreativnih sposobnosti i veštine raznišljanja,
- upoznavanje i pravljenje kontakata,
- ...

...gde se, na kraju, pored beneficija koje slede iz svega navedenog, dobije još i DIPLOMA.

To je važan podatak na koji ću se vratiti kasnije. O vrednosti diplome možeš i sam da
promisliš.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nuke Treća zabluda 16.04.2007. 20:32 #16102

status: user
broj poruka: 19

Treća zabluda
je konkretno vezana za inženjere elektrotehnike, tj. sa ETF-a: većina
inženjera će tvrditi da je ETF `kraljica (tehničkih) fakulteta` (neformalni naziv koji se
održava kroz decenije, od nastanka ETF-a), da je najteži, najbolji, naj ovo, naj ono...

Èinjenica 1. ETF jeste težak za završiti. Teško je i kopati kanale ili gurati kamen uzbrdo. To i dalje nema veze sa kvalitetom ili isplativošću ulaganja u `težak posao`.

Pojasniću, jer znam da je ETF-ovcima veoma teško da prihvate razmišljanje koje nije u skladu sa onime u šta su ubeđivani od svoje 19. godine života: težak posao znači, na primer, iz Èačka, Niša, Valjeva, Pirota, sa Durmitora, Golije, Prokletija... krenuti peške u Beograd, u opancima, sa tri kofera, dve torbe i rancem na leđima, bez hrane, vode i para u džepu. To jeste teško. Još teže je ako se hoda unatraške ili na rukama. Ali to i dalje ne znači da se radnja, time što je sama po sebi teška, kvalifikovala za to da bude i pametna ili da nešto smisleno dokazuje. Radnja je teška, to stoji, ali se slobodno može reći i da je budalasta jer danas postoje mnogo pametniji načini transporta, tj. u prenesenom značenju, postoji mnogo načina da se stigne od tačke A do tačke B, a na onome je ko planira putovanje i kasnije akcije da dobro osmisli zašto i kako će taj put izgledati ovako ili onako.

Èinjenica 2. ETF nije najteži.
Argument: Postoje brojne studije na tu temu. Evropska asocijacija univerziteta je, zajedno sa asocijacijom sociologa i ne sećam se više kime još - u svakom slučaju jedna ozbiljna i namenska studija, sačinila listu struka i sortirala ih po težini. Pitanje koje se odmah nameće je: šta znači `težina`. Lista parametara koji definišu težinu nekog usmerenja uključivala je intelektualnu zahtevnost, količinu rada, mogućnost da se nešto razume i unapredi vs. mogućnost da se samo reprodukuje, i mnoge druge. Retultat svega je da je ubedljivo najteža oblast rada/nauke - FIZIKA. I tu ima mnooogo razvrstavanja, ali to su opet razne oblasti fizike (teorija haosa, kvantna elektrodinamika, nuklearna fizika, kvantna mehanika, fizika elementarnih čestica, itd.).
To je imalo 100 poena na skali 1-100. Na oko 70 bila je elektronika kao `trećeplasirana` u `uopštenoj` klasifikaciji (dakle, kada su neke oblasti fuzionisane. npr. razne fizike su uzete kao jedna), a tu negde (malo iznad) je bila neka oblast mašinstva (ne mogu da se setim koja. neka od fundamentalnih). Zatim sledi nešto što liči na smer `teorijska matematika` na PMF-u, tj. razne oblasti matematike (teorija mera i integrala, Lijeve grupe, razne analize, algebra, (dif.) geometrija, itd.). Usmerenja poput medicine, prava, `obične` ekonomije (dakle, ne kvantitativnih finansija ili sličnih oblasti rezervisanih (po sadačnjoj svetskoj raspodeli) za 60% fizičara, 40% matematičara, 1% inženjera i 0,1% ekonomista), jezika... su daleko ispod 30 bodova. ETF-ovska struka, dakle, nije najteža, ali jeste teška. ETF, što nije isto što i ETF-ovska struka, je težak. Treba praviti razliku između pojma `ETF-ovska struka` i `ETF`, na isti način kao što treba pravit razliku između pojmova `dobar otac` i `moj otac Pera` (koji je možda dobar, a možda i nije i ne mogu mu se pripisati osobine generanog entiteta `otac`), ili `dobar otac` i `moj otac prijanac/probisvet Žika` gde je evidentno da `otac Žika` nije dobar, dočim `dobar otac` jeste.

Argument 2. Studija Beogradskog univerziteta (pre 15-ak godina, čini mi se) kaže slično: fizika je na prvom mestu, neko mašinstvo na drugom, elektronika na trećem, i tako dalje. Tada nauke vezane za kompjutere nisu bile razvijene kao danas, pa ni SE/IT/IS/CS/CE nisu bili rangirani (visoko ili uopšte). Studiju možete potražiti preko Rektorata UB.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nuke Èetvrta zabluda 16.04.2007. 20:36 #16103

status: user
broj poruka: 19
Èetvrta zabluda je da su fakulteti iz Beograda visoko kotirani. Podvrsta te zablude je da je `ETF nekada bio...` ... ETF je bio visoko cenjen u vreme kada su njegovi stručnjaci - diplomci i nastavni kadar - putovali svetom, radili konkretne poslove, bili ugledni predavači i dolazili iz ugledne države. Ta priča i današnja priča imaju isto onoliko veze jedna sa drugom koliko i Aleksandar Makedosnki i njegova imperija sa današnjom grčkom Makedonijom - nikakve ili vrlo male.

Èinjenca 1. Ime ETF-a su učinili poznatim ljudi poput profesora Jovana Surutke, čiji se pronalasci i ekspertiza smatraju vrhunskim u svetu i koji se i dan-danas pozivaju kada se rade bitne stvari, Tako se profesor Surutka poziva u prilično starim godinama da kaže svoje mišljenje ili reši problem kada NASA planira/priprema/realizuje letove u svemir. Ljudi tog formata učinili su da se za ETF čuje. Pored njih, i iza njih, stajalo je i ime SFRJ koja je bila pojam. To ne treba smetnuti s` uma. SFRJ je bila kapitalizam za Istok, egzotika i nedodirljivi komunizam za Zapad.

Èinjenica 2. Univerzitet u Beogradu imao je predavače školovane kod nas, u SSSR-u i u najjačim školama Evrope i sveta. Oni su imali kontakte, bili ambicioni, a država je imala viziju (mada je i ovo prilično relativan pojam). Tako je bilo nekad. Danas to više nije tako.

Èinjenica 3. ...

Moram ići sad, nastaviću kasnije. Pogledaj linkove koji slede.

Srdačan pozdrav,
Miloš
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nuke Linkovi 16.04.2007. 20:37 #16104

status: user
broj poruka: 19
LINKOVI:

http://en.wikipedia.org/wiki/Academic_Ranking_of_World_Universities

http://ed.sjtu.edu.cn/ranking.htm
http://www.webometrics.info/
http://www.webometrics.info/Webometrics%20library/Europa%20del%20Este.pdf

http://www.webometrics.info/top500_europe.asp // 500 evropskih univerziteta
http://www.webometrics.info/top3000.asp // 3.000 svetskih univerziteta

http://www.eua.be/
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Au, ti ga bas oduzi i pretera, ne verujem da ce iko citati... 16.04.2007. 21:02 #16105

status: user
broj poruka: 5696
Zabluda X...ja opet, po stoti put apelujem, ne spisak UNIVERZITETA vec FAKULTETA, to ne bi smeo da brka iole pismen covek...ovo sto sam video nije TO!!! Zivo me interesuje samo jedna stvar NUKE, da li si ti ista od ovoga zavrsio (ne zapoceo): PMF, ETF ili MAF???

P.S. Pridruzujem se DaSickSyst-u u punom smislu te reci, philosphy is that...sve najbolje...da ne bi bilo vise glozenja...

M i G

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
DaSickSyst TESKO TEBI GONZALES 16.04.2007. 21:08 #16106

status: user
broj poruka: 2909
MISLIM DA SI SAD I SAM SHVATIO DA JE FILOZOFSKI FAKULTET NAJBOLJE RESENJE ZA BUDUCEG PROGRAMERA!
:)))))))

ILI MOZDA VETERINA???


DaSickSystem

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
PCoprema Moje misljenje se zna-ETF 16.04.2007. 22:50 #16113

status: user
broj poruka: 292
sto se tice elektrotehnickog fakulteta. Superlativ je jedini pridev koji dolazi u obzir ne bezrazlozno. O tome je vec bila tema koja se pretvorila u puko svadjanje. Pa da ne nastavimo u tom pogledu. Cak i vrapci na krovu znaju za to. Vidim da kolege nemaju vecih problema u popularizaciji ove visoko cenjene skole


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nuke ETF zablude 17.04.2007. 02:47 #16130

status: user
broj poruka: 19
:: Zabluda X...ja opet, po stoti put apelujem, ne spisak UNIVERZITETA vec FAKULTETA, to ne bi smeo da brka iole pismen covek...ovo sto sam video nije TO!!! Zivo me interesuje samo jedna stvar NUKE, da li si ti ista od ovoga zavrsio (ne zapoceo): PMF, ETF ili MAF??

Prva dva + doktorirao.

Svejedno, doktorat iz oblasti A ne podrazumeva a priori ekspertizu u oblasti B. To kažem zato što je momak pitao šta da studira, a rasprava se okrenula u smeru kako je ETF odličan fakultet, što jedno sa drugim nema nikakve veze.

Sad samo par primedbi...

Prvo, linkovi koje sam dao idu ka rangiranju UNIVERZITETA, ali i ka rangiranju FAKULTETA, ŠKOLA, razvrstano po strukama. Da je ETF toliko cenjen - sasvim sigurno bi se našao na nekom spisku. ETF je, odmah da vam presečem zablude u kojima neki plivaju, veoma poznat samo u Srbiji i bivšoj Jugoslaviji. poznat je i tu i tamo nekim profesorima u penziji u svetskim centrima nauke. Mlađa garnitura NEMA POJMA šta je to ETF. Zašto? Zato što se moć fakulteta meri merilima u kojima je ETF vrlo blizu nule iliti dna: broj radova u vrhunskim česopisima, broj nagrada, pronalasci, saradnja sa privredom, snaga alumnija... a da ne kažem i poznati predavači ovenčani Nobelovim (ili bilo kojim drugim) nagradama. Toga na ETF-u nema odavno.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nuke Re: Moje misljenje se zna-ETF 17.04.2007. 03:03 #16131

status: user
broj poruka: 19
:: sto se tice elektrotehnickog fakulteta. Superlativ je jedini pridev koji dolazi u obzir ne bezrazlozno. O tome je vec bila tema koja se pretvorila u puko svadjanje. Pa da ne nastavimo u tom pogledu. Cak i vrapci na krovu znaju za to. Vidim da kolege nemaju vecih problema u popularizaciji ove visoko cenjene skol
::

Ne znam da li ste upoznati, ali trend u razvoju kompjuterskih nauka je da se otvaraju škole from scratch, od nule. glomazni aparati poput elektrotehničkih, elektroničarskih, matematičko-informatičarskih i sličnih institucija/fakulteta pokazali su se prilično inertnim kada je u pitanju BRZ napredak informatike i pripadajućih nauka, i ne uspevaju da se prilagode. Zato su na tržištu bolje kotirane škole koje se bave čistom informatikom/softverom/hardverom nego li one koje su pored inženjerije otvorile dodatni dipartment pa se `oslanjaju na višegodišnje/višedecenijsko iskustvo`. Toga jednostavno nema, IT/CS/SE/IS/CE su nove nauke, samo delimično povezane sa starim (elektrotehničkim), u istoj meri u kojoj je i moderna elektrotehnika povezana sa, recimo, matematikom: povezana je, ali samo MALIM DELOM, koliko da se osloni i poštapa. (Podsetio bih kolege inženjere da se na ETF-u studira samo minijaturan deo matematike, zapravo minijaturan deo analize, neki sitniš od srednjoškolske algebre, i uvod u verovatnoću. Dakle, dosta busanja u prsa sa tom pričom kako se na ETF-u `razbija matiš`.)

Ovo što je prethodni (citirani) sagovornik rekao stoji: ETF jeste uperlativ NA OVOM TRŽIŠTU i U TOJ OBLASTI. Ali, čekaj..., pa ETF je bio JEDINI ETF koji smo imali, zar ne? Tako onda i nije teško tvrditi da je najbolji, jedini, najjači, itd. ETF je imao monopol na elektrotehniku 50 godina, pa onda nije čudi da svaki inženjer elektrotehnike kaže da je ETF najbolji za elektrotehniku. Zar ne?

Ne krivim ETF što je bio jedini i ne zalazim u politiku bivše SFRJ, samo konstatujem činjenice. E sad, to što je ETF u vreme mog oca bio odličan i vrhunski (naročito na smeru ENERGETIKA koja je tada dominirala industrijsim razvojem), to mislim da nikakve veze nema sa današnjom situacijom kada su programi prenatrpani (jer svako MORA DA IMA POSLA), ali i prevaziđeni (JER RETKO KO ŽELI DA SE UNAPREÐUJE).

Jeste, ETF je JAK fakultet. Zbog duge tradicije, kao i zbog inercije, ime ETF-a će uvek izazvati više pozitivnih reakcija, nego kada vam neko kaže da je završio studije u, na primer, Novom Pazaru. Ali realnost je takva da (zaboravimo sad Novi Pazar) ETF uopšte ne mora da bude dobar u bilo kojoj oblasti (pa ni u novoj) samo zato što je bio dobar pre 20-30 godina.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nuke ETF false logic 17.04.2007. 03:20 #16132

status: user
broj poruka: 19
:: sto se tice elektrotehnickog fakulteta. Superlativ je jedini pridev koji dolazi u obzir ne bezrazlozno. Cak i vrapci na krovu znaju za to. Vidim da kolege nemaju vecih problema u popularizaciji ove visoko cenjene skol
::

Mladom kolegi koji je postavio pitanje skrenuo bih pažnju da, iako iznadcitirani komentar govori da je ETF izvanredan - a nije (što nije tema ovog posta pa neću dublje zalaziti u obrazlaganje. samo ću reći da je ETF onoliko `izanredan` ((iz ugla posmatrača iz nekog svetskog centra)) koliko je `izvanredno` delovala politika Srbije tokom devedesetih zaslepljenim njenim pristalicama iz Srbije: treba se maknuti sa mesta i pogledati sa strane. ETF je naporan za većinu studenata, što ne znači da je dobar, kvalitetan ili poznat. samo je naporan, neki bi rekli i dosadan - kada bi videli kako se elektrotehnika radi drugde u svetu)... elem, mladom kolegi bih skrenuo pažnju na to da ne upadne u zamku koju false logic može da proizvede.

Naime, ako Vi pitate koji fakultet da upišete jer želite da lečite krave, a ja Vam kažem da je Medicina vrh vrhova i da je neverovatno teška (a samim tim po domaćim merilima i svetski čuvena!), pa zatim još nekoliko medicinara (koji zbog prirode posla čitaju forum na kojem Vi pišete) to potvrdi, i nakon što se priča okrene ka tome da li je bolji fakultet Medicina ili, recimo, Civilna zaštita, onda Vi - jednostavnom dedukcijom, zaključite da je idealan izbor za lečenje krava - Medicinski fakultet.

Razumete šta hoću da kažem?

Još gore, Vi možda niste želeli da lečite krave, već samo da vadite krpelje, ili da čuvate ovce, ili da budete veterinarski tehničar. Ili zubni tehničar.

Jeste, ako završite Medicinu bićete u prednosti u odnosu na onoga ko je završio Pravo ili Bogosloviju, pa ćete uz manje rada i truda vremenom uspeti da ovladate veterinom. Ali, ako ste pratili fabulu, verovatno naslućujete poentu koju sam hteo da Vam saopštim: postoje direktni putevi, a postoje i okolni ili pogrešni putevi.

Ako ste želeli da postanete fudbaler - najbolje je da vežbate fudbal. Iako kod vas u kraju postoji jako dobar basket klub, možda je bolje potražiti novoformirani fudbalski klub, naravno uz proveru da li u njemu rade kvalitetni stručnjaci, od trenera do lekara, masažera i sekretarice kluba.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 2  
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646091.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs