Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : PC Berza
Predlozi, kritike, komentari, ...
pitanja za elektricara, uticnice osiguraci mono i trofazno itd
STRANA 1 OD 1
duqp pitanja za elektricara, uticnice osiguraci mono i trofazno itd 12.12.2013. 13:17 T55895

status: user
broj poruka: 3466
pozdrav kolege. treba mi elektricar. da mi potvrdi nesto u sta sam ubedjen da ne moze a drugar insistira da to primeni kod sebe u objektu i ne odustaje. oseticu se lose ako dodje do pozara ili eksplozije. ukratko, legalna kuca, legalan prikljucak, dvozilni kabl od bandere, sve monofazno a on hoce trofazno i treba da ceka edb dugo nesto a treba mu valjda za grejanje, da moze i bojler i sporet da upali u isto vreme itd. on hoce da razvede sklopku i osigurace i 5 tro i 5 mono uticnica.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp dopuna 12.12.2013. 13:20 #531465

status: user
broj poruka: 3466
i sve to bez zamene kabla od bandere. ja sam mu rekao da to ne moze i da ce se nesto zapaliti ili sta vec. jel tako da sam ja u pravu? on nasao nekog idiota iz rabrovca da mu to uradi. ponavljam regularno placanje itd.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Stripy Re 12.12.2013. 13:34 #531468

status: user
broj poruka: 4163
Ne može. Da bi dobio trofaznu struju trebaju mu tri zasebne faze koje idu od bandere.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
jaga ... 12.12.2013. 13:36 #531470

status: user
broj poruka: 618
ako uspe taj elektricar da ga predlozimo za nobela
kao sto rece stripy nece da moze


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ICEsd re: 12.12.2013. 13:45 #531473

status: user
broj poruka: 2155



Zavisi od instalacije u kuci i preseka kabal i u kuci i od kuce od bandere.

Na primer kod mene rade 2 Bojlera, TA pec i rerna na sporetu istovremeno i nemam problema ( ne racunam sitne potrosace komp, monitor ,tv ).

Usustini ako mu je negde presek zice mali, pocece da se greje usled opterecenja, ako ima dobru izolaciju koja se u tom slucaju ne istopi i ne prespoji zice radice neko vreme.Ako prepoji zice ima dva puta:

1.Da izbije osigurac ( naravno zica mora da se menja )
2.Da izgori zica na mestu spoja.

2 stavka zna da bude opasna posto se kabal greje, zna da se zagreje preko 100C, tako da greje i okolinu i kad dodje do varnice okolinu moze da zapali. ( ako kabal prolazi kroz drvo ili plastiku ).

Evo par linkova preko kojih mozes da se vise informises i izvrsis proracune:

http://idabg.weebly.com/uploads/5/4/0/0/5400352/elektrine_instalacije_i_osvjetljenje.pdf

( stana 5 pa nadalje, imas i sliku sta znaci PP-Y i PP-R kabal )

http://www.elteh.net/el-instalacije/presjek-kabela.html

( samo proracun )

Slicna tema:

http://www.elitesecurity.org/t150771-1


Uglavno svi kablovi ti imaju na sebi dozvoljenu Amperazu i vrstu kabla, cim predje dozvoljenu amperazu dolazi do pregrevanja.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ICEsd Re: Re 12.12.2013. 13:50 #531475

status: user
broj poruka: 2155
Moze, trofazni uredjaji se mogu spojiti na monofaznu struju.Samo sto nece biti opterecenje 3 faze podjednako vec 1 faza.Ako se ugradi dovoljno `debele` zice radice normalno.

Jedino je problem sto ce dolaziti do pada napona, kako se ukljucuju uredjaji, sto vise opterecenja to veci pad napona.

Krivo mi je sad sto kad sam video svakave stvari sa monofaznom strujom tad nije postojao digitali aparat da slikam sva ta cuda.Kod nas u Srbiji svata je moguci i to jos radi bez problema, kad bi to stavio na papir i na teoriju dobio bi nemoguce rezultate medjutim u praksi sve to lepo radi.


@duqp Dodatak, treba videti jos i kolike amperaze mu je glavni osigurac na banderi, npr 3kw TA pec + Boljler od 1kv = 18.19A



:: Ne može. Da bi dobio trofaznu struju trebaju mu tri zasebne faze koje idu od bandere
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile ... 12.12.2013. 13:58 #531476

status: user
broj poruka: 9460
Ice, da ali mu treba 5 kvadrata dovodni sa bandere + da vuce 5x2.5 kvadrata po kuci.

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
spasic87 Re: 12.12.2013. 14:07 #531480

status: user
broj poruka: 393


Kao sto rece ICE ovo je Srbija i kod nas je sve moguce i sve radi ali pitanje je koliko je bezbedno?


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ICEsd Re: ... 12.12.2013. 14:19 #531484

status: user
broj poruka: 2155


Tako nekako mozda i vise mrzi me da racunam, nije moj problem :), samo kazem da moze da radi al kako i koliko je bezbedno za ukucane i ostale uredjaje to je vec rizik koji snosi covek koji ide u tu ludost.

:: Ice, da ali mu treba 5 kvadrata dovodni sa bandere + da vuce 5x2.5 kvadrata po kuci
::
:: - Majstore, da li će ići ili neće ići
:: - Hm, mislim da će biti čupavo.

::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Stripy Re: Re: ... 12.12.2013. 14:31 #531485

status: user
broj poruka: 4163
Po meni nema nikakvog smisla, pa i šporet možeš da vežeš na dva načina, a način na monofazno vezivanje je najobičnije kompletno opterećenje uređaja jedne faze. Jedno pitanje, a kako ćeš da dobiješ međufazni napon od 380V koji imaš kod trofazne struje?


::
::
:: Tako nekako mozda i vise mrzi me da racunam, nije moj problem :), samo kazem da moze da radi al kako i koliko je bezbedno za ukucane i ostale uredjaje to je vec rizik koji snosi covek koji ide u tu ludost
::
:: :: Ice, da ali mu treba 5 kvadrata dovodni sa bandere + da vuce 5x2.5 kvadrata po kuci
:: ::
:: :: - Majstore, da li će ići ili neće ići
:: :: - Hm, mislim da će biti čupavo.

:: ::
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
hecate laički iz života... 12.12.2013. 14:40 #531487

status: user
broj poruka: 472
iz trofazne u monofaznu, bez problema, uzme se nula i faza i uzemljenje treće i eto ti monofazne struje, ali obrnutno da se izvede, je nešto još neviđeno po meni. Naravno, možda grešim...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nenika2009 .. 12.12.2013. 15:43 #531500

status: user
broj poruka: 1083
A osigurac? Normalan je 25A.Znaci ako ima jednu fazu, onda u isti vreme ne moze koristiti vise od 25A
Monofazni 220V x 25A=5500W
Trofazni 380Vx25A=9500W


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tata02 ... 12.12.2013. 17:06 #531510

status: user
broj poruka: 845
Ако му је довод са бандере добар онда може без проблема то да уради. Као што рекох ако је довод рецимо 16 квадрата онда у спратној табли може раздвојити све потрошаче и да не размишља. Наравно, имаће и даље монофазну струју али ће му бити раздвојени потрошачи. Поздрав!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ICEsd Re: .. 12.12.2013. 17:08 #531511

status: user
broj poruka: 2155

380v retko koji uredjaj koristi, npr. TA pec kao najveci potrosac koristi 3 faze i 0.Svaki grejac ide na 1 fazu.E sad sve to moze da se spoji na 1 fazu, i tako dobijes monofaznu TA pec ( mogu neki grejaci ida se iskljuce ).

Nemojte da brkate zice, ovde se prica o broju faza a ne obroju zica, monofazna ima 1 fazu i 0, i ponekad uzemljenje ( ne mora uvek da bude, a moze i da se izvede i preko 0 ), trofazna ima 3 faze i 0 ( gledaj to kao 3 monofazne ) i uzemljenje.

Sto se osiguraca tice, ti gledas glavni osigurac na banderi ili u strujomeru zavisi kako je izvedeno.

Kod monofazne struje, stavlja se odigurac na svakoj grani ( kabal koji ide od strujomera/razvodne kutije korz jedan zid, na primer. ) i vrsi se proracun tog osiguraca/sklopke na osnovu opterecenja te grane.

Na primer:

- hoces da na jednoj grani/zidu stoji TA pec i Boljler tada proracunas potreban kabal i opterecenje na toj grani i stavis taj osigurac.

-Na drugoj grani/zidu stoje samo sialice i TV tu ces staviti manji kabal i mani osigurac.

-Na trecoj grani/zidu stoje samo prazne uticnice opet proracun u zavisnosti sta tu moze da se stavi itd.

Sve ove grane idu do strujomera, a od strujomera ide glavni kabal do bandere, taj glavni kabal je najvise opterecen i vrsi se proracun za njega na osnovu ukupne potrosnje i na njega se stavlja osigurac za tu potrosnju ( pogledajte racu na za struju tamo pise koliko max Kilovata kw, moze da se prikljuci, i za to vam se naplacuje posebno, na osnuvu te snage se postavlja osigurac ).

E sad da smo mi normalna zemlja kada su uveli u racun za struju max. kw koliko se stavi trebali su svima i kablove od strujomera do bandere da promene da budu za tu snagu, al posto je njima najbitnije samo pare da uzmu, nikad to nisu odradili.

Na primer u grckoj ima propis za el. energiju i svi kablovi su ima 2.5mm2 tako da tamo nema sanse da se prikljcue jaci uredjaji.Ovde kod nas niko ne vodi racuna tvoje je do bandere dalje je njihovo.


:: A osigurac? Normalan je 25A.Znaci ako ima jednu fazu, onda u isti vreme ne moze koristiti vise od 25
:: Monofazni 220V x 25A=5500
:: Trofazni 380Vx25A=9500W
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
xenox Sme da uradi 12.12.2013. 21:30 #531598

status: user
broj poruka: 1389
Moze taj iz Rabrovca da mu promeni razvodnu tablu i sve prepoveze i spremi za trofaznu struju, da ne ceka ED za promenu kabla. Ne moze da koristi nesto sto koristi sve tri faze u zvezdu, ali sporet moze posto su tamo faze podeljene na rernu i ringle sa 0 - al ne da pece prase i kuva svadbarski istovremeno. Moze i jace osigurace da stavi odmah ali dok ne dobije trofaznu sigurnije je da stavi faza-osigurac prema sadasnjem dovodnom kablu-deljenje na tri faze. Ako taj osigurac ne drzi sporet i bojler - ebi ga... il si gladan il smrduckas :) Kad dodje trofazni samo se stavi svaka faza na svoju grupu osiguraca i pevanjac...

Gigabyte Z77M-D3H, i5 3570k
3x8GB ddr3 1333, SanDisk SSD 64GB, Win XP
Frontier DIVA


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
codeus ... 12.12.2013. 21:35 #531601

status: user
broj poruka: 4054

sve je receno .. nema sta da se doda
osim da se Tesla okrece u grobu jer u Srbiju brale jos uvek monofazna rules




:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tata02 ... 12.12.2013. 22:10 #531612

status: user
broj poruka: 845
Као у песми Вуду Попаја: `...измислио је струју а ми преузели фењер`.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646078.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs