Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Tehnika
Foto i video oprema
Video nadzor... Kako da?
STRANA 1 OD 1
peniko Video nadzor... Kako da? 08.04.2014. 18:58 T57337

status: user
broj poruka: 205
Ovako, useljavam ujaku lokal na Zabljaku i nasledio sam 3 sprovedene kamere za nadzor koje je ostavio covek koji je prethodno rentao lokal. Pripremio sam racunar koji ce sluziti za to, ubacio PICO2000 kartu, instalirao softvere (nije mi prvi put da se bakcem oko samog kompa kada su kamere u pitanju). Imam 2 problema. Prvi se tice toga da ne mogu da lociram gde stoji napajanje za te kamere. Vezano za to, imam neke zice koje vire iz zida i koje su mi najverovatniji kandidati za kablove gde se kamere napajaju. Te zice koje vire, podsecaju na isecen mrezni kabl. Moje pitanje je: Da li postoji nacin da utvrdim da li su to ti kablovi bez da skidam gipsane ploce sa plafona? Drugo pitanje se tice povezivanja tih kamera na neki vid napajanja. U kevinoj apoteci u Beogradu, kamere se napajaju iz necega sto lici na klasicno napajanje za komp. Zanima me da li postoji neko posebno napajanje za njih koje treba da kupim ili cu morati da prepravljam racunarsko i prespajam da bu izbacilo napon. Na zalost, zbog same lokacije i zbog 200e (koliko mi traze neki iz Niksica samo da dodju), ovo cu morati sam da resavam. Vlasnik lokala ne zna nista o tome, a nije bas u najboljim odnosima sa covekom koji je lokal rentirao pre mene, pa ne mozemo da ga pitamo gde je sta islo. Hvala unapred
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile .... 08.04.2014. 20:19 #548588

status: user
broj poruka: 9460
99% te kamere se napajaju sa 12V i min 1000mA, a mozes i vise slobodno. Tako da i napajanje za racunar moze da sluzi svrsi.

Sto se tih kablica tice, treba ti samo 3 zice za svaku ( +12V, masa za napajanje koja je ujedno i masa za signal i Signal). Da ne bi sprzio kamerice, najbolje je da vidis koja je koja zica, pa sta god morao da skidas...Ili samo kameru skini i vidi koje boje su gde vezane, pa ces lako spojiti na taj LAN kablic napon i signal. Ako ti ni onda ne bude jasno, navedi tacan model kamere ili nam baci koju sliku, pa cemo pokusati da ti razjasnimo sta i kako, jer ovako na slepo nema sanse da mozemo znati ko je i kako spajao...

Pozz!

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Zice ispitaj unimerom i odaberi one koje daju +12V 08.04.2014. 21:50 #548606

status: user
broj poruka: 9380
Za kameru ti treba 0,25A, tako da ti svako napajanje od 12V, 1A zavrsava posao.
Pazi samo da ne okrenes + i - na kameri, mozes da je spalis. Zato ne kaci na napon dok se ne uveris da imas + 12V.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
MacBook Pro 13-inch: 2.5GHz
with Retina display
2.5GHz dual-core Intel Core i5
Turbo Boost up to 3.1GHz
8GB 1600MHz memory
128GB flash storage
Intel HD Graphics 4000

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
peniko ovako 08.04.2014. 22:47 #548609

status: user
broj poruka: 205
zice za signal su izvucene i na njih su zakaceni oni cincevi koji pasuju na Pico karticu. Mene zanima sta se desava sa dodatnim napajanjem. Kako to da prepoznam bez da skidam gipsane ploce...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Pa rekao sam ti... 08.04.2014. 23:07 #548612

status: user
broj poruka: 9380
Unimerom.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
MacBook Pro 13-inch: 2.5GHz
with Retina display
2.5GHz dual-core Intel Core i5
Turbo Boost up to 3.1GHz
8GB 1600MHz memory
128GB flash storage
Intel HD Graphics 4000

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
peniko Jel mozes pliz malo detaljnije? 08.04.2014. 23:15 #548613

status: user
broj poruka: 205
Prvi problem sa kojim se susrecem je taj sto ne znam gde mi izlaze zice. Imam jednu pretpostavku. Dakle, prva faza je prepoznavanje zica koje treba da zakacim na napajanje. Sledece sto treba da uradim je da skontam koja zica ide gde. Verovatno svaka od njih ima + i -, sto implicira da ne smem pustiti napon kroz njih. Po nekoj mojoj logici, svaka kamera bi trebala da ima 4 zice, nesto kao USB. VCC, Data+, Data- i GND. Ili gresim...?

EDIT: sada vidim da je masa za signal i masa za napon jedno te isto kod njih. Znaci sve zice na koje budem naisao, osim jedne, trebalo bi da budu faza, a jedna je nula koja verovatno ide od jedne do druge kamere. Ili gresim?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile ... 08.04.2014. 23:22 #548615

status: user
broj poruka: 9460
Nisu to USB kamere...Rekao si vec da su ti izvuceni signalni kablovi sa konektorima za PICO ( composite). To usrafis u karticu i te druge zice su ti za napajanje, pa proveri unimerom i dovedi im 12V i to ti je to. Ne mozes da ih sprzis kad vec imas te signalne koje znas da idu u karticu....Mozes eventualno da obrnes polarizaciju, ali nece kamera crci ako to traje kratko...

EDIT, Da, samo ti je ostala masa i + za napon. Dovedes 12V i gotovo.

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
peniko Prekosutra cu biti tamo, 08.04.2014. 23:29 #548618

status: user
broj poruka: 205
pa cu videti detaljnije kako izgleda sve to. Verovatno cu morati da odsrafljujem kamere da bih video koja je koja zica, ali ok. Jel ce raditi ako pronadjem neki adapter 12V 2A ili 12V 3A, da se ne zezam sa napajanjem, vec da sve povezem na njega??
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: Jel mozes pliz malo detaljnije? 08.04.2014. 23:31 #548620

status: user
broj poruka: 9380
Nema sta detaljnije, jer nije ni malo komplikovano.
Svaka kamera ima 4 zice:
+ signal (obicno zute boje)
- signal (masa, obicno crne boje)
U tvom slucaju, ova dva su cinc, mogu biti i BNC konektori.

+ 12V (obicno crvena boja)
- masa (obicno crna boja)

Mozes slobodno staviti i zajednicku masu, u tom slucaju vezujes zutu na signal, crvenu kamere na + 12V dok masu napona i masu signala kamere vezujes na dolazecu masu signala.

Tako je. Pronadji samo +12V u tom spletu zica i zavrsio si posao.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
MacBook Pro 13-inch: 2.5GHz
with Retina display
2.5GHz dual-core Intel Core i5
Turbo Boost up to 3.1GHz
8GB 1600MHz memory
128GB flash storage
Intel HD Graphics 4000

:: Prvi problem sa kojim se susrecem je taj sto ne znam gde mi izlaze zice. Imam jednu pretpostavku. Dakle, prva faza je prepoznavanje zica koje treba da zakacim na napajanje. Sledece sto treba da uradim je da skontam koja zica ide gde. Verovatno svaka od njih ima + i -, sto implicira da ne smem pustiti napon kroz njih. Po nekoj mojoj logici, svaka kamera bi trebala da ima 4 zice, nesto kao USB. VCC, Data+, Data- i GND. Ili gresim...
::
:: EDIT: sada vidim da je masa za signal i masa za napon jedno te isto kod njih. Znaci sve zice na koje budem naisao, osim jedne, trebalo bi da budu faza, a jedna je nula koja verovatno ide od jedne do druge kamere. Ili gresim?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile ... 08.04.2014. 23:33 #548621

status: user
broj poruka: 9460
Radice. Ne znam koliko zica imas pored tih signalnih...Ako nisu paralelno spojene, onda ces se malo pomuciti da nadjes za svaku + i -, ali ni to ti nece biti problem kada znas da ni jedna od njih nije signal. Cak i nasumicno spajanje moze da dovede do prave kombinacije bez da ih upokojis, uz naravno, pracenje na monitoru. :D

Ako koristis unimer, za 5 min ces znati sta i kako...


- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
peniko Ako sam dobro skontao 08.04.2014. 23:38 #548623

status: user
broj poruka: 205
Sustinski, za pretpostaviti je da sve imaju zajednicku masu (a i da nemaju nije problem). Ako nemaju zajednicku masu, kada pronadjem pundju kablova, samo unimerom (na modu merenja otpora) treba da vidim kada ce prepoznati spoj izmedju spoljnjeg omotaca cinca i neke zicice. Pronadjem 3 takve, to su mase. Ostalo su faze i to je to...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Lose si skontao 08.04.2014. 23:44 #548626

status: user
broj poruka: 9380
Zato unimer u ruke, postavi ga na DCV 20V, razmrsi pundju i pipaj zicu po zicu dok ti unimer ne pokaze 12V. Kada ti pokaze, to ti je struja za kameru, signal vec imas i to ti je to.
Obrati paznju samo ako ti unimer pokaze -12V, onda si okrenuo + i -.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
MacBook Pro 13-inch: 2.5GHz
with Retina display
2.5GHz dual-core Intel Core i5
Turbo Boost up to 3.1GHz
8GB 1600MHz memory
128GB flash storage
Intel HD Graphics 4000

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile Otprilike je tako.... 08.04.2014. 23:49 #548628

status: user
broj poruka: 9460
Signal ti je sa strane i samo trazis otpor...kada ga nadjes to je verovatno gde treba da dovedes napon...

WMARC, koliko sam ja skontao, on treba da dovede napon na tu `pundju` koja vodi do kamera za 12V.

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
peniko Ali onda moram da pustim struju... 08.04.2014. 23:50 #548629

status: user
broj poruka: 205
ok. Hvala
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Da, gile, verovatno ste u pravu 08.04.2014. 23:55 #548630

status: user
broj poruka: 9380
Ja sam skontao da u pundji ima napona...
Posto nemas napona, onda tako uradi.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
MacBook Pro 13-inch: 2.5GHz
with Retina display
2.5GHz dual-core Intel Core i5
Turbo Boost up to 3.1GHz
8GB 1600MHz memory
128GB flash storage
Intel HD Graphics 4000

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
peniko Nisam lepo opisao. 09.04.2014. 00:13 #548632

status: user
broj poruka: 205
Ja jos uvek ne znam gde su zice. Ima jedna pundja koja mi lici da je to. Nemam napon u njoj. Hvala vam ljudi na cimu, otvorili ste mi oci. Poz
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
peniko Mali u-p-d-a-t-e 14.04.2014. 16:39 #549597

status: user
broj poruka: 205
na ovu temu. Bio sam na Zabljaku i video o cemu se radi. Neki majstor je, ne znajuci cemu sluze, isekao napojne kablove. Kablovi za AV signal su ostali netaknuti. Dakle, ono sto me ceka je razvlacenje novih napojnih kablova. Sta me sada interesuje: Jel ja sada smem sve tri napojne faze da vezem na jedan kabl i isto uradim sa napojnim masama? Da li je, pri napajanju, bitno da + bude udzekan u + a - u -? Da li smem, za struju, da koristim onaj plavo-beli telefonski kabl?

Cemu sluzi sta na kablu na sledecoj slici (zuti je video, crni mi deluje da je napajanje, ali ne kontam za sta sluzi ovaj crveni cinc)?

http://i.ebayimg.com/00/s/MTAwMFgxMDAw/z/NA4AAOxyJU1SLumT/$(KGrHqZ,!lgFIf2wK+mNBSLumTM6fg~~60_35.JPG

Pozz
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
peniko Please VMARC i gilopile 17.04.2014. 09:18 #549984

status: user
broj poruka: 205
ako ste na forumu, odg mi na prethodno pitanje, danas putujem. :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646076.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs