Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Softver
Tips and Tricks
Sta je UEF, I osnova - ukratko
STRANA 1 OD 1
ICEsd Sta je UEF, I osnova - ukratko 15.04.2014. 10:58 T57402

status: user
broj poruka: 2155
Za pocetak objasnjenje nekih izraza:

UEFI - Unified Extensible Firmware Interface
CSM - Compatibility Support Module
GOP - Graphics Output Protocol
BIOS - Basic Input/Output System
MBR - Master boot record
GPT - GUID Partition Table
IOMMU - Input/output memory management unit
Secure Boot - sama rec sve kaze
HPET - High Precision Event Timer
Mnogi ljudi shvataju UEFI kao BIOS sa grafickim interfejsom ( kao i ja dok nisam poceo da kopam malo vise o njemu ) ali on ustvari nije samo to nego nesto mnogo vise i nema mnogo veze sa BIOS-om osim sto ga zamenjuje.

Boot sa HDD-a razlike:

Pocnimo od pocetka, boot kod BIOS-a zahteva MBR, znaci morate kazati bios-u sa kog mesta ce prvo traziti mbr, ako bios nadje bootloader on odatle podize sistem koji se tu nalazi i tu zavrsava svoj rad.Isto tako BIOS mora da detektuje uredjaje pa tek onda mozete birati sa kog uredjaja ce da se izvrsi boot-ovanje. Kod UEFI-a mozete napraviti listu uredjaja sa koje ce se vrsiti boot-ovanje, oni ostaju u listi iako nisu prikljuceni. Uefi koristi GPT, koje ne zahtevaju MBR, i time olaksavaju boot-ovanje sistema i moze sa tih particija da cita odredjene fajlove koji su korisni za njegov rad. ( necu vise o tome malo je komplikovano vise u linkovima na kraju ).

Pun ( native ) UEFI ( novi standarad koji nema veze sa starim BIOS standardom ):

Pun UEFI moze biti instaliran samo na GTP disku, obratite paznju na to da neke windows verzije ne mogu da bootuju sa GPT diska, a neke can i ne vide tako napravljene diskove ( XP ).

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ICEsd nastavak 15.04.2014. 10:59 #549696

status: user
broj poruka: 2155
UEFI donosi fast boot i ultra fast boot.Kako to radi:

na starom standardu BIOS, svaka komponenta je imala svoj mali bios na sebi, prilikom boota, bios sa ploce proverava i cita bios komponenata koje su prikacene na nju, prvo procesor, pa memoriju, pa graficku karticu, pa hdd, i na kraju ostale komponente koje su tu.Kada nadje njihov bios onda ih prepozna i konfigurise se za rad sa njima i tu se njegov rad zavrsava.Prelazi se na dizanje sistema ( predhodna stavka ), prilikom ucitavanja sistema, sistem mora sam od pocetka da odradi isto sto je odradio bios, razlika je sto novo-instalirani sistem ne konfigurise komponente vec ih samo detektuje i ucita osnovne drajvere za njih ( naravno one koje ima ), kasnije kada se instaliraju drajveri proizvodjaca, sistem se bavi i konfiguracijom.Sve ovo usporava boot sistema.

na UEFI je to mnogo drugacije odradjeno, sam uefi ima drajvere za osnovne komponente tako da prilikom ucitavanja sistema sam sistem ne mora da detektuje komponente i da ih konfigurise vec je to odradio uefi, sistem samo treba da iscita iz fajla koje su to komponente i kako su konfigurisane, kasnije kada se instaliraju uefi drajveri to se jos vise pojednostavi i nema potrebe za nekim programom ili delom drajverom koji ce stalno biti u memoriji da bi konfigurisao uredjaje.UEFI isto tako rasterecuje procesor i magistralu ka njemu, npr. na hdd se nalaze obradjeni podaci koji bi trebali da se posalju ka grafickoj kartici, na starom standardu podaci su bili poslati u procesor on bi detektovao da su vec obradjeni pa bi ih poslao ka grafickoj kartici, uefi skracuje put tako sto zna da su ti podaci vec obradjeni i odmah ih salje ka grafickoj kartici.

UEFI poseduje IOMMU, za razliku od starog standarda, gde su podaci isli prvo u CPU pa iz CPU-a u RAM memoriju, iommu direktno salje podatke u memoriju, tako se rasterecuje procesor ( npr podaci iz graficke kartice ili HDD-a direktno idu u ram a ne preko procesora u ram ).Ova opcija pomaze i kod virtuelnih masina na racunaru tako sto virtuelne masine bolje iskorisacavaju dodeljene resurse.

Fast/ultra fast boot radi po principu tako sto ne detektuje sve komponente prilikom boota vec samo ono osnovno sto mora da pokrene sistem ( memoriju, procesor, grafiku i hdd ).Pa tako necete moci da bootujete sa USB-a nista kada je aktivirana ova opcija.Ne mestati ove opcija sa windows 8 fast boot, win 8 radi sasvim nesto drugo, on prilikom gasenja sistema ne gasi ceo racunar vec sistem ostavlja u neku fazu hibernacije, tako da RAM memorija ostaje uvek pod naponom. ( kombinuje sleep i hibernate opcije ), naravno ovo se moze iskljuciti u win 8 ( Control Panel\Hardware and Sound\Power Options\System Settings > Turn on fast startup )




:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ICEsd nastavak 15.04.2014. 10:59 #549697

status: user
broj poruka: 2155


Kako radi Secure Boot:

GPT standard ima u sebi opciju Secure Boot, on radi po principu tako sto se disk veze za odredjeni UEFI sa ploce i nece dozvoliti boot-ovanje sa bilo koje druge ploce koja ima drugaciji UEFI ( vezuje se npr. za serijski broj UEFI-a, malo je komplikovanje od ovoga vise u linovima ispod. ). Iz ovog razloga neki laptopovi ne mogu da stave druge sisteme od onih koje je proizvodjac njima namenio, ili ne mogu da pokrenu instalacije nekih sistema dok se Secure Boot ne iskljuci, izbrise ili kreira novi ( naravno gube se podaci promenom istog ).

CSM booting opcija u UEFI:

Compatibility Support Module je opcija koja daje novom standardu kompatibilnost sa starim BIOS standardom.Npr imate komponentu koja ne podrzava novi standard, tu stupa csm u pomoc, ali onda gubite pun UEFI i dobijate obican BIOS sa grafickim interfejsom i neke opcije koje postoje u UEFI kao sto su IOMMU.Ova opcija je ukljucena po defaultu.Ako zelite da testirate dali vase komponente podrzavaju pun UEFI iskljucite ovu opciju i probajte da bootujete, jos jedna dobra stav UEFI je sto ako se sistem ne bootuje 3x za redom kako treba vrace se na default postavke i podize sistem sa detaljnim izvestajem gresaka zasto nije prosao boot i gde je problem, u slucaju da vam komponente nisu kompatibilne sa punim UEFI sistem ce aktivirati beep-er 3x i bootovace sa ukljucenom csm opcijom i prikazace detaljan izvestaj.

HPET

necu previse o ovome jer nema veze sa UEFI postoji i u BIOS-u, samo da pomenem da ubrzava izvrsenje procesa i zadataka i bolje iskoricenje procesora.Mora se aktivirati u biosu i na sistemu.
Na sistemu se aktivira preko CMD ( command prompt ) komande:

bcdedit /set useplatformclock true

Iskljucuje : bcdedit /deletevalue useplatformclock

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ICEsd Kraj 15.04.2014. 11:02 #549699

status: user
broj poruka: 2155


Linkovi:

http://en.wikipedia.org/wiki/Unified_Extensible_Firmware_Interface

http://www.uefi.org/faq

https://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table

https://en.wikipedia.org/wiki/Master_boot_record

http://en.wikipedia.org/wiki/IOMMU

http://en.wikipedia.org/wiki/High_Precision_Event_Timer

http://www.neowin.net/forum/topic/1075781-tweak-enable-hpet-in-bios-and-os-for-better-performance-and-fps/

https://www.happyassassin.net/2014/01/25/uefi-boot-how-does-that-actually-work-then/


P.S: Ovo su samo male informacije, problematikom UEFI-a se bavim samo 15 dana, tako da su moguce neke greske ili nedostatak informacija, ako neko ima nesto da doda ili da me ispravi pomocice mi dosta.UEFI je jos uvek u razvoju i ima veoma malo podataka o njemu na netu a i proizvodjaci hardvera dosta cute o njemu, a tekstovi koji postoje na netu su veoma strucno pisani i tesko razumljivi za obicnog coveka.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Srdjanc ... 15.04.2014. 13:31 #549723

status: user
broj poruka: 3104

Evo ja prvi da odgovorim.

Svaka cast za veoma poucan rad.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
count Malo samo zbunjujući naslov... 15.04.2014. 14:05 #549729

status: user
broj poruka: 1327
`UEF` nije ništa, EFI ili U (universal)EFi je već pojam.
Inače volim kada je neki napis lepo argumentovan sa mogućnošću proširenja preko uključene literature.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Srdjanc ... 15.04.2014. 14:16 #549730

status: user
broj poruka: 3104


Dobro to ce sad moci admin da ispravi, ima jos dosta slovnih gresaka li poenta je dobra.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner Re: nastavak 15.04.2014. 14:46 #549734

status: user
broj poruka: 7761
@ICEsd
Taj UEFI standard sam po sebi ne donosi bas nikakva ubrzanja pri pokretanju sistema...

Primer laptop Idea Pad y500 se na klasicnom HDD-u (nazalost ugradjuju one od 5.4K rpm) Win 8 Pro dize skoro dva minuta...
Ugasen UEFI ubacen mSATA SSD Plextor M5M instaliran Win 7 Ultimate ceo racunar je spreman za rad sa sve kucanjem sifre taman dok upalis misa i nakacis HDMI kabel...

Primetih samo da Win8 ima bolje kesiranje HDD-a...

Mozda je dobitna kombinacija mSATA i Win8...

Citat:
`Rodbinsko-partijsko-naslednicki odnosi su nam stvorili tragicnu
i intelektualno slabo razvijenu klasu ljudi koji vode drzavu, zato smo...`

Tomato Republic Of Serbia, BRE !!!

:: UEFI donosi fast boot i ultra fast boot.Kako to radi
::
:: na starom standardu BIOS, svaka komponenta je imala svoj mali bios na sebi, prilikom boota, bios sa ploce proverava i cita bios komponenata koje su prikacene na nju, prvo procesor, pa memoriju, pa graficku karticu, pa hdd, i na kraju ostale komponente koje su tu.Kada nadje njihov bios onda ih prepozna i konfigurise se za rad sa njima i tu se njegov rad zavrsava.Prelazi se na dizanje sistema ( predhodna stavka ), prilikom ucitavanja sistema, sistem mora sam od pocetka da odradi isto sto je odradio bios, razlika je sto novo-instalirani sistem ne konfigurise komponente vec ih samo detektuje i ucita osnovne drajvere za njih ( naravno one koje ima ), kasnije kada se instaliraju drajveri proizvodjaca, sistem se bavi i konfiguracijom.Sve ovo usporava boot sistema
::
:: na UEFI je to mnogo drugacije odradjeno, sam uefi ima drajvere za osnovne komponente tako da prilikom ucitavanja sistema sam sistem ne mora da detektuje komponente i da ih konfigurise vec je to odradio uefi, sistem samo treba da iscita iz fajla koje su to komponente i kako su konfigurisane, kasnije kada se instaliraju uefi drajveri to se jos vise pojednostavi i nema potrebe za nekim programom ili delom drajverom koji ce stalno biti u memoriji da bi konfigurisao uredjaje.UEFI isto tako rasterecuje procesor i magistralu ka njemu, npr. na hdd se nalaze obradjeni podaci koji bi trebali da se posalju ka grafickoj kartici, na starom standardu podaci su bili poslati u procesor on bi detektovao da su vec obradjeni pa bi ih poslao ka grafickoj kartici, uefi skracuje put tako sto zna da su ti podaci vec obradjeni i odmah ih salje ka grafickoj kartici
::
:: UEFI poseduje IOMMU, za razliku od starog standarda, gde su podaci isli prvo u CPU pa iz CPU-a u RAM memoriju, iommu direktno salje podatke u memoriju, tako se rasterecuje procesor ( npr podaci iz graficke kartice ili HDD-a direktno idu u ram a ne preko procesora u ram ).Ova opcija pomaze i kod virtuelnih masina na racunaru tako sto virtuelne masine bolje iskorisacavaju dodeljene resurse
::
:: Fast/ultra fast boot radi po principu tako sto ne detektuje sve komponente prilikom boota vec samo ono osnovno sto mora da pokrene sistem ( memoriju, procesor, grafiku i hdd ).Pa tako necete moci da bootujete sa USB-a nista kada je aktivirana ova opcija.Ne mestati ove opcija sa windows 8 fast boot, win 8 radi sasvim nesto drugo, on prilikom gasenja sistema ne gasi ceo racunar vec sistem ostavlja u neku fazu hibernacije, tako da RAM memorija ostaje uvek pod naponom. ( kombinuje sleep i hibernate opcije ), naravno ovo se moze iskljuciti u win 8 ( Control Panel\Hardware and Sound\Power Options\System Settings > Turn on fast startup
::
::
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MilosNBG ... 15.04.2014. 14:47 #549735

status: user
broj poruka: 1586
U svakom slucaju koristan tekst...

U meni se bore budala i genije. Plasim se da pametniji ne popusti!


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ICEsd re: 16.04.2014. 12:27 #549853

status: user
broj poruka: 2155



Sto se naslova tice moja je greska nisam proverio da je ubacio `,` i to sam tek na kraju posle 3 posta video a onda ne moze da se edituje predhodni da se ispravi greska, za greske u kucanju se izvinjavam, posto sam kucao direktno na pc berzi a ne u word pa copy paste da odradim.

Hvala na pohvalama.

@MaliAbner

Ne kazem da uvek donosi ubrzanje, ja licno sam primetio u odnosu na BIOS da je brzi, medjutim nije samo brzina bitna, vec i kompatibilnost i standardizacija firmware za sve uredjaje.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner Re: re: 16.04.2014. 23:55 #549948

status: user
broj poruka: 7761
Sustina problema na danasnjim PC racunarima je u tome sto je MS uspeo da se izbori da se drajveri pisu za OS a ne za BIOS...
Intel je bio za drajevere pisane za BIOS ali je MS ipak pobedio...

Zamisli samo da imas drajvere za BIOS i na racunar mozes da stavis koji god OS ti se svidi i sve radi...

To je problem i to je totalna kompatibilnost a ne ovaj hebeni Win sa WinAPI-jem i ostalim preprekama svemu i svacemu...

Citat:
`Rodbinsko-partijsko-naslednicki odnosi su nam stvorili tragicnu
i intelektualno slabo razvijenu klasu ljudi koji vode drzavu, zato smo...`

Tomato Republic Of Serbia, BRE !!!

::
::
::
:: Sto se naslova tice moja je greska nisam proverio da je ubacio `,` i to sam tek na kraju posle 3 posta video a onda ne moze da se edituje predhodni da se ispravi greska, za greske u kucanju se izvinjavam, posto sam kucao direktno na pc berzi a ne u word pa copy paste da odradim.
::
:: Hvala na pohvalama
::
:: @MaliAbne
::
:: Ne kazem da uvek donosi ubrzanje, ja licno sam primetio u odnosu na BIOS da je brzi, medjutim nije samo brzina bitna, vec i kompatibilnost i standardizacija firmware za sve uredjaje.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646091.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs