Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Umrežavanje i mrežna oprema
Da li je ovo izvodljivo?
STRANA 1 OD 1
peterpan Da li je ovo izvodljivo? 21.03.2015. 15:18 T60828

status: user
broj poruka: 776

1) Da nekako povezem zice od USB kabla koji ide u stampac i UTP kabl da dobijem mrezni stampac? Znam da je potreban server koji kosta oko 30e, ali samo me interesuje da li ovo moze?

2) Da li mogu obican USB 2.0 kabl da produzim preko 5m putem UTP (CAT) kabla? I to po semi USB M - UTO - USB Z.
Nesto slicno ovome: http://www.instructables.com/id/Extend-USB-Cables-Using-Phone-Jack-Cable/ Samo sto je ovde telefonski kabl, a ja imam UTP. I koji raspored zica treba da ide, posto UTP ima 8, a USB 4 zice?

Unapred zahvalan
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
darkoc78 re: 21.03.2015. 15:33 #588083

status: user
broj poruka: 467
Sto se prvog pitanja tice, tu je odgovor ne, bez nekog dodatnog uredjaja ne moze. Moze jedino preko racunara gde je spojen stampac putem sherovanja printera ali u tom slucaju taj racunar mora da ti bude stalno ukljucen.
A sto se produzetka usb kabla tice to moze da se odradi, iskoristis bilo koje 4 zice jedino ne znam do koje duzine to moze da radi, cesto se desava da neki uredjaji nece da rade i sa gotovim kablovima od 5m.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
peterpan re 21.03.2015. 15:42 #588086

status: user
broj poruka: 776


Rec je o istom stampacu koji je naravno USB. Sa kompom je povezan putem 3 USB kabla (nadovezanim) u ukupnoj duzini od oko 6.5m i ovako radi bez problema. Ali posto sredjujem lajsne po kuci i kablove provlacim mnogo mi je lakse da provucem jedan ceo LAN kabl nego spojeve USBa.

Je`l idu 4 na 4 zice? Posto sam negde vidjao da se zbog brzeg protoka koristi vise zica (na jednu zicu USBa ide 2-3 UTPa)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Srdjanc ... 21.03.2015. 15:53 #588090

status: user
broj poruka: 3104



Jedan USB 1.0, 1.1 i 2.0 koristi cetiri zice. One su 5v (crvena), data- (random boja), data+ (random boja) i ground (crna). Jedino USB 3.0 i 3.1 koriste preko cetiri zice, a nesto ne verujem ni da ce ti trebati. Jedan UTP kabal ima 8 zica sto znaci da od njega mozes praviti dva USB.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
darkoc78 re: 21.03.2015. 15:57 #588091

status: user
broj poruka: 467
Super ako ti tako radi, ja sam se bas juce namucio sa Samsungom clp360 i kablom od 5 metara, nije hteo nikako da radi. Tj vidi ga komp ali nece da stampa.
Mislim da je po usb standardu duzina max 5 metara, sto ne znaci da nece da radi i sa duzim kablom kao kod tebe.
Iskoristi samo 4 zice kao sto je u uputstvu koje si naveo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile .... 21.03.2015. 15:57 #588092

status: user
broj poruka: 9460
Imas ovde neka resenja:

http://www.wikihow.com/Extend-USB-Cable

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
peterpan E sad 21.03.2015. 17:12 #588103

status: user
broj poruka: 776

Da li ovaj adapter: http://www.wikihow.com/Image:Extend-USB-Cable-Step-4-Version-3.jpg je identican obicnom lemljenju 4 zice? USB-UTP

:: Imas ovde neka resenja
::
:: http://www.wikihow.com/Extend-USB-Cabl
::
:: - Majstore, da li će ići ili neće ići
:: - Hm, mislim da će biti čupavo.

::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
codeus ... 21.03.2015. 18:41 #588114

status: user
broj poruka: 4054
oces da produzis usb, mozes i 100m ako znas kako

slobodno koristi utp kabel kao usb extender, na sledeci nacin , dvotacka, utp ima 8 zica ili ti 4para zica, svaki par ,uvrnute zice, iskoristis za 1 signal

ali posto ce to biti produzni, na kraj koji ide u komp (host), dodam jos jedan usb ali samo 5v i gnd (crvena crna), to je potrebno ukoliko drugi uredjaj nemoze da komunicira sa kompom usled duzine kabela i pada napona na 4.85v i manje. onda bocnes ovaj auxiliary usb i imas 1amp na raspolaganju. tj pad napona je manji i uredjaj moze da radi .
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
peterpan uspesno obavio :) 21.03.2015. 21:38 #588146

status: user
broj poruka: 776

Produzio sam ga tako da ima 5.9m UTP i 30cm USB, i stampac radi bez problema. Cak sam ga nakacio na jos dva produzna i ukupna duzina je 9.5m i opet radi.

Hvala puno na pomoci :)

A sto se velike duzine tice, da li sam dobro razumeo.
1) Kraj koji ide u komp se deli na dva USBa: 4 zice u jedan i 2 zice u drugi (samo struja)
2) Kraj koji ide u uredjaj - na svaki kontakt po dve zice UTPa

Da li moze ovako da pregori uredjaj? Posto dobija duplu struju, tj 2x5v.
I sta rade preostale dve zice kod kompa? Secnem ih ili? Tj 8-(4+2)=2

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator re 22.03.2015. 00:00 #588161

status: user
broj poruka: 4225
Drago mi je da nisam izgubio nadu u ljudski rod. Petarpan i Codeus nastavljate mojim i Rajic-evim stopama. Samo naprijed. IMa tu još pametnih ljudi. Ja sam povezao skoro 50 m između 2 kuće, tj. komp se nalazi u jednoj, a monitor, USB razdjelnik i tastatura u drugoj. Sve radi besprekorno već skoro 8 godina.

Ako je neko nedovoljno stručan, ne bi trebalo da prodaje hw, nego pljeskavice.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
peterpan re 22.03.2015. 11:46 #588188

status: user
broj poruka: 776


Kako si to izveo? Msm toliku razdaljinu.
Ja sam probao da ovaj produzeni jos produzim cisto zbog testa, ali obicnim USB kablom. I preko 10ak metara ne sljaka. Ali za moje trenutne potrebe 6m je sasvim dovoljno.

Ovo pitam jer bih hteo u buducnosti nekako da povezem TV sa kompom ali na duzinu od oko 15m
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator re 22.03.2015. 12:48 #588190

status: user
broj poruka: 4225
Oklopljenim mrežnim kablom. Tu je tajna.
Jeste da je skupo, ali radi posao.
markopvict je tu, bar mi se čini, najbolji od nas.

Ako je neko nedovoljno stručan, ne bi trebalo da prodaje hw, nego pljeskavice.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
peterpan Ako je to ono sto mislim da jeste 23.03.2015. 01:00 #588287

status: user
broj poruka: 776


UTP kabl koji sam koristio je sirmovan, tj ima preko svih zica kosuljicu (msm da je aluminijum) a preko nje kavez isprepletanu licnu i preko svega ide standardna plasticna izolacija. Je`l to taj oklopljen kabl?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646073.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs