Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Tehnika
Foto i video oprema
Nikon D5300 ili neki polovni Full Frame?
STRANA 1 OD 1
millanche Nikon D5300 ili neki polovni Full Frame? 06.09.2015. 14:20 T62007

status: user
broj poruka: 312
Prvo da naglasim, nije mi potrebno da mi neko objašnjava da je novo (nekorišćeno) i najnovije (tehnološki najnaprednije) `najbolje`, to svi znamo. Radije bih vozio BMW X6 nego Fiat Tipa, ali nema se za bolje.

Razmišljam da kupim Nikon D5300 (nov, samo telo) i već imam M42 adapter sa staklom za Nikon navoj. Imam jednog čoveka koji bi mi dao nekoliko M42 objektiva i kupio bih nekoliko, pošto za 100e mogu da kupim gomilu solidnih prajm i zoom.

To bi mi bio prvi DSLR aparat. Imam solidno teorijsko znanje o fotoaparatima i početničko u korišćenju. Uskoro mi se žena porađa, pa hoću da detetu obeležim detinjstvo. Znači to je primarna funkcija tog fotoaparata, a zatim i svakodnevno standardno korišćenje. Ništa profi. Treba mi aparat koji dobro slika i dobro snima, zato i razmišljam o Nikon-u D5300.

Problem - iskusniji od mene mi savetuju da ne trošim toliko novca na crop telo, nego da kupim full frame telo i da će mi to čak i bolje ići uz M42 objektive. Govorim o polovnim FF DSLR. Ali ne nalazim nijedan koji mi specifikacijski deluje dobar u slikanju i snimanju. Ili je jedno, ili je drugo.

Predlog - šta raditi? Šta kupiti? Koji aparat?

Unapred hvala.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
leruman re 06.09.2015. 16:27 #602262

status: user
broj poruka: 145
Glavno pitanje je za sta ces da korstis taj aparat? FF jesta naravno bolji ali su svi novi objetivi skuplji minumom x 2 od dx objektiva.

Svi ti M42 objektivi ce ti raditi u manulnom modu samo da znas, bez obzira koje telo koristis.

Ja ima 5200 ali sam kupio i D300 u odlicnom stanju, posto sam ulozio novac u objektive za DX tesko da cu preci na FF skoro.

Ako odlucis da kupujes DX telo javi se na porukama mozda sam bih hteo da prodam taj D5200 sa dva objektiva.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed S obziom da ti je trenutni prioritet zenin porodjaj, fotografisanje... 06.09.2015. 17:59 #602267

status: user
broj poruka: 10985
novorodjenog deteta itd., slobodno ZABORAVI full frame. Nikon D5300 (ili biljo koji iz serije D3xxx/5xxx posluzice odlicno ali SAMO ako zaboravis i objektive sa navojem M42 (koji rade samo uz adapter, naravno) i zadovoljis se (a zasto ne bi?) sa par DX objektiva (recimo, kit 18-55 i neki prime portretni ili zoom 55-200mm itd..
Sta je moja preporuka? Bilo koji model iz `poluprofy` kategorije kao D300/300S (polovno), D7000/7100 (polovno, novo). Zasto? Zato sto imaju ugradjen motor za autofokusiranje sa starijim objektivima (bilo koji AF fullframe ce tako da radi sa njima), a svetlomer (barem on, iako ne i autofocus) radice sa adapterom+M42 (sa serijom 5xxx ne rade ni svetlomer ni AF).
Od polovnjaka, izbegavaj D90 (ima ih prilicno u ponudi, uglavnom ``svadbarskih``, izraubovanih).
Srecna kupovina, cestitke za ocinstvo...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
millanche re: 08.09.2015. 18:37 #602397

status: user
broj poruka: 312
Hvala obojici na savetima i posebno hvala Tortojedu na čestitkama :)

Summa summarum - pojma nemam šta ću da radim. Možda na kraju ipak ostanem na ideji o Nikonu D5300 + neki kit DX objektiv, za neki početak je sasvim dovoljno s obzirom na moje potrebe. Žao mi je doduše što neću koristiti te starije objektive, jer su izvanredni kada se dobro koriste.

Hvala momci, još jednom .)


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: re: 08.09.2015. 19:18 #602403

status: user
broj poruka: 18940
Mislim da su te malo zbunili ljudi koji su ti savetovali FF kao nekom ko nikad nije posedovao DSLR, a ne mislim na iskustvo, već to, što te nisu saslušali i dali savet koji se odnosi na to ŠTA bi ti u stvari želeo.
DX telo tebi apsolutno završava posao jer ih ima puno po oglasima, zajedno sa objektivima i mnoooogo su jeftiniji, ali manuelni objektivi su vrlo nezgodni za `hvatanje` momenata, super su recimo za neki pejzaž gde imaš brdo vremena i prostora da namestiš, fokusiraš, slikaš, a autofocus je nešto neizbežno kada je potrebno brzo slikanje, pa i opet treba da se zajebavaš sa puno stvari u koje ćeš da tek ulaziš polako, ima tu puno zajebancije, ne može da se savlada baš za 1 dan. Moj predlog kao neku trenutno najpovoljniju varijantu, a usput i što ga imam i prezadovoljan sam, je D90, jer je i dalje fenomenalna spravica, a sada je već jeftin, i IMA ga po oglasima kod normalnih ljudi, izbegavaj oglase tipa `nije puno prešao` u potpisu `dekisvadbagmail` :)

Uzmi prime koji ćeš koristiti za svaki dan, npr 35mm autofocus F1.8 i ostale koje god hoćeš manuelne..

Pročitaj na netu u čemu se razlikuje FF od Crop tela, njih ima po oglasima jako malo, trenutno sam video D700npr. za ~700eu koji je prešao 111.000 okidanja, menjana zavesica itd., po meni totalno loša kupovina, u životu to ne bih kupio. A objektivi 3x skuplji nego za DX.
Naravno, bolji su, koliko para toliko muzike.


:: Hvala obojici na savetima i posebno hvala Tortojedu na čestitkama :
::
:: Summa summarum - pojma nemam šta ću da radim. Možda na kraju ipak ostanem na ideji o Nikonu D5300 + neki kit DX objektiv, za neki početak je sasvim dovoljno s obzirom na moje potrebe. Žao mi je doduše što neću koristiti te starije objektive, jer su izvanredni kada se dobro koriste
::
:: Hvala momci, još jednom .
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646091.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs