Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Umrežavanje i mrežna oprema
Pomoc za mrezu render farme!
STRANA 1 OD 1
daqe87 Pomoc za mrezu render farme! 15.07.2016. 17:05 T63735

status: user
broj poruka: 26
Imam dilemu oko odluke o tipu mreze u ofisu. U pitanju je arhitektonski studio i mrezu smo , pored razmene podataka, najvise koristili za render farmu. Tu je specificna velika kolicina malih paketa.

Do sada smo imali TL-SG1016D koji nam je sa gigabitnim LAN izlazima na racunarima odlicno zavrsavao posao.
Sada zbog veceg broja racunara (15 za sada sa planom da broj raste + NAS) moramo da uzmemo nesto adekvatnije. Prelazimo na CAT6e ili CAT7, zavisno od finansija.

E sad, pitanje da li je bolje da idemo na istu varijantu , samo sa vecim gigabitnim switch-om ili na varijantu sa upravljivim switch-om i spajanjem mreza. Odmah da kazem da po pitanju mreza nisam bas toliko strucan kao po pitanju hardvera. Gledao sam d-linkov model DGS-1100-26 + 2x SFP, kosta oko 150 eur. Sta mislite o njemu? I da li ima neka ogranicenja po pitanju tipa kablova, tj, podrzava li cat 6e i cat7?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
1AGRESSOR ... 15.07.2016. 20:35 #621042

status: user
broj poruka: 819
jel moze ovo da pomogne?

https://www.youtube.com/watch?v=K4VnWQPW-f4


NISTA BEZ KABLA

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner Ovo je vec za nekoga ko se ozbiljnije bavi time... 15.07.2016. 21:40 #621048

status: user
broj poruka: 7761
Na ovom forumu nema vise od par ljudi koji bi mogli ozbiljno da pomognu...

Bez namere da te uvredim ALI ja bih to ipak prepustio proverenoj firmi koja se bavi projektovanjem mreza...

U prethodne dve domace firme je to radio lik zaduzen za mrezu i to je bila rudimentalna mreza muka ziva za sve, u trenutnoj su to odradili momci iz centrale u CH i sve radi kako treba...

Ali oni tamo imaju citav tim ljudi koji se bavi mrezom...

Citat:
`Молимо паметне да престану са попуштањем, ситуација је постала неподношљива!`

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
-ShonE- Re 15.07.2016. 23:39 #621053

status: user
broj poruka: 3529
Licno mislim da bi ti gigabitni veci switch zavrsio posao, mani se TL-a i slicnih vec obavezno uzmi neki Cisco, a moze i Linksys. Cisco ima odlican algoritam za obradu velikog broja paketa i za njih odprilike vazi ono, ubodes kabl i ne mislis.
Govorim ti iz licnog iskustva, u firmi imamo proizvodnju u kojoj se nalazi 10-ak masina + ~30 racunara koji konstantno, 24h, prave flow podataka manjih paketa, i ranije sa TL-om sam imao problema da se, ocigledno, neki od paketa izgubi ili pukne, switch zabaguje, pa nastane haos, dolazi do loop-a unutar mreze, ma muka ziva. Jednom kad sam, na nagovor mnogo iskusnije osobe, presao na Cisco svi nasi problemi sa mrezom su nestali.

Sutra cu ti napisati oznaku modela koje koristimo u firmi, znam samo da imaju opciju za optiku na sebi, pa tako kasnije, ako bude potrebe da dodas jos jedan switch radi prosirenja mreze, izmedju njih mozes optikom da ih spojis tako da prakticno nema gubitaka u protoku. Nisu im paprene cene, vec normalne.

i7 6700K + Noctua NH-D14
GTX980ti Gigabyte G1
MSI Z170A Krait Gaming
Kingston 16GB DDR4 @3000MHz Savage
Dell U2515H + LG D2343 3D
SSD 840 EVO 250GB + WDBlack (1TB+500GB)
Thermaltake Urban S71 + CM V850
Creative X-Fi Titanium+Z-5500

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator re 16.07.2016. 01:18 #621054

status: user
broj poruka: 4225
@1AGRESSOR
Brate, hvala na prijedlogu. Nikada nisam tamo gdje sam postavljap mrežu prebacio više od 320 MB/s i to sa 10 Gbitnim svičevima. Nije bilo zakucavanja, ali nikako nije htjelo preko 320 MB/s konstantne brzine. Probaću ovo ujutro na poslu, čisto da vidim da li radi posao.
Još jednom hvala na prijedlogu.
Vrlo dobro objašnjeno u linku.

Ako je neko nedovoljno stručan, ne bi trebalo da prodaje hw, nego pljeskavice.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Pomoc za mrezu render farme! 16.07.2016. 10:49 #621058

status: user
broj poruka: 18940
Radio sam sisteme mreza kompletno sa CAT.6 kablovima, uticnicama CAT.6 Panduit i LeGrand, po nekad AMP, a dosta ranije SHRACK.
CAT.6 Panduit ima parice koje su presvucene najlonom, dodatno shirmovane zajedno aluminijumskom folijom i jednu zicu u vidu mase, izuzetno kvalitetan kabl i kosta cini mi se 1 ili 1.5eu/m. Uticnice su bile 5eu/kom., i mnogo su bolje od bilo kojih drugih, relativno lako se krimpuju, imaju siguran mehanizam i skroz su metalne. Kod adekvatne mreze, te uticnice moraju da budu smestene u RACK, odnosno u patch panele, onda se radi kategorizacija i ispitivanje mreze, time se zavrsava postavljanje pasivne mrezne opreme.
Evo jednog primera:
http://oi65.tinypic.com/2ey9zyw.jpg

S druge strane smo postavljali LeGrand CAT.6 opremu:
http://oi64.tinypic.com/aahn5t.jpg

Teldor kabl recimo ima svaku paricu oblozenu alu folijom, i preko jos jednu, ali kabl je skuplji do yaya. SHRACK isto nije los kabl. Kerpen je isto odlican. Svi su oni dobri, samo je pitanje ponude.

Svako mrezno mesto smo duplirali, tj. ako treba jedna mreza, stavljali smo dve za rezervu.
Ovo je Gigabit mreza, i u proseku ide do 600-700Mbps. CAT.6, kao i CAT.7 mreza podrzava 10Gbit-a, po definiciji do 50 metara.

Za potrebe oko ~100 mreznih mesta u racku (to znaci toliko i sa druge strane), koristili smo iskljucivo Cisco ruter i 48-portni Cisco switch. Svaki port na ovom switchu mora da se konfigurise da bi se odredilo sta tacno treba taj port da radi i to se radi tekstualnim komandama preko PuttY-ja. Ranije smo koristili Gbit switch Alied Telesys najobicniji bez mogucnosti za konfigurisanje i Cisco ruter, dok potrebe nisu porasle.

CAT.7 kategorija je naravno bolja i stabilnija kategorija mreze, bolji su kablovi, ali takodje moraju i uticnice da budu CAT7, kao i patch kablovi, samim tim je to daleko skuplje, svakako je prava stvar. Dakle, bice sve kvalitetnije i bolje, ali brzina ce biti ista ili za nijansu brza u odnosu na CAT.6.

Kategorizaciju sam radio pomocu Fluke instrumenta za kategorizaciju koji ima CAT.6 i CAT5E konfiguracije, postoje nekoliko firmi koje to rade, ukljucujuci Sion. Takodje radi i moja bivsa firma, ali ne i CAT.7., nemaju instrument:)
Cisco opremu smo uzimali od firme Sion Net, ranije od MDS-a, takodje Alied Telesys ili Telesin.
Kablove, rack-ove, uticnice, kao i ostalu pratecu opremu Panduit prodaje Sion Net. LeGrand ima Visage iz Medakovica, i Inel kod Altine.

Ako te zanima jos nesto, tu sam.

@operator, ako su kablovi i rastojanje ispostovani, onda je najverovatnije do switch-a, tako da bi ti verovatno pomogao interface o kom Linus razglaba. Ja u kucnoj varijanti sa budjavim CAT5E nastavljanim lemljenjem na 2 mesta na 50m, gigabitnim Broadcom i Intel imam read 600mbps, ali za kopiranje je katastrofa, remoteVNC radi super.

Btw, apropo onog sto smo pricali, EASEUS Data Recovery.


:: Imam dilemu oko odluke o tipu mreze u ofisu. U pitanju je arhitektonski studio i mrezu smo , pored razmene podataka, najvise koristili za render farmu. Tu je specificna velika kolicina malih paketa
::
:: Do sada smo imali TL-SG1016D koji nam je sa gigabitnim LAN izlazima na racunarima odlicno zavrsavao posao.
:: Sada zbog veceg broja racunara (15 za sada sa planom da broj raste + NAS) moramo da uzmemo nesto adekvatnije. Prelazimo na CAT6e ili CAT7, zavisno od finansija.
::
:: E sad, pitanje da li je bolje da idemo na istu varijantu , samo sa vecim gigabitnim switch-om ili na varijantu sa upravljivim switch-om i spajanjem mreza. Odmah da kazem da po pitanju mreza nisam bas toliko strucan kao po pitanju hardvera. Gledao sam d-linkov model DGS-1100-26 + 2x SFP, kosta oko 150 eur. Sta mislite o njemu? I da li ima neka ogranicenja po pitanju tipa kablova, tj, podrzava li cat 6e i cat7
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator re 16.07.2016. 12:26 #621061

status: user
broj poruka: 4225
600mbps. Da li si mislio mbps ili 600 MB/s.
Sad sam vidio da si rekao 1Gbitni. Umoran sam i ne vidim bijelu mačku.
Imam problem što radi i preko te brzine(338 MB/s), ali samo na starijim mašinama sa posebnim 10 GBit karticama od Buffala, a na novijim mašinama neće preko 230 MB/s.
Corei7 6700K, 5820, 5930, čak i kad podesiš na 2 jezgra brzina je minimalno veća. Do ploča je.
Ovaj svič koristim Netgear XS708E i NIC kartice Intel X540-T2.
Buffalo TeraStation 7120R Enterprise je NAS.
Kablovi su krimpovani sa mašinom, jer daju bolji spoj. Probali sa 20 različitih kablova i nismo dobili veću brzinu od 320 MB/s konstantne brzine.
Ostaje mi samo da je taj Netgear faličan, ako si u pravu.
A u Čikagu sam imao prilike sa istom opremom da vidim oko 485 MB/s dvosmjerno konstantne brzine sa Alia softverom.
Jedino na šta ne mogu da utičem jesu kablovi, pošto mi bolji nisu dostupni u Srbiji.
Apropo što smo pričali, vjeruj mi da nemam vremena sada za to.
Ovo mi bilo interesantno i nisam dobio ništa na brzini, a izgubio sam vrijeme, koje ne mogu da vratim.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: re 16.07.2016. 13:11 #621063

status: user
broj poruka: 18940
Megabit per second (Mb), ne MB(megabyte), pogresih u oznakama.

Iskreno, ne znam, nisam imao prilike da radim sa 10Gbit-om mrezom, voleo bih da vidim to sve i istestiram. Kablovi su takodje mnogo bitni, zna se sta se za sta uzima. Sad, ne znam kakav je sklop mreze, treba ispregledati, ispitati itd., oprema je na nivou.

Cudno zaista, ali probao bih prvo sa drugim switch-em, umesto Netgear, ne znam sta je dostupno, ako moze Cisco, super. Uzmes na revers od firme od koje uzimas opremu, probas, vratis ako nisi zadovoljan.

:: 600mbps. Da li si mislio mbps ili 600 MB/s
:: Sad sam vidio da si rekao 1Gbitni. Umoran sam i ne vidim bijelu mačku
:: Imam problem što radi i preko te brzine(338 MB/s), ali samo na starijim mašinama sa posebnim 10 GBit karticama od Buffala, a na novijim mašinama neće preko 230 MB/s
:: Corei7 6700K, 5820, 5930, čak i kad podesiš na 2 jezgra brzina je minimalno veća. Do ploča je
:: Ovaj svič koristim Netgear XS708E i NIC kartice Intel X540-T2
:: Buffalo TeraStation 7120R Enterprise je NAS
:: Kablovi su krimpovani sa mašinom, jer daju bolji spoj. Probali sa 20 različitih kablova i nismo dobili veću brzinu od 320 MB/s konstantne brzine.
:: Ostaje mi samo da je taj Netgear faličan, ako si u pravu
:: A u Čikagu sam imao prilike sa istom opremom da vidim oko 485 MB/s dvosmjerno konstantne brzine sa Alia softverom
:: Jedino na šta ne mogu da utičem jesu kablovi, pošto mi bolji nisu dostupni u Srbiji
:: Apropo što smo pričali, vjeruj mi da nemam vremena sada za to
:: Ovo mi bilo interesantno i nisam dobio ništa na brzini, a izgubio sam vrijeme, koje ne mogu da vratim
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
markopvict kakav 10G i bakar 18.07.2016. 16:38 #621156

status: user
broj poruka: 4515
bakar se ne koristi za ten gig mreze, kakav netgear i 10 giga sunce ti...

Ne komplikuj sa cat7.
Vozi cat6 ako hoces gigabitnu mrezu, svi u isti subnet, da tera sve preko asic-a.

Ako hoces da odvajas mreze, L3 Switch i preko VLAN-ova.

Minimum ovako nesto za 200-300$.
http://www.kupujemprodajem.com/Cisco-WS-C3560G-48-GigabitPOE4xGLC-SX-MM-35049196-oglas.htm?filter_id=72473

ili 2x c3550 krmača, svaki port ima svoj asic/magistralu, ne deli kao ovaj iznad na više portova.


http://www.ebay.com/itm/Cisco-Catalyst-WS-C3550-12T-Switch-With-Layer-3-Image-10xAvailable-/152141533067?hash=item236c578f8b:g:bHcAAOSw7ThUq4wW


Ovi netgear/tp link i ostala govna, jedan asic chip zbirno 1Gbit-a saobraćaja, šeruje na 24 porta.

MikroTik ako bilo koji pogledaš, recimo RB3011, moderni sa 10xGigabit protovi + SFP, ako pogledaš dizajn, on ima recimo 2 Asica na 10 portova. Nemoj ga za ozbiljniji switching, nemam nesto iskustva sa njihovim Cloud Core Swithcevima.

http://i.mt.lv/routerboard/files/RB3011UiAS-160307123613.png




Za 10Giga mrežu, razvuci fiber.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Evo malo zanimljivosti kako rade switchevi/šasije stare oko 10godina , sve šamara preko ASIC čipa.

Trenutno na jednoj od šasija:

170 Gigabit Ethernet interfaces
12 Ten Gigabit Ethernet interfaces

Druga sasija:

172 Gigabit Ethernet interfaces
4 Ten Gigabit Ethernet interfaces

Treca sasija

101 Virtual Ethernet interfaces
122 Gigabit Ethernet interfaces
8 Ten Gigabit Ethernet interfaces

na svakoj:
Dual redudantno napajanje 2x SONY 4KW
https://drive.google.com/file/d/0B9zijPh6MWgkNW96SUFvODdhSUE/view?pref=2&pli=1

Ovo samo za operatora da izracuna koliko trenutno meni hoce da prodje preko virtualnog interfejsa, ne fizičkog :) Prilikom botnet DDoS napada, lagano se zakuca throughput do kraja.
Dole kao što vidiš, sve ladno kao špricer :D



#sh int vlan666 | inc rate
Queueing strategy: fifo
30 second input rate 629081000 bits/sec, 390455 packets/sec
30 second output rate 6313555000 bits/sec, 613310 packets/sec

#sh proc cpu | inc utili
CPU utilization for five seconds: 2%/1%. one minute: 5%. five minutes: 5%
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
daqe87 cisco 18.07.2016. 19:43 #621160

status: user
broj poruka: 26
Hvala svima na odgovorima.

@-ShonE- , tvoja varijanta mi se najvise svidja jer je nabrza i najprakticnija. To je opet 15-ak racunara, msm da ne treba praviti neku profi varijantu. Javi mi samo oznaku Cisco switch-a.

@imarkovic
Vrlo opsirno , vidim da odlicno vladas ovom oblascu :) Gledao sam za kablove u Sionu. Ove neke tri varijante su kao u uzem izboru:
http://sionnet.rs/proizvod.php?idA=1700
http://sionnet.rs/proizvod.php?idA=1762
http://sionnet.rs/proizvod.php?idA=2053
Nije mi jasna razlika izmedju prve i druge varijante, varijanta su gotovi kablovi.
Obzirom da mi ne trebaju vece duzine od 10m, mozda se odlucim za trecu varijantu.
Gledao sam jos i kablove u netix-u, tipa Draka. Kakvi su po kvalitetu u odnosu na Panduit? Evo nekih varijanti:
http://www.netiks.rs/stp-kabl-kategorije-6-draka-uc400-pvc
http://www.netiks.rs/sftp-kabl-kategorije-7-draka-uc900-bez-halogena

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: cisco 19.07.2016. 00:42 #621184

status: user
broj poruka: 18940
Sorry, nisam mogao ukratko, ima puno toga..
Iskreno, ne znam u cemu je razlika, sem da za prvi pise FTP, a drugi je UTP, a skuplji je.. Raspitaj se kod njih, videces tamo ako budes isao licno. Imaju i dobru fiber opremu.

Draka je ok, nemacka firma, ali meni licno se ne svidja njihov dizajn samog kabla, nekako je previse tvrd, krut, neelastican, njihov CAT.7 patch kabl je uzasno krut i konektor ogroman, desavalo mi se da se susretnem sa skroz ispucanom izolacijom po celoj duzini kabla, usled malo vecih temperatura, doduse posle 6+ godina, sto znaci losija izolacija kabla, zato je i cena niska. Ipak, ovaj CAT.7 UC900 mi deluje ok i cena je korektna.
Za Panduit licno ti garantujem maksimalan kvalitet.

Sto se tice patch cord kablova, nisam koristio ovaj Panduit sa linka jer su im skupi kablovi, ali nesumnjivo je dobar, mi smo uzimali Optronics kablove i za njih znam da su odlicni. Za koje god da se uhvatis, bitno je samo da su CAT.6 ako se odlucis za tu mrezu.

PS poslusaj savete markopvict-a, on radi jos ozbiljnije sa mrezama i opremom.


:: Hvala svima na odgovorima.
::
:: @-ShonE- , tvoja varijanta mi se najvise svidja jer je nabrza i najprakticnija. To je opet 15-ak racunara, msm da ne treba praviti neku profi varijantu. Javi mi samo oznaku Cisco switch-a.
::
:: @imarkovi
:: Vrlo opsirno , vidim da odlicno vladas ovom oblascu :) Gledao sam za kablove u Sionu. Ove neke tri varijante su kao u uzem izboru:
:: http://sionnet.rs/proizvod.php?idA=170
:: http://sionnet.rs/proizvod.php?idA=176
:: http://sionnet.rs/proizvod.php?idA=205
:: Nije mi jasna razlika izmedju prve i druge varijante, varijanta su gotovi kablovi.
:: Obzirom da mi ne trebaju vece duzine od 10m, mozda se odlucim za trecu varijantu.
:: Gledao sam jos i kablove u netix-u, tipa Draka. Kakvi su po kvalitetu u odnosu na Panduit? Evo nekih varijanti
:: http://www.netiks.rs/stp-kabl-kategorije-6-draka-uc400-pv
:: http://www.netiks.rs/sftp-kabl-kategorije-7-draka-uc900-bez-halogen
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
daqe87 Re 19.07.2016. 15:46 #621204

status: user
broj poruka: 26
@markopvict
Ne planiram spajanje mreze niti dodatna napajanje od 4kw :) Hvala na edukaciji i preporuci. To je ipak high level trenutno za nas.

Na osnovu svega navedenog, potencijalna varijanta je da idem sa gotovim cat6 kablovima i jednim od ova dva switch-a:
1)Cisco SG102-24-EU
2)Cisco SG110-24
Oba imaju cenu oko 250eur. Preporuka?

Cisto informativno da pitam kakav je princip sa fiberom? Vidim da ima nekih raznih u ponudi. Fiber single-mode, multi-mode, patch cordovi... i sa koliko vlakana treba da budu za potrebe lokalne mreze (4,8,12 ili 24)
I konektori se razlikuju , nisu rj45, pa mi nije jasno da li postoje posebni switch-evi sa ovakvim konektorima ili se koriste neki adapteri? Trazim analogija sa bakrom :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
daqe87 Re 28.07.2016. 15:31 #621665

status: user
broj poruka: 26
Porucen CISCO SG110-24. Javljam kako se odvijaju stvari kada stigne.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Neću ti puno pomoći 28.07.2016. 23:25 #621681

status: user
broj poruka: 4228
Bio sam kod mušterije gde je razvlačena gigabitna mreža u okviru objekta. Sami objekti su povezivani optičkim kablovima i sa standardnom mrežom upareni pomoću:

http://www.tp-link.com/en/products/details/MC200CM.html

Takođe, video sam na Novom Beogradu gde je u nekim ulicama Cuba dovodila optiku do stanova - u stanu opet imaju neki wifi ruter sa konverterom za optiku + coax za TV.

Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646078.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs