Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Zvuk
Ugradni plafonski zvucnici
STRANA 1 OD 2  
Kovle Ugradni plafonski zvucnici 17.10.2016. 01:42 T64072

status: user
broj poruka: 976
Upao sam u neki posao iz koga moram da se izvucem kako znam i umem. Nadam se da ce se neko javiti ko je to radio.
U pitanju je restoran, povrsine 100m2. Treba da pronadjem odgovarajuce ugradne plafonske zvucnike kao i da odredim njihov raspored. Cena po jednom zvucniku, ne bi trebala da prelazi 5-6.000. Pojacalo vec imaju, ne znam jos koje je u pitanju ali javice mi. Gde da gledam, koje da gledam i kako da odredim raspored, mozda jos neki savet pride ?
Unapred zahvalan :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Ja sam pre desetak godina 17.10.2016. 03:22 #625125

status: user
broj poruka: 4228
plafonske zvučnike pazario u firmi Tehno Vinča. Ne znam da li se još time bave, ali proveri.

Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Pitaj i ove ovde: 17.10.2016. 03:44 #625126

status: user
broj poruka: 10985
https://goo.gl/4CU1Gn

Moraces da vodis racuna o povezivanju zvucnika (medjusobno, i sa pojacavacem). Evo jednog primera gde je to objasnjeno (ako ti ovi prethodni ne rese mrezu):

https://goo.gl/jf7MGZ

- - - - - - - - - - -
Prihvatio si se krupnog posla, ako nemas nikakvog iskustva u elektroakustici. U principu, postoje dve vrste u ovoj kategoriji: sa transformatorom (cija je uloga da nadoknadi gubitke nastale u transportu signala) i bez transformatora (standardni elektromagnetski zvucnici).
Oni gorenavedeni prodavci morace da znaju sledece stavke, da bi bili u stanju da ti isporuce odgovarajuce modele i kolicinu (da bi mogli da odrede potrebnu snagu odnosno, glasnocu, frekventni opseg itd.):

-da li je presudan kvalitet zvuka (reprodukcija muzike ili ce zvucnici biti samo za ``razglas`` poruke, pozivanje, informisanje)?
-visina plafona (vertikalna razdaljina izmedju poda i plafona)?
-materijal od kojeg su izradjeni pod i plafon (beton? mermer? parket? tepih? lamperija na plafonu? itd.)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Kovle Re: 17.10.2016. 04:14 #625127

status: user
broj poruka: 976
Poznajem po malo frekventne opsege, impedanse, i jos nekolicinu stvari, amaterski nivo :D

Mislim da sam vezanih ruku dok ne saznam koje je pojacalo, jer oni zele da iskoriste to postojece (Verujem da je neki krs tipa Martin Wisman). Da li vrsta zavisi iskljucivo od kategorije zvucnika i/ili pojacala?
Posto je u pitanju restoran, dakle iskljucivo reprodukcija muzike, ostali parametri nisu znacajni pri izboru.
Ujutru saljem tacnu visinu i materijal od koga su pod i plafon, a mogu da postavim i osnovu restorana.

Nadam se da ces i sutra biti tu, vidim da dobro poznajes materiju :) Hvala na usmeravanju!



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: 17.10.2016. 10:15 #625136

status: user
broj poruka: 18940
Ako je u pitanju ugradni plafonski zvucnik, to su uvek MONO zvucnici, i pojacalo mora da bude mono, zvucnici su vezani redno (kablom od zvucnika do zvucnika) i napon te instalacije je 100v. Najjednostavniji moguci sistem nema nista izmedju zvucnika i pojacala, a preporucljivo je imati zone koje odvajaju atenuatori koji stoje kod pojacala, njima se kontrolise jacina zvuka (po zonama) i smanjuje opterecenje pojacala, u zavisnosti od toga koliko ima zvucnika, stavlja se jaci ili slabiji. Ako pojacalo nema kontrolu, onda je att neophodan. Videces po broju zvucnika da li je dovoljno to pojacalo po snazi. Ako nema potrebe za vise zona, onda nek tu jednu kontrolise atenuator, prakticnije je.

Za 100kvm prostora, pretpostavljam da je optimum nekih 8 zvucnika, mozda i manje u zavisnosti od rasporeda, da li treba u toaletu npr., itd.

Sto se tice zvucnika, svojevremeno sam postavljao TOA i zvucnike i pojacalo, zajedno sa atenuatorima, Bosch zvucnike sa pojacalom, zadnji put je bila jeftina kineska varijanta koja mi se nije svidela sa nekim CA pojacalom i zvucnicima, zvucnici su bili 2000din/kom, ali zaboravih koja firma ih prodaje. Vidim da u player-u ima Martin Wisman jeftino, pa pogledaj. Dovoljno mi je bilo sto sam video englesku zastavu na logou, to sigurno nije krs, ali jeftinija budzetska ponuda. Krs je kinesko smece.

Pre svega, vodi racuna o otvoru na plafonu, izmeri precnik otvora i prema tome uzimas zvucnik sa tim presekom, ja kad sam to radio, nije bilo nekog standarda, recimo 180mm.
Btw, kada sam kontrolisao sisteme po maxi objektima, neki su imali nabudzene mono zvucnike, recimo 5kom., na AIWA miniliniji, tako da moze i ta varijanta, to je radilo godinama


:: Poznajem po malo frekventne opsege, impedanse, i jos nekolicinu stvari, amaterski nivo :
::
:: Mislim da sam vezanih ruku dok ne saznam koje je pojacalo, jer oni zele da iskoriste to postojece (Verujem da je neki krs tipa Martin Wisman). Da li vrsta zavisi iskljucivo od kategorije zvucnika i/ili pojacala
:: Posto je u pitanju restoran, dakle iskljucivo reprodukcija muzike, ostali parametri nisu znacajni pri izboru
:: Ujutru saljem tacnu visinu i materijal od koga su pod i plafon, a mogu da postavim i osnovu restorana
::
:: Nadam se da ces i sutra biti tu, vidim da dobro poznajes materiju :) Hvala na usmeravanju
::
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator re 17.10.2016. 12:25 #625144

status: user
broj poruka: 4225
@imarkovic
To lave, najbitnije je da nije PRC. Ja nisam mogao tako detaljno da mu opišem, ali ti si opisao tačno kako treba. Ni torta nije loše objasnio, a ti si pogodio u sredinu.

Ako je neko nedovoljno stručan, ne bi trebalo da prodaje hw, nego pljeskavice.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: re 17.10.2016. 14:20 #625151

status: user
broj poruka: 18940
Radio sam to godinama, ceo sistem je vrlo jednostavan i pouzdan, pa mi nije tesko da napisem sve detalje, ako bi nekom pomoglo.
Inace, ovakav sistem se radi u svakom objektu, kaficu, restoranu, do neke visespratnice, koja ima ceo rack sa audio opremom, sve po projektu.


:: @imarkovi
:: To lave, najbitnije je da nije PRC. Ja nisam mogao tako detaljno da mu opišem, ali ti si opisao tačno kako treba. Ni torta nije loše objasnio, a ti si pogodio u sredinu
::
:: Ako je neko nedovoljno stručan, ne bi trebalo da prodaje hw, nego pljeskavice
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Kovle Re: Re: 17.10.2016. 16:30 #625153

status: user
broj poruka: 976
Citao sam sinoc na netu dosta. I koliko sam skapirao da je dosta dobro resenje 100v sistem sa transformatorom i step-up i step-down transformatorom na pojacalu odnosno zvucniku.
Plafonski zvucnici su u pitanju
Za atenuator cu saznati kad posalju sliku ili oznaku pojacala, nadam se danas.
Bilo bi dobro napraviti dodatnu zonu za toalete, da bude malo priguseniji zvuk, a ne kao u par kafica tresti ne cujem sopstvene misli, kao da sam u klubu.
Nemam neko misljenje o martin wismanu, mislim da je samo upakovan kinez u kuciste sa tim imenom. Kakvi su JBL ili PFC?
Bitan mi je kvalitetan zvuk, da ima i malo bassa.
Busice se otvori na plafonu kada budem nabavio zvucnike to nije problem.
A ovo za Maxi no comment :D
E ovako visina izmedju plafona i poda je 3m, zidovi gips na podkonstrukciji i delimicno kamen na gipsu, podovi gres keramika, spusteni plafoni gips.
Ovo je osnova restorana ali je tu i kuhinja, u nju naravno ne idu zvucnici: https://s18.postimg.org/6b89xzc7t/RESTORAN_SA_KUHINJOM.jpg


:: Ako je u pitanju ugradni plafonski zvucnik, to su uvek MONO zvucnici, i pojacalo mora da bude mono, zvucnici su vezani redno (kablom od zvucnika do zvucnika) i napon te instalacije je 100v. Najjednostavniji moguci sistem nema nista izmedju zvucnika i pojacala, a preporucljivo je imati zone koje odvajaju atenuatori koji stoje kod pojacala, njima se kontrolise jacina zvuka (po zonama) i smanjuje opterecenje pojacala, u zavisnosti od toga koliko ima zvucnika, stavlja se jaci ili slabiji. Ako pojacalo nema kontrolu, onda je att neophodan. Videces po broju zvucnika da li je dovoljno to pojacalo po snazi. Ako nema potrebe za vise zona, onda nek tu jednu kontrolise atenuator, prakticnije je
::
:: Za 100kvm prostora, pretpostavljam da je optimum nekih 8 zvucnika, mozda i manje u zavisnosti od rasporeda, da li treba u toaletu npr., itd.
::
:: Sto se tice zvucnika, svojevremeno sam postavljao TOA i zvucnike i pojacalo, zajedno sa atenuatorima, Bosch zvucnike sa pojacalom, zadnji put je bila jeftina kineska varijanta koja mi se nije svidela sa nekim CA pojacalom i zvucnicima, zvucnici su bili 2000din/kom, ali zaboravih koja firma ih prodaje. Vidim da u player-u ima Martin Wisman jeftino, pa pogledaj. Dovoljno mi je bilo sto sam video englesku zastavu na logou, to sigurno nije krs, ali jeftinija budzetska ponuda. Krs je kinesko smece.
::
:: Pre svega, vodi racuna o otvoru na plafonu, izmeri precnik otvora i prema tome uzimas zvucnik sa tim presekom, ja kad sam to radio, nije bilo nekog standarda, recimo 180mm
:: Btw, kada sam kontrolisao sisteme po maxi objektima, neki su imali nabudzene mono zvucnike, recimo 5kom., na AIWA miniliniji, tako da moze i ta varijanta, to je radilo godinama
::
::
:: :: Poznajem po malo frekventne opsege, impedanse, i jos nekolicinu stvari, amaterski nivo :
:: ::
:: :: Mislim da sam vezanih ruku dok ne saznam koje je pojacalo, jer oni zele da iskoriste to postojece (Verujem da je neki krs tipa Martin Wisman). Da li vrsta zavisi iskljucivo od kategorije zvucnika i/ili pojacala
:: :: Posto je u pitanju restoran, dakle iskljucivo reprodukcija muzike, ostali parametri nisu znacajni pri izboru
:: :: Ujutru saljem tacnu visinu i materijal od koga su pod i plafon, a mogu da postavim i osnovu restorana
:: ::
:: :: Nadam se da ces i sutra biti tu, vidim da dobro poznajes materiju :) Hvala na usmeravanju
:: ::
:: ::
:: ::
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
profil nemoj da se prepadas 17.10.2016. 17:17 #625156

status: user
broj poruka: 351
prvo da vidis kakvo je pojacalo rekao bih da ve 100v, ima pojacala koja imaju vise izlaza pa na pojacalu mozes da podesavas jacinu, recimo sala, wc, sto da ne i kuhinja (tu je dosta i jedan zvucnik)...
imarkovic ti je sve rekao, redno ih vezujes. ja sam za jedan lokal uzeo bosh i sta znam zvuk je kanta, ok je to samoposlugu, trzni centar. to su jednosistemski zvucnici da kazemo tek da svira. postoje i vuferi na 100v, mislim da bi to bilo onda ok.
tortojed ti je postavio link ka yt, opcija sa obicnim zvucnicima. vidjao sam i to uradjeno sa pionorcima za kola, svira to solidno.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Kovle Re: Re: 17.10.2016. 18:23 #625166

status: user
broj poruka: 976
A dvosistemski da li su skupi? Ako bih stavljao vufer, da li se stavlja negde u sredini prostorije?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Imas ove JBL-ove, sa ``visokotoncem`` preko membrane koja... 18.10.2016. 19:37 #625228

status: user
broj poruka: 10985
sama po sebi reprodukuje nisko-srednjetonski opseg (taj ``dodatni``, u sredini je tkz. horn-visokotonac). Oni imaju nesto siri opseg frekvencija od zvucnika sa jednom-jedinom membranom i bolju ``definiciju zvuka``.

https://goo.gl/8Jmy0w

Subwoofer(e) ces smestiti tamo gde ti bude odgovaralo zbog rasporeda. U principu, bolje bi bilo da su negde sa strane (zid, stub) ili u podu, ali, nuzda zakon menja...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Kovle Re: 18.10.2016. 21:09 #625236

status: user
broj poruka: 976
Dobio sam konacno fotku pojacala, na kraju je to stereo pojacalo, SONY STR-DE158 https://www.google.rs/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://docs.sony.com/release/specs/STRDE185spec.pdf&ved=0ahUKEwj21PLHwuTPAhUJWxQKHQe4ArAQFggaMAA&usg=AFQjCNEI_wYWsnv666NJcwbOFH0jE5Nu5A&sig2=Q8EOb23nsvb0X5bgnpLgpA
Evo slike https://postimg.org/image/t1yp9zkh1/
Sada se stvari lome da li ostajati na ovom pojacalu koje je cini me slabo za ovu namenu ili je na granici svojih kapaciteta. Pitanje je koliko je staro koliko je radilo i da li bi otkazalo uskoro?

Da li je bolje da predloziom 100v pojacalo, jer ce cini mi se do biti pametno ulaganje, nego sada brckati sa ovim ?
tortojed, imarkovic, profil - pomazite :D
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Re: 18.10.2016. 22:01 #625241

status: user
broj poruka: 18940
Ako se sve iznova radi, zajedno sa kablovima, logicno je da idu na mono novo pojacalo i zvucnike, pogotovo zato sto je restoran u pitanju. To ti je najsigurnija varijanta, da se ne zezas sa polovnim pojacalom i kablovima, ne treba ti to u zivotu.


::
:: tortojed, imarkovic, profil - pomazite :D
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Kovle u-p-d-a-t-e 18.10.2016. 22:23 #625242

status: user
broj poruka: 976
Da sve se radi, instalacije spusteni plafoni itd.
Dobio sam jos slika opreme koje imaju, evo je u dropboxu folderu, da mi kazete moze li da se iskoristi nesto, kakvo je ovo QSC GX5 pojacalo ? Vidim da je ovo radilo u nekom drugom lokalu verovatno pa bi oni sada da ga iskoriste

https://www.dropbox.com/sh/9qqk2yktkxf3i84/AACOAp5AOI2OWe-UguhUJ2G5a?dl=0
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Taj Sonijev uredjaj je zapravo risiver (pojacavac sa tjunerom). 18.10.2016. 22:47 #625244

status: user
broj poruka: 10985
Mogao bi da se iskoristi, nije da ne bi... Naravno, ukoliko je ISPRAVAN (ne prekida, nema zujanja-brujanja itd.). Snabdeven je sa 2 izlaza za zvucnike (``dupli stereo``) koji mogu da rade istovremeno. Neko je ovde pomenuo mogucnost da se sa 8 zvucnika pokrije tih 100 kv. m. - u tom slucaju lako bi se moglo povezati 4 + 4 zvucnika (dve grupe) tako da se dobije impedansa od 8 Ohm po kanalu (2x2 od 8 Ohm + 2x2 od 8 Ohm). U tom slucaju, uz dobre (debele i kvalitetne) bakarne vodove, mogli bi i da se zaobidju transformatori te da se ide na standardno resenje (direktno povezivanje). Ja sam jednom bio na svadbi gde je obicni hifi sistem ozvucavao citavo dvoriste (obican 2x stereo pojacivac od cirka 2x 2x100W, 4 pasivne i masivne zv. kutije, rasporedjene u uglovima pravougaonika cije su stranice iznosile otprilike 15x20x15 metara. Covek (moj dobar prijatelj koji je zenio sina) je kupio podosta kvalitetnog dvozilnog kabla... To je trestalo dok smo rucali, posle vencanja, pa kasnije do duboko u noc (to jest, do zore, mada je bilo i tamburasa, koji su ``sekli`` sa svojim performansom) i, koliko se secam, nije pregorelo (ali smo mi izgoreli od rakije)...

edit: ne radi ti ovaj dropbox...Evo, sad radi:
https://goo.gl/2IcbVz

Pa, ovaj GX5 je stereo pjacavac (``izlazni pojacavac``) od 500w po kanalu. Jak je. Ali, to je samo ``izlaz`` (power amp) dok u onom Sonijevom imas sve ``integrisano`` (pretpojacavac, tonske kontrole, radio).
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
profil ako ce taj sony 19.10.2016. 00:03 #625254

status: user
broj poruka: 351
onda 2 para jbl control one, u coskove sale. obzirom da nemaju pojma sta hoce, bice zadovoljni da im pise jbl. iz njih dobijas i nosace za zid. tu i ne trebeba da nesto zakucava restoran tiha muzika..
sto se tice 100v wufera postoje cak i kod nas plafonski, tako da je sad stvar koliko bi oni da se pruze.
mislim da bi bili vise nego zadovoljni sa tim sonijem, i ovim malim atraktivnim jbl-cima, sviraju iznenadjuuce dobro

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Kovle Re.. 19.10.2016. 04:24 #625259

status: user
broj poruka: 976
@tortojed U slucaju da se izbegne prica sa transformatorom, da li se vezuju redno ili paralelno na jednom kanalu? Neko mi je pricao o nekoj `specijalnoj` vrsti audio kabla, znas li ti koja je to? I koji presek bi trebao? Hahaha radilo je dok nisu otisli gosti, a ? :D
Znaci GX5 nema sta da trazi ovde? Da li bi preveliko opterecenje bilo za sonyja da radi po ceo dan, koliko W bi moglo maksimalno po jednom zvucniku ?

@profil predlozicu im i ovo resenje mada oni bi voleli da sve to bude lepo upakovano u plafon. Jbl control one isto 8 komada?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner Zasto ? 19.10.2016. 07:58 #625264

status: user
broj poruka: 7761
Zasto se neke od stranica foruma na PCB ucitavaju siroko...
Evo recimo ova stranica se prilikom pregleda ucitava siroko, a kad se kuca odgovor (recimo sad) je normalne sirine...

Ovo mi je jedna od najiritantnijih bubuca ovog foruma...

Dopuna:
Nakon unetog odgovora i klika na povratak na temu opet se pojavi siroki prikaz...

Citat:
`Молимо паметне да престану са попуштањем, ситуација је постала неподношљива!`

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Adzem ... 19.10.2016. 11:01 #625269

status: user
broj poruka: 3797
Pregazilo te vreme penzosu, pa jel vidis kolki je ovaj link sto je okacen. Hoce iz monitora da izadje, a ne samo sa berze...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Ako se odlucis (ipak) za zidnu varijantu (kao sto je profil predlozio), onda ti 19.10.2016. 22:43 #625310

status: user
broj poruka: 10985
NE treba 8 komada - 4 komada, rasporedjenih po obodu prostorije sigurno ce ``pokriti`` 100 kv. metara. I ne mora bas JBL Control One. Mozda bi cak bio bolji neki `surround` model, na primer ovaj: https://goo.gl/rc9ZH1
Vidjao sam takve polovnjake po oglasima (Limundo/KupujemProdajem). Takvi zvucnici emituju zvuk ``prema napred i ustranu``, i dobro pokrivaju relativno velike povrsine. Imaju i zakacaljke pozadi (ako nemaju, lako ih je nabaviti i montirati).
Evo i ovde jednog modela:
https://goo.gl/MGJ3q2

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Kovle tortojed 20.10.2016. 00:49 #625315

status: user
broj poruka: 976
Ovo je ful stvar ja bih licno uzeo bez razmisljanja. Ali nema sanse nece ovi nikakve `budze` samo plafonske. Mozes da mi predlozis neke klasicne a plafonske koje bi moglo da istera ovo sony pojacalo? QSC nmg da nakacim na sony da bi izgurao sony bez problema ?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile Mali Off 20.10.2016. 07:59 #625318

status: user
broj poruka: 9460
AbnerMan, da to se cesto desava da se rastegne horizontalno.
Verovatno neki bug, obicno se desava kod duzih reci ili linkova pa ne skonta da treba da se prebaci u drugi red...

Zeljko bi to trebao da pogleda i eventualno ispravi.
Trebalo bi da se grska nalazi u @kovletovom postu #625236

Najbolje bi bilo, da kada se postuje poveci link, da neka skripta to sama sasece i ostavi samo 10-ak prvih karaktera, a kada se postavi pointer, da dole u pregledniku lepo vidis ceo link, pa znas gde ce da te posalje.
Ovo sa skracivanjem linkova preko nekih servera je totalna glupost, jer ne zelim da klikcem na nepoznate linkove iz milion razloga.
Ok to sa skracivanjem kada treba da nekom izdiktiras neki link preko fona, recimo, a ima 1000 karaktera, pa ova varijanta nije losa....

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Veliki off - za GilencetaPilenceta i ostalu plašljivu perad: 20.10.2016. 19:32 #625339

status: user
broj poruka: 10985
http://checkshorturl.com/


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Kovle Re: Veliki off - za GilencetaPilenceta i ostalu plašljivu perad: 22.10.2016. 01:38 #625402

status: user
broj poruka: 976
Tortojed druze imas li neki mail na koji mogu da te kontaktiram?


:: http://checkshorturl.com
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Naravno: 23.10.2016. 02:23 #625441

status: user
broj poruka: 10985
http://tinypic.com/r/2d9od9c/9


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
profil a u sunce ti 23.10.2016. 12:13 #625447

status: user
broj poruka: 351
sta kazes ne mora bas control one koj kosta 15000 din sa nosacima - pdv koj firme skidaju...
https://www.avmarket.rs/jbl-control-one-zvucnici-za-policu.html,
moze i jamo c, sateliti od suraund sistema koj i kostaju 1400e
http://www.ebay.com/itm/Jamo-C-10-SUR-BLK-Surround-Speaker-Black-Pair-/201204634063

ma moze bre sve moze :)


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 2  
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646091.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs