Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Servis i "overklokovanje"
Jedno pitanje...
STRANA 1 OD 2  
gang1978 Jedno pitanje... 24.10.2016. 08:22 T64100

status: user
broj poruka: 1661

...nisam pre imao ssd.
Gledao sam nesto po netu i neki kazu kao da treba nesto da se podesava, sa druge strane drugi kazu ako si instalirao win a pri tome pravilno podesio bios (AHCI) mod i slicno onda kao ne mora.

Sad ne znam sta treba da radim da li da gasim indexing, page file managing, prefetch, restore,superfetch,..i ostalo ?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MegaTon ssd... 24.10.2016. 09:15 #625477

status: user
broj poruka: 200
U principu, pre nego što se instalira Windows, treba u BIOS-u da se upali AHCI. Ako i nisi uključio, svejedno će ssd poprilično brzo da ti radi i bez toga, tako da ne moraš da se sekiraš. Nove ploče već imaju automatski uklučen AHCI...
Ne znam koji ssd imaš, ali treba da odeš na sajt proizvođača i da skineš softver za taj model. Unutar tog softvera ćeš imati mogućnost da najoptimalnije podesiš parametre za ssd.
...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Srdjanc ... 24.10.2016. 09:22 #625478

status: user
broj poruka: 3104

Treba sve sto si naveo.

Prvo i osnovno sto trebas da znas je da SSD moze da ima daleko manje upisa za razliku od HDD te zbog toga trebas smanjiti nivo koriscenja SSDa. Da bi se do toga doslo treba se pogasiti svi servisi koji iskoriscavaju SSD, a najvise Defrag i Prefetch/Superfetch zato sto oni maltene ubijaju SSD. Page File (Swap) ukoliko ti treba, predlazem da stavis na HDD dok Restore ne bih ni gasio. Seach Indexing je posebna prica gde pojedinci tvrde da SI+SSD je poenta zivota, ja sam ga drzao ugasenog i dok nisam imao SSD zato sto mi usporava komp i zato sto znam na pamet gde mi je koji fajl, i ukoliko ne znam, onda koristim program `Everything` http://www.voidtools.com/ koji je 100 puta brzi od SI+SSD.

U sustini:

Instaliraj windows dok je SSD u BIOSu podesen na ACHI iz razloga sto to omogucava da SSD radi `punim plucima`. Ukoliko nisi, moze se to promeniti i nakon instalacije, ali prvo u Registru sistema se mora prvo podesiti Windows pa tek onda BIOS.

Defrag nikako da se ne koristi na SSD (u Run ukucaj Services, i kad se otvori u listi ga nadji, desni klik Properties i u prozoru Disable pa onda STOP i na drugom tabu selektiraj Do Nothing na sve tri opcije).

Prefetch/Superfetch da se iskljuci (ista podesavanja kao Defrag).

Indexing da se iskljuci (ista podesavanja kao Defrag ali servis se zove Windows Seach).

System Restore je po zelji, ja ga drzim ukljucenog da bih imao opciju Start Last Known Configuration kad zeznem Windows (gasi se pomocu Desni kllik na My Computer Properties, sa leve strane System Protection i na svaku particiju Configure > Off).

Page File ugasi ili ako ti treba, prebaci na HDD (Umesto System Protection idi Advanced System Settings i na prvi Settings prebaci na Advanced, tamo ti je dugme Change i na C: i sve particije koje su na SSD ugasi, a na particiju na HDD ukljuci koliko ti treba, ako ti treba).

Dodatno, gledaj da na particiji na SSD uvek imas barem 20% slobodnog prostora ili ce da opadne brzina rada.

Takodje, ja sam na svom kompu promenio lokaciju Cache od Browsera, a i Temp foldere od Windowsa da ne budu na SSD.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gang1978 SSD PATRIOT BLAST 240GB 24.10.2016. 09:36 #625479

status: user
broj poruka: 1661

Pojeo govno izgleda jer svi kazu da je los, da crkava brzo, da zamrzava komp,...itd

Za sada radi, dokle ce nemam pojma.

Instalirao sam Win7 u biosu je ukljucen AHCI.

skinuo sam software sa sajta koji kaze:

http://prntscr.com/cy6gmq

iskljucen prefetch i superfetch

defrag iskljucen bio sam po default -u

indexing iskljucen

page file prebacen na hdd

http://prntscr.com/cy6i3e

restore iskljucen

Cache od Browsera i Temp foldere - - - - - - - nisam podesavao


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MegaTon Re: SSD PATRIOT BLAST 240GB 24.10.2016. 09:44 #625480

status: user
broj poruka: 200
Ništa, preostaje ti samo da se zavališ i uživaš...


::
:: Pojeo govno izgleda jer svi kazu da je los, da crkava brzo, da zamrzava komp,...it
::
:: Za sada radi, dokle ce nemam pojma
::
:: Instalirao sam Win7 u biosu je ukljucen AHCI
::
:: skinuo sam software sa sajta koji kaze
::
:: http://prntscr.com/cy6gm
::
:: iskljucen prefetch i superfetc
::
:: defrag iskljucen bio sam po default -
::
:: indexing iskljuce
::
:: page file prebacen na hd
::
:: http://prntscr.com/cy6i3
::
:: restore iskljuce
::
:: Cache od Browsera i Temp foldere - - - - - - - nisam podesava
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gang1978 .... 24.10.2016. 09:57 #625481

status: user
broj poruka: 1661
Nisam napomenuo da je prikacen na sata II plocu (ploca nema sata III)...testiranje je pokazalo 274 mb/s read i 270 mb/s write.

Komp leti u odnosu na pre sa hdd-om e sad samo ne znam zasto mi vidi samo 223 GB umesto 240..jel to normalno ili je nesto pojelo 17 Gb ?


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko RE: 223 24.10.2016. 10:32 #625482

status: user
broj poruka: 4228
https://forums.anandtech.com/threads/your-240gb-ssd-has-223gb.2423070/

Uživaj!

Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gang1978 Re: RE: 223 24.10.2016. 10:43 #625483

status: user
broj poruka: 1661
Mamicu im jarecu sto nisu ubacili jos 10gb da bude okruglo 250...stekaju su....

p.s.

hvala svima na pomoci, sad znam nesto i o ssd.

:: https://forums.anandtech.com/threads/your-240gb-ssd-has-223gb.2423070
::
:: Uživaj
::
:: Pozdrav
::
:: Vlad
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
FatWarez I... 24.10.2016. 11:31 #625486

status: user
broj poruka: 98



Obavezan Ram disk za Win temp i cache pretraživača. Ima da doživi duboku starost, bez da se pati.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile ... 24.10.2016. 11:48 #625487

status: user
broj poruka: 9460
To sa RAM diskom vec pije vodu. Ali sve te temp. foldere stavljati na HDD je potpuna ludost, jer ne znam onda sta dobijas sa SSD-om, osim sto ce nesto brze OS da podigne.

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
miki069 Realno 24.10.2016. 11:59 #625488

status: user
broj poruka: 1234
Samo je prso velike pare za mali kapacitet.
U realnom radu neko poboljšanje neće ni osetiti.
Samo će taj ssd crći pre običnog hdd.



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
1AGRESSOR ... 24.10.2016. 12:10 #625490

status: user
broj poruka: 819
@Srdjanc

e bas sam pre neki dan trazio kako da prebacim Cache od browsera za Chrome i FF ali je bilo nesto komplikovano

to mi je jako vazno jer gledam dosta DOSTA filmova i serija online

od 19.1.2015 do danas imam 6.84TB upisa tako kaze Samsung magician

ako mozes da mi pomognes oko tih podesavanja


@FatWarez @gilopile

to sa ram disk sam probao pre nekoliko meseci i koliko se secam to oduzima jedan deo rama i koristi ga kao skladiste koje bih trebalo da radi naravno 1000 puta brze nego ssd mada ja nisam bas primetio neku razliku u brzini a i radije bih da imam svojih 16Gb rama

osim ovoga sto sam naveo da li ima jos nekih prednosti?



Hvala


NISTA BEZ KABLA

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Tripujete 24.10.2016. 12:11 #625491

status: user
broj poruka: 9381
1. Kupis SSD - Bilo koji.
2. Podesis AHCI ako nije podesen u BIOSU
3. Instaliras sisetem
4. Uzivas u brzini.

Bez ikakve filozofije i dodatnih podesavanja.

macOS Sierra
What can your Mac do now? Just ask.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
xenox Malo tripujemo 24.10.2016. 12:33 #625492

status: user
broj poruka: 1389
Malo pristedimo broj upisa :)

SoftPerfectRamDisk radi posao na 64bit win7.
Ne moras puno da otkines... Ja prolazim i sa 4GB za surf cache i temp.

Mozda najbitnije nije spomenuto - ne puni do vrha taj SSD jer ce brzo da pobije ono malo slobodnih sektora sto mu ostane, a windows 7 pise kao blesav za svoju dusu... (a nije swap i ostalo sto smo pogasili ili pomerili) a nesto ne zeli da dozvoli da pogasimo.

E sad za ostale malo pitanjce za misljenje. Lepo smo instalirali sistem i te fajlove verovatno necem dirati do nove instalacije - elem - necemo dirati ni te sektore. Slobodne ce sistem koristiti po slobodnoj zelji ili po zelji kontrolera u SSD.

Posle par godina delovi pod sistemom su prakticno nekorisceni, a ostatak je doziveo pristojan broj upisa. Kako im zameniti mesta - tj prebaciti sistem na izraubovane sektore a osloboditi ove nekoriscene?




Gigabyte Z77M-D3H, i5 3570k
3x8GB ddr3 1333, SanDisk SSD 64GB, Win XP
Frontier DIVA


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
1AGRESSOR ... 24.10.2016. 12:37 #625494

status: user
broj poruka: 819
@xenox

LOL koja mozgalica


NISTA BEZ KABLA

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
xenox Agresore 24.10.2016. 12:58 #625498

status: user
broj poruka: 1389
Zaheba me. Taman sam hteo da pobrisem mozgalicu.

Kontroler izgleda pomera i te sektore da uradi Wear Leveling.

Konkretno po wikipediji:

Static wear leveling

The other type of wear leveling is called static wear leveling which also uses a map to link the LBA to physical memory addresses. Static wear leveling works the same as dynamic wear leveling except the static blocks that do not change are periodically moved so that these low usage cells are able to be used by other data.

Ima smisla da su mislili i na to :) A verovatno ima veze i sa tim da se osvezi upis u celije da se ne bi pobrljali podaci.

A kad, u svetlu ovog, malo bolje razmislim - ni ono o preostalom prostoru ne pije vodu...

SSD je prilicno nepouzdan medij kada nije prikljucen na napajanje.

Do sada najsigurniji nacin cuvanja podataka je izgleda klinasto pismo.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
1AGRESSOR ... 24.10.2016. 13:19 #625501

status: user
broj poruka: 819
i LOL za klinasto pismo omg

pa da eto ti Piramide 2k+ godina na suncu vetru kisi itd...


NISTA BEZ KABLA

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
xenox Kad smo vec kod SSD 24.10.2016. 13:41 #625505

status: user
broj poruka: 1389
http://techreport.com/review/27909/the-ssd-endurance-experiment-theyre-all-dead

Elem najinteresantnije iz teksta - Ko rebutuje masinu kojoj je geknuo SSD - gadno se zahebao... Pocupaj podatke, gasi, cupaj, baci...

If you write a lot of data, keep an eye out for warning messages, because SSDs don`t always fail gracefully. Among the ones we tested, only the Intel 335 Series and first HyperX remained accessible at the end. Even those bricked themselves after a reboot. The others were immediately unresponsive, possibly because they were overwhelmed by incoming writes before attempted resuscitation.


!!! Even those bricked themselves after a reboot. !!!

Zapis klinastim pismom traje vec vekovima. CD/DVD ??? HDD (razmagnetise se, oksidiraju glave). Flash/SSD - pad napona u celijama od stajanja bez napajanja (cak su najgori za cuvanje).

Elem - kvalitetan kamen i sitna burgija za zapis koji ce trajati vekovima.
Jedni problem je ako ti `Prohujalo sa vihorom` padne na nogu.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MegaTon ... 24.10.2016. 15:08 #625508

status: user
broj poruka: 200
`to sa ram disk sam probao pre nekoliko meseci i koliko se secam to oduzima jedan deo rama i koristi ga kao skladiste koje bih trebalo da radi naravno 1000 puta brze nego ssd mada ja nisam bas primetio neku razliku u brzini a i radije bih da imam svojih 16Gb rama`
...
A koji ce ti q RAM ako ga ne koristis, isto vazi i za ssd. Opustite se ljudi to je samo ssd, sledece godine cete kupiti novi, mnogo veci i mocniji!
...
Evo ideje: Umesto RAM Diska, skinite `portabl` verziju browsera, Operu ili Chrome, i istovarite ga na hdd, tako da se uvek startuje sa hdd-a, (cache na hdd-u). Mozda neka mala particija na pocetku hdd-u sa portabl aplikacijama, (zgodno za brzu reinstalaciju).
...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile ... 24.10.2016. 15:30 #625509

status: user
broj poruka: 9460
Ma ok je to sa RAM diskom. Zamisli kada imas par hiljada fajlova u temp browsera, pa milion kolacica...Kada je u RAM disku, gotovo momentalno ce naci potreban koji brows pri surfanjo potrazuje...Na HDD, pa ako je jos neki ubogi ATA, to ce da krcka posa sata, dok u RAM za sekund.

Naravno, ko ima nesto viska RAM memorije. Ja sa svojih trenutno 2GB mogu samo za danjam RAM disk, i nigde se ne zurim i uvek brisem temp i kolacice, jer mi nisu nesto ni potrebni.

Tako da, ako ste skloni brisanju temp foldera sa CCcleanerom redovno, nista ne dobijate ovim RAM diskom.

Dobro je podesiti WinRar da mu bude RAM disk kao temp. i otpakiravanje ima da leti.

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gang1978 ... 24.10.2016. 17:23 #625511

status: user
broj poruka: 1661

Po komentarima ispada da je ssd tempirana bomba i da ih ne treba koristiti :)

Inace ko mu jebe mater ima 3 godine garancije ako crkne menjacemo ga, ako crkne opet menjacu ga za neki drugi model ako i on crkne onda cu da da ih dignem u vazduh.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: ... 24.10.2016. 18:48 #625517

status: user
broj poruka: 9381
Thats the spirit :D

macOS Sierra
What can your Mac do now? Just ask.

::
:: Po komentarima ispada da je ssd tempirana bomba i da ih ne treba koristiti :
::
:: Inace ko mu jebe mater ima 3 godine garancije ako crkne menjacemo ga, ako crkne opet menjacu ga za neki drugi model ako i on crkne onda cu da da ih dignem u vazduh
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile Tako je... 24.10.2016. 18:56 #625519

status: user
broj poruka: 9460
Ma ko mu jebe ma*er :)

Ionako ces morati za 3 godine da ga menjas.
Instalacija Os-a Win 12 ce da bude 300GB, jedna osrednja igrica 580GB, 12K film 1.5TB...

Bice dobar jedino za neki odran Linux, tipa Puppy :)


- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Srdjanc ... 24.10.2016. 19:01 #625520

status: user
broj poruka: 3104

@SVI http://www.pcberza.rs/forum/topic.php?topid=62285&forid=23&katid=6
`Gledam skoro SMART na SSDu i kaze da sam za godinu dana koliko ga imam, preturio 4TB. Hajmo sad prst na celo da nisam prebacio Temp, a pogotovo Cache od FF i IE na RAM Drive koliko bi to bilo? Bruka koliko ova stvar cuva dugotrajnost i performanse SSD i HDD, ovo mora svako da ima po meni ili barem Cache da forsira direktno u memoriju umesto na disk.`

Ja licno drzim 4GB RAM Driva od mogucih 16GB http://i.imgur.com/nl381yO.png

@1AGRESSOR i kome treba

Prvo, TEMP od Windowsa zato sto taj temp povlaci brdo programa ukljucujuci WinRar na default podesavanja.
Desni klik My computer>Properties>leva strana Advanced Settings>Tab Advanced>Enviroment Variables i tu imas i USER i SYSTEM VARIABLES i na oba moras da pronadjes i promenis adrese za TEMP i TMP, ja sam stavio na B:TEMP i B:TEMPW(windows) http://i.imgur.com/zr0JnWA.png

Za Firefox mozda izgleda komplikovano ali je ustvari prosto.

1 kucas adresu about:config i prihvatis pitanje
2 kucas cache
3 gledas da li je negde ispalo browser.cache.disk.parent_directory
4 ukoliko ne postoji desni klik NEW STRING> ukucas ime browser.cache.disk.parent_directory > i za Value stavis B:FFcache.
5 dodatno umesto cache da drzis na HDD/SSD/RDrive, mozes da stavis browser.cache.disk.enable na FALSE a browser.cache.memory.enable na TRUE tako da ti cache se uvek akumulira u RAMu i traje dok ne ugasis FF.

Za Chromium i njegove derivate jos nisam nasao pravilno resenje i digao sam ruke od njih u kompletu.

Izvini za kasni odgovor.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Srdjanc Re: Tako je... 24.10.2016. 19:02 #625521

status: user
broj poruka: 3104

Bog te mazo koji primer :D

:: Ma ko mu jebe ma*er :
::
:: Ionako ces morati za 3 godine da ga menjas.
:: Instalacija Os-a Win 12 ce da bude 300GB, jedna osrednja igrica 580GB, 12K film 1.5TB..
::
:: Bice dobar jedino za neki odran Linux, tipa Puppy :
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
FatWarez Tripujemo štedeći... 24.10.2016. 22:23 #625531

status: user
broj poruka: 98
Ja koristim Primo Ramdisk već mnogo godina. Ima lepu mogućnost da na 32-bitnom sistemu za Ram disk koristi memoriju preko 3.2 Gb, onu koju sistem `ne vidi`. Odavno sam na 64 bita ali Primo ostaje. Svakako da je ssd od čuda neviđenog polako prešao u potrošnu robu, ali ja volim da kada isključim komp, sav Opera i Chrome cache ode u 3 lepe, još ako se malo uštedi na upisivanju, mojoj sreći nikad kraja.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 2  
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646090.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs