Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Internet
Pristup Internetu
Kreiranje mreze
STRANA 1 OD 1
Kovle Kreiranje mreze 27.01.2017. 06:37 T64469

status: user
broj poruka: 976
U pitanju je dvospratna kuca, sa ukupno 6 soba u kojima su sprovedeni UTP i telefonski kablovi. U prizemlju kuce su na jednom mestu dovedeni svi oni. Mesta za standardni rack nema, ali cu napraviti neku policu i obezbediti dobar protok vazduha. E sada zeleo bih da pored zicne konekcije imam i bezicnu u svim tim sobama za telefone i laptopove. Svakako cu postaviti switch za zicnu konekciju ali sta raditi sa bezicnom, da li je dovoljno da se stavi po jedan ruter na svaki sprat u jednu od soba ili da se koristi na primer TP-Link RE200 Wireless AC Extender/Repeater o kome je pisao markopvict na blogu?
Sta preporucujete od opreme? Kontaktirao sam par ljudi medjutim traze mi previse da sve to ispovezuju. Galanterija je modularna, alingova, pa nisam iskusan kako se ona spaja ?
Unapred zahvalan
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC 27.01.2017. 08:37 #630124

status: user
broj poruka: 9381
Stavis ruter u sredisnju sobu, na prvom spratu, pa probas. Ako je negde slabiji signal, tu dodaj extender.
Ako bas neces da se cimas, uradi kako si zamislio, s tim sto ruter opet stavljas u sredinu a extendere u prizemlje i na drugi sprat.

macOS Sierra
What can your Mac do now? Just ask.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Kovle Re: Vmarc 27.01.2017. 08:45 #630126

status: user
broj poruka: 976
Ne znam da li cu uspeti da ti objasnim kakva je konfiguracija soba. Cim se udje u kucu po sredini je hodnik sa stepenicama i na prvom spratu jedna soba je levo druga desno, isto tako i na drugom, kao i na prizemlju. Pa mu `najsrednjija` soba ona dodje hodnik.Procitah u onom tekstu da ti ekstenderi polove brzinu neta, pa sam zato u nedoumici da li stavljati ruter u po jednu sobu na spratu i onda svakom dodeliti drugaciji SSID, s tim sto ce biti mozda preklapanja pa ce ovaj sa drugog sprata hvatati net sa prvog koji je npr bas slabog dometa.
Posto cu uzeti najvrv IKOM net. Od njih cu dobiti modem, ne verujem i ruter. Iz tog modema ide LAN kabl u switch?
Nisam nikad to radio pa ne znam da li ima nekih specijalnih podesavanja ?

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC 27.01.2017. 09:50 #630132

status: user
broj poruka: 9381
SSID po spratu ti je najstabilnije i najbolje resenje koje mozes da napravis.
Treba ti 3 rutera
Na svakom pre kacenja podesis SSID I sifru
Na svakom promenis Ip adresu i to:
Ruter 1
10.10.1.1
Ruter 2
10.10.2.1
Ruter 3
10.10.3.1

U WAN port Rutera 1 u prizemlju ukljucis modem a u LAN portove poukljucujes UTP kablove koji vode ka spratovima.
U WAN porove rutera po spratovima poukljucujes UTP kablove
Palis i vozis.
To je sve. Switch ti ne treba, osim ako ces na nekom od spratova da kacis vise od 4 uredjaja preko UTPa.
macOS Sierra
What can your Mac do now? Just ask.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ixtro Onda nista od rominga 27.01.2017. 11:50 #630135

status: user
broj poruka: 441
@VMARC
Ovo sto si napisao je dobro samo ako hocesh da sve posebno izolujesh ali zamisli sebe da si u hotelu ili gde vec i zakacish se na wifi i onda pomerish se dve sobe i morash da kucash sifru pa odesh u lobi pa kucash ponovo i odesh u restoran koj je napolju pa onda kucash ponovo. Extenderi su ultra lose resenje pogotovu kada ima lan svuda.
Probaj da zamislish sledecu situaciju kao resenje:

3 AP-a svaki ima drugi kanal (1,6 i11 pa cak da su jedan pored drugog nece da smetaju jedan drugome)
Rasporedish ih tako da imash optimalan signal svuda (dosta zavisi od konfiguracije zidova i soba)

i5-2500k @ 4.2Ghz CM Eisberg 120L
ASUS Sabertooth P67
16GB Kingston
MSI GTX 1070
Ausu ROG SWIFT PG278Q
CM Storm Sirus
CM 932 Advanced & Corsair TX750W

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
markopvict Ako hoces roming 27.01.2017. 14:00 #630137

status: user
broj poruka: 4515
mora kontroler.

Ako hoces indijansku varijantu, kupi 3x 740n, i 3 razlicita ssid-a na 3 optimalne pozicije, kao sto rece vmarc.
Mani se ekstendera kad vec postoji UTP instalacija.


od kontrolera na trzistu, kod nas ima da se kupe razne varijante.

1. Cisco zahteva WLC - od 2000EUR
2. Ubiquiti + zahteva pc za kontroler i 3-4 ap-a - 1000EUR
4. TP Link EAP fazon od 700EUR
5. MikroTik 6x hAP lite (MikroTik RB941) od 300EUR

Platis nekoga da ti setapuje kontroler, wifi kanale... +100EUR.



:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC 27.01.2017. 14:42 #630140

status: user
broj poruka: 9381
@ixtro
Rekao je da mu razliciti ssid nisu problem.
Da je u pitanju hotel, onda bi isao na markovo resenje.
Ako je manji hotel ili stambeni prostor, gde nema potrebe za setanjem po spratovima, onda je 3 rutera jedino stabilno resenje.
To sto si mu ti predlozio, bi ga uvalilo u takvo cimanje, da ce proklinjati dan kada bi postupio po njemu.


macOS Sierra
What can your Mac do now? Just ask.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Kovle Re:: 28.01.2017. 04:00 #630168

status: user
broj poruka: 976
Hvala vam na odgovorima i pomoci! Pokusacu u toku dana da nabavim skicu kuce da bi bilo lakse za razumevanje zbog rasporeda prostorija.
@VMARC ako bih isao na resenje koje si predlozio koje mi rutere preporucujes? Ta pozicija u prizemlju je bas nezgodna jer je ispod stepenista i bas zavucena, nedostaje jos jedan zid da napravim Faradejev kavez :D zato sam pitao za switch pa onda na prizemlju u drugu sobu da ubacim WiFi ruter i ostala dva gore na spratovima. Da li bi to tako moglo, i kako se povezuje switch u tom slucaju? E da da li bih morao rucno da podesavam kanale na ruterima ili da ostavim na Auto?
@ixtro znaci trebalo bi da kupim u tom slucaju WiFi/AP rutere (da rade i u client i u AP modu? Mozes li samo malo detaljnije da mi napises ovako kao VMARC, ako ti nije cim? :)
@markopvict Mislim da se necu zezati sa kontrolerima iskomplikovacu celu pricu previse
Posto mi iz zidova vire kablovi kupljena je modularna galanterija Aling Conel, da li neko ima neki link gde je objasnjeno kako se povezuje UTP kabl i telefonski na konektor?

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: Re:: 28.01.2017. 11:11 #630172

status: user
broj poruka: 9381
Zavisi od opreme koju dobijes od ISP.
Ako ce ti njihov ruter niti na cvoristu i ako ima 4 LAN porta, onda ti ne treba switch. Ako dobijes samo modem sa jednim LAN portom, onda ti treba ruter ili switch. Ako ti daju samo modem, sto je oprema iz proslog veka pa ne verujem, onda ti treba jos jedan ruter na tom mestu. Njega mozes da ostavis na default setovanjima i da mu iskljucis WLAN.
Za switch nemas nikakva podesavanja, on je klasican razdelnik i nemas nikakav pristup ka njemu, to je prost uredjaj. Samo poukljucujes kablove u njega, nebitno kojim redom ni u koji port.
Preporuka za ruter: bilo koji, u toj situaciji svaki zavrsava posao. Sto kaze marko TP-Link 740N i vozi. Switch uzmi isto TP-Link 5 port.

macOS Sierra
What can your Mac do now? Just ask.

:: Hvala vam na odgovorima i pomoci! Pokusacu u toku dana da nabavim skicu kuce da bi bilo lakse za razumevanje zbog rasporeda prostorija.
:: @VMARC ako bih isao na resenje koje si predlozio koje mi rutere preporucujes? Ta pozicija u prizemlju je bas nezgodna jer je ispod stepenista i bas zavucena, nedostaje jos jedan zid da napravim Faradejev kavez :D zato sam pitao za switch pa onda na prizemlju u drugu sobu da ubacim WiFi ruter i ostala dva gore na spratovima. Da li bi to tako moglo, i kako se povezuje switch u tom slucaju? E da da li bih morao rucno da podesavam kanale na ruterima ili da ostavim na Auto?
:: @ixtro znaci trebalo bi da kupim u tom slucaju WiFi/AP rutere (da rade i u client i u AP modu? Mozes li samo malo detaljnije da mi napises ovako kao VMARC, ako ti nije cim? :
:: @markopvict Mislim da se necu zezati sa kontrolerima iskomplikovacu celu pricu previs
:: Posto mi iz zidova vire kablovi kupljena je modularna galanterija Aling Conel, da li neko ima neki link gde je objasnjeno kako se povezuje UTP kabl i telefonski na konektor
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Kovle Re: @VMARC 28.01.2017. 11:17 #630173

status: user
broj poruka: 976
Ali imam 6 soba a ruteri su uglavnom sa 4 LAN porta, kako onda da vezem na net ostale 2 sobe ?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: Re: @VMARC 28.01.2017. 11:19 #630174

status: user
broj poruka: 9381
Pa imas 3 sprata. Ako hoces ruter po spratu, sto je logicnije, onda ti treba max 3 porta. Ako hoces ruter po sobi, onda ti treba 8 port switch.
Opet, sve zavisi od opreme koju dobijes od ISP. Ako dobijes samo modem, na cvoristu ce ti (u slucaju ruter po sobi) trebati i ruter i switch, ili ruter sa 8 portova, sto se teze nalazi i skuplje je od 4 port ruter + switch.
Ako dobijes 4 port ruter, onda mozes da dodas 5 port swtich, jer ti ostaju jos 3 slobodna porta na ruteru.
Kapiras? Najbolje je da se javis kada saznas sta ti u stvari od opreme dobijas.

macOS Sierra
What can your Mac do now? Just ask.

:: Ali imam 6 soba a ruteri su uglavnom sa 4 LAN porta, kako onda da vezem na net ostale 2 sobe
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Kovle VMARC pomagaj :D 07.03.2017. 01:13 #632753

status: user
broj poruka: 976
Uzet je TEL 5 kod IKOM-a. Internet je 250/4 + digitalna TV + fiks(a)ni telefon. Ruter je 802.11ac, a model je ARRIS TG2492S http://www.arris.com/products/touchstone-telephony-gateway-tg2492-s/
Signal baca cak do potkrovlja i po dvoristu, a zavucen je na prizemlju ispod stepenica. Sto pre cu testirati i brzine na svim lokacijama u kuci. E sada posto sam uveo net, treba sve da se razvezuje pa mi je potrebna tvoja a i pomoc ostalih :)
Dakle jos jednom, 6 soba, u svakoj modularna uticnica sa telefonom, internetom i kablovskim prikljuckom. Aling Conel Mode serija. Prvo sto se tice njih, ako ti nije tesko da bacis pogled ovde na ponudu https://aling-conel.com/sr/products/mode-komunikacije/categories/ da mi kazes koje su najbolje da uzmem. Kapiram da je to CAT6 sto se tice interneta, a za telefon mi je malo nejasno, jer cu morati nekako da raspodelim taj jedan kabl iz rutera i povezem na sve sobe, sta mi je za to potrebno?
Sto se tice interneta mislim da je najbolje da uzmem switch, koji preporucujes ?

:: Pa imas 3 sprata. Ako hoces ruter po spratu, sto je logicnije, onda ti treba max 3 porta. Ako hoces ruter po sobi, onda ti treba 8 port switch
:: Opet, sve zavisi od opreme koju dobijes od ISP. Ako dobijes samo modem, na cvoristu ce ti (u slucaju ruter po sobi) trebati i ruter i switch, ili ruter sa 8 portova, sto se teze nalazi i skuplje je od 4 port ruter + switch
:: Ako dobijes 4 port ruter, onda mozes da dodas 5 port swtich, jer ti ostaju jos 3 slobodna porta na ruteru
:: Kapiras? Najbolje je da se javis kada saznas sta ti u stvari od opreme dobijas
::
:: macOS Sierr
:: What can your Mac do now? Just ask
::
:: :: Ali imam 6 soba a ruteri su uglavnom sa 4 LAN porta, kako onda da vezem na net ostale 2 sobe
:: ::


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Treba ti jedan svič 07.03.2017. 10:25 #632760

status: user
broj poruka: 4228
petoportni je sasvim dovoljan. Gledaj da bude gigabitni, pošto je taj ruter koji si dobio gigabitni. Ne mora, nije neophodno, al` kad je bal nek` je na vodi.

Ako ti je signal dobar po celoj kući ne treba ti nikakav dodatni wifi.

Kao što je svič za mrežu, treba ti neka kutija za `telefone`. Da ne bi izmišljao čuda, najbolje bi bilo da vidiš šta od Alinga ima u ponudi i ima na stanju da se proda. Meni su u stanu Aling utičnice i tu gde su telefonske i mrežne su postavljene kao nazidne kutije sa po dva porta. Dakle, tebi treba na tom mestu gde dolaze kablovi 12 utičnica - 6 za lan, 6 za telefon.
EDIT: to i ne mora da bude Aling.

Napomena: ako su kablovi provučeni kategorije 5e ne moraš da stavljaš kategoriju 6 utičnice.

Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Kovle Re: Treba ti jedan svič 09.03.2017. 05:05 #632873

status: user
broj poruka: 976
Preporucujes li neki konkretan model, barem marku? TP-LINK, Dlink..?
Sto se tice telefona napravicu od ovog jednog kabla koji ima dve parice dve linije pa jednu na jedan drugu na drugi sprat i uzecu bezicni sa dve slusalice dovoljno tako je najbolje.
Izvinjavam se nije 6 nego 5 soba, non stop sam brojao kuhinju ne znam zasto :D
Mislio sam na to mesto gde mi dolaze svi kablovi da stavim jedan patch panel 19``/1U sa 24 slota za module ali prazan sa drzacima kablova sa zadnje strane, jer rack ne moze da stane u taj prostor, zbog sirine.
Da li se koristi A ili B standard za krimpovanje konektora ?
I gde bih mogao da nadjem neka pristojna klesta za krimpovanje, mada vidim da sada postoje i neki tool free konektori i uticnice?


:: petoportni je sasvim dovoljan. Gledaj da bude gigabitni, pošto je taj ruter koji si dobio gigabitni. Ne mora, nije neophodno, al` kad je bal nek` je na vodi
::
:: Ako ti je signal dobar po celoj kući ne treba ti nikakav dodatni wifi
::
:: Kao što je svič za mrežu, treba ti neka kutija za `telefone`. Da ne bi izmišljao čuda, najbolje bi bilo da vidiš šta od Alinga ima u ponudi i ima na stanju da se proda. Meni su u stanu Aling utičnice i tu gde su telefonske i mrežne su postavljene kao nazidne kutije sa po dva porta. Dakle, tebi treba na tom mestu gde dolaze kablovi 12 utičnica - 6 za lan, 6 za telefon.
:: EDIT: to i ne mora da bude Aling
::
:: Napomena: ako su kablovi provučeni kategorije 5e ne moraš da stavljaš kategoriju 6 utičnice.
::
:: Pozdrav
::
:: Vlad
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Netiks 09.03.2017. 12:07 #632893

status: user
broj poruka: 4228
https://www.netiks.rs

Imaju sve. Ako stanuješ daleko ili ti nisu usput - proveri telefonom.

B standard
svič TP Link TL-SG1005D

Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Kovle Re: 13.07.2017. 21:06 #637299

status: user
broj poruka: 976
Pošto je Arris ruter zamenjen sa Ubee wifi signal je dosta slabiji, na prvom spratu sam dokupio još jedan ruter, i utakao ga u lan port koji je dalje spojen na svic pa na Ubee u prizemlju. Moje pitanje je da li da ovaj ruter ostavim u Wireless router modu ili da prebacim u Access point mod? Imam staticku adresu kod IKOMa
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko U ovom slučaju i nije toliko važno. 13.07.2017. 23:18 #637306

status: user
broj poruka: 4228
Isključi novom ruteru DHCP server.

Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646089.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs