Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Tehnika
Kućna tehnika
Focal Help
STRANA 1 OD 1
MilosNBG Focal Help 12.02.2017. 20:48 T64562

status: user
broj poruka: 1586
Pozdrav forumasima - kolegama.

Drugar ima Focal Littel Bird 2.1 pojacalo, koje je pocelo da pravi probleme sa preklopnikom za izbor ulaza, koji vise uopste ne reaguje. Ranije i protrci preko kanala pa ukljuci adekvatan ulaz ali sada nista, ukljuci se pojacalo, upali indikaciju, trepne jedan kanal i to je to. Ni makac.

Pa me zanima, da li kod nas neko radi uopste Focal tj da li kod nas postoji ovlasceni servis za ovo cudo? Otvorio sam ga pogledao, premerio ono sto je moglo unimerom vec da se utvrdi i po oznakama kola u njemu i to je to. I naravno, to nije dalo nikakvog rezultata jer i ono sto moze da se proveri - naponi i slicno - je pokazalo da je bar sa napajanjem pojacala sve ok, jer nema trafo u sebi vec je SMPS tip.


U meni se bore budala i genije. Plasim se da pametniji ne popusti!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Little. 12.02.2017. 21:29 #631474

status: user
broj poruka: 10985
Nemam shemu ovog pojacavaca, ali, na osnovu milenijumskog iskustva u servisiranju audio-elektronike mogu da ti saopstim sledece:
1. Ili je preklopnik u pitanju, ili elektromagnetski relej (doslo je do gubitka kontakta usled ``akanja`` materijala). U oba slucaja, teoretski, moguce je rasklopiti (preklopnik? relej?) i ocistiti (osmirglati) kontaktne povrsine. U praksi, medjutim, ovo je veoma skakljiva rabota osim (ali to je slucaj kod starijih uredjaja) ako je preklopnik? relej? ``kabast`` i nije zaliven nekim plasticnim masama (``smolama``).
2. Desava se (ali veoma retko) da i nesto od ``elektronike`` uzrokuje ovu pojavu (gubljenje kontakta). Na primer, crkavanje nekog logickog kola (IC) ili optokaplera koji treba da usmere signal ka ovoj ili onoj tacki, to jest, ovi elementi ``komanduju`` relejom.
3. Ako je ``obican, obrtni`` preklopnik (sa osovinom), mozda je moguce pronaci neki koji je slican po dimenzijama (uklapa se u postojeci otvor na kucistu/front panelu) i ima isti (ili veci) broj kontakata+broj polozaja kao originalni (recimo, 4 polozaja/2 kontakta i tome slicno). U mnogim uredjajima sam sreo i preklopnike koji su montirani (zalemljeni) na stampanoj ploci - do takvoga preklopnika/prekidaca veza sa dugmicem na panelu ide specijalnim pljosnatim kablom.
U slucaju releja, stvari su komplikovanije - osim istog ``rastera``, broja kontakata i broja polozaja, taj (zamenski) relej mora da ima i isti pobudni napon (6V, 12V...24V). U protivnom, mora da se pribegne ``budzenju``. Naravno, najsigurnije (i, svakako, najskuplje) resenje je nabavka originalnog releja? preklopnika?, u kojem slucaju se treba obratiti proizvodjacu uredjaja odnosno ovlascenom servisu...

edit: tvoju konstataciju da ``pravi probleme sa preklopnikom za izbor ulaza`` uzeo sam zdravo za gotovo. Kada sam procitao i ostatak price, primetio sam i ono ``Ni makac``. To bi moglo da znaci da ima jos nekih problema, osim neispravnog preklopnika, jer, u slucaju da je ``samo`` preklopnik, barem jedan od ulaza bi radio, to jest pojacavac bi proizvodio zvuk sa barem jednim od ``izvora``. Sta se desava kada okreces potenciometar - da li se čuje šum čiji intenzitet manje-više ravnomerno raste sa okretanjem pota?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MilosNBG ... 13.02.2017. 09:31 #631481

status: user
broj poruka: 1586
Hvala na odgovoru, pre svega :)

Elem, u pojacalu je sve digi, nigde mehanickih preklopnika bilo koje vrste, sve jen a taster i preko logike unutra. Mozes da ga pojacavas koliko hoces, na zvucniku se tek skoro pri max, jeeedva cuje neki mali sum. Taj sum je prakticno konstantan i ne zvuci mi da tako kazem, kao `statika` sa ulaza koji `visi`. Naravno, probao sam da dovedem na sve ulaze signal, da vidim da signal ipak nekim cudom ne prolazi , ali bas nista, totalno mutavo, st agod kacio na ulaze. Pretpostavljam da je zviznulo neko kolo, to da kopam necu jer pitaj klinac sta je tu krenulo naopako.

U svakom slucaju hvala, ici ce ovo dalje, ako uopste neko kod nas radi to, jer je na ploci sem izlaznog stepena - sve smd i u cipovima.

U meni se bore budala i genije. Plasim se da pametniji ne popusti!


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed OK, zato sam i naveo mogucnosti u odeljku br. 2. Inace, ima i ovde 13.02.2017. 19:15 #631519

status: user
broj poruka: 10985
(u Beogradu) ljudi koji to popravljaju. Kad budes razmislio, javi, pa da potrazimo...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646078.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs