Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Umrežavanje i mrežna oprema
Nova kućna mreža- kako početi
STRANA 1 OD 1
dragan06 Nova kućna mreža- kako početi 13.06.2017. 00:07 T64992

status: user
broj poruka: 291
Da li neko može da preporući neku dobru knjižicu koja bi mi pomogla da napravim malu mrežu za 3 računara i printer. Ne poznajem omreže pa pitam da li zbog brzine treba da se uzme 10/100/100 mb/s svič i da li je to taj `brzi gigabajtni`? Za sada imam Acer EasyStore H340 NAS sa dva harda po 2 TB.
Dragan06
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 Re: 13.06.2017. 05:34 #636446

status: user
broj poruka: 1620
Da, 10/100/1000 ili ti gigabitni (ne `gigabajtni`) svič je taj brzi - njega pod obavezno pošto već imaš NAS koji ima gigabitni kontroler. Svakako je mizerna razlika u ceni pa o sporijem ni ne razmišljaj.

Nikakva `knjižica` ti ne treba pošto bi u tom slučaju morao da pročitaš 90% informacija koje ti u životu ne bi zaterbale, samo da bi pokupio do 10% onoga što ti treba za praktičnu primenu...
Ako ti je to inače sfera interesovanja, skidaj video obuku za CCNA i samo peglaj.

Pitaj ovde sve što te zanima pa će ti neko već pružiti potrebne informacije.

Za početak napiši:
-koji štampač imaš,
-tipove uređaja i koja vrsta veze treba da bude ka istima (žična, bežična),
-potrebe za WiFi-em - broj etaža, kvadratura koja se pokriva signalom, tipovi zidova i ploča (blok, beton...), broj uređaja koji će se aktivno koristiti (TV, računar, telefon, tablet...) - kasnije može da se razglaba i o rasporedu prostorija radi najboljeg pozicioniranja rutera/AP-a...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
dragan06 Nova mala kućna mreža u nastajanju 13.06.2017. 16:32 #636462

status: user
broj poruka: 291
Zahvaljujem članu luja-88 na korektnom pristupu i novim informacijama. Ovo su moji podaci:

A. Imam štampač ink-jet canon pixma IP-4700, nije mrežni (da li treba).
B. Imam ruter od KBC-neta sa WiFi i na njega su sada povezana 3 kompa sa kablom i jedan preko bežićnog uređaja, Neznam tačno, ali mislim da bi za ova 3 kompa bila povoljnija žićna veza između njih, a ona udaljeni da i dalje ima samo internet preko WiFi-ja.
C. Sva 3 kompa su u jednoj sobi, kao i štampač, ruter i NAS uređaj i tako će i ostati. Možda će se kasnije eventualno priključiti TV, a fon će i dalje da ide preko WiFi-ja.
D. Da li mi bio dovoljan svić sa 8 ulaza, vidim da ih ima jeftinih u prodaji?

Dragan54

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Mreža 13.06.2017. 23:16 #636483

status: user
broj poruka: 4228
KBC NET wifi ruter
|
_________________ gigabitni svič __________________
| | | |
PC PC PC NAS

Uzmi osmoportni svič ako ti nije prevelika razlika između njega i petoportnog.

EDIT: ubi mi grafiku ovaj cenzor spejsova...!

Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner Re: Mreža 14.06.2017. 14:47 #636507

status: user
broj poruka: 7761
@vladarko
A gde je tu stampac koji mora na net da bi se stampalo sa tri racunara?

Elem stampac moze da bude deljen ali u tom slucaju racunar na koji je zakacen mora da radi non stop, zatim moze na NAS ako nas ima mogucnost print servera, i treca opcija da je stampac sa mreznom kartom ili WiFi modulom.

Ako ni jedna od tri gore pomenute opcije ne moze onda mora print server i to je to...

Citat:
`Молимо паметне да престану са попуштањем, ситуација је постала неподношљива!`

:: KBC NET wifi rute
::
:: _________________ gigabitni svič __________________
:: | | | |
:: PC PC PC NA
::
:: Uzmi osmoportni svič ako ti nije prevelika razlika između njega i petoportnog
::
:: EDIT: ubi mi grafiku ovaj cenzor spejsova...!
::
:: Pozdrav
::
:: Vlad
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 Re: Nova mala kućna mreža u nastajanju 14.06.2017. 20:48 #636521

status: user
broj poruka: 1620
:: A. Imam štampač ink-jet canon pixma IP-4700, nije mrežni (da li treba)

Kao što je kolega vladarko vec napisao, poželjno je da štampač bude povezan na mrežu kako se ne bi maltretirao prebacivanjem USB kabla sa jednog računara na drugi ili stalno držao uključen računar na koji je štampač povezan.
Tvoj NAS nažalost nema opciju print servera pa bi bilo dobro da nabaviš neki samostalni USB print server ili ruter koji ima ovu mogućnost.

:: B. Imam ruter od KBC-neta sa WiFi i na njega su sada povezana 3 kompa sa kablom i jedan preko bežićnog uređaja, Neznam tačno, ali mislim da bi za ova 3 kompa bila povoljnija žićna veza između njih, a ona udaljeni da i dalje ima samo internet preko WiFi-ja

Koji je tačno model rutera u pitanju? (da proverimo da li isti ima print server podršku - ako uopšte ima USB port)

:: C. Sva 3 kompa su u jednoj sobi, kao i štampač, ruter i NAS uređaj i tako će i ostati. Možda će se kasnije eventualno priključiti TV, a fon će i dalje da ide preko WiFi-ja.

:: D. Da li mi bio dovoljan svić sa 8 ulaza, vidim da ih ima jeftinih u prodaji

Što se tiče sviča, slobodno kupuj jeftini TP-Link. Ja koristim 2 komada TP-Link TL-SG1008D i jedan TP-Link TL-SG1005D već nekoliko godina rade i na +40*C i nikakvih problema nisam imao, kao ni mnogi drugi korisnici istih.

5-portni svič ti taman pokriva broj uređaja koje trenutno koristiš, ali ipak idi na 8-portni pošto nikad ne znaš da li ćeš sutra-prekosutra nakačiti još neki mrežni uređaj (npr. već pomenuti TV i sl.).

Kao što vladarko već reče i za ovo, iz KBC rutera kabl gurni u svič i zaboravi na ruter pa sve ostalo takođe povezuj na svič kako bi imao gigabitnu vezu između tih uređaja.


Ako ti bude trebao i ako odgovara za tvoj štampač, ja imam jedan USB print server viška pa možemo lako da se dogovorimo oko cene. Ovaj je u pitanju: https://goo.gl/DlZTm3 a ja sam ga novog kupio pre godinu-dve i nisam ni koristio pošto se ispostavilo da nije kompatibilan sa mojim štampačem.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko @MaliAbner: ne mogu ja baš sve da podesim, 14.06.2017. 22:33 #636525

status: user
broj poruka: 4228
a da čovek ništa ne kaže na naše predloge. A ti si sve lepo napisao.

Ovaj NAS nema print server mogućnost, a prava je šteta, jer ima 5 usb portova. Tako da mu preostaje jedna od tvoje dve opcije.

Ne znam zašto si uopšte pisao o mrežnom štampaču kad ova Pixma nije takav?

@luja-88: bolje mu je da uzme osmoportni ako mu nije stalo do uštede, jer je tako komotniji za dodavanja računara u mrežu.

@dragan06: svako ti je napisao poneki koristan savet, vidi kako se to uklapa u tvoju zamisao.

Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 Re: @MaliAbner: ne mogu ja baš sve da podesim, 15.06.2017. 13:56 #636540

status: user
broj poruka: 1620
:: Ne znam zašto si uopšte pisao o mrežnom štampaču kad ova Pixma nije takav?

Možda je čovek spreman da menja i štampač... Na kraju krajeva, to je uvek najbolja opcija ukoliko postoje mogućnosti.
Dakle, ipak postoje 3 opcije

:: @luja-88: bolje mu je da uzme osmoportni ako mu nije stalo do uštede, jer je tako komotniji za dodavanja računara u mrežu

I napisao sam da ide na 8-portni, kako bi kasnije mogao da dodaje TV i ostalo.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
dragan06 Hvala svima na korisnim savetima 16.06.2017. 13:20 #636563

status: user
broj poruka: 291
Prva kupovina je 8-portni svič gigabitni, formiranje mreže i druga je kupovinas mrežnog štampaća. Hvala svima na savetima, veoma su korisni. Pozdrav svima.

Samo još jedno pitanje, da li smem da krenem u setovanje mreže sa savetima sa You Tube npr. https://www.youtube.com/watch?v=NIhuorr6x8Y i sl. ili da to prepustim stručnjaku?

Dragan06

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Eto, baciste čoveka u trošak! 16.06.2017. 15:04 #636564

status: user
broj poruka: 4228
Zanimljiv projekat ovaj video.

Ako će uvek jedan isti od svih navedenih računara biti uključen iz bilo kog razloga (server, npr.) onda možda ne moraš kupovati drugi - mrežni štampač.

Mrežni štampač se priključuje u mrežu ravnopravno sa drugim računarima, dakle, nije priključen ni na jedan računar direktno, već je deo mreže preko LAN kabla ili WiFi veze. Prednost takvog načina priključivanja je što mu se lakše može pristupiti, nezavisno od dozvola koje se možda moraju dati na računaru čiji bi se štampač delio, nezavisnost od različitih vrsta operativnih sistema, fleksibilnost kod smeštanja i povezivanja.

Napiši ovde pitanja i nedoumice koja imaš i neko će ti odgovoriti.

Pozdrav!

Vlada
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 Re: 17.06.2017. 10:33 #636581

status: user
broj poruka: 1620
Zanimljiv, ali ne preterano koristan.

Na brzinu sam pregledao snimak i deluje ok, ali sam primetio da su izostavljeni `default gateway` i DNS-ovi iz ručnog podešavanja...
Pritom, čovek ručno podešava IP adrese na računarima, samo da bi posle prebacio na automatsko pribavljanje.

Nije to raketna nauka pa stručnjak nije neophodan. Samo treba da budeš precizan i sve radiš lagano.
Bolje se ovde obrati kada budeš sve povezivao pa ćemo ti pomoći.
U principu, plan (projekat) može i napamet da se napravi, a kasnije primeni, ako hoćeš (koji računar će imati koju IP adresu, GW, DNS...).

Kolega je u pravu po pitanju štampača. Jeste idealno imati mrežni štampač ukoliko se često koristi preko više različitih računara, ali nije neophodno.

Ukoliko si zadovoljan cenom tonera i kvalitetom štampe, povoljnije će te izaći da zadržiš postojeći štampač i kupiš print server ili ruter sa tom mogućnošću. Ove dve varijante, naravno, imaju i svoje mane: npr. klijentske aplikacije ne rade uvek savršeno pa ne retko može doći do gubitka veze između računara (jednog ili više) i štampača. U principu, u pitanju je sitnica koja se lako rešava za manje od min. ali ipak ume da zasmeta.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner Re: Re: 17.06.2017. 11:03 #636583

status: user
broj poruka: 7761
Jedini problem je sto su sada mrezni (WiFi) stampaci toliko jeftini (6-7K jeftiniji) da je prosto neisplativo kupiti printserver i platiti za njega cenu koju traze trgovci u srbistanu (5-6K)...

Ja cu sebi uzeti neki WiFi stampac kako bi svi ukucan uvek mogli da stampaju kad i koliko im treba...

Citat:
`Молимо паметне да престану са попуштањем, ситуација је постала неподношљива!`

:: Zanimljiv, ali ne preterano koristan.
::
:: Na brzinu sam pregledao snimak i deluje ok, ali sam primetio da su izostavljeni `default gateway` i DNS-ovi iz ručnog podešavanja...
:: Pritom, čovek ručno podešava IP adrese na računarima, samo da bi posle prebacio na automatsko pribavljanje.
::
:: Nije to raketna nauka pa stručnjak nije neophodan. Samo treba da budeš precizan i sve radiš lagano.
:: Bolje se ovde obrati kada budeš sve povezivao pa ćemo ti pomoći.
:: U principu, plan (projekat) može i napamet da se napravi, a kasnije primeni, ako hoćeš (koji računar će imati koju IP adresu, GW, DNS...).
::
:: Kolega je u pravu po pitanju štampača. Jeste idealno imati mrežni štampač ukoliko se često koristi preko više različitih računara, ali nije neophodno.
::
:: Ukoliko si zadovoljan cenom tonera i kvalitetom štampe, povoljnije će te izaći da zadržiš postojeći štampač i kupiš print server ili ruter sa tom mogućnošću. Ove dve varijante, naravno, imaju i svoje mane: npr. klijentske aplikacije ne rade uvek savršeno pa ne retko može doći do gubitka veze između računara (jednog ili više) i štampača. U principu, u pitanju je sitnica koja se lako rešava za manje od min. ali ipak ume da zasmeta.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Re: Re: 17.06.2017. 13:40 #636586

status: user
broj poruka: 18940
Ne treba uopste imati Wifi stampace, treba bezati od toga, jer to nikad ne radi kako treba. Samo kabl kada je stampac u pitanju i nema problema (uglavnom).

Ako uzmes Wifi stampac, budi spreman na velike frustracije, a ako pak bude radilo, onda si srecan. U stvari, mozes da ga povezes kablom na komp, a ostavis Wifi, pa kad nesto ne moze preko wifi-a, onda sa pc-a otstampas.


:: Jedini problem je sto su sada mrezni (WiFi) stampaci toliko jeftini (6-7K jeftiniji) da je prosto neisplativo kupiti printserver i platiti za njega cenu koju traze trgovci u srbistanu (5-6K)..
::
:: Ja cu sebi uzeti neki WiFi stampac kako bi svi ukucan uvek mogli da stampaju kad i koliko im treba..
::
:: Citat:
:: `Молимо паметне да престану са попуштањем, ситуација је постала неподношљива!`
::
:: :: Zanimljiv, ali ne preterano koristan.
:: ::
:: :: Na brzinu sam pregledao snimak i deluje ok, ali sam primetio da su izostavljeni `default gateway` i DNS-ovi iz ručnog podešavanja...
:: :: Pritom, čovek ručno podešava IP adrese na računarima, samo da bi posle prebacio na automatsko pribavljanje.
:: ::
:: :: Nije to raketna nauka pa stručnjak nije neophodan. Samo treba da budeš precizan i sve radiš lagano.
:: :: Bolje se ovde obrati kada budeš sve povezivao pa ćemo ti pomoći.
:: :: U principu, plan (projekat) može i napamet da se napravi, a kasnije primeni, ako hoćeš (koji računar će imati koju IP adresu, GW, DNS...).
:: ::
:: :: Kolega je u pravu po pitanju štampača. Jeste idealno imati mrežni štampač ukoliko se često koristi preko više različitih računara, ali nije neophodno.
:: ::
:: :: Ukoliko si zadovoljan cenom tonera i kvalitetom štampe, povoljnije će te izaći da zadržiš postojeći štampač i kupiš print server ili ruter sa tom mogućnošću. Ove dve varijante, naravno, imaju i svoje mane: npr. klijentske aplikacije ne rade uvek savršeno pa ne retko može doći do gubitka veze između računara (jednog ili više) i štampača. U principu, u pitanju je sitnica koja se lako rešava za manje od min. ali ipak ume da zasmeta.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 Re: 18.06.2017. 12:39 #636605

status: user
broj poruka: 1620
Podržavam - samo kabl!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Podržavam da... 18.06.2017. 21:59 #636626

status: user
broj poruka: 4228
imam dobra iskustva sa HP M125NW (ili sličnim?). Povezan je preko WiFi i to dobro radi, za tri godine - bez problema.

Sa HP M125NF takođe nema problema - povezan je u LAN mrežu i to RADI!

Koristio sam razne TP-Link print servere i nisam baš posebno zadovoljan. Wifi varijanta jednostavno se zaglupljivala bez nekog posebnog razloga (problematičan komad?). A model 310U je radio, ali koristi posebnu aplikaciju koja mora da bude instalirana na svakom računaru sa kojeg se pušta štampa. Ta aplikacije po potrebi zauzme port (dok se ne odštampa poslati džob), a zatim ga otpušta. Imao sam slučajeve kada nikako nisam uspeovao tu aplikaciju na pojedinim računarima da radi ono što treba - jednostavno, na pojedinim se ponašala prilično hajdučki - terala je po svom.

Print serveri koje sam dobijao (kupovao) uz Konica Minolta uređaje radili su pristojno svoj posao: navedeš IP adresu uređaja i ćao. Retko, baš retko se taj print server zaglupi i proradi nakon reseta.

Tako da podržavam ovo što kaže MaliAbner: print serveri su kod nas preskupi, ali ja u tom slučaju i ne bih razmišljao o nekom jeftinom mrežnom štampaču. Dobra iskustva imam sa Epson M200, ali to je posebna priča.

Pozdrav!

Vlada
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
dragan06 Da li svič `upravljiv` ili `neupravljiv`? 12.07.2017. 17:49 #637251

status: user
broj poruka: 291
NPR. :
DLink Switch SOHO Gigabit DGS-1008D 8xt 10/100/1000Mbps, 8xAuto MDI/MDIX, desktop, fiksna konfiguracija, 1U, unmanaged, Layer 2, Napajanje eksterno.

Da li bi ovakav svič npr. odgovarao, `neupravljiv`, šta mislite? Da li se na njega onda mogu povezati 2 različita servera i 3 kompa + ruter TPLINK 150 Mbps?
Dragan06

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko upravljiv 12.07.2017. 18:07 #637252

status: user
broj poruka: 4228
svič ukratko: možeš da kontrolišeš svaki port zasebno - dostupnost, pristup, brzine, itd

Ovaj D-Link nije upravljiv, kao što vidiš. I dalje mislim da je TL-SG1008D bolji izbor.

Što se tiče priključivanja dva servera na istu mrežu - teorijski i praktično može, pod uslovom da je to ono što ti treba.

Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
dragan06 Vrsta kablova - da li je bitno? 13.07.2017. 11:05 #637268

status: user
broj poruka: 291
Koje kablove uzeti za gigabitnu mrežu?
Dragan06

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Nije toliko. 13.07.2017. 23:15 #637305

status: user
broj poruka: 4228
Ako ti cena ne pravi problem, uzimaj kategoriju 6, mada bi i 5e mogla da završi posao. Ako su svi računari i dalje u jednoj prostoriji (ovo pišem je je u početku i broj uređaja koji se povezuju bio manji) možeš da ih povežeš samo peč kablovima. Ako praviš nešto ozbiljnije i veće (skuplje) onda stavljaj utičnice, odgovarajuće kablove, kanalice i slično...

Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
dragan06 Hvala na brzom i iscrpnom odgovoru. 15.07.2017. 15:35 #637353

status: user
broj poruka: 291

Dragan06

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646089.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs