Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Uređaji za skladištenje podataka
Savet oko migracije tj clean instalacije OS na SSD
STRANA 1 OD 2  
varangian Savet oko migracije tj clean instalacije OS na SSD 19.07.2017. 21:51 T65102

status: user
broj poruka: 143

Pozz svima drugari,

ako moze neki savet, tj pomoc oko teme iz naslova.

Naime, kupio sam polovam Samsung 850 EVO od 500 gb na kom je instaliran sistem, ali mi on ne treba. Hteo bih da cloniram sistem koji trenutno imam na HDD WD Blue AAKS itd od 500 gb, jer bi mi to mozda ustedelo vreme na instalaciji ostalih programa i igara (uglavnom strategije tipa Total War, ali i Skyrim...) ukoliko bi isao na clean install.

Na hardu imam 3 particije i oko 350 gb kojecega, mogao bi to da skratim za pedesetak (slike itd...). Ubacio sam SSD, dradio sam update firmwarea, Magician ocenjuje da je u dobrom stanju, upis oko 12 tb, brzine su ok, a prikacen je na Sata 5 port trenutno, u biosu je sve od ranije podeseno na AHCI, cak i HDD (otkud to ne znam ni sam, ne secam se, mozda tako i treba ali mi malo cudno, mada nisam neki poznavalac...) Instalirao sam i samsungov data migration.

Imam FX 8300, ASUS M5A99X EVO plocu, 8 gb RAM, Sapphire 280x Vapor X, Tt 675 W napajanje i gore pomenuti HDD. Sistem Win 10 instaliran pre neki mesec...

Pitanja:

1. Da li da formatiram SSD i kako (preko Magiciana, opcija secure erase, ili nekog drugog programa, koja setovanja itd...) ili da na njega kloniram bez formatiranja?

2. U setovanjima mi magician pokazuje da bi prebacio sve tri particije na SSD tako kao stoje, da li ce to i uraditi i da li je to ok ili ne?

3. Koliko bi trajalo kloniranje i da li mi ostaju svi podaci na HDD?

4. Kad zavrsim kloniranje, prebacio bih SSD na prvi SATA port, a onda zakacio i stari HDD kao storage, ok?

5. Dodatna podesavanja?

6. Ili da idem na clean install?

Hvala svima unapred na svakoj pomoci!

p.s. Guglao sam i citao oko ovoga ali ipak volim da se konsultujem sa vama, ne zamerite...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
srdoch Re: Savet oko migracije tj clean instalacije OS na SSD 19.07.2017. 22:20 #637487

status: user
broj poruka: 1261
To što ti je HDD bio podešen na AHCI je potpuno normalno i ne treba da te čudi. Veliki broj funkcija koje podržavaju moderni HDD-ovi zahtevaju da je uključen AHCI.

1. Ne moraš ništa da formatiraš, iskoristi samo MiniTool Partition Wizard Free i sa njim odradi migraciju sistemske particije sa resize-om i sve će biti odrađeo kako treba što se tiče SSD-a. Snaći ćeš se vrlo lako jer je intuitivan interfejs. Ostale particije ostavi na HDD-u.

2. Za Magician ne znam ali ako uradiš ovo iz koraka 1. ne moraš ni da brineš o drugim particijama.

3. Kloniranje tj migracija sistemske particije bi bila prilično brza, zavisi od zauzetosti sistemske particije i ne bi trebalo da traje duže od 5-10 minuta jer taj SSD ima veoma brz upis. Na HDD ti ostaje sve kako je bilo pa sa njim kasnije možeš da radiš šta hoćeš.

4. Apsolutno OK!

5. Eventualno Partition Aligment u toku procesa kloniranja. S tim da je Win10 u pitanju ništa posebno ne bi morao da podešavaš osim nekih sitnica kao što je gašenje/izmeštanje Page File-a i sličnih zezalica koje bunare po SSD-u bez pitanja. :)
Ja u principu gasim indexiranje, hibernaciju, system restore, update i page file.

6. Na clean install uvek možeš naknadno ići ako nešto krene po zlu. Ukoliko sve ovo od gore uradiš propisno i ukoliko ti ta Win10-ka radi super ne vidim razloga da je ne kloniraš na SSD i uštediš sebi brdo vremena.

- - - -
Intel i7 3770K @4.2GHz, Gigabyte Z77X-UD5H, Kingston HXS 32GB DDR3 2400MHz, Gigabyte GTX1070 G1 Gaming, LG 25`` Ultrawide, SiliconPower S60 2x120GB SSD RAID0, Samsung F3 2x500GB RAID0, Crucial BX100 250GB, Storage 5TB
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Podržavam ovo što je napisao srdoch 19.07.2017. 22:31 #637488

status: user
broj poruka: 4228
Tj, nemam šta da zamerim, a sa većinom stvari se i slažem. Što se programa tiče, koristim Acronis True Image (sa sistemskog ili Hiren`s fleša) i uglavnom sam uspevao da odradim sve što je trebalo. Ono što je važno da za novije sisteme poželjno je da bude i novija verzija TI.

Nemam iskustva sa ovim MiniTool Partition Wizard Free, ali ako je intuitivan, a rekao bih da znaš šta hoćeš, ovo ćeš uraditi bez problema.

Ono što jeste važno je da ako postoji opcija da obriše source (u tvom slučaju, hard disk) particije - NEMOJ je izabrati, NEMOJ je potvrditi.

Lično, imao sam problema kada sam na svom laptopu pokušao da izvodni hard disk stavim u kedi, a umesto njega da postavim SSD sa kloniranim sistemom. Nešto se sve `zbunilo`, ali sam uspeo da sve vratim u prvobitno stanje.

EDIT: Bilo bi dobro da ti je hard disk bio na SATA3 portovima (6 sivo,belih portova), jer su u pitanju 6 Gbps portovi.

Pozdrav!

Vlada
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
varangian Re: Srdoch i Vladarko 19.07.2017. 23:10 #637490

status: user
broj poruka: 143

Srdoch: Najpre hvala na brzom i jasnom odgovoru, samo malo pojasnjenje. Naime, ako prebacim samo sistemsku particiju, koja je 25 giga, sto ce ici naravno brze, da li ce mi raditi normalno igre i programi koji ostaju na HDD particijama D i E?

Ta podesavanja radim nakon kloniranja, tj. Page File itd...?

p.s. Skinuo sam MiniTool i izgleda lepo a najbolje je sto ima linkove ka tutorijalu, pa cu to malo prouciti :)

Vladarko: Hvala takodje! A imam i za tebe pitanje: Sta ti je TI, ne pada mi nista napamet trenutno :(

p.s. Samsung magician mi prijavljuje da je HDD na Sata3.0 GB, a SSD na 6.0gb, iako su iste boje portovi, verovatno je to do HDD, tj da mu je to maksimalna propusna moc, ako se to uposte moze tako reci :)

Naravno, sve bitne stvari imam na externom HDD pa i ako zeznem nesto sledi mi samo gubljenje vremena na instalaciju i skidanje torrent-a :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko TI = True Image, već pomenuti 20.07.2017. 02:32 #637493

status: user
broj poruka: 4228
Hteo sam da ne pišem, al` - eto...

Taj Samsung bi trebalo da je SATAIII, ali je WD SATAII.

Što se tiče programa i igara na D i E: oni bi trebalo da rade čak iako ostanu na hardu, ali mislim da bi morao C particiji sa harda (onu koju si klonirao na ssd) da promeniš slovo.

Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
count Re: TI = True Image, već pomenuti 20.07.2017. 08:08 #637494

status: user
broj poruka: 1327
Auh Vlado, šta ti bi, šta to napisa ???


:: Hteo sam da ne pišem, al` - eto...
::
:: Taj Samsung bi trebalo da je SATAIII, ali je WD SATAII
::
:: Što se tiče programa i igara na D i E: oni bi trebalo da rade čak iako ostanu na hardu, ali mislim da bi morao C particiji sa harda (onu koju si klonirao na ssd) da promeniš slovo
::
:: Pozdrav
::
:: Vlad
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
neXus2000 ... 20.07.2017. 08:57 #637495

status: user
broj poruka: 3345
Ovako.

Acronis True Image.

Njime zadas koja ce particija biti klonirana na koji disk (SSD). I mislim da bi trebao da te pita da li hoces da koristis resize. Tj. da ti velicina particije bude kao na HDD-u. Mozes to da uradis bez problema. Ali, ostavi taj WD disk za skladistenje fotki, filmova, muzike....itd. Tako da mozes da kloniras particije gde si instalirao igre, programe...itd. Ako si kojim slucajem sve to instalirao u Program Files na C drajvu, onda uopste ne moras da prihvatis opciju da ti napravi i particije pri kloniranju.

_____________________________
P8P67 Pro v.3.1 - i7 2600K/16GB RAM/MSI 1060 Gaming X 6G/Samsung 850 Pro 256GB - 1TB - 3TB SATA/SoundBlaster ZX/CM 690 II Advanced/SS 850KM3/LG 32LD750/X360 WiFi gamepad/Zalman MFC1 Plus/Noctua NH-U12S - 2Fan

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Re: Re: TI = True Image, već pomenuti 20.07.2017. 15:39 #637498

status: user
broj poruka: 4228
U pola tri ne garantujem za ispravnost pisanija.

Pozdrav!

Vlada

:: Auh Vlado, šta ti bi, šta to napisa ??
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
varangian Jos neko pitanje tj. pojasnjenje Srdoch, Vladarko, neXus2000 20.07.2017. 17:41 #637500

status: user
broj poruka: 143

Najpre hvala svima na odgovorima, ali malo mi fali razjasnjenja ako nije problem...

1. Cini mi se da je najbolje da kloniram ceo HDD sa svim particijama, jer cu tako biti sigurniji da ce raditi programi i igre, koji su zbog velicine i organizacije HDD od pre bili instalirani na D i E drajvovima koji su po oko 200 gb, dok je C oko 50?

Mozda to nije dobro jer fakticki particionisem i SSD na isti nacin kao i HDD, a mozda nista i ne smeta?

WD cu svakako koristiti za storage cim ovo sve prebacim...

p.s. Skidam Acronis da vidim kako on izgleda...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Mislim da Acronis True Image 20.07.2017. 18:37 #637502

status: user
broj poruka: 4228
ima opciju da podesiš i veličinu particija na disku NA koji kloniraš. Naravno, nemoj mu dopustiti da automatski pogodi kako ti hoćeš da to bude urađeno.

EDIT: Što se tiče kopiranja sve tri particije sa diska na SSD - da, to je najsigurnija kombinacija. Za mogućnost da kopiraš na SSD samo sistemsku, a da ostale dve particije ostanu na hard disku ne mogu da garantujem, mada ne vidim razlog zašto ne bi radilo ako C particiji na disku ne promeniš slovo na G ili H, na primer.

Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
carandra MiniTool Partition 21.07.2017. 00:20 #637510

status: user
broj poruka: 160

moze li ovaj program da pravi imidz particija kao ghost npr

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Re: MiniTool Partition 21.07.2017. 00:52 #637511

status: user
broj poruka: 4228
Nikad nisam koristio Ghost, ali vidim da ovaj MiniTool Partition Wizzard može da pravi backup. I još svašta nešto.

Pozdrav!

Vlada

::
:: moze li ovaj program da pravi imidz particija kao ghost np
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
srdoch Re: Jos neko pitanje tj. pojasnjenje Srdoch, Vladarko, neXus2000 21.07.2017. 01:09 #637512

status: user
broj poruka: 1261
Nemoj ni slučajno da kloniraš sve particije na SSD. Čemu praviti toliku papazjaniju kad je sve vrlo jednostavno. Kloniraj samo sistem na SSD onako kako sam ti objasnio, a nakon prvog podizanja win-a samo izmenjaj slova particijama na ona kako su bila dok je sistem bio na HDD-u i sve mora da radi bez ikakvih problema. Velika je verovatnoća da će tvoje D i E particije zadržati ta slova i nakon kloniranja ali ne mogu da garantujem pošto će staroj C particiji sa HDD-a morati biti dodeljeno neko novo slovo jer će sada SSD biti C. U svakom slučaju koliko god da se poremete slova tebi je bitno da zapamtiš kako je bilo na HDD-u i da ih vratiš na ta slova. Ako ti je teško da naknadno skontaš koja je particija bila D a koja E daj im neka imena pre kloniranja i nema zabune. Kad sve to odradiš i podigneš sistem sa SSD-a i uveriš se da sve radi kako treba staru C particiju sa HDD-a možeš da izbrišeš, formatiraš, dodeliš joj neko novo slovo ili čak da taj prostor pripojiš susednoj particiji i proširiš joj kapacitet.

- - - -
Intel i7 3770K @4.2GHz, Gigabyte Z77X-UD5H, Kingston HXS 32GB DDR3 2400MHz, Gigabyte GTX1070 G1 Gaming, LG 25`` Ultrawide, SiliconPower S60 2x120GB SSD RAID0, Samsung F3 2x500GB RAID0, Crucial BX100 250GB, Storage 5TB
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
neXus2000 .... 21.07.2017. 08:32 #637516

status: user
broj poruka: 3345
K`o sto ti Srdoch obajsni.

Samo kloniraj C particiju na SSD, to ti radi svaki softver za migraciju. Kada to odradi, restartuj i SSD stavi kao primarni boot. Kad se digne windows, na HDD-u formatiraj pa obrisi particiju na kojoj ti je bio Win. A onda uzmi neki tool, imas isto Acronis Disk Director i odradi resize particija i podesi im slova, kao sto su ti bili na starom HDD-u.
Primera radi, imas C, D i E. C je Win, D su Igre i E Filmovi.
Kada ubijes C, odradis resize diska D prema C i promenis mu slovo u D, ako sam ne promeni slovo. To je to, prakticno. Mozes da i resize E prema D, da mu malo maznes od kapaciteta.

I onda na kraju dobijas C- SSD, D i E particije na HDD-u.

_____________________________
P8P67 Pro v.3.1 - i7 2600K/16GB RAM/MSI 1060 Gaming X 6G/Samsung 850 Pro 256GB - 1TB - 3TB SATA/SoundBlaster ZX/CM 690 II Advanced/SS 850KM3/LG 32LD750/X360 WiFi gamepad/Zalman MFC1 Plus/Noctua NH-U12S - 2Fan

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 21.07.2017. 08:58 #637518

status: user
broj poruka: 18940
Dodao bih samo, ako iz nekog razloga posle kloniranja nece da butuje, ponekad particija ne bude aktivna, tj. zavisi kako si je napravio, u tom slucaju mora da se udje u windows i da se ukljuci iz Disk management-a da bude aktivna.

Inace, jos uvek koristim Symantec Ghost, neverovatno da program jos uvek radi posao, tih 11mb koliko ima, nisam se pronasao u drugim, mislio sam da probam macrium, ali kad budem imao vremena. Zgodan mi je ovaj Ghost jer je malen, moze preko grub-a da se butuje bez problema sa 4 komande.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko @varangian 21.07.2017. 11:17 #637520

status: user
broj poruka: 4228
Srdoch je lepo napisao ono što ja nisam znao da objasnim za kopiranje samo sistemske particije.

Na tebi je da odlučiš šta želiš:

- da kopiraš samo sistemsku particiju, a da ostale dve ostanu na disku kao skladište (storage) ili

- da kloniraš sve kako jeste sa hdd na ssd, a da ti hdd bude kao (jedna ili više) nova particija.

Obe varijante imaju svoje prednosti i mane.

Pozdrav!

Vlada
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
varangian @srdoch, neXus, vladarko, imarkovic 21.07.2017. 12:01 #637522

status: user
broj poruka: 143

@srdoch
Mislio sam da kloniram sve particije na SSD jer mogu da stanu, a mislim da bi time dobio malo na ubrzanju ucitavanja igara i programa, koji su na D i E, a vecina su strategije tipa Total War i Hearts of iron, svi delovi, pa me to najvise smara, dok ucita mape? Mada mi to u principu nije prioritetno, a i ne svidja mi se sto ce biti izdeljen SSD kao i stari HDD... p.s. Probao sam malo acronis, kao i mini tool, i skapirao sam resize, i ostale opcije, tako da shvatam kako treba da podesim ako idem samo na kloniranje C sa resajzom...

@neXus

Skinuo sam Acronis, neku izlecenu varijantu sa dosta opcija, pa pretpostavljam da tu ima i taj Acronis Disk Director (nisam kuci trenutno da proverim), ako me bude zezala promena imena drajvova...

Jedino mi Acronis malo baguje kad sam hteo da excludujem odredjene foldere, tu nesto zabaguje, non stop procesuira, a nikako da zavrsi, ali ni to nije toliko bitno...

@imarkovic

Hvala obraticu paznju i na to!

@ vladarko

Hvala takodje!

P.S. Uglavnom danas, tj sutra cu valjda odraditi kloniranje, pa javljam utiske i rezultat svega toga. Verovatno cu ici na kloniranje samo sistemske particije, ali bih bio zahvalan i na daljim vasim savetima, dok najzad ne skupim vremena da to odradim... Jbg nocas stigao kuci tek u dva sata, spavao pa nazad na posao...




:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: @srdoch, neXus, vladarko, imarkovic 21.07.2017. 12:11 #637524

status: user
broj poruka: 18940
Ako te nesto buni jer hdd ima 2 particije, jednostavno uradi sledece.

Prekopiraj sve sto ti treba sa D particije i ukloni je, izbrisi je iz nekog programa, da ne postoji. Ostace ti samo C i onda idi na opciju `clone entire disk` sa hdd-a na ssd, ne znam koji ces program koristiti, ali automatski ces dobiti samo C particiju i ostatak slobodnog prostora na ssd-u.


::
:: @srdoc
:: Mislio sam da kloniram sve particije na SSD jer mogu da stanu, a mislim da bi time dobio malo na ubrzanju ucitavanja igara i programa, koji su na D i E, a vecina su strategije tipa Total War i Hearts of iron, svi delovi, pa me to najvise smara, dok ucita mape? Mada mi to u principu nije prioritetno, a i ne svidja mi se sto ce biti izdeljen SSD kao i stari HDD... p.s. Probao sam malo acronis, kao i mini tool, i skapirao sam resize, i ostale opcije, tako da shvatam kako treba da podesim ako idem samo na kloniranje C sa resajzom..
::
:: @neXus
::
:: Skinuo sam Acronis, neku izlecenu varijantu sa dosta opcija, pa pretpostavljam da tu ima i taj Acronis Disk Director (nisam kuci trenutno da proverim), ako me bude zezala promena imena drajvova..
::
:: Jedino mi Acronis malo baguje kad sam hteo da excludujem odredjene foldere, tu nesto zabaguje, non stop procesuira, a nikako da zavrsi, ali ni to nije toliko bitno..
::
:: @imarkovi
::
:: Hvala obraticu paznju i na to
::
:: @ vladark
::
:: Hvala takodje
::
:: P.S. Uglavnom danas, tj sutra cu valjda odraditi kloniranje, pa javljam utiske i rezultat svega toga. Verovatno cu ici na kloniranje samo sistemske particije, ali bih bio zahvalan i na daljim vasim savetima, dok najzad ne skupim vremena da to odradim... Jbg nocas stigao kuci tek u dva sata, spavao pa nazad na posao..
::
::
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
varangian @imarkovic 21.07.2017. 12:45 #637526

status: user
broj poruka: 143

Ima 3 particije na HDD, ali nemam problem sa tim sto si nave:) Skapirao sam da imam dve opcije:

1. mogu da kloniram samo sistemsku, da promenim slova drajvova, ako se to uopste postavi kao problem, i da mi sve sto ostane na D i E fercera kao i pre, tako sam bar razumeo srdoch-a. Ne bih brisao particije D i E jer su mi tu igre koje bi mi bilo maltretiranje zbog velicine ponovo da instaliram.

2. Ili imam opciju da kloniram sve tri particije na SSD i onda bi isto tako valjda sve radilo kako treba, ali vidim da to vecina vas nesto ne podrzava... ja bih to uradio tako ako bi mi donelo malo ubrzanja u ucitavanju igara...

Naravno sve ovo mi nije bilo jasno kad sam inicirao temu, ali posle vasih odgovora je druga stvar :)





:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Koliko vremenski možeš da rizikuješ/proćerdaš 21.07.2017. 13:56 #637535

status: user
broj poruka: 4228
time što ćeš klonirati kompletan hdd na ssd i video kolika je razlika u radu? Pretpostavljam da za kopiranje kompletnog diska od 500 GB treba nekoliko sati.

Kad probaš, ako ti to ne odgovara - uradi kao što si napisao pod 1.

Pozdrav!

Vlada
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: @imarkovic 21.07.2017. 14:13 #637536

status: user
broj poruka: 18940
Ja te apsolutno podrzavam u ideji da kloniras CEO hdd na SSD, to je najpouzdanija varijanta, nego sam razumeo da to neces, mozda zbog velicine SSD-a. Kloniranje celog diska je uvek najbolje. Sa SATA3 na SATA3, ili sa SATA2 na SATA2 nece da traje nekoliko sati, mislim da nece vise od sat vremena, sat i po najvise, ako je sve u redu sa hdd-om.


::
:: Ima 3 particije na HDD, ali nemam problem sa tim sto si nave:) Skapirao sam da imam dve opcije
::
:: 1. mogu da kloniram samo sistemsku, da promenim slova drajvova, ako se to uopste postavi kao problem, i da mi sve sto ostane na D i E fercera kao i pre, tako sam bar razumeo srdoch-a. Ne bih brisao particije D i E jer su mi tu igre koje bi mi bilo maltretiranje zbog velicine ponovo da instaliram
::
:: 2. Ili imam opciju da kloniram sve tri particije na SSD i onda bi isto tako valjda sve radilo kako treba, ali vidim da to vecina vas nesto ne podrzava... ja bih to uradio tako ako bi mi donelo malo ubrzanja u ucitavanju igara...
::
:: Naravno sve ovo mi nije bilo jasno kad sam inicirao temu, ali posle vasih odgovora je druga stvar :
::
::
::
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Re: Re: @imarkovic 21.07.2017. 14:22 #637537

status: user
broj poruka: 4228
Mislim da je ovaj Blue SATA2, ali neće trajati duže od jednog dana.

Pozdrav!

Vlada

:: Ja te apsolutno podrzavam u ideji da kloniras CEO hdd na SSD, to je najpouzdanija varijanta, nego sam razumeo da to neces, mozda zbog velicine SSD-a. Kloniranje celog diska je uvek najbolje. Sa SATA3 na SATA3, ili sa SATA2 na SATA2 nece da traje nekoliko sati, mislim da nece vise od sat vremena, sat i po najvise, ako je sve u redu sa hdd-om
::
::
:: ::
:: :: Ima 3 particije na HDD, ali nemam problem sa tim sto si nave:) Skapirao sam da imam dve opcije
:: ::
:: :: 1. mogu da kloniram samo sistemsku, da promenim slova drajvova, ako se to uopste postavi kao problem, i da mi sve sto ostane na D i E fercera kao i pre, tako sam bar razumeo srdoch-a. Ne bih brisao particije D i E jer su mi tu igre koje bi mi bilo maltretiranje zbog velicine ponovo da instaliram
:: ::
:: :: 2. Ili imam opciju da kloniram sve tri particije na SSD i onda bi isto tako valjda sve radilo kako treba, ali vidim da to vecina vas nesto ne podrzava... ja bih to uradio tako ako bi mi donelo malo ubrzanja u ucitavanju igara...
:: ::
:: :: Naravno sve ovo mi nije bilo jasno kad sam inicirao temu, ali posle vasih odgovora je druga stvar :
:: ::
:: ::
:: ::
:: ::
:: ::
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Re: Re: @imarkovic 21.07.2017. 14:25 #637538

status: user
broj poruka: 18940
Sa kompresijom pomocu Ghost-a, veruj mi ide fino, zadovoljavajuce brzo.


:: Mislim da je ovaj Blue SATA2, ali neće trajati duže od jednog dana
::
:: Pozdrav
::
:: Vlad
::
:: :: Ja te apsolutno podrzavam u ideji da kloniras CEO hdd na SSD, to je najpouzdanija varijanta, nego sam razumeo da to neces, mozda zbog velicine SSD-a. Kloniranje celog diska je uvek najbolje. Sa SATA3 na SATA3, ili sa SATA2 na SATA2 nece da traje nekoliko sati, mislim da nece vise od sat vremena, sat i po najvise, ako je sve u redu sa hdd-om
:: ::
:: ::
:: :: ::
:: :: :: Ima 3 particije na HDD, ali nemam problem sa tim sto si nave:) Skapirao sam da imam dve opcije
:: :: ::
:: :: :: 1. mogu da kloniram samo sistemsku, da promenim slova drajvova, ako se to uopste postavi kao problem, i da mi sve sto ostane na D i E fercera kao i pre, tako sam bar razumeo srdoch-a. Ne bih brisao particije D i E jer su mi tu igre koje bi mi bilo maltretiranje zbog velicine ponovo da instaliram
:: :: ::
:: :: :: 2. Ili imam opciju da kloniram sve tri particije na SSD i onda bi isto tako valjda sve radilo kako treba, ali vidim da to vecina vas nesto ne podrzava... ja bih to uradio tako ako bi mi donelo malo ubrzanja u ucitavanju igara...
:: :: ::
:: :: :: Naravno sve ovo mi nije bilo jasno kad sam inicirao temu, ali posle vasih odgovora je druga stvar :
:: :: ::
:: :: ::
:: :: ::
:: :: ::
:: :: ::
:: :: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko @imarkovic 21.07.2017. 14:59 #637540

status: user
broj poruka: 4228
Ograđujem se. Norton Ghost nikad nisam koristio, pa ne znam kakav je. Pretpostavljam da je O.K., jer je možda i najstariji program iz te oblasti. Dovoljno mi govori činjenica da je čitava operacija po njemu dobila ime.

Uvek koristim True Image za backup i restore particija, a ponekad i za clone. Malo me je zezao onaj na Hiren`s-u, jer nekad hoće, a nekad neće da radi, ali to rešavam butabilnom CD ili USB verzijom. Najčešće backup radim na USB 3.0 hard, tako da ne mogu da ocenim koliko bi trajalo kloniranje 500 GB.

Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
varangian Re... 21.07.2017. 15:09 #637542

status: user
broj poruka: 143
Pa velicina podataka bi bila za ceo hard oko 300 Gb od 500 koliko ima, a i SSD mi ima 500 Gb, tj. 460+ ili kako vec, tako da prostor nije problem :) HDD je SATA II... pa sad koliko ce da traje ako prebacujem sve nemam pojma..

Vise me bunilo to da mozda nije dobro u smislu particionisanja SSD-a, jer vidim da neki zastupaju stav bi bilo bolje da ima samo jednu particiju, a ja bi morao da prebacim sve tri jer je tako na HDD, kako bi sacuvao vreme koje bi potrosio na eventualnu reinstalaciju igara i programa.

Naravno, mozda budem vise vremena bacio na samo kloniranje, ako idem na sve particije... ali sta je tu je...





:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
varangian Ispravka... 21.07.2017. 15:23 #637543

status: user
broj poruka: 143
tj. mislio sam da moram da prebacim sve particije, ali ni to se ne mora...


jbt... koja gungula kad sam nepismen :), mislim racunarski :)


p.s. Hvala svima na dobroj volji pre svega, a i savetima takodje!

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 2  
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646078.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs