Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Tehnika
Kućna tehnika
Koji presek kabla za JBL ES90?
STRANA 1 OD 2  
luja-88 Koji presek kabla za JBL ES90? 30.08.2017. 11:46 T65201

status: user
broj poruka: 1620
Poštovane kolege,

Došao sam do jednog para JBL ES90 zvučnika pa me zanima me koliki treba da bude presek kabla za iste?

http://www.jbl.com/ES90BK.html

Risiver je Denon AVR-1911:
https://usa.denon.com/us/product/hometheater/receivers/avr1911
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gogi1 3mm 30.08.2017. 11:56 #638583

status: user
broj poruka: 2076
Nemoj kupovati jeftine kablove.
Moja preporuka je 3mm nekog poznatijeg (hi-fi) proizvodjaca kablova.

Ako hoces dobre kablove, a neces da das puno para za njih onda moja preporuka ide definitivno za Qed Ruby Anniversary.



Intel i3 4130, Alpenfohn Himalaya, Gigabyte Z87-HD3, 8gb Mushkin 1333@2000, SSD Mushkin Chronos 120gb + externi 500gb,Sapphire 7950 3GB BOOST, LG IPS277L-BN 27`, Corsair HX520, Fractal Design Arc Midi window mod, NZXT Sentry LX fan controller, Mad Catz

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Koji presek kabla za JBL ES90? 30.08.2017. 12:06 #638585

status: user
broj poruka: 18930
Takodje preporuka za QED, jer nije skup, a ima kvalitet - made in England.


:: Poštovane kolege,
::
:: Došao sam do jednog para JBL ES90 zvučnika pa me zanima me koliki treba da bude presek kabla za iste?
::
:: http://www.jbl.com/ES90BK.htm
::
:: Risiver je Denon AVR-1911:
:: https://usa.denon.com/us/product/hometheater/receivers/avr1911
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 Re: Re: Koji presek kabla za JBL ES90? 30.08.2017. 21:56 #638606

status: user
broj poruka: 1620
Ok, nemam problem sa nešto većom cenom, osim ako nije astronomski bezobrazna - samo ne bih čekao duže od subote za kupovinu, kako bih preko vikenda mogao malo da uživam u kvalitetnom zvuku koji u svojoj kući nisam čuo već skoro godinu dana...

Dodatni plus je da kabl bude na metar, kako bih mogao lepo da ga spakujem u kanale iza podnih lajsni (imam one sa kutijama) - naravno, paziće se o tome da dužina kabla za levi i desni zvučnik bude približna koliko god je to moguće, a da pritom ne bude smotavanja jednog od dva kabla (pogotovo ne u krug).

E sad, vidim da za gore pomenuti kabl na QED sajtu imaju samo dužine od 2, 3 i 5m, dok se kod nas prodaju i na metar. Ko koga ovde z... i da li je to stvarno QED ili ću platiti neko smeće sa nalepljenom QED oznakom?

Je l` cena za metar kabla ide po žici ili po paru žica? Ako nisu sparene, kada sve preračunam, za dužinu kabla od npr. 2,5m mi je potrebno 7.000 RSD? Praktično, 2 puta po 5m kabla, po ceni od 700 RSD/1m, koliko sam našao na KP, ako dobro vidim...
2-3-4.000 je ok, ali da li stvarno ima potrebe davati 7.000 za običan kabl (trećina risivera, u konkretnom primeru)?
Pritom, trebaće mi više od 2,5m po zvučniku (bliže je 5m).

Ispravite me ako grešim, ali po mom shvatanju, što čistiji bakar, nešto veći presek i što veći br. manjih i dobro zamotanih licni je, u stvari, `Hi-Fi audio` kabl?
S tim na umu, čudno mi je da nema nešto jeftinije... je l` probao neko, neke druge, `neizvikane` kablove, a da valjaju nečemu?

Nemojte me pogrešno shvatiti - platiću ja ako je to stvarno neophodno, ali me zanima da shvatim zbog čega ta cena u odnosu na neki duplo ili troduplo jeftiniji kabl? Šta ih to izdvaja od drugih?


:: Takodje preporuka za QED, jer nije skup, a ima kvalitet - made in England
::
::
:: :: Poštovane kolege,
:: ::
:: :: Došao sam do jednog para JBL ES90 zvučnika pa me zanima me koliki treba da bude presek kabla za iste?
:: ::
:: :: http://www.jbl.com/ES90BK.htm
:: ::
:: :: Risiver je Denon AVR-1911:
:: :: https://usa.denon.com/us/product/hometheater/receivers/avr1911
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
neXus2000 .... 31.08.2017. 10:17 #638614

status: user
broj poruka: 3342
Pa mozes da uzmes i licne da sprovedes do zvucnika :)

Evo, pogledaj ovo, pa vidi ako hoces kupovati. OFC je kabl.

http://www.kanibal.co.rs/products.php?sgr=15012000&pid=15012010

_____________________________
P8P67 Pro v.3.1 - i7 2600K/16GB RAM/MSI 1060 Gaming X 6G/Samsung 850 Pro 256GB - 1TB - 3TB SATA/SoundBlaster ZX/CM 690 II Advanced/SS 850KM3/LG 32LD750/X360 WiFi gamepad/Zalman MFC1 Plus/Noctua NH-U12S - 2Fan

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Koji presek kabla za JBL ES90? 31.08.2017. 10:23 #638615

status: user
broj poruka: 18930
Nije to kopija sigurno, 700din/m, procenis koliko ti treba, ljudi ti iseku i iskrimpuju konektore (terminisu). Ono sto je extra kod tog kabla, je sto se konektori krimpuju klestima, zaokruzi debelu bakarnu zicu metalom i ima najbolji moguci kontakt, to se fino odrazava na zvuk. Preporuka je da kabl ne bude duzi od 3m, i naravno cena nije za par, nego za jedan.

Nista nije moranje, ako volis da se zezas, mozes i sam da kupis neku kvalitetnu zicu(namensku), kupis konektore i sam napravis. Ima Kanibal, preko kupujemprodajem koliko volis, ja sam recimo nasao na kp Exposure bakarni kabl 2x3m i kupio audioquest konektore sa srebrom(4x600din), to sve nije bilo jeftino, tako oko 50eu je izaslo, ali za sistem koji vredi oko 400-500eu (polovan). Ali, ako kupis neki kabl koji je 2000din zajedno sa konektorima, to ne moze da valja i mozda ti se lose odrazi na zvuk, a da nisi ni svestan. S druge strane, mozda bude ok, nikad se ne zna. Jednostavno ovaj QED je jedan od jeftinijih, a to jeftinije je 700din/metar, ima naravno jos jeftinije, sto ne znaci da ce biti lose. Sve u svemu, ako ti treba 5m, onda kupi neki jeftiniji kabl, jer po meni ni jedan sistem ne treba da ima toliko dugacke kablove.


:: Ok, nemam problem sa nešto većom cenom, osim ako nije astronomski bezobrazna - samo ne bih čekao duže od subote za kupovinu, kako bih preko vikenda mogao malo da uživam u kvalitetnom zvuku koji u svojoj kući nisam čuo već skoro godinu dana...
::
:: Dodatni plus je da kabl bude na metar, kako bih mogao lepo da ga spakujem u kanale iza podnih lajsni (imam one sa kutijama) - naravno, paziće se o tome da dužina kabla za levi i desni zvučnik bude približna koliko god je to moguće, a da pritom ne bude smotavanja jednog od dva kabla (pogotovo ne u krug).
::
:: E sad, vidim da za gore pomenuti kabl na QED sajtu imaju samo dužine od 2, 3 i 5m, dok se kod nas prodaju i na metar. Ko koga ovde z... i da li je to stvarno QED ili ću platiti neko smeće sa nalepljenom QED oznakom?
::
:: Je l` cena za metar kabla ide po žici ili po paru žica? Ako nisu sparene, kada sve preračunam, za dužinu kabla od npr. 2,5m mi je potrebno 7.000 RSD? Praktično, 2 puta po 5m kabla, po ceni od 700 RSD/1m, koliko sam našao na KP, ako dobro vidim..
:: 2-3-4.000 je ok, ali da li stvarno ima potrebe davati 7.000 za običan kabl (trećina risivera, u konkretnom primeru)?
:: Pritom, trebaće mi više od 2,5m po zvučniku (bliže je 5m)
::
:: Ispravite me ako grešim, ali po mom shvatanju, što čistiji bakar, nešto veći presek i što veći br. manjih i dobro zamotanih licni je, u stvari, `Hi-Fi audio` kabl?
:: S tim na umu, čudno mi je da nema nešto jeftinije... je l` probao neko, neke druge, `neizvikane` kablove, a da valjaju nečemu
::
:: Nemojte me pogrešno shvatiti - platiću ja ako je to stvarno neophodno, ali me zanima da shvatim zbog čega ta cena u odnosu na neki duplo ili troduplo jeftiniji kabl? Šta ih to izdvaja od drugih?
::
::
:: :: Takodje preporuka za QED, jer nije skup, a ima kvalitet - made in England
:: ::
:: ::
:: :: :: Poštovane kolege,
:: :: ::
:: :: :: Došao sam do jednog para JBL ES90 zvučnika pa me zanima me koliki treba da bude presek kabla za iste?
:: :: ::
:: :: :: http://www.jbl.com/ES90BK.htm
:: :: ::
:: :: :: Risiver je Denon AVR-1911:
:: :: :: https://usa.denon.com/us/product/hometheater/receivers/avr1911
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Ne zaludjuj se i ne trosi pare... 31.08.2017. 11:29 #638616

status: user
broj poruka: 10984
bez veze. Ovaj kabl ce ti sigurno uraditi posao.

https://goo.gl/1wNt2a
2x1,5 cena:45 din/m



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gogi1 Re: Ne zaludjuj se i ne trosi pare... 31.08.2017. 12:03 #638617

status: user
broj poruka: 2076
Nesto najgluplje sto sam prociato danas.
Intel i3 4130, Alpenfohn Himalaya, Gigabyte Z87-HD3, 8gb Mushkin 1333@2000, SSD Mushkin Chronos 120gb + externi 500gb,Sapphire 7950 3GB BOOST, LG IPS277L-BN 27`, Corsair HX520, Fractal Design Arc Midi window mod, NZXT Sentry LX fan controller, Mad Catz

:: bez veze. Ovaj kabl ce ti sigurno uraditi posao.
::
:: https://goo.gl/1wNt2
:: 2x1,5 cena:45 din/
::
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Nedovoljno citas? Na dnevnom nivou, i inace... 31.08.2017. 12:46 #638619

status: user
broj poruka: 10984
Kada budes procitao 1% onoga sto sam procitao ja, kako danas tako i ukupno, naici ces i na vece glupostii. A ako te bogovi požive do 2100-te, mozda ces promeniti 10% broja audio uredjaja koje sam ja do sada promenio...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
peki22 Prosto 31.08.2017. 13:01 #638621

status: user
broj poruka: 2936
Matematika je savrsena nauka i sve dokazuje.Veoma lako ce ti dokazati da li ti kablovi vrede 7k dinara.Uporedi rezultate tog kabla i obince licne od 20 kinti.



Hero 8,6700K,H-100,Predator 16GB,390X,Nitro 850,HyperX 120GB,U7,7C


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Nedovoljno citas? Na dnevnom nivou, i inace... 31.08.2017. 13:30 #638623

status: user
broj poruka: 18930
Stvarno bre torto, `de nadje bas ovaj najgori kabl sa buvljaka.
Taj kabl sam koristio i najgori je i ne treba da egzistira, zato toliko i kosta, taj kabl nije ni za sta i njegova izolacija zaudara na Kineza. Losa izolacija kao prvo, drugo, unutra nije bakar, koji crni bakar, nego miksovani provodnici, oksidira i tamni vremenom, a izolacija postaje tvrda guma, tamni u neku zelenu boju. Bakar prirodno oksidira u tamno narandzastu boju, a ovaj bakar koji je u skupljim kablovima je adekvatno izolovan, takodje unutar teminala, ja jos nisam video da je oksidirao, pogotovo ako se lemi. Mislim da je to legura bakra, aluminijuma, olova i ko zna sta.
Kroz taj kabl treba da prolazi signal iz pojacala, treba da postoji odlicna provodljivost.
Njegovi zvucnici na sebi imaju metalne konektore za banane, zajedno sa jumper-ima, pitam se zasto nisu stavili jeftine plasticne..

To su neke povrsne informacije iz iskustva, a ako hocete u sitna crevca, imate celu nauku o tome, nevezano za matematiku.

Ako neko ko je platio sistem oko 500eu ne zeli da kupi kvalitetne kablove, nego se zadovoljava sa ovim najgorim, sto se mene tice slobodno, ali onda taj neko ce biti prezadovoljan recimo nekim Genius 5.1 sistemom.
Poenta je, radi uverenja, treba probati i jedan i drugi, pa ako jeftin zadovoljava posao, staviti njega, sta ima veze, ako zavrsava posao, nije problem degradacija zvuka, sta fali. Problem je sto retko kada se ukaze prilika za takav test. Ali, da se ne lazemo... Stavi na sporet sa trofaznom uticnicom kabl marke Shang Tzung, i spremi aparat za gasenje pozara.


:: Kada budes procitao 1% onoga sto sam procitao ja, kako danas tako i ukupno, naici ces i na vece glupostii. A ako te bogovi požive do 2100-te, mozda ces promeniti 10% broja audio uredjaja koje sam ja do sada promenio...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Prelazni otpor koji ce postojati u tackama povezivanja... 31.08.2017. 14:07 #638629

status: user
broj poruka: 10984
(pojacavac, zv. kutija) je dovoljna da anulira sve prednosti koje taj tvoj posrebreni/pozlaceni kabl ima (na papiru). Tu su gubici (u praksi) veci nego ``na duzini`` (kabla) i na razlikama u poprecnim presecima. Vodi racuna i o snazi: tek tamo, posle efektivnih 100W mozemo da govorimo o ``ozbiljnijim`` strujama koje (i) kroz kabl proticu. U sobi od tipicnih 20-ak/30-ak kvm (visine 2.2 - 2,3 m), grmljavina od 2x90 db na udaljenosti od 1 m od slusaoca nastaje pri eff snazi od 1 - 3W (u zavisnosti od efikasnosti zvucnika).

No, hajde da se kladimo u, recimo, 1000 jewra, da cu eksperimentalno dokazati (kako tebi tako i bilo kom drugom kolegi, cak i ovome koji slabo cita a jako se sprda)) da kablovi koje sam predlozio NECE presudno uticati na subjektivni dozivljaj kvaliteta reprodukovanog zvuka (muzika po izboru slusaoca-ucesnika u opkladi) u poredjenju sa kablovima 10 - 50x skupljim. Dakle?

Drugo: ja sam ove kablove kupio ``na veliko``, koristim ih na svojim uredjajima i montirani su na uredjajima desetak audiofila u Zrenjaninu. Nikakva oksidacija/patina, nikakvi problemi/sumovi, nikakvo ruiniranje izolacije, osim u tvojim snovima...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Prelazni otpor koji ce postojati u tackama povezivanja... 31.08.2017. 15:21 #638633

status: user
broj poruka: 18930
Kazes desetak audiofila u ZR? :)
Ovo je vecita dilema DIY korisnika i ovih drugih. Tih prepirki ce uvek i biti, jer nista ovo nema smisao bez probe i opipavanja/slusanja onog sto treba da se cuje i vidi.

Taj uticaj, nikada ne bude `presudan`, ali bude znacajan, mozemo da eksperimentisemo kako god hoces, sto da ne, ne znam samo kad cu dolaziti u ZR.
Ovo za otpor, sve je to u redu teoretski, ali treba da znas da u sistemima nema nikad pravila, ne moze niko da zna tacne proracune svih mogucih kablova i svih ostalih stvari, tako da je potrebno dosta eksperimentisanja, a eksperimentisanje se isplati i ima smisla na `malo skupljim`, citaj visokoj klasi uredjajima, te na jeftinijim moze da bude razlike, a i ne mora, nista nije nuzno. Dakle, nemoj da pominjes tih 100W, jer kod cevnih pojacala ta izjava nista ne znaci, primer.

A ovo za oksidiranje, to je neminovno, nisam mislio da oksidira cim ga zabodes, vec posle nekog vremena, eksploatacije, znas i sam da se taj kabl greje.

Ako mozes, napisi koje imas uredjaje, cisto informativno.

:: (pojacavac, zv. kutija) je dovoljna da anulira sve prednosti koje taj tvoj posrebreni/pozlaceni kabl ima (na papiru). Tu su gubici (u praksi) veci nego ``na duzini`` (kabla) i na razlikama u poprecnim presecima. Vodi racuna i o snazi: tek tamo, posle efektivnih 100W mozemo da govorimo o ``ozbiljnijim`` strujama koje (i) kroz kabl proticu. U sobi od tipicnih 20-ak/30-ak kvm (visine 2.2 - 2,3 m), grmljavina od 2x90 db na udaljenosti od 1 m od slusaoca nastaje pri eff snazi od 1 - 3W (u zavisnosti od efikasnosti zvucnika).
::
:: No, hajde da se kladimo u, recimo, 1000 jewra, da cu eksperimentalno dokazati (kako tebi tako i bilo kom drugom kolegi, cak i ovome koji slabo cita a jako se sprda)) da kablovi koje sam predlozio NECE presudno uticati na subjektivni dozivljaj kvaliteta reprodukovanog zvuka (muzika po izboru slusaoca-ucesnika u opkladi) u poredjenju sa kablovima 10 - 50x skupljim. Dakle
::
:: Drugo: ja sam ove kablove kupio ``na veliko``, koristim ih na svojim uredjajima i montirani su na uredjajima desetak audiofila u Zrenjaninu. Nikakva oksidacija/patina, nikakvi problemi/sumovi, nikakvo ruiniranje izolacije, osim u tvojim snovima..
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile Re: Prelazni otpor koji ce postojati u tackama povezivanja... 31.08.2017. 15:32 #638634

status: user
broj poruka: 9460
I ja se potpuno slazem sa coko-tortom. Ako neko moze da cuje razliku u zvuku izmedju fensi kabla od 100eur metar i ovog sto je torta okacio, poljubicu ga tamo gde ne treba da se ljubi.

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: (pojacavac, zv. kutija) je dovoljna da anulira sve prednosti koje taj tvoj posrebreni/pozlaceni kabl ima (na papiru). Tu su gubici (u praksi) veci nego ``na duzini`` (kabla) i na razlikama u poprecnim presecima. Vodi racuna i o snazi: tek tamo, posle efektivnih 100W mozemo da govorimo o ``ozbiljnijim`` strujama koje (i) kroz kabl proticu. U sobi od tipicnih 20-ak/30-ak kvm (visine 2.2 - 2,3 m), grmljavina od 2x90 db na udaljenosti od 1 m od slusaoca nastaje pri eff snazi od 1 - 3W (u zavisnosti od efikasnosti zvucnika).
::
:: No, hajde da se kladimo u, recimo, 1000 jewra, da cu eksperimentalno dokazati (kako tebi tako i bilo kom drugom kolegi, cak i ovome koji slabo cita a jako se sprda)) da kablovi koje sam predlozio NECE presudno uticati na subjektivni dozivljaj kvaliteta reprodukovanog zvuka (muzika po izboru slusaoca-ucesnika u opkladi) u poredjenju sa kablovima 10 - 50x skupljim. Dakle
::
:: Drugo: ja sam ove kablove kupio ``na veliko``, koristim ih na svojim uredjajima i montirani su na uredjajima desetak audiofila u Zrenjaninu. Nikakva oksidacija/patina, nikakvi problemi/sumovi, nikakvo ruiniranje izolacije, osim u tvojim snovima..
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 31.08.2017. 15:33 #638635

status: user
broj poruka: 18930
Nemoj pogresno da shvatis, ja sam probao te cuvene providne kablove najdeblji presek koji postoji sa najsitnijim zicama koje su upletene u 5 ili 6 redova, stavio sam audioquest konektore i probao na mom sistemu iz znatizelje jer mi se nisu davale pare za skupe italijanske HiDiamond kablove. Zvuk je bio dosta tisi, zaprljan, mutan, falilo je svetline, visokih tonova. Taj kabl sad koristim za skidanje kalaja sa ploce
Znam kakav je trebao da bude jer sam slusao prethodno sa drugim kablovima.
Probam posle QED, zaboravih model, valjda revelation, sa njim je bilo bolje, ali na kraju sa ovim HiDiamond je bilo TOP. To sam isprobavao u periodu od mesec dana, ne moze za 1 dan. Razlike su bile ocigledne.

Na drugom sistemu nisam ni hteo da eksperimentisem, nego sam jurio dobar kabl, nasao Exposure koji je proveren i nabacio mu aq konektore, ostalo je njega da probam na prvom sistemu, mrzi me.
Pored toga sam eksperimentisao sa strujnim kablovima i konektorima, tu vec nisam uspeo da utvrdim razliku, iako je trebalo da bude ocigledno, ali eto, nikad se ne zna.


PS ako stavite kabl od 100eu na sistem od 100eu, razliku cuti sigurno necete

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile Re: >> 31.08.2017. 15:37 #638636

status: user
broj poruka: 9460
Moze se i tako reci, ali razlika ce biti toliko zanemariva da jednostavno ni ne mozes da primetis na kojim kablovima svira, naravno kada se stave kvalitetni licnasti bakarni kablovi predvidjenog precnika. Kolko samo produkcijski variraju numere koje slusamo, kablovi su tu najmanji problem.

Danas ogromna vecina mladezi slusa neki qurton koji je neko istipkao u FL Studiu za par minuta, a ovano gledaju da kupe kabel od 100eur. Nisu u zivotu culi kako pojedini istrumenti zvuce i treba da zvuce, a pricaju o nekakvim gubicima. Gubici na nekom random generisanom zvuku nalik na muziku?...ma idi begaj. :)

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.



:: PS ako stavite kabl od 100eu na sistem od 100eu, razliku cuti sigurno necete
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: >> 31.08.2017. 15:49 #638637

status: user
broj poruka: 18930
Da, ako slusas tuc-tuc muziku, house itd., tu ces tesko razliku da cujes, jer je bulj-produkcija.

Znas sta je problem, tj. nije problem nego razlog po nekoj mojoj logici, to zavisi od uredjaja (pojacalo, DAC) i ozicenja na zvucnicima, takodje naravno i njihovih komponenti. Ali, pre svega, mislim na provodnicke zice, kablove, kako su oni uradjeni. Pa, dalje u zavisnosti od toga, razlike se menjaju u zavisnosti od toga koje kablove stavljas izmedju njih. Ako je u krs komponenti stavljen krs kabl, sigurno neces videti razliku kada stavis ovaj tortin kabl, ili neki Van Den Hul, ili srebrni oblozen pamukom, bice isto ili mozda jos gore


:: Moze se i tako reci, ali razlika ce biti toliko zanemariva da jednostavno ni ne mozes da primetis na kojim kablovima svira, naravno kada se stave kvalitetni licnasti bakarni kablovi predvidjenog precnika. Kolko samo produkcijski variraju numere koje slusamo, kablovi su tu najmanji problem
::
:: Danas ogromna vecina mladezi slusa neki qurton koji je neko istipkao u FL Studiu za par minuta, a ovano gledaju da kupe kabel od 100eur. Nisu u zivotu culi kako pojedini istrumenti zvuce i treba da zvuce, a pricaju o nekakvim gubicima. Gubici na nekom random generisanom zvuku nalik na muziku?...ma idi begaj. :
::
:: - Majstore, da li će ići ili neće ići
:: - Hm, mislim da će biti čupavo.

::
::
:: :: PS ako stavite kabl od 100eu na sistem od 100eu, razliku cuti sigurno necete
:: ::
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
peki22 teorije transmisionih vodova i prostiranja naizmenicne struje kroz provodnike 31.08.2017. 17:30 #638639

status: user
broj poruka: 2936
Isecak:
Cinjenica je da se naizmenicne struje (u koje spadaju i audio signali) prostiru kroz provodnik drugacije nego jednosmerna struja, tj. sto je frekvenca visa to ove struje imaju tendenciju da se vise prostiru po spoljasnem sloju preseka provodnika. To se zove `Skin-efekat` (SKIN engl.= koza ili omotac) i njegov znacaj je nesumnjiv ALI NA RADIO FREKVENCAMA a ne u audio oblasti. Na frekvencama ispod nekih 13KHz debljina tog sloja je takva da kod kabla od 2,5 kvadrata preseka prakticno zauzima ceo presek pa realno i nema skin efekta. Na 20KHz kod tog istog kabla jedino centralnih 0,6mm usled skin-efekta ne provode naizmenicni signal sto prakticno podize otpornost za nekoliko mili-oma sto je u poredjenju sa ostalim faktorima (seriska otpornost, seriska induktivnost i paralelna kapacitivnost) koje zvucnicki kabel sa sobom donosi, stvarno zanemarivo i sigurno nije `cujno`. Ne zaboravite da se vise od 70% snage, muzike i zvuka koji slusate `dogadja` ispod 500Hz!

`Prodavci magle` (vecina proizvodjaca `vrhunskih` kablova) su koristeci neznanje vecine korisnika-kupaca u sve to cak umesali i pojam `Transmisionih vodova` koji tek nema blage veze sa audiom, osim ako se ne bavite telefonijom. Da bi bilo koji `genijalac` mogao da vas zavede pricom o zvucnickim kablovima kao `transmisionim vodovima` morace da vam kaze da na bilo kojoj frekvenci, karakteristicna impedansa transmisionog voda pocinje da `ima veze` tek kod duzine voda vece od 1/6 talasne duzine frekvence koju vod prenosi. Podseticu vas da je za frekvencu od 20KHz talasna duzina 15km pa dakle ako su vam zvucnici udaljeni od pojacala manje od 2,5km nemojte mnogo brinuti o tome kako ce na zvuk uticati vasi zvucnicki kablovi ako iznenada nekim cudom `dobiju` ulogu transmisionog voda.

Potpuno je ista prica i sa specijalnim kablovima `bez kiseonika` (...koja budalastina...) koje su verovatno rucno upredale device sa peruanskih Anda pa zato toliko kostaju. Na tim visinama ima manje kiseonika pa je sve mnogo logicnije. A tek koliko to utice na zvuk... pa nebi verovali... strava!!! I sva ta `nirvana` moze biti vasa za bagatelu od tricavih 10-20-50 Eura po metru a ima i kvalitetnijih.


Hero 8,6700K,H-100,Predator 16GB,390X,Nitro 850,HyperX 120GB,U7,7C


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
neXus2000 .... 31.08.2017. 19:03 #638642

status: user
broj poruka: 3342
Oxygen free kabl/bakarna zica nece dati nista bolji zvuk od `regularne`, to je istina. I sada vecina kablova je O free, ali negde napomenu, negde ne. Sad tamo gde ne, moze da se zalomi pa i da ne bude.
U sustini, jedina razlika je u tome sto vremenom, kod O free kabl nece doci do oksidacije na krajevima. Bar za neki debeli vremenski period. (izolacija stiti, ali ne i krajeve bez iste). I to zavisi sve od okruzenja.

Jedan primer radi. Davno to bese. Ortak je imao Marantz pojacalo, kaset dek, sa zvucnicima istog proizvodjaca. Prikljucci na zvucnicima, kao i vrhovi kabla, oksidirali su posle jedno 3-4 godine upotrebe. I to u onu cuvenu zelenu boju mocvarne budji, pa se gubio kontakt. A posto smo tada bili klinci, umesto da smo ocistili i zasekli kablove, uglavnom je bila ona cuvena popravka `prodrmaj kabl`. Pa kad smo hteli da vidimo zasto (jbg. teski zvucnici na ormaru, da nije pukla zica ili nesto, ugledali smo tu divnu boju bakra. Kablovi skraceni za dovoljno, a konektori ocisceni cuvenom starom forom limun ili sirce i so.

A sto se tice kablova, uz taj Marantz su fabricki dolazili cuveni deblji kablovi crno/crvene izolacije. :)

Cak dolazi i do rasprave kod kablova za srebro (silver plated) protiv bakra. Neki cuju, neki ne.

Opet i na kraju i u svemu, ne postoji pravilo, jer smo svi individue. Rodjeni tako i tako, usne skoljke su drugacije, receptori isto, gustina kostiju drugacija, zivimo u drugecijim okruzenjima. Zivimo u svetu koji je zagadjen bukom. Kod nekog, manje kod nekog a vise. A time smo vec sjebali nase receptore za zvucne talase.

Tako i svi razlicito vidimo npr. crvenu boju. Od blagih, pa vec do ekstremnih nijansi.

Sede dva `audiofila` na istom sistemu (i slomise pojacalo od tezine) i obojica ce cuti razicito, pa makar i nijanse bile.

Tako, mozes da kupis i kablove od 50 din/m, samo da su deblji (zbog otpora - manje otpora). I naravno da nije neko kruto govno. Tu vec ima razlike.

_____________________________
P8P67 Pro v.3.1 - i7 2600K/16GB RAM/MSI 1060 Gaming X 6G/Samsung 850 Pro 256GB - 1TB - 3TB SATA/SoundBlaster ZX/CM 690 II Advanced/SS 850KM3/LG 32LD750/X360 WiFi gamepad/Zalman MFC1 Plus/Noctua NH-U12S - 2Fan

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 31.08.2017. 19:27 #638645

status: user
broj poruka: 18930
Jedan bitan detalj sam zaboravio da pomenem, kada bi kablovi bili tako nebitni, da moze bilo kakav da se budzi, onda isto tako ne bi imalo veze koji kondenzatori idu u pojacala recimo. Da li je Capxcon, ili Nippon, ili Mundorf, bilo bi svejedno. Ne bi se pravilo decenijsko istrazivanje za jednu seriju pojacala.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed @IMarkovic pomenu ``cevne`` pojacavace iliti ``lampase``. 31.08.2017. 22:34 #638648

status: user
broj poruka: 10984
Pa upravo o tome ti i govorim, moj Igore - napisao sam ``100W`` da bih naglasio kako tek kod velikih snaga kvalitet kabla (njegov precnik, materijal i drugo) moze da igra neku ulogu jer i kroz zvucnike (pa samim tim i kroz kablove) teku velike struje (AC). Kroz tranzistorac A/B klase (standardno hifi resenje) to su vrednosti od nekoliko desetina mA (miliampera) do nekoliko ampera (A). Tek ukoliko imamo posla sa grdosijom koja radi u (pravoj) A klasi (gde je vrednost struje uvek ista (max struja tece kroz sistem od momenta ukljucenja pojacavaca, bez obzira na velicinu isporucene ``korisne snage`` - povecava se samo napon signala, ne i struja koju ovaj sobom nosi), tek tada moze U PRAKSI da nam se desi da nam zafali kvadratnih milimetara bakra i srebra u kablu. Ali, tu bismo vec govorili o ulaganjima od mnogo jewrejskih `iljadarki (gogi bi, racunam, to mogao sebi da priusti - ljudi koji retko citaju a imaju dobre pistolje, obicno imaju i vise $)...

Kod lampasa od desetak W po kanalu, kako napisa Gilopilence, da te celivamo u guzu ako budes u stanju da detektuijes kad je zvucnik povezan preko ``ovog`` kabla a kad preko ``onog``...

Pominjes kondenzatore - nije ti to dobro (umesno) poredjenje. Od kvaliteta kondova, narocito u kategoriji ALU-ELEKTROLITSKIH (``curenje struje``, odstupanje stvarne vrednosti kapaciteta od deklarisanje vrednosti...) zavisice stabilnost rada tranzistora odnosno lampi. Losiji kondovi brze ce i da se osuse (drasticno promene svoj kapacitet), izliju se itd. Generalno, u zv. skretnice, umesto elkosa staviti blokove na bazi polipropilena... Ali, druga je to problematika.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: @IMarkovic pomenu ``cevne`` pojacavace iliti ``lampase``. 31.08.2017. 23:41 #638649

status: user
broj poruka: 18930
Valjda cemo nekad da se vidimo, pa da eksperimentisemo, uz neko zrenjaninsko pivce/prasence


:: Pa upravo o tome ti i govorim, moj Igore - napisao sam ``100W`` da bih naglasio kako tek kod velikih snaga kvalitet kabla (njegov precnik, materijal i drugo) moze da igra neku ulogu jer i kroz zvucnike (pa samim tim i kroz kablove) teku velike struje (AC). Kroz tranzistorac A/B klase (standardno hifi resenje) to su vrednosti od nekoliko desetina mA (miliampera) do nekoliko ampera (A). Tek ukoliko imamo posla sa grdosijom koja radi u (pravoj) A klasi (gde je vrednost struje uvek ista (max struja tece kroz sistem od momenta ukljucenja pojacavaca, bez obzira na velicinu isporucene ``korisne snage`` - povecava se samo napon signala, ne i struja koju ovaj sobom nosi), tek tada moze U PRAKSI da nam se desi da nam zafali kvadratnih milimetara bakra i srebra u kablu. Ali, tu bismo vec govorili o ulaganjima od mnogo jewrejskih `iljadarki (gogi bi, racunam, to mogao sebi da priusti - ljudi koji retko citaju a imaju dobre pistolje, obicno imaju i vise $)..
::
:: Kod lampasa od desetak W po kanalu, kako napisa Gilopilence, da te celivamo u guzu ako budes u stanju da detektuijes kad je zvucnik povezan preko ``ovog`` kabla a kad preko ``onog``...
::
:: Pominjes kondenzatore - nije ti to dobro (umesno) poredjenje. Od kvaliteta kondova, narocito u kategoriji ALU-ELEKTROLITSKIH (``curenje struje``, odstupanje stvarne vrednosti kapaciteta od deklarisanje vrednosti...) zavisice stabilnost rada tranzistora odnosno lampi. Losiji kondovi brze ce i da se osuse (drasticno promene svoj kapacitet), izliju se itd. Generalno, u zv. skretnice, umesto elkosa staviti blokove na bazi polipropilena... Ali, druga je to problematika
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gogi1 Re: Nedovoljno citas? Na dnevnom nivou, i inace... 02.09.2017. 17:05 #638691

status: user
broj poruka: 2076
e retardu jedan, kad bi ti znao koliko sam ja hi-fi uredjaja promenio ne bi znao gde se nalazis. i to ne samo uredjaja, vec i kablova od po vise stotina eura.
Naravno, trebas imati uvo da sve to cujes. Ako ti nemas, zaista mi je zao. Samo nastavi da koristis opremu sa bulvljaka, za bolje i nisi.


Intel i3 4130, Alpenfohn Himalaya, Gigabyte Z87-HD3, 8gb Mushkin 1333@2000, SSD Mushkin Chronos 120gb + externi 500gb,Sapphire 7950 3GB BOOST, LG IPS277L-BN 27`, Corsair HX520, Fractal Design Arc Midi window mod, NZXT Sentry LX fan controller, Mad Catz

:: Kada budes procitao 1% onoga sto sam procitao ja, kako danas tako i ukupno, naici ces i na vece glupostii. A ako te bogovi požive do 2100-te, mozda ces promeniti 10% broja audio uredjaja koje sam ja do sada promenio...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 Re: Re: Koji presek kabla za JBL ES90? 02.09.2017. 22:55 #638696

status: user
broj poruka: 1620
Ovde se nameće i pitanje konektora. Naime, to su obične `buksne`, narodski rečeno, zar ne? (mislim na tip konektora, kasnije možemo o kvalitetnijim ili ne)
Ako je tako, na zvučnike mogu da idu pošto i na njima postoji odgovarajući konektor. Ali problem je druga strana, risiver kod kog su konektori takvi da kroz iste prolazi deo šrafa sa navojem pa buksne ne mogu da prođu kroz isti...
https://goo.gl/C5DPBC

Kada je situacija takva da sa jedne strane kabl uopšte nije terminisan, već se gola gola žica zavrće, da li uopšte ima potrebe za terminisanjem druge strane kabla?

:: Nije to kopija sigurno, 700din/m, procenis koliko ti treba, ljudi ti iseku i iskrimpuju konektore (terminisu). Ono sto je extra kod tog kabla, je sto se konektori krimpuju klestima, zaokruzi debelu bakarnu zicu metalom i ima najbolji moguci kontakt, to se fino odrazava na zvuk. Preporuka je da kabl ne bude duzi od 3m, i naravno cena nije za par, nego za jedan
::
:: Nista nije moranje, ako volis da se zezas, mozes i sam da kupis neku kvalitetnu zicu(namensku), kupis konektore i sam napravis. Ima Kanibal, preko kupujemprodajem koliko volis, ja sam recimo nasao na kp Exposure bakarni kabl 2x3m i kupio audioquest konektore sa srebrom(4x600din)...................
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Re: Re: Koji presek kabla za JBL ES90? 03.09.2017. 07:58 #638707

status: user
broj poruka: 18930
Narodski receno, to se zove banana konektor, ili banana SR.
Mozes naravno da ostavis golu zicu, a ako hoces da bude kako treba, mozes da iskrimpujes i da stavis viljuske ovog tipa: https://goo.gl/8AnEmH


:: Ovde se nameće i pitanje konektora. Naime, to su obične `buksne`, narodski rečeno, zar ne? (mislim na tip konektora, kasnije možemo o kvalitetnijim ili ne)
:: Ako je tako, na zvučnike mogu da idu pošto i na njima postoji odgovarajući konektor. Ali problem je druga strana, risiver kod kog su konektori takvi da kroz iste prolazi deo šrafa sa navojem pa buksne ne mogu da prođu kroz isti...
:: https://goo.gl/C5DPB
::
:: Kada je situacija takva da sa jedne strane kabl uopšte nije terminisan, već se gola gola žica zavrće, da li uopšte ima potrebe za terminisanjem druge strane kabla
::
:: :: Nije to kopija sigurno, 700din/m, procenis koliko ti treba, ljudi ti iseku i iskrimpuju konektore (terminisu). Ono sto je extra kod tog kabla, je sto se konektori krimpuju klestima, zaokruzi debelu bakarnu zicu metalom i ima najbolji moguci kontakt, to se fino odrazava na zvuk. Preporuka je da kabl ne bude duzi od 3m, i naravno cena nije za par, nego za jedan
:: ::
:: :: Nista nije moranje, ako volis da se zezas, mozes i sam da kupis neku kvalitetnu zicu(namensku), kupis konektore i sam napravis. Ima Kanibal, preko kupujemprodajem koliko volis, ja sam recimo nasao na kp Exposure bakarni kabl 2x3m i kupio audioquest konektore sa srebrom(4x600din)...................
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 Re: Re: Re: Re: Koji presek kabla za JBL ES90? 03.09.2017. 12:53 #638717

status: user
broj poruka: 1620
:: Narodski receno, to se zove banana konektor, ili banana SR.
:: Mozes naravno da ostavis golu zicu, a ako hoces da bude kako treba, mozes da iskrimpujes i da stavis viljuske ovog tipa: https://goo.gl/8AnEmH

To bi već radilo posao. Jesu one standardizovanih dimenzija ili pri nabavci moram da pazim na veličinu u odnosu na konektore pojačala?

Inače, kupio sam neki buđoni kabl od 4mm^2, čisto da se nešto čuje dok dam sebi vremena za kupovinu kvalitetnijih.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 2  
Broj postavljenih tema: 60264. Broj poslatih odgovora: 645987.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs