Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Uređaji za skladištenje podataka
Win 10 kreira dodatnu particiju od 0,0 MB, da li je HDD poluispravan
STRANA 1 OD 1
arogan Win 10 kreira dodatnu particiju od 0,0 MB, da li je HDD poluispravan 15.10.2017. 19:25 T65327

status: user
broj poruka: 524
Danas sam drugaru instalirao sveži Win 10 64-bit.
Dosadašnji HDD WD Blue 500GB SATA počeo je da koči BIOS (10-20 sekundi od delete do ulaska u BIOS), ponekad ga BIOS ne vidi, počeo je po uključenju i da cakće (verovatno glave).

Sećam se tog hard diska, uzeo ga je polovnog pre tri godine, kad sam mu instalirao Win 7 64-bit, obrisao sam mu sve particije, a zatim hteo da kreiram prvu (obično odaberem 160 gb, navikao sam tako).Win 10 je sam kreirao onu prvu, sistemsku particiju od 100 MB,zatim drugu (C) od 15? MB (uvek nešto menje pokaže nego što prethodno ukucam (160000 MB), valjda zbog zaokruživanja 1.024), ostavio je neiskorišćenjo preostalih 32? GB. Ovo je sve normalno, ali na prvom mestu na spisku mi se pojavila fantomska particija od 0,0 MB.

Juče je drugar nabavio polovan HDD. isto SATA, isto 500 GB isto WD blue.
Danas, prilikomo instalacije Win 10-64 bit se isto dešava, pojavljuje se fantomska particija 0,0 MB (sada je sistemska 500,0 MB, jer je Win 10).

Ova fantomska parrticija me brine, jer je prvi disk stradao a drugi se posle kupovine ponaša isto - ta fantomska particija 0,0 MB.
I prošli put pre 3 godine i ovaj put danas sam pre instalacije brzo proverio ispravnost HDD-a (podizanjem sa Hiren boot-a 10.4: HDD Sentinel 100%, 100. S.M.A.R.T 0 bad block, HDD Regenerator, nema ni Bad Block ni Delay).

Šta dovodi do kreiranja te fantomske particije od 0,0 MB - neispravnost HDD-a, SATA kabla, matične ploče (u pitanju je ASUS P5..., čipset je G41, DDR3, podešavanje BIOS-a- sada je Optimal a HDD je SATA moded), neispravnst RAM-a ?
Memorija 2*2 GB je starija od one 1,5 V za H61 ploče ... Kada stavim bilo koju od 1,5 V računar ne daje sliku, a njegova memorija može na H61 ploču, na memoriju najmanje sumnjam samo pominjem da nije baš kompatibilna sa novijim pločama)...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Može biti da Windows pravi neku svoju `kombinaciju` 15.10.2017. 21:01 #639988

status: user
broj poruka: 4228
i ostavi taj prostor (neiskorišćenim, možda nije particija?).

Čini mi se da na nekim pločama dok im ne isključim uefi, a ne prebacim na legacy, Windows 7 kreira 3 particije umesto 2. Takve instalacije mogao sam da aktiviram samo u slučaju da koristim originalni licencni ključ. Ali mislim da su u pitanju novije ploče (laptop i desktop).

Caktanje prilikom rada hard diska hoće da se čuje i u slučaju neispravnog napajanja (konektor ili kabl SATA napajanje je loš ili je samo napajanje oslabilo).

Pozdrav!

Vlada
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Nije `sistemska` - sistemska je upravo ``C``. 15.10.2017. 23:26 #639991

status: user
broj poruka: 10985
Ta od 100~500 MB je ``system reserved``. Pokusaj da obises onu ``fantomsku`` (delete partition, iz disk management-a). Mozda sama maticna ploca ima neki storidz resurs (postoje ploce sa ugradjenim mem cells na koje, po default-u ide nekakav bazicni Linux).


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MegaTon particija 16.10.2017. 10:49 #639995

status: user
broj poruka: 200
Sledeći put nemoj da brišeš particiju nego je samo formatiraj. Instaliraj windows na već postojeću particiju samo je prethodno formatiraj. Inače može da se instalira i bez sistemske particije:

`The 100 MB System Reserved partition is used for the Boot Manager code, BCD (Boot Configuration Database), System Recovery Options (Windows RE), and start up files for BitLocker (if turned on).
If you want to have the 100 MB System Reserved partition in addition to the Windows 7 C: partition on a HDD or SSD after installation, then you would need to make sure that all partitions on the drive have been deleted until it is only unallocated space. Next, select the unallocated drive to install Windows 7 on. If there are no partitions on the disk, you will get the 100 MB System Reserved.
If you do not want to have the 100 MB System Reserved partition and only the Windows 7 C: partition on a HDD or SSD after installation, then select a formatted partition or drive to install Windows 7 on. If there are any partitions on the disk, you won`t get the 100 MB System Reserved.`
...
https://www.sevenforums.com/tutorials/1649-clean-install-windows-7-a.html?filter%5b2%5d=General%20Tips


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gman programi za proveru hdd 16.10.2017. 14:35 #640005

status: user
broj poruka: 1111
ne znaju da li ima zamenjenih bad sektora za spare sektore
to me uvek bunilo
znaci, bad sektori se pojavljuju tek kad hdd potrosi sav spare, tj. sektori na ploci koji sluze za zamenu sa bad sektorom, kada se spare napuni i postane ne moguce da on sam zameni, onda pocne da ti prijavljuje sentinel da ima bad sektora
svaki disk ih ima, samo je fora koliko puta si ga na zivo gasio, to je ubistvo za hdd
ja recimo imama hdd ppoznatog maxtora diamond, kako vec, iz 2003. i radi kao nov, i performance i fitness su mu 100%, tako da godiste tu nema toliko znacaja, ako se propisno koristi
plus sve ovo sto ti je vec gore receno

i jos, win7 uvek pravi tu 100MB particiju na svezem, neisparticionisanim diskom (ladno sam ovo napisao iz prve), tu tura logove, mozda neesto za recovery, nisam se udubljivao, uglavnom, ona se inace ne vidi u my comp, sve sto se vidi mos obrisati

my 2c: postokreces od nule, obrisi bukvalno sve kad kreces sa inst., napravi i formatiraj C, i pusti ga da uradi ostalo


ulsi
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646091.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs