Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Softver
Operativni sistemi i sistemski programi
CentOS vs RHEL
STRANA 1 OD 1
damirkic CentOS vs RHEL 15.10.2017. 19:36 T65328

status: user
broj poruka: 342
Da li mi neko pozudano moze raci da li se ovde radi o paraleli tj da li je CentOS veoma slican po funkcijama i komandama kao i RedHat Linux?

Fala
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladapro re 15.10.2017. 19:42 #639985

status: user
broj poruka: 92
Jeste, mislim da su im paketi identicni, samo je RedHat komercijalna varijanta za koju placas podrsku, a CentOS je free.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: CentOS vs RHEL 15.10.2017. 23:27 #639992

status: user
broj poruka: 18930
RHEL i CentOS imaju iste funkcije i komande, razlikuju se u nijansama. Kao sto Vlada napisa, RHEL podrska mora da se plati, mozes da ga instaliras, registrujes se na sajtu, probas, zatim moras da platis, a ima zajebavanja da se namesti lokalni repository. CentOS je totalno besplatan i vrhunski serverski sistem, sa sirokim spektrom paketa koje imas u wizardu, koji je odradjen fantazija kod 7-ce, mada mi se ne svidja deo kod particionisanja. Wizard kod RHEL-a je drugaciji.

PS i jedan i drugi su pod Fedorom. Fedora takodje postoji kao dobar server, ali nikad nisam radio sa tom distribucijom, mogu samo da pretpostavim da ima slicnosti sa CentOS-om, ali sigurno ima svoj koncept oko mnogih stvari.
Linux koji me od skoro posebno odusevljava i zadovoljava po svemu je Slackware, najstarija distribucija, konceptualno najbliza Unix i BSD platformama. U mom slucaju, kao CLI, ali takodje i za KDE. Kazu da je jedan od najstabilnijih, najbrzih, sto i nije cudno, jer poseduje minimalno paketa i dosta toga se rucno podesava, ali ne kao kod recimo Arch-a, Gentoo-a, vec delimicno, umereno.


:: Da li mi neko pozudano moze raci da li se ovde radi o paraleli tj da li je CentOS veoma slican po funkcijama i komandama kao i RedHat Linux
::
:: Fal
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
20Alvaro .. 17.10.2017. 12:53 #640037

status: user
broj poruka: 288
CentOS je prepakovan RHEL, tj. RHEL bez komercijalne podrske. Fedora je playground za novotarije i sve sto ispadne dobro/stabilno, ubacuje se u RHEL, a zatim se prepakuje u CentOS. Slicna prica je i sa openSUSE i SLES.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60264. Broj poslatih odgovora: 645987.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs