Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Ploče, procesori i memorije
Da li je riknula memorija ili HDD i još neka pitanja za H81
STRANA 1 OD 1
arogan Da li je riknula memorija ili HDD i još neka pitanja za H81 28.10.2017. 07:58 T65361

status: user
broj poruka: 524
Pre 20 tak dana sam obnovio drugu po važnosti od kućnih konfiguracija (imamo u kući dva srednjoškolca pa i tri računara, samo za internet, mejl, word, facebook, youtube ...).
Sa G31/Core2 duo sam prešao na H81/1150/ Cel 2180.

Svežom instalacijom Win 10 64bit računar je ubrzao, prema mojim standardima sada radi `atomski`, jer nisma zahtevan korisnik.
Međutim, sinoć me supruga pozvala i pokazala mi plavi ekran, samo za sekund sam video neke velike brojeve (ne znam da li su bili % ili sekundi`) a zatim se računar restartovao. To je verovatno čuveni BSOD ali u verziji Win 10 (čini mi se da sam video neki veliki smajli ili tužno lice iznad tih brojeva koji su se manjali.

Umesto da se računar podigne posle restarta, u gornjem levom uglu ekrana je treptao kursor, a crveni HDD LED je sijao konstantno. Posle pola minuta pojavila se poruka NTRL dane može da bude učitan sa medija (otprilike, na engleskom). Posle gašenja na dugme i paljenja, na crnoj pozadini nije bilo čak ni kursora, nego tek posle restarta, kursor, pa opet ona poruka za pola minuta i tako u krug.

Naravno, posumnjao sam na HDD, otvorio sam kućište, bolje gurnuo kablove u HDD i prislonio uvo na HDD, misleći da ću da čujem caktanje. Tada mi je palo na pamet da sam dva puta ušao u BIOS i to brzo kao da je sve OK i da se na SATA periferijama video i HDD i DVD, iako je HDD LED bio zakucano crven. Obično kad tako rikne HDD na ulazak u BIOS se dugo čeka i HDD se u BIOS-u nekad vidi, nekada ne. Kod mene je sa BIOS-em bilo sve OK. Rekoh, ajde da izvadim prvi štap (do procesora) 2 GB DDR3 memorije.
Kad sam uključio računar, nisam čuo caktanje HDD-a, već njegov karakterističan ubrzan rad prilikom podizanja Windows-a, a HDD led je ubrzano treptao, što je i normalno. Ponudio mi je čekiranje HDD-a, počeo da broji %, bez greške, kad je stigao na 60%, skrenuo sam pogled, počeo sam da vraćam bočnu stranu kućišta, a kad sam zavrtao šrafove, restartovao se. Pretpostavljam da je čekiranje završeno na 100% bez grešaka i da je krenuo u automatski restart (nisam video šta se događalo od 60% do 100%). Windows se podigao iz prve u sistemskom Event Viewer-u ima samo crveno da je neočekivano ugašen (za vreme pojavljivanja BSOD-a otprilike). Pretpostavljam da nije pronašao nikakve nepravilnosti na HDD-u jer ga nema u Event Viewer-u.

U pitanje je Gigabyte H81M-S2PV, Socket 1150, Cel 2180, 4 GB DDR3 na 1,5 V, i Seagate 500 GB.

Pošto sam istovremeno izvadio memoriju i bolje gurnuo kablove u HDD:
1. Da li je kvar memorije ili HDD-a (memoriju mogu da ispitam tek u ponedeljak),
2. Kad sam kupovao ploču, rečeno mi je da koristim štapove od 1,5 V, i uzeo sam 2*2 GB. Sada mi je dostupan jedan štap od 4 GB sa hladnjacima, ali vidim da je 1.65 V. Da li mogu da spojim 4+2=6 GB ili moraju obe da budu na istoj voltaži. Da li moja ploča uopšte podržava 1,65 V. Memorija 4 GB od 1,65 V je već radila na H61. Win 10 64-bitm mi je sada sa 2 GB primetno sporiji nego sa 4 GB i moram to da pojačam.
3.Pošto sam se namučio da pronađem polovan procesor 1150, čuo sam da se razlikuje od 1155 zbog grafike u samom procesoru ili čipsetu na ploči, da li trebam da tražim dodatnu PCIEx grafičku (potrebna mi je za youtube na 720, a sada mi to odlično radi sa `integrušom`,
4. Imam od ranije neke crvene ali valjkaste SATA kablove (konektori su isti ali kabl je okrugao i debeo, umesto standardnog fleta). Pošto su `na oko moćni`, kada sa sklopio konfiguraciju stavio sam njih ali DVD Win 10 mi nije bio butabilan (DVD se pokušavao da učita, menjao zvuk elektromotora ali ništa. Kada sam stavio flet kabl na DVD proradio je iz prve. Kad sam započeo instalaciju Win 10, priliko kreiranja particija, računar se pokočio. Posle 5 minuta gašenje i stavljane fled kabla i na HDD, posle toga proradilo sve iz prve, i instalacija i upotreba računara, sve do sinoć. Kakvi su to debeli okrugli kablovi sa jakim SATA konektorima (imaju limčić za čvršće prijanjanje u konektor ploče i HDD-a) ali očigledno nisu za obične kućne matične ploče.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arogan Izgleda da nije HDD 28.10.2017. 12:29 #640437

status: user
broj poruka: 524
O sinoć sam računar palio i gasio 10-tak puta i uvek se podigao iz prve.

Mrzi me da vraćam memoriju zbog nepristupačnosti kućišta i kratkih kablova, testiraću skinuti modul u ponedeljak.

Da me neko pita šta bi želeo da mi bude kvar, odabrao bih memoriju (nema reinstalacije, vraćanja podataka ...).

Sada mi je najvažniji odgovor na pitanje 2. o kompatibilnosti memorije.




:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Frantic84 ... 28.10.2017. 14:24 #640441

status: user
broj poruka: 587
`Ajdemo redom polako :)
Okrugli SATA kablovi očigledno nisu više dobri i baci ih u đubre da se ne bi zeznuo da ih staviš negde opet... Oni su te zezali i oko instalacije i oko grešaka iz BIOS-a na startapu...
Slobodno probaj ponovo sa memorijom koju si izvadio (ako su moduli identični i korišćeni su zajedno ili su kupljeni novi zajedno,slaba vajda da je jedan crkao,a drugi nije)...
Slobodno ubodi taj drugi modul i koristi komp normalno,a ako se pojavi BSOD ponovo,znaćeš da je baš taj jedan modul feleričan i onda možeš da ga zameniš...
Ako jedan moduli pak nije ispravan,obavezno koristi 1,5V memorije na toj ploči...
Što se procesora tiče,verovatno misliš na Celeron 1820 i ako ti sad sve šljaka kako treba za tvoje potrebe,ne diraj ništa...Za YT je on i dalje savršeno dovoljan /(sa sve integrisanom grafikom)...
U zdravlje i javi šta se dešava...

AMD Phenom II 960T@3.8GHz/Titan NK35TZ/6GB DDR2 @ 800MHz
Asus M2N68 Plus/Hitachi 250GB/Samsung 320GB/WD Blue 500GB
Powercolor HD5750/LC Power LC600H-12/MS Industrial Voyager
LG W2240+Skyworth 32E3000/Windows 10 Pro x64 build 1709


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arogan Re: Frantic84 28.10.2017. 14:45 #640442

status: user
broj poruka: 524
U pravu si za ime Celerona, moja greška, dakle G1820.

Kablove sam mislio nekome da poklonim ako su za server ili nešto drugo. Ako bi trebalo da rade i na običnim pločama (ako su ispravni), onda ću ih baciti.

Još sam nekoliko puta isključivao i uključivao računar i sve je ok sa jednim štampom od 2 GB.

Nego, koji je to standard 1,65 V (imam u ponudu 1 štap 4 GB sa hladnjacima, kao što sam naveo).
Sećam se kas dam imao ASUS G41 ploču, počinje sa P5..., da na nju nije mogla da ide najnovija memorija od 1,5V, a mogla je starija (ne znam koliko V je bila za nju).

Koliko sam shvatio, ne preporučuješ da stavim samo 1 slot od 4 GB, 1,65 V, koja je radila na ploči H61 ?

Za mene bi bilo bolje da imam 1*4 Gb, pa ako iskrsne povoljna ponuda da dodam i u drugi slot 4 GB, samo me buni 1.65 V.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Frantic84 ... 28.10.2017. 16:12 #640447

status: user
broj poruka: 587
Kablove baci,jer su verovatno flerični,a samo su robusniji od obučnih...
Na staroj ploči je ram radio na 1,65V (standardna voltaža,kao što je sad standardna 1,5V za DDR3)... Ako bi stavio tu koja radi na 1,65V.verovatno bi morao da dižeš napon,pa da podešavaš brzine i latencije,a to je već malo kompikovanije...
S druge strane,može da se desi da radi potpuno normalno...
Ako ti tu memoriju neko nudi uz probu,uzmi je ,pa ako neće ti je vrati...Ako je povoljna,ti uvek možeš da je kupiš pa da je prodaš ako ne radi...
Da je moje,ja bih probao sigurno... Najveća je verovatnoća da će da radi bez problema...
Samo,ako kupiš taj ram,obavezno prvo proveri rad kompjutera samo sa njim...
Ti u krajnjem slučaju uvek možeš da tih 2x2GB rama staviš u neku drugu mašinu ili da ga testiraš i prodaš,a da ti u ovom kompu radi 1x4GB bez problema...
Uffff...Nadam se da sad ja nisam bio konfuzan... :)

AMD Phenom II 960T@3.8GHz/Titan NK35TZ/6GB DDR2 @ 800MHz
Asus M2N68 Plus/Hitachi 250GB/Samsung 320GB/WD Blue 500GB
Powercolor HD5750/LC Power LC600H-12/MS Industrial Voyager
LG W2240+Skyworth 32E3000/Windows 10 Pro x64 build 1709


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arogan Re: Frantic84 28.10.2017. 17:51 #640453

status: user
broj poruka: 524
Shvatio,
Probaću samostalno 1*4 GB, pa ako mi duže radi na testu, uzeću ga.
Verovatno u BIOS može automatski da reguliše novu memoriju.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Frantic84 ... 29.10.2017. 11:46 #640473

status: user
broj poruka: 587
99,9% je sansa da ce memorija da radi najnormalnije i da neces imati sta da podesavas...

AMD Phenom II 960T@3.8GHz/Titan NK35TZ/6GB DDR2 @ 800MHz
Asus M2N68 Plus/Hitachi 250GB/Samsung 320GB/WD Blue 500GB
Powercolor HD5750/LC Power LC600H-12/MS Industrial Voyager
LG W2240+Skyworth 32E3000/Windows 10 Pro x64 build 1709


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arogan Večeras novi momenti 29.10.2017. 20:17 #640484

status: user
broj poruka: 524
Supruga me zvala da ne može da uključi računar, kad ono na crnom ekranu belim slovima karakteristična poruka `insert Boot Media ...`.
Resetujem ga, uđem u BIOS, i ne vidi se HDD, samo DVD.
Zamenim mesta i napojnog i Sata kabla sa DVD-a na HDD i obratno. Upalim računar, proradi na par sekundi i sam se ugasi
Raskačim DVD (sa zamenjenim konektorima) i računar se normalno upali.
Promenim konektor napajanja (imam LC POWER 550 W staro 2-3 godine, trebalo bi da je dobro) i uzmem rezervni SATA kabl, ali u matičnoj ga ubodem u novi konektor (SATA 3). Računar je proradio i vidi se i DVD.
Dodam u prvi slot ranije skinut štap od 2 GB DDR. Računar je proradio sa 4 GB, baš kao što je normalno radio do preksinoć.
Za poslednjih pola sata sam ga tri puta gasio, čupao strujni kabl da se isprazne elektroliti i sva tri puta se podigao iz prve. Sada radi normalno.

Za sada sumnjam na SATA kabl (flet) ili na SATA konektor na ploči, ali može biti i do HDD-a, što mi ne bi bilo baš drago.
Ne preostaje mi ništa druo nego da pratim situaciju. U event Viewer-u nema crvenih poruka.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Re: Večeras novi momenti 29.10.2017. 20:52 #640486

status: user
broj poruka: 4227
Ako sam dobro shvatio, ploču i procesor si kupio polovne-korišćene?

Pod pretpostavkom da je ploča ispravna, ja bih probao drugo napajanje. Zapazio sam ove rečenice u tvojim detaljnim opisima problema koje imaš sa tim komponentama.

Pozdrav!

Vlada

:: Raskačim DVD
:: trebalo bi da je dobro
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arogan Re: vladarko 29.10.2017. 21:39 #640489

status: user
broj poruka: 524
Jedino je napajanje kupljeno novo na tom računaru, pre 2-3 godine (i jeftino kuište, kad jače ga dodirnem prstom ulubi se trajno i odozgo a isto i sa strane ...).
Sa tim istim napajanjem prethodna konfiguracija do pre manje od mesec dana (G31, Core 2 Duo, E4500, 3 GB, 320 GB) je radila 2-3 godine bez ikakvog kvara, samo više nije bio dovoljan za YT u HD rezoluciji).
Ploču sam kupio polovnu, procesor sam dobio na poklon (redak je i neopravdano skup), memoriju dobio kao kompenzaciju na osnovu softvereske intervencije (oni prešli na 2*4 GB), SATA kablove skinuo sa računara koji ide na optad, HDD - drugar nije hteo da ga vrati u računar kad ga je reklamirao u garantnom roku jer je servis tvrdio da je sve OK, pa mi ga je poklonio, ja ga testiraao 10-tak dana pre konačne ugradnje i sve je bilo OK)
Dakle ni jedna komponenta nije ciljano uparivana, ali računar je za moje potrebe savršeno radio do preksinoć.
Sada takođe radi, samo da nije HDD, jer supruga ima bitne mejlove, dopise a i slike(arhiviram podatke na svakih 7 dana na Passport), ne bih voldeo da to vraćam (180 GB otprilike).
Ovo mi je najskuplje napajanje od tri kućne konfiguracije (uz pomenuto jeftino kućište MS Industrial sam na poklon dobio napajanje MS Industrial 500W, ali sa `0,0001 kg` mase, i evo, radi 2-3 godine na trećoj konfiguraciji po snazi. Ako je ono trajnije od LC Power-a, onda, ..., ali nikad se ne zna sa elektronima.

Ako me ovaj komp i dalje bude zezao, nema druge, ili je napajanje ili ploča. Na žalost, nemam sa strane rezervno napajanja, pa ću morati da ga skidam sa drugih računara (treće napajanje mi je Frontier 500 W i pre 5 goina je bio polovan, ali radi na ploči i945 + C2D E6420 bez problema





:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed A cime si testirao HDD... 29.10.2017. 23:20 #640493

status: user
broj poruka: 10984
(ako si ga uopste testirao)? Instalisi SpeedFan i vidi kako stojis sa ``performance`` i ``fitness`` procentima kao i sa S.M.A.R.T.-om...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arogan Re:tortojed 30.10.2017. 15:31 #640501

status: user
broj poruka: 524
10-tak dana je bio na toj ploči dok ga nisam ugradio u kućište (sa pločom).


Pre toga sam imao skoro nov WD Green 320 Gb i Windows je usporio odmah pposle instalacije i imao je bed sektore.

Onda sam uzeo ovaj sadašnji od 500 GB i proveravao sam ga CD Hirens Boot 10.4.
U okviru HB 10.4:
- HDD Sentinel, oba 100%
- HDD Regenerator, opcija sa ispravlljanjem BS - nema BS, bez ispravljanja (ali tada pokazuje kašnjenje (Delay) - nema kašnjenja,
- S.M.A.R.T - o relocated i sve ostalo OK.
Kada sa HB 10.4 podignem Mini Windows XP, HD Tune, nema bed sektora ni kašnjenja, u okviru HD Tune, Benchmark, nije bilo značajnijeg opadanja brzine, max nije ni za 80% veća od min (na nekim HDD-ovima sam se sretao da spadne na 0,1 MB/s, a max je 192 MB/s). Ostali parametri u okviru te opcije su odlični.

I kad je kom preostao da radi, nisam čuo karatkteristično kliktanje HDD posle paljenja računara (kada od glave). Nemam nikakav dokaz da je HDD u pitanju.
Evo računar danas radi ceo dan.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Frantic84 ... 30.10.2017. 16:53 #640503

status: user
broj poruka: 587
Ili su sve vreme bili samo SATA kablovi...
Meni su pravili identican problem oko jednog HDD-a pre 5,6 godina...
Stavio nov SATA kabl i evo ga i dalje radi bez problema...

AMD Phenom II 960T@3.8GHz/Titan NK35TZ/6GB DDR2 @ 800MHz
Asus M2N68 Plus/Hitachi 250GB/Samsung 320GB/WD Blue 500GB
Powercolor HD5750/LC Power LC600H-12/MS Industrial Voyager
LG W2240+Skyworth 32E3000/Windows 10 Pro x64 build 1709


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60264. Broj poslatih odgovora: 645987.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs