Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Tehnika
Kućna tehnika
Pitanje za radio amatere i radio entuzijaste
STRANA 1 OD 1
Krieger Pitanje za radio amatere i radio entuzijaste 07.11.2017. 11:46 T65385

status: user
broj poruka: 312
Mozda ce se nekome ova tema ciniti krajnje bez veze s obzirom na to da gotovo ne postoji radio stanica koja ne moze da se ``emituje`` preko interneta a uz to i zvuk je kvalitetniji ali jednostavno neke stvari nikad nece zastariti kao sto su na primer gramofonska ploca koju i dan danas di-dzejevi koriste na nastupima itd, da ne sirim pricu.

Imam sledeci radio aparat, ne pamtim kad je kupljen, bio sam klinac i veze blage nisam imao cemu to sluzi. Pre par nedelja sam ga ``iskopao`` iz prasine i ukapirao da nije nimalo naivna sprava.
Evo fotke (sa neta doduse) : https://is.gd/YI8xDe
Dakle stari dobri Roadstar koji hvata FM, AM (na aparatu pise MW - middle wave) i dva jos cudnija frekventna opsega LW (low wave) i meni jedan izuzetno interesantan frekventni opseg - SW (short wave).

Na MW (AM) sam uhvatio radio Temisvar. Ne biste verovali koliko njihova muzika podseca na nasu staru folk scenu samo jbg, ne razumem rumunski.
Na SW opsegu sam uhvatio neke engleze, cini mi se kao da je bila neka informativna emisija u pitanju, pojma nisam imao o cemu se radi jer se jedva razaznavalo sta pricaju a i cini mi se da su se frekvencije preklapale odnosno jedna je nadjacavala drugu tako da fakticki ne znam ni sta sam slusao.

Onda je juce usledila poseta staroj dobroj Wikipediji i bum: Aparat koji je matoriji od ovog koji ja imam, sa sintetickim PLL risiverom tj. tjunerom.
Evo fotke: https://is.gd/jtOca4 - Grundig Satellit.

E sad par pitanja, koliko je ovo evoluiralo u smislu da li postoji jos ``zaebanija`` sprava od ovog mog radio aparata ili Grundiga, citao sam recimo primera radi da je LW opseg ugasen u Rusiji (ima tabela na Wikipediji gde se sta i odakle emituje ali nije bas kompletna i azurna) i naravno:

Da li moze da se nadje nov aparat slican Grundigu ili mom Roadstar-u jer mi je zaista interesantno da cackam tjuner (po mogucstvu analogni - dakle sa reglerom a ne dugmicima) i da hvatam kojekakve gluposti. FM radio scene kod nas sam sit, gotovo sve sto moze da se uhvati i da zvuci iole pristojno bez krcanja postoji na SBB-ovoj radio sekciji u okviru D3 uredjaja ili EON-a.

Unapred hvala svima koji se jave na temu i nadam se da sam nekog starijeg clana vratio u neka vremena kada se nije zivelo 250 na sat i kada su radio aparati zaista bili must have stvarcice a ova dva od kojih jedan imam necija mozda i neostvarena zelja.

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Re: Pitanje za radio amatere i radio entuzijaste 07.11.2017. 15:01 #640745

status: user
broj poruka: 7695
Zanimljiv hobi ,ali te aparate niko vise ne proizvodi ,narocito ne
sa promenljivim kondenzatotima koji vremenom oslabe.

:: Mozda ce se nekome ova tema ciniti krajnje bez veze s obzirom na to da gotovo ne postoji radio stanica koja ne moze da se ``emituje`` preko interneta a uz to i zvuk je kvalitetniji ali jednostavno neke stvari nikad nece zastariti kao sto su na primer gramofonska ploca koju i dan danas di-dzejevi koriste na nastupima itd, da ne sirim pricu
::
:: Imam sledeci radio aparat, ne pamtim kad je kupljen, bio sam klinac i veze blage nisam imao cemu to sluzi. Pre par nedelja sam ga ``iskopao`` iz prasine i ukapirao da nije nimalo naivna sprava
:: Evo fotke (sa neta doduse) : https://is.gd/YI8xD
:: Dakle stari dobri Roadstar koji hvata FM, AM (na aparatu pise MW - middle wave) i dva jos cudnija frekventna opsega LW (low wave) i meni jedan izuzetno interesantan frekventni opseg - SW (short wave)
::
:: Na MW (AM) sam uhvatio radio Temisvar. Ne biste verovali koliko njihova muzika podseca na nasu staru folk scenu samo jbg, ne razumem rumunski
:: Na SW opsegu sam uhvatio neke engleze, cini mi se kao da je bila neka informativna emisija u pitanju, pojma nisam imao o cemu se radi jer se jedva razaznavalo sta pricaju a i cini mi se da su se frekvencije preklapale odnosno jedna je nadjacavala drugu tako da fakticki ne znam ni sta sam slusao
::
:: Onda je juce usledila poseta staroj dobroj Wikipediji i bum: Aparat koji je matoriji od ovog koji ja imam, sa sintetickim PLL risiverom tj. tjunerom
:: Evo fotke: https://is.gd/jtOca4 - Grundig Satellit
::
:: E sad par pitanja, koliko je ovo evoluiralo u smislu da li postoji jos ``zaebanija`` sprava od ovog mog radio aparata ili Grundiga, citao sam recimo primera radi da je LW opseg ugasen u Rusiji (ima tabela na Wikipediji gde se sta i odakle emituje ali nije bas kompletna i azurna) i naravno
::
:: Da li moze da se nadje nov aparat slican Grundigu ili mom Roadstar-u jer mi je zaista interesantno da cackam tjuner (po mogucstvu analogni - dakle sa reglerom a ne dugmicima) i da hvatam kojekakve gluposti. FM radio scene kod nas sam sit, gotovo sve sto moze da se uhvati i da zvuci iole pristojno bez krcanja postoji na SBB-ovoj radio sekciji u okviru D3 uredjaja ili EON-a
::
:: Unapred hvala svima koji se jave na temu i nadam se da sam nekog starijeg clana vratio u neka vremena kada se nije zivelo 250 na sat i kada su radio aparati zaista bili must have stvarcice a ova dva od kojih jedan imam necija mozda i neostvarena zelja
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed LW nije low wawes nego Long waves... 07.11.2017. 18:50 #640748

status: user
broj poruka: 10985
t.j., dugotalasni opseg, sa rasponom frekvencija od 30 KHz do par stotina KHz. Ono sto je jos uvek zanimljivo i aktuelno u broadcast radiju je srednji talas, zahvaljujuci kojem mozes cuti signal emitovan na drugim kontinentima...

Moja bivsa zena ima Philips-a iz sezdeset-i-neke, prvog ``lampasa`` u koji su ugradjena 2 malecka zvucnika, UKW tuner i stereo dekoder, uz (tada obavezne) LW i MW tjunere.

Svojevremeno, dok sam se aktivno bavio radioamaterizmom, bese to vreme window$a 3.1/95-ice, dosao sam u posed jednog MW/UKW stereo prijemnika koji se ``ubadao`` u (ISA) slot na maticnoj ploci. Ne znam da li se nesto takvo moze naci danas, u PCIe pakovanju...

Ovaj Grundig kojeg si iskopao, dobra je makina. Roadstar, tako-tako...


@ObradMi: gde si to cuo da ``promenljivi kondenzatori vremenom oslabe``? Ovi kondenzatori su ``plocastog tipa``, to jest nalikuju metalnim rebarcima (dve grupe ili vise njih) koja se medjusobnou uklapaju a nalaze se na obrtnoj osovini. Nema tu sta da ``oslabi`` izuzev ako dodje do krivljenja, lomljenja, otpadanja plocica... To su elementi koji besprekorno rade decenijama...

Variable capacitor:
https://goo.gl/uys63i

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Re: LW nije low wawes nego Long waves... 07.11.2017. 19:57 #640749

status: user
broj poruka: 7695
Ja znam da sam davno poklonio jedan Tehnics tuner drugaru ,analogni AM/FM iz razloga krivljenja osovine.Neprakticno je to bilo totalno.


:: t.j., dugotalasni opseg, sa rasponom frekvencija od 30 KHz do par stotina KHz. Ono sto je jos uvek zanimljivo i aktuelno u broadcast radiju je srednji talas, zahvaljujuci kojem mozes cuti signal emitovan na drugim kontinentima..
::
:: Moja bivsa zena ima Philips-a iz sezdeset-i-neke, prvog ``lampasa`` u koji su ugradjena 2 malecka zvucnika, UKW tuner i stereo dekoder, uz (tada obavezne) LW i MW tjunere
::
:: Svojevremeno, dok sam se aktivno bavio radioamaterizmom, bese to vreme window$a 3.1/95-ice, dosao sam u posed jednog MW/UKW stereo prijemnika koji se ``ubadao`` u (ISA) slot na maticnoj ploci. Ne znam da li se nesto takvo moze naci danas, u PCIe pakovanju..
::
:: Ovaj Grundig kojeg si iskopao, dobra je makina. Roadstar, tako-tako..
::
::
:: @ObradMi: gde si to cuo da ``promenljivi kondenzatori vremenom oslabe``? Ovi kondenzatori su ``plocastog tipa``, to jest nalikuju metalnim rebarcima (dve grupe ili vise njih) koja se medjusobnou uklapaju a nalaze se na obrtnoj osovini. Nema tu sta da ``oslabi`` izuzev ako dodje do krivljenja, lomljenja, otpadanja plocica... To su elementi koji besprekorno rade decenijama..
::
:: Variable capacitor
:: https://goo.gl/uys63
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Antimatery Gde izabra to... 07.11.2017. 21:04 #640750

status: user
broj poruka: 997
Tema je jako dosadna, stvarno nema smisla :)

E pa ovako ukratko.

Mozda volis da se bavis radio tehnikom ali cackanje tjunera ti i nije nista posebno, sta zelis da cujes?

Ti radio aparati su uglavnom podeseni na frekvencijama gde ima emisionih stanica za slusanje, frekvencije koje eventualno ne pokriju ti radio aparati nemaju nista posebno za slusanje. Na tim frekvencijama ima malo digitalnih signala koje koriste vojne sluzbe, meteoroloske sluzbe i ostalo ali ti uglavnom nista ne znace. Ako zelis da imas solidan prijem valjalo bi da imas spoljnu antenu ako te bas zanima kakve zice da razvlacis po krovu ili zgradama kazi :)

Jedino sto mozes cuti i razumeti su Engleske i stanice na EX-yu jezicima koje uglavnom emituju vesti.

Ako zelis da slusas bez da se nesto cimas da cackas imas vrlo kvalitetne Tecsun prijemnike, oni rade prijemnike za poznate svetske firme sa performansama se mogu meriti i sa mnogo nekada skupljim masinama.

Na primer preporuka do 45$

https://www.ebay.com/itm/TECSUN-PL-380-Black-Color-DSP-PLL-World-Band-Radio-ENGLISH-VERSION/111656295526?epid=1524567141&hash=item19ff3bdc66:g:hmIAAMXQ0pNRuZ8Y


Ako hoces malo skuplje i da slusas ostale vrste modulacija takozvane SSB koje nisu AM/FM njih koriste radio amateri ili neke meteoroloske sluzbe citajuci informacije ili po nekada vojska onda ti treba nesto malo skuplje. Samo te vojne su neke bezveze informacije jer KT cuje svako sve je danas preslo na satelitsku ili opticku vezu ili je pak kriptovano dogitalnih tehnikama...

https://www.ebay.com/itm/Neu-Weltempfanger-TECSUN-PL660-AIR-SSB-PLL-DUAL-CONVER-MULTI-BAND-RADIO/271832558637?hash=item3f4a7bac2d:g:UHsAAOSwv0tVJSHl


Takodje postoje i SDR prijemnici (Softverski Definisani Radio) za njega ti treba PC i bukvalno zvucna i softver radi dobar deo posla evo ti jedan primer zajsta mnogim krajnje ne zanimljivo ali eto da postavim reda radi. Snimao sam neko takmicenje na 14Mhz cisto da na jednom forumu pokazem kako radi SDR.
Ovo ti je novija vrsta prijemnika koja se koristi i ovaj je prepravljan no nebitno.

https://www.youtube.com/watch?v=MZy4qOApBu4


E sada zavisi sta te konkretno zanima da pravis prijemnike ili da slusas odluci reci pa mozda i pomognemo.

Eto ukratko, izvinjavam se ako ima slovnih gresaka jako brzo sam pisao.



Evo ti za prvu pomoc mocan SDR sa solidnom antenom i to preko veba u Holandiji Tvente

http://websdr.ewi.utwente.nl:8901

Zumiraj skrolom, kucaj frekvenciju vrstu modulacije AM ili SSB (LSB/USB) a to sve preko neta itd...





:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Re: Gde izabra to... 07.11.2017. 22:02 #640751

status: user
broj poruka: 4228
Slovnih nema, ali ima gramatičkih.

Međutim, dobra je tema i uživam dok je čitam. Podseća me na vreme kada sam o ovome učio u školi.

Pozdrav za sve učesnike!

:: Eto ukratko, izvinjavam se ako ima slovnih gresaka jako brzo sam pisao
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Antimatery Uh... Lakse mi je... 07.11.2017. 22:15 #640752

status: user
broj poruka: 997
@vladarko

Dobro je da ne brinem... :)

Slovnih ima, nemam nijedno č ć š đ :)


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi AM radio stanice na Androidu 07.11.2017. 22:50 #640754

status: user
broj poruka: 7695

AM FM Radio Free

https://play.google.com/store/apps/details?id=designatualcance.amfmradiofree&hl=en
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Krieger Zapravo... 08.11.2017. 05:35 #640765

status: user
broj poruka: 312
Ponajvise od svega bih zeleo nesto na foru: http://prntscr.com/h7m6pc

Dakle da cujem malo sta rade organi, cisto iz dosade. Ali to vec nema veze sa FM/LW/MW/SW frekvencijama, a vidim da organi imaju i neke nove motorole koje nisu nalik onim starim analognim koje sam mogao da slusam preko tjunera u National video rikorderu pretrazujuci tv stanice. Khhhhhh, prijem, khhhhhhh.

E sad posto ja veze nemam sta znaci trunked radio saobracaj (valjda dvosmerni), a znam da je AES neprobojna enkripcija - dzaba krecim sa ovom zezalicom sa slike.

Ima jedan lik koji valja ove sprave ali najjeftinija je 300eur.

Interesantan programcic za slusanje radija preko neta u Windows okruzenju zvani Screamer je u spisku radio stanica imao sekciju Police scanners. Steta sto je to bila amerika i/ili kanada tako da me nije previse zanimalo da li je neki nigga izbusio devetkom brata from another mother zbog par grama kreka i nesto weed-a.

Jel zna neko neki forum sa zaludjenicima za ove teme da se registrujem i dobijem neku preporuku a pre svega objasnjenja sta je sta itd.? Ovo je ipak IT forum, nije usko vezan za ovu tematiku.
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Krieger Re: LW nije low wawes nego Long waves... 08.11.2017. 05:45 #640766

status: user
broj poruka: 312
Imas USB DVB-T2 djavole koji koriste po klipovima kaceci ih na fon (tj. ovaj zaludjenik ga je `bo` na S7 Galaxy preko OTG kabla) i imas kao neku aplikaciju za android koji osluskuje muriju (USA ili CAD je u pitanju) i preko te aplikacije taj djavo koristi doduse samo za detekciju radio saobracaja odnosno pojavi se na displeju telefona neki spektrometar i onda prica da je u tom opsegu to i to ali jbg posto je enkriptovano - ku.ac. Toliko sam barem razumeo.
Cenim da spravica hvata i FM opseg, pise na tom usb djavolu sta sve moze da uhvati. Ali primarna namena je valjda gledanje televizije iako ima opak tjuner/tjunere.

EDIT: https://www.youtube.com/watch?v=yqFB_CqLOzY Tebi ovo treba torto. E sad da li je freq raspon samo ovaj koji je naveden nemam pojma, ponavljam, covek nabode nesto slicno ovome u S7 i preko aplikacije ga koristi za ``ilegalu``. Ako nadjem i taj klip a voleo bih, dodacu ga u post.

EDIT2: https://www.youtube.com/watch?v=O5p41SGkOb4 Evo ga :) :) :) Oduvek se odusevim kad gledam ovog ludjaka! A ima i jos pre njega https://www.youtube.com/watch?v=PYG5INcF6_U

Wtf je RTL SDR? Uglavnom izgleda im uspeva da slusaju USA muriju ...)

Sto se Grundiga tice - predivna sprava... Cak i tako mator i ofucan deluje mocnije od mnogih danasnjih komada tehnike.

:: t.j., dugotalasni opseg, sa rasponom frekvencija od 30 KHz do par stotina KHz. Ono sto je jos uvek zanimljivo i aktuelno u broadcast radiju je srednji talas, zahvaljujuci kojem mozes cuti signal emitovan na drugim kontinentima..
::
:: Moja bivsa zena ima Philips-a iz sezdeset-i-neke, prvog ``lampasa`` u koji su ugradjena 2 malecka zvucnika, UKW tuner i stereo dekoder, uz (tada obavezne) LW i MW tjunere
::
:: Svojevremeno, dok sam se aktivno bavio radioamaterizmom, bese to vreme window$a 3.1/95-ice, dosao sam u posed jednog MW/UKW stereo prijemnika koji se ``ubadao`` u (ISA) slot na maticnoj ploci. Ne znam da li se nesto takvo moze naci danas, u PCIe pakovanju..
::
:: Ovaj Grundig kojeg si iskopao, dobra je makina. Roadstar, tako-tako..
::
::
:: @ObradMi: gde si to cuo da ``promenljivi kondenzatori vremenom oslabe``? Ovi kondenzatori su ``plocastog tipa``, to jest nalikuju metalnim rebarcima (dve grupe ili vise njih) koja se medjusobnou uklapaju a nalaze se na obrtnoj osovini. Nema tu sta da ``oslabi`` izuzev ako dodje do krivljenja, lomljenja, otpadanja plocica... To su elementi koji besprekorno rade decenijama..
::
:: Variable capacitor
:: https://goo.gl/uys63
::
::
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Krieger @Antimatery 08.11.2017. 08:12 #640768

status: user
broj poruka: 312
Kako ova tema moze da bude dosadna :) Kazem opet, steta, IT forum je a ne forum radio amatera i cega vec. Citao sam ali slabo se razumem u to sta pises ali pogledaj ove linkove koje sam ostavio tortojedu koji je trazio PCIe AM/FM karticu, mozda ti bude interesantno.
Makar ovaj prvi gde sa dosta jakim telefonom i USB dongle-om radi bukvalno cuda vezana za prisluskivanje americkih pandura.


:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Krieger Evo jos jednog zanimljivog klipa: 08.11.2017. 08:36 #640770

status: user
broj poruka: 312
https://youtu.be/KGw8XZCUbsc

Obilazak sajta RTL-SDR.COM, odabir dongle-a (torto nema sanse sto se tice MW/AM opsega, pokrivaju od 40-52MHz pa na gore), instalacija i upotreba softvera.

Sustinski ovo me zanimalo najvise. Ne znam je li legalno ili ne a iskreno i zabole me.
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Krieger UniTrunker 08.11.2017. 08:55 #640771

status: user
broj poruka: 312
https://youtu.be/Ii2h0Y1w-x8

Klip iz 2013. ali veoma zahebana prica.

Predjosmo put od motanja reglera do ... skoro ozbiljne spijunaze. Ali opet kazem, ako je signal enkriptovam dzaba sva oprema i programi, nonstop se menja kljuc i nema sanse da se ista oslusne. Makar je tako bilo sa tipom u USA ili CAN koji je strpao laptop i sve ove zezalice sa sve programom u kofer iza sedista motocikla i - nista.

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Antimatery OK..... 08.11.2017. 22:57 #640780

status: user
broj poruka: 997
Te stvarcice koje si naveo valjaju uglavnom za vise frekvencije, prvo sam mislio da hoces nize...

Policija koristi Tetra sistem to mu je nesto kao i mobilna telefonija, nema svrhe truditi se.Mada iskreno nema sta pametno i da se cuje pa cak i dok je moglo pricali mi stariji entuzijasti :) ...

Imam i te RTL SDR. Pogresno sam shvatio da hoces kratke talase pa sam ti i rekao za one prijemnike.

Idi ako hoces na elitesecurity, pa imas radio amaterski forum.Koliko je meni poznato nemas neke sajtove gde ima mnogo ljudi na tu temu. Na KT ili kako pise tamo SW ima jako mnogo stvari i sluzbi to je bas obimno.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Krieger Re: OK..... 09.11.2017. 13:29 #640804

status: user
broj poruka: 312
Pa i pretpostavljao sam da nema sanse jer od 5. oktobra i dolaska demokraCije u Sirbistan smo osim Hummer-a i 5.56 mm pusaka za zandarmeriju (bivsi SAJ ili kako ono bese dok ne skembase Legiju) dobili i tu sajber kurajber opremu od nasih NATO ``partnera`` tj. SAD.

Dakle samo SW/KT opseg je preostao za ovo sto ja hocu a to je nestandardni radio jer kao sto sam napisao u uvodnom postu - ama nema te komercijalne radio stanice koja ne strimuje svoj sadrzaj preko neta pa se samim tim i gubi potreba za ne tako jeftinim radio aparatima, sta vise i mnogi HiFi risiveri - pojacala novije proizvodnje hvataju jelte - internet radio...

Uglavnom pogledacu sta ima na ES, hvala na savetu i uputstvu gde da idem dalje.

P.S. Ali ipak bih nekad voleo da se vratim u vreme dok je bilo Avala 200, Avala 200, prijem, khhhh, pa onda diktira maticni pa mu tutnes crvenu i ne platis pojas :)


:: Te stvarcice koje si naveo valjaju uglavnom za vise frekvencije, prvo sam mislio da hoces nize..
::
:: Policija koristi Tetra sistem to mu je nesto kao i mobilna telefonija, nema svrhe truditi se.Mada iskreno nema sta pametno i da se cuje pa cak i dok je moglo pricali mi stariji entuzijasti :) ..
::
:: Imam i te RTL SDR. Pogresno sam shvatio da hoces kratke talase pa sam ti i rekao za one prijemnike
::
:: Idi ako hoces na elitesecurity, pa imas radio amaterski forum.Koliko je meni poznato nemas neke sajtove gde ima mnogo ljudi na tu temu. Na KT ili kako pise tamo SW ima jako mnogo stvari i sluzbi to je bas obimno
::
::
::
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Antimatery Pa da.... 09.11.2017. 15:34 #640814

status: user
broj poruka: 997
Znam sta kazes, ali meni iako volim kratke talase i imam sto sta za to ipak podrzavam internet stream. Cask sta vise sve bi prebacio na Net od televizije do radija. U pokretu preko neta mozes da cujes nesto na telefonu cak za nuzdu i pogledas bilo gde.

Ove `nize` radio frekvencije bi dao neka koriste entuzijasti :)


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Krieger Nemam nista protiv internet strimova... 09.11.2017. 17:56 #640819

status: user
broj poruka: 312
Ali onaj osecaj kada najsporijim mogucim pokretima palca i kaziprsta vrtis regler i nakon cepkanja krece da se razaznaje jasan zvuk... To je nesto sto ne moze da ti pruzi internet. Ipak nam je ta analogija pomogla da cak sta vise skinemo F117A 99te ... Imao sam jos jednog Roadstara sa PLL receiver-om, ne secam se da li je imao vise od FM i AM opsega ali je katastrofalno ``tjunirao`` stanice. Nista druze bez rucnog rada, kakva sintetika i pi..de materine, nema to dusu. Isto kao i ovi novi auti gde samo ubodes modul (ili ajde da kazem ``kljuc``) i pritisnes start/stop dugme. Ja sam vise pristalica klasicnog verglanja. Drzis brate dok ne cimne motor i onda pustis a ne tu neki kompjuter da mi soli pamet.
Btw, ako si ljubitelj smooth jazz muzike (veoma opustajuci dzez modernijeg tipa) idi na smoothjazz.pl.com, posle par minuta slusanja ni ne detektujes vise da svira muzika, uklapa se u atmosferu, narocito sada kada rano pada mrak.


:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Antimatery 99-te 09.11.2017. 18:47 #640822

status: user
broj poruka: 997
Eh te godine, imao sam neke prijemnike slusao sam elektro-sumadiju i jos neke sluzbe civilne. I tako Prvi godina srednje skole imam ja neku prijemnik i antena imala je oko 1m. Priblizava mi se uniformisano lice vojnik i zove e decko dodji ovamo. Sav onako uplasen mislio da ce da mi gleda uredjaj al ajd sad. Otisao do njega a on ce: `Jel sine jel znas nekog da prodaje jagnjice, dogovorili da nocas okrenemo jedno na razanj` Uf , pade mi kamen sa srca dobro je, nije ni primetio radio tj. nije ga zanimalo. Srusili su nam 99-te emisioni objekat radio Beograda 1 koji je radio na 684Khz. Bio je snage neverovatnih 2 megavata. U dnevnim uslovima pokrivao je vise od cele teritorije ex-yu. U vecernjim uslovima Evropu kao od sale, gotovo pola sveta i to sa jednog mesta. To je dobro i prednost da u slucaju `nedaj boze` (prirodne katastrofe i sl.) moze pokriti neverovatno veliku teritoriju a mozes ga slusati obicnim dzepnim prijemnikom.

Evo ja imam Radio stanicu naravno amatersku i sa njom mogu da radim celu Evropu pa i malo sire a snaga je svega 30w. Odrzavam gotovo svakodnevno veze eto cista zanimacija. Postoje i digitalni modovi gde mogu cetovati preko nje kao na skajpu. Sluzile su lepo 99-te, na akumulator od kola i udri u to vreme amateri su bili korisni pratili su avione, davali informacije iz svog kraja, ali ne ponovilo se vise, dzaba ga bilo.

A dobro ti volis stare `dobre` stvari. Ali ta vremena ce tesko da se vrate.....


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Krieger ... 09.11.2017. 19:42 #640830

status: user
broj poruka: 312
Jako znacajna je bila uloga radioamatera i u osluskivanju neprijateljskih pilota tj. presretanju razgovora, upozoravano je gde ce da rokaju, itd., mnogo toga su radioamateri uradili tokom ebenog rata a niko im hvala nije rekao. Tu i tamo neki radio klub ako jos uvek i postoji neki.
Dosla nova vremena, kazem ti, 5.56mm puske, hameri, ovo ono, cudi me sto ne uzesmo F-16tice umesto MiG-ova, skroz smo bre buntovnici neki.

Ja iskreno mislim da FM radio nikad nece izumreti, prosto to moras da imas u autu, jbt kad se setim RDS kad se pojavio (onaj tekst sto ispisuje koja je stanica i razne druge stvari) koliko sam bio odusevljen.

I da, kako mislis da slusas u pokretu internet radio bez koriscenja nekog GPRS-a (ja to i dan danas tako zovem) odnosno mobilnog interneta a da ti ne posrce sve megabajte iz paketa za rekordno kratak vremenski period?

Sve ide u prilog radija kako god da okrenes. Cak i radijacija :) A kao klinac sam mislio da je radijacija zapravo emisija radio talasa kad ono medjutim... Smesno je ali stvarno je tako bilo.

Btw, pre koji dan verglam nesto na onom Roadstaru sa slike i ujak me zajebava da sam kao neki deda iz sela koji uzme ``tranzistor`` i krene svojim putem. Inace covek je po selu opravio vise televizora (CRT - Ei Nis) nego iko koga poznajem.

Stvarno zalim za tim opustenim vremenima, ovo turbo biturbo kvadturbo vreme ce pojesti covecanstvo.
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Antimatery Da slazem se... 09.11.2017. 20:11 #640831

status: user
broj poruka: 997
Svaka ti je na mestu, ali stanje je takvo. Pa FM kod nas ce biti jos a planiraju i to da digitalizaju DAB+ sistemom, koristi opseg nekadasnjih TV kanala na VHF-u. Tako da bi trebalo da dobijemo i digitalni radio iskreno sumnjam da ce za dve tri godine biti pusten makar jedan eksperimentalno sa Avale recimo ali bice i toga, pa ce se menjati to sto sada stoji u autu :) Tj. ko zna koji Audi ces imati tada kada zazivi :) Cak sta vise moguce je u novijim polovnjacima naci i DAB prijemnike kombinovane sa FM...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646078.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs