Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Periferni i ostali uređaji
Problem sa napajanjem
STRANA 1 OD 1
JovanZ Problem sa napajanjem 08.11.2017. 23:51 T65391

status: user
broj poruka: 2998
Izgleda da je doslo vreme da se pazari novo napajanje. Staro je Chieftec SmartSeries 500w. Pri radu se ne greje, nije optereceno, komponente koje su na njemu nisu neki veliki potrosaci. Konfiguracija se koristi bukvalno za skajp i filmove.

Na svakih 5-6 dana dodje do restarta. Windows log je izabacivao da je proces koji je kritican vezan za aktivaciju windowsa, posto je to bilo posle fall creators update, izlecim ja win za svaki slucaj opet, i danas opet restart, iz cistog mira, posle nekih 7 dana rada bez problema.

Juce sam primatio da se iz napajanja cuje zujanje ponekad, zvuk struje, arcing. Ne znam kako da drugacije opisem. Kada ugasim napajanje na prekidac, cuje se i dalje, ali mnogo tise. Zamenio kabl, pomislih problem resen, i za nekih 15ak minuta pocne opet. Prilicno tiho, ali cuje se. I posle nekog vremena prestalo, pa opet krenulo i tako. Bocnuo sam kabl direktno u zid, i tu je prestao da se cuje skoro skroz, ali primetio sam da je po par puta na kratko opet zujalo.

Opteretio sam komp cime god sam mogao i nije bilo zabadanja sistema i restarta, tako da verujem da nije do maticne ploce ili procesora, pustio i memtest, i zujanje nema veze za opterecenjem napajanja.

E sada, izvinjavam se za roman, ali u sledecoj poruci cu da stavim napajanja koja su mi zapala za oci.
Inace, da, komp je fx6300, asrock ploca i radeon 270, opterecen mozda jednom nedeljno na sat dva, kada cale igra F1. osim toga - surf, skajp i tune in radio.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Malo sam neispavan, pa mi je trebalo neko vreme da shvatim: 09.11.2017. 00:10 #640781

status: user
broj poruka: 4228
`Kada ugasim napajanje na prekidac, cuje se i dalje, ali mnogo tise.`

Problem je možda u okolini muškog konektora na napajanju u koji se ubacuje kabl.

Ali nisam siguran u korelaciju sa restartovanjima.

Pozdrav!

Vlada
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JovanZ Part 2 09.11.2017. 00:11 #640782

status: user
broj poruka: 2998
Opcije.
1. Da opet uzmem Chieftec Smart Series 500w (ili 550)
2. CHIEFTEC 600W iARENA serija
3. CHIEFTEC GPE-500S 500W Eco
4. 650W Thermaltake LitePower (cuo sam da je TT relativno ocajan)
5 530W Thermaltake Smart SE SPS-530M (ako bas vredi, ne daje mi se 8000)
6. LC-POWERSuper Silent Series 650W - LC6650 V2.3 ( nisam imao bas iskustva sa LC)

Jedinu upgrade koji je planiran je da dam caletu moju grafu (1060, ali ona bi trebalo da trosi manje od tog radeona ili tu negde, tako da se potrosnja bas i nece menjati)

I da, domace radnje, E***, pobeda pobeda ili GigaMoravac, porucio bih nesto sto moze da stigne za dva dana, pa da za vikend namestam, madjarska i ostale kombinacije ne dolaze u obzir, niti bih voleo da cekam da napajanje za sobom povuce jos neku komponentu.

Naravno otvoren sam za sve sugestije, 6 crvenih bi bila idealna cena 7 manje vise plafon. Inace, I da, radije bih da napajanje bude mozda i overkill za surf i muziku, ali da ne bude preoptereceno tokom tih sat dva igranja nego da uzimam neke kineze i tako to, pa da se onda sebi pravim dodatni posao. A i hocu da sklopim to i da ne mislim vise. Predlozi? Ja nisam pametan vise, a i prestao sam da pratim.

Ili je najbolje da ne izmisljam rupu na saksiji i opet kupim isto koje je tu bilo do sada? :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JovanZ I ja sam, zato su mi i poruke ovoliko konfuzne :) 09.11.2017. 00:17 #640783

status: user
broj poruka: 2998
Ne znam sta bih mogao da uradim. Jedino da ga rasklopim i da vidim da li mogu da ocenim odakle se tacno cuje, ali sada k`o za baksuz, nece ni da pisne.

A iskreno, najvise bi mi odgovaralo resenje sa najmanje majstorisanja i koje je najbrze.



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Re: I ja sam, zato su mi i poruke ovoliko konfuzne :) 09.11.2017. 00:35 #640784

status: user
broj poruka: 4228
Ne, ne, samo sam se pitao šta (i odakle) čuješ kada si isključio na prekidač. Trebalo mi je... neko kraće vreme da se setim da je kabl ostao uključen.

Šta reče za hard. ssd...?

Pozdrav!

Vlada

:: Ne znam sta bih mogao da uradim. Jedino da ga rasklopim i da vidim da li mogu da ocenim odakle se tacno cuje, ali sada k`o za baksuz, nece ni da pisne
::
:: A iskreno, najvise bi mi odgovaralo resenje sa najmanje majstorisanja i koje je najbrze
::
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JovanZ Nema losih sektora na hardu 09.11.2017. 00:49 #640785

status: user
broj poruka: 2998
Sve radi kako treba. Nema kliktanja/drljanja. Nema zamrzavanja. Kada se restartuje, samo crn ekran i krece da se opet dize sistem. Pokusavam da ga `nateram` sada. Pustam furmark, prime, nista, nece da stucne.

A svaki put kada se resetovao, gledao se film, ili tako nesto.

Zabio sam sada glavu kod napajanja - nista. Nema naduvenih kondenzatora na ploci.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Re: Nema losih sektora na hardu 09.11.2017. 01:02 #640786

status: user
broj poruka: 4228
Imao sam jedan takav slučaj: resetuje se prilikom gledanja turskih serija na sajtu https://www.natabanu.com

Ja ga testirao sa memtest i test prolazi. Odnesem. Sutradan zovu - restartuje se. Uzmem računar, pustim mu memtest - ne restartuje se, nema greške. Pustim turske serije, radi, posle dva sata se restartuje. Ja se nisam restartovao, jer nisam gledao te serije. Pustim mu opet memtest, ali sada tri kruga. Javio je jednu grešku posle trećeg kruga. Pretpostavljam da se memorije pregrevala ili slično. Shvatim da moram ili da puštam memtest više od jednog kruga ili da puštam turske serije.

Puštam memtest tri kruga.

Takođe, ako možeš da pustiš mHDD sa Hiren`s. Ako ima sektora koji nisu loši, ali im je brzina pristupa oko 500 ms, bolje gledaj hard diskove, nego napajanja.

Mada, možda je to samo posledica napajanja koje više nije pouzdano.

::
:: A svaki put kada se resetovao, gledao se film, ili tako nesto
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JovanZ Pusticu da se sada digne desetka na drugom disku, imam jedan koji mi stoji 09.11.2017. 01:19 #640787

status: user
broj poruka: 2998
Za svaki slucaj. Pa nek radi u prazno.

Ali opet, zvuk struje je i dalje tu. Sada sam ga opet cuo na par sekundi, pa se smirio, sam od sebe. Definitivno mi deluje da sa napajanjem nesto ne stima.

Stavio sam i stap memorije iz mog kompa.

Jebavam se a sutra treba da radim :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JovanZ u-p-d-a-t-e 09.11.2017. 22:54 #640837

status: user
broj poruka: 2998
Disk nema losih sektora/gresaka, istestirana memorija.
Komp je bio u igri jedno 4 sata danas. Nema zujanja, nema restarta. Sada kucam sa njega.

Ne razumem kako moze da se `popravi` samo od sebe.
Gremlini?

Edit: Jedino sto mi pada na pamet je da premerim napone na uticnicama, uzemljenje i tako to. Lupam glavu oko ovoga, ne znam sta vise da uradim.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Dobra noć! 09.11.2017. 23:30 #640838

status: user
broj poruka: 4228
Ako nema zujanja, nema restarta - nešto si uradio kako treba, nije se samo popravilo.

Pusti sada da radi, a obrati pažnju kada se restartuje.

Ako se tebi računar restartuje jednom nedeljno nećeš to moći da premeriš. Proveri, naravno. Obrati pažnju na tu utičnicu gde uključuješ produžni kabl u zid.

Prvo nađi sa kojim osiguračem je povezana. Isključi ga ili izvadi, a zatim proveri i kontakte na utičnici. Loš kontak kablova (malo licni, pregorele) može da uzrokuje mnogo veće probleme.

EDIT: i sve radi sutra, po danu. Sada ga testiraj nekom igrom!

Pozdrav!

Vlada
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
peki22 U duhu teme 10.11.2017. 10:49 #640842

status: user
broj poruka: 2936
Ima li ko da preporuci servis za napajanje?2D radi sve tj. 3.3v i 5v.Cim se startuje igra 3D komp ode na restart.Tacnije na bios F1.Napajanje je Nitro 2 850w.Apsolutno mi nista ne treba ali ako nije skupa popravka....


Hero 8,6700K,H-100,Predator 16GB,390X,Nitro 850,HyperX 120GB,U7,7C


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JovanZ re 10.11.2017. 23:57 #640851

status: user
broj poruka: 2998
Nema simptoma. Merenje sutra.

Praticu pa ako nastavi da se desava restart, a napajanje sljaka, sistem eliminacije. Ili za novu godinu Ryzen 3 1200. A ove komponente da prepakujem u neko malo kuciste za HTPC. Mada i ovaj komp stoji pored TV-a.

Cale vec poceo da lista kataloge i gleda laptopove, najjeftinije naravno, ono je uzas.
Covek otisao u penziju i poceo da se zeza gedzetima. Provalio tune in, slusa bluz ceo dan, povezuje telefon sa mini linijom, Gleda nekoliko utakmica odjednom, pocinje da se zanima za online igre, trazi moj stari monitor pravi multi screen setap, moja devojka ludi sto se jebavam sa ovim kompom vec nekoliko dana, ja ludim sto ne mogu da na miru igram Original Sin 2 i tako... A i zasto da odmaram tokom slobodnih dana? :)

@Peki - Jedan radeon koji mi je crkavao je davao iste simptome - pustim igru i ili restart odmah ili artefakti. Probao da ubodes kartu u neki drugi komp?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
peki22 Re 11.11.2017. 02:30 #640855

status: user
broj poruka: 2936
Zavrsio sam posao sa novim napajanjem.Nego ovo stoji bezveze.Imao sam dobrog majstora ,nego nije mogao da se izbori i ode letos preko.


Hero 8,6700K,H-100,Predator 16GB,390X,Nitro 850,HyperX 120GB,U7,7C


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile ... 11.11.2017. 09:58 #640858

status: user
broj poruka: 9460
Mozda samo da se osveze lektorolitski kondenzatori u napajanju. Ako je radilo na granici izdrzljivosti, grejalo se, kond su verovatno pocrkali...


- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
peki22 Re: ... 11.11.2017. 18:06 #640864

status: user
broj poruka: 2936
Gile ako hoces da se bakces ja cu ti poslati napajanje.Ti pogledaj kvar pa ako moze da se uradi super.Ja snosim sve troskove slanja u oba smera i pregled.Ako bude popravke , delovi i to naravno


Hero 8,6700K,H-100,Predator 16GB,390X,Nitro 850,HyperX 120GB,U7,7C


:: Mozda samo da se osveze lektorolitski kondenzatori u napajanju. Ako je radilo na granici izdrzljivosti, grejalo se, kond su verovatno pocrkali..
::
::
:: - Majstore, da li će ići ili neće ići
:: - Hm, mislim da će biti čupavo.

::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JovanZ Evo ga jos jedan restart posle nedelju dana 18.11.2017. 05:14 #641059

status: user
broj poruka: 2998
Zujanje se nije vise culo. Ali opet isti restart, bez kocenja, zakucavanja, samo tokom filma - restart.

Event Viewer kaze

A fatal hardware error has occurred.

Component: AMD Northbridge
Error Source: Machine Check Exception
Error Type: 11
Processor APIC ID: 0

Ovo sam tek sada primetio, nisam siguran da li je bilo ovoga i proslog puta. Da li napajanje moze da izazove ovu gresku? Ili je ploca otisla?

Opet - pod opterecenjem - nista.

I ima li neko predlog za novo napajanje? 7-8 crvenih.

https://community.amd.com/thread/198416
Naisao na ovo - isti simptomi posle update-a.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
neXus2000 ... 18.11.2017. 15:14 #641066

status: user
broj poruka: 3345
I ako si dalje citao, pise da se disable fast startup u Windows-u. Naravno ako je W10 u pitanju.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JovanZ Da, da, 18.11.2017. 17:09 #641070

status: user
broj poruka: 2998
naravno da sam uradio to.

Samo me cudi da takav previd moze da napravi toliku zajebanciju.

Za sada nema problema.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646078.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs