Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Uređaji za skladištenje podataka
HHD clone na SSD
STRANA 1 OD 1
Bundeva HHD clone na SSD 26.12.2017. 12:25 T65521

status: user
broj poruka: 408
Da li ce ovo skoditi ili ce biti jednako kao da sam instalirao sistem na SSD? Imam laptop sa 2 lezista za HD i jedan 2.5` hdd na 7200. Hteo bih da sistem kloniram na Kingston ssdNOW 200 V+ od 120GB koji sam dobio a da ovaj HD stavim u drugi kavez. Da li ce raditi brze i bolje? Kakav je ovo model SSDa, je li to nesto matoro ili je ok?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Srdjanc ... 26.12.2017. 12:33 #642133

status: user
broj poruka: 3104
90% sanse da ce da radi, samo obrati paznju da prvo C:/ smanjis na velicinu manju od tog SSD pa ga onda vrati koliko moze. Dodatno obrati paznju da odradis prvo onu proceduru da ti se SSD i HDD pokrecu u ACHI modu. Jeste komplikovano al imas tutorijala za to i na srpskom. Jedino sto na kraju moze da te zajebe jestu driveri, mada ne verujem.

Neka je i star SSD opet je to bolje od HDDa.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Bundeva Zaboravih da dodam 26.12.2017. 12:35 #642134

status: user
broj poruka: 408
Da je lap iz 2011, i3, 4gb ddr3 i da vozi Windows 10 bez problema, sve brzo i stabilno. Jedino nisam siguran oko align nekih onih sektora i sl.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: HHD clone na SSD 26.12.2017. 14:55 #642137

status: user
broj poruka: 18930
Ja sam to radio vise puta i moze, bude align-ovan, sve bez problema. Jedini problemcic mozes da imas ako je sistem sa hdd-a podesen u biosu kao `IDE`, a ne `AHCI`, onda ces morati da zaobidjes to, ima na netu resenja, nekih par stvari koje se odrade, nista specijalno.

Ono sto je pozeljno da prethodno uradis, je da na SSD-u napravis particiju (bez formata).
Nakon toga mozes da radis clone. Acronis, Ghost, sta god hoces, ja nisam morao da smanjujem particiju, jednostavno dobijes onakvu particiju koliku si napravio, a posle mozes da radis `merge`, tj. da smanjis ako hoces iz programa.

:: Da li ce ovo skoditi ili ce biti jednako kao da sam instalirao sistem na SSD? Imam laptop sa 2 lezista za HD i jedan 2.5` hdd na 7200. Hteo bih da sistem kloniram na Kingston ssdNOW 200 V+ od 120GB koji sam dobio a da ovaj HD stavim u drugi kavez. Da li ce raditi brze i bolje? Kakav je ovo model SSDa, je li to nesto matoro ili je ok
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
srdoch Re: HHD clone na SSD 26.12.2017. 15:13 #642138

status: user
broj poruka: 1261
Nema zašto da škodi. Sama reč kaže, kloniran, znači biće potpuno isti sistem kao i na HDD-u. Normalno radiće drastično brže jer će biti na SSD-u. E sad, u zavisnosti koliko ti je star taj sistem na HDD-u možda bi bilo bolje instalirati nov na SSD čisto zbog brzine i svežine, ali nije neophodno jer ako ti ovaj stari na HDD-u radi ok slobodno kloniraj.
Moj imenjak reče 90% šanse, ne vidim zbog čega. Kloniraš sistem sa tog laptopa a ne sa drugog pa još i da postoji razlika. Radiće 100% i tu nema nikakve dileme, klasično kloniranje. Ni ovo za AHCI nije nikakva procedura niti komplikovano, ne znam zašto te kolega plaši. :) Samo uđeš u BIOS i setuješ SATA kontroler na AHCI. Jedna jedina stavka u BIOS-u, ništa lakše. Štaviše velika je mogućnost da je po default-u već aktiviran AHCI ali proveri za svaki slučaj. Takođe ne moraš prethodno da smanjuješ C particiju jer prilikom kloniranja imaš tu mogućnost. Mnogo bitnija stavka je da nakon kloniranja sistema podesiš Win za SSD pošto je bio prethodno na HDD-u. Nadam se da znaš šta sve treba. Ukoliko ne znaš pitaj slobodno i napisaćemo da ne dužim sad.

Preporučujem da sve odradiš sa MiniTool Partition Wizard-om jer ima migraciju sistema u tri koraka, ne može biti jednostavnije. Uz to radi i partition resize i aligment. Idealan za tvoj slučaj.

Intel i7 3770K @4.6GHz + HyperTX2 Custom, Gigabyte Z77X-UD5H, Kingston HXS 32GB DDR3 2400MHz, Gigabyte GTX1070 G1 Gaming, LG 25 Ultrawide 2.5k, Samsung NVMe SSD 960 EVO 250GB (Win10), Crucial BX100 250GB (Win7), Storage 7TB
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: HHD clone na SSD 26.12.2017. 15:21 #642139

status: user
broj poruka: 18930
Nisi razumeo ovo za AHCI. Ako instaliras sistem kada je u biosu podeseno na `IDE` za SATA, ili `Compatible`, ili drugo, a ne AHCI, imaces problem onda kada u biosu podesis na `AHCI`, dobices BSOD. Postoji nacin da se to resi, samo se u biosu vrati na IDE, i isceprka nesto u sistemu u registry-u, da bi sistem radio kao AHCI.

To mnogi ne znaju, pa ne provale sta ih zeza, i na kraju stave nov windows. Naravno, ukoliko je sistem vec AHCI, onda nema nikakvih problema.

Edit: evo kako podesiti sistem sa IDE na AHCI:
https://winaero.com/blog/switch-from-ide-to-achi-after-installing-windows-7-or-windows-8/


:: Nema zašto da škodi. Sama reč kaže, kloniran, znači biće potpuno isti sistem kao i na HDD-u. Normalno radiće drastično brže jer će biti na SSD-u. E sad, u zavisnosti koliko ti je star taj sistem na HDD-u možda bi bilo bolje instalirati nov na SSD čisto zbog brzine i svežine, ali nije neophodno jer ako ti ovaj stari na HDD-u radi ok slobodno kloniraj.
:: Moj imenjak reče 90% šanse, ne vidim zbog čega. Kloniraš sistem sa tog laptopa a ne sa drugog pa još i da postoji razlika. Radiće 100% i tu nema nikakve dileme, klasično kloniranje. Ni ovo za AHCI nije nikakva procedura niti komplikovano, ne znam zašto te kolega plaši. :) Samo uđeš u BIOS i setuješ SATA kontroler na AHCI. Jedna jedina stavka u BIOS-u, ništa lakše. Štaviše velika je mogućnost da je po default-u već aktiviran AHCI ali proveri za svaki slučaj. Takođe ne moraš prethodno da smanjuješ C particiju jer prilikom kloniranja imaš tu mogućnost. Mnogo bitnija stavka je da nakon kloniranja sistema podesiš Win za SSD pošto je bio prethodno na HDD-u. Nadam se da znaš šta sve treba. Ukoliko ne znaš pitaj slobodno i napisaćemo da ne dužim sad
::
:: Preporučujem da sve odradiš sa MiniTool-om jer ima migraciju sistema u tri koraka, ne može biti jednostavnije. Uz to radi i partition resize i aligment. Idealan za tvoj slučaj
::
:: Intel i7 3770K @4.6GHz + HyperTX2 Custom, Gigabyte Z77X-UD5H, Kingston HXS 32GB DDR3 2400MHz, Gigabyte GTX1070 G1 Gaming, LG 25 Ultrawide 2.5k, Samsung NVMe SSD 960 EVO 250GB (Win10), Crucial BX100 250GB (Win7), Storage 7TB
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
srdoch Re: Re: HHD clone na SSD 26.12.2017. 15:35 #642140

status: user
broj poruka: 1261
Kada sam pisao post tvoje poruke još nije bilo tako da hvala što si podsetio i na taj detalj. Na osnovu onog što je kolega napisao nisam zaključio da misli na naknadno menjanje moda u win-u već na BIOS, s toga se izvinjavam. Zato sam i napomenuo da prethodno proveri da li je već setovan AHCI jer ako jeste, a velika je verovatnoća, niša više ne mora da se radi. A pomenuti BSOD sam lično fasovao nebrojeno puta na svom laptopu pri boot-u zaboravljajući da je mi sekundarni sistem instaliran u IDE modu. :)

Takođe ni ovo kolegino za drajvere ne kontam. Sistem je kloniran pa tako i drajveri s njim. Apsolutno sve mora da radi kao i pre migracije sistema.

Intel i7 3770K @4.6GHz + HyperTX2 Custom, Gigabyte Z77X-UD5H, Kingston HXS 32GB DDR3 2400MHz, Gigabyte GTX1070 G1 Gaming, LG 25 Ultrawide 2.5k, Samsung NVMe SSD 960 EVO 250GB (Win10), Crucial BX100 250GB (Win7), Storage 7TB

:: Nisi razumeo ovo za AHCI. Ako instaliras sistem kada je u biosu podeseno na `IDE` za SATA, ili `Compatible`, ili drugo, a ne AHCI, imaces problem onda kada u biosu podesis na `AHCI`, dobices BSOD. Postoji nacin da se to resi, samo se u biosu vrati na IDE, i isceprka nesto u sistemu u registry-u, da bi sistem radio kao AHCI
::
:: To mnogi ne znaju, pa ne provale sta ih zeza, i na kraju stave nov windows
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Re: Re: Re: HHD clone na SSD 26.12.2017. 15:45 #642141

status: user
broj poruka: 4227
Moguće da je Srdjanc mislio na drajvere za disk kontroler ili je mislio na neka specifična podešavanja u okviru drajvera za sata hdd kontroler. Međutim, ovo deluje kao čista situacija.

Pozdrav!

Vlada

:: Takođe ni ovo kolegino za drajvere ne kontam. Sistem je kloniran pa tako i drajveri s njim. Apsolutno sve mora da radi kao i pre migracije sistema
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
srdoch Re: Re: Re: Re: HHD clone na SSD 26.12.2017. 15:52 #642142

status: user
broj poruka: 1261
Pa da, moguće je. Malo je neodređeno tako da sad nagađamo. :)
Možda će napisati na čega je tačno mislio.

Intel i7 3770K @4.6GHz + HyperTX2 Custom, Gigabyte Z77X-UD5H, Kingston HXS 32GB DDR3 2400MHz, Gigabyte GTX1070 G1 Gaming, LG 25 Ultrawide 2.5k, Samsung NVMe SSD 960 EVO 250GB (Win10), Crucial BX100 250GB (Win7), Storage 7TB

:: Moguće da je Srdjanc mislio na drajvere za disk kontroler ili je mislio na neka specifična podešavanja u okviru drajvera za sata hdd kontroler. Međutim, ovo deluje kao čista situacija
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Srdjanc ... 26.12.2017. 16:04 #642143

status: user
broj poruka: 3104



A mozda i nece, cisto da bi gledao kako tumacite moja prorocanstva :D

Salim se, to je deo od tih 10%. Postoje uvek neki gremlini.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
srdoch Re: ... 26.12.2017. 16:14 #642146

status: user
broj poruka: 1261
Hahaahahahhaa ništa bez gremlina! :D
::
:: A mozda i nece, cisto da bi gledao kako tumacite moja prorocanstva :
::
:: Salim se, to je deo od tih 10%. Postoje uvek neki gremlini.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Bundeva Hvala ljudi 26.12.2017. 16:52 #642147

status: user
broj poruka: 408
Jos samo da mi kazete kakav je ovaj ssdejcic od 120gb sto sam dobio?

https://www.kingston.com/datasheets/svp200s3_us.pdf

Hvala


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
srdoch Re: Hvala ljudi 26.12.2017. 17:23 #642150

status: user
broj poruka: 1261
Nema na čemu. :)
Što se tiče SSD-a, consumer klasa, ništa specijalno, isti kao i svi u tom cenovnom rangu što naravno ne znači ništa loše. Svi su oni tu negde. Razlikuju se u nijansama koje teško da ćeš primetiti. U svakom slučaju primetićeš drastično ubrzanje u odnosu na stari HDD. Ako nisi do sad koristio SSD oduševljenje će biti još veće. :)
Odlično je što ćeš imati i HDD istovremeno u laptopu pa će moći da ti služi kao storage. Obavezno izmesti pagefile na HDD kad odradiš migraciju sistema.

Intel i7 3770K @4.6GHz + HyperTX2 Custom, Gigabyte Z77X-UD5H, Kingston HXS 32GB DDR3 2400MHz, Gigabyte GTX1070 G1 Gaming, LG 25 Ultrawide 2.5k, Samsung NVMe SSD 960 EVO 250GB (Win10), Crucial BX100 250GB (Win7), Storage 7TB

:: Jos samo da mi kazete kakav je ovaj ssdejcic od 120gb sto sam dobio
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Re: Re: Hvala ljudi 26.12.2017. 21:22 #642158

status: user
broj poruka: 4227
I isključi automatsku (planiranu) defragmentaciju tog SSD.

Pozdrav!

Vlada

:: Obavezno izmesti pagefile na HDD kad odradiš migraciju sistema
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Bundeva BB 27.12.2017. 09:40 #642169

status: user
broj poruka: 408
I jos jedno pitanje - da li ssd moze imati lose sektore kao hdd? Koji alat je najbolji za proveru zdravstvenog stanja?

Hvala


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: BB 27.12.2017. 19:17 #642179

status: user
broj poruka: 9369
Moze ih imati, nisu bas kao kod klasicnog HDDa, ali se pojavljuju i znaju da prave probleme u radu, u vidu `stucanja` i seckanja s vremena na vreme.
Za detekciju koristi HDD Sentinel.

MBP Retina 13` Late 2012
macOS High Sierra

i7 4790K/MasterLiquid Pro 120/Maximus Gene VII/32GB/240GB RAIDR/Strix 980ti/CM 750W/LG 27MB85Z-B

:: I jos jedno pitanje - da li ssd moze imati lose sektore kao hdd? Koji alat je najbolji za proveru zdravstvenog stanja
::
:: Hval
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
neXus2000 .... 27.12.2017. 20:16 #642181

status: user
broj poruka: 3342
Cisto da se nadovezem na prepi(r)sku, kada se radi migracija sa HDD na SSD, migracionom softveru uopste nije bitno da se smanjuje ili povecava particija na boot particiji HDDa. Njemu je vazno da prekopira podatke, prekopira MBR i ostalo. Jedino je vazno, da kolicina podataka sa boot particije SSD-a nikako ne prevazilazi velicinu SSD-a. Naravno ne mora to da bude knap ili da ostane 1% praznoga na kraju.
Uz Kingston obicno dolazi Acronis True Image i sasvim odlicno radi svoj posao.

Za AHCI posle migracije:
Otvori se Regedit.
Pronadje se: HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlset / Services / msahci
Sa desne strane se klikne desnim dugmetom na start liniju i klikne se na modify. Tu se ukuca 0, klikne se na OK, izdaje se iz regedita i restartuje komp.
Udje se odmah potom u BIOS i SATA se prebaci iz IDE u AHCI. Snime se postavke u BIOS-u (save and exit) i to je to.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60264. Broj poslatih odgovora: 645987.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs