Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Softver
Tips and Tricks
Stari kompovi - valja li to cemu?
STRANA 1 OD 1
MilosNBG Stari kompovi - valja li to cemu? 09.01.2018. 01:03 T65565

status: user
broj poruka: 1586
U moru polovnih racunara, gde i ja povremeno dodam po neku kap u obliku sklopljene polovne masine za prodaju. Dell, Asus, HP, Compaq, Medion, domaci racunari, uvozni polovnjaci koji su ko zna koliko radili negde u nekoj belosvetskoj kancelariji... Od 50e pa navise cene... Bas ima svega i svacega, ali - okrenuo se i pogledao na pet racunara na servisu, svi generacijski ili bliski ili jedan za drugim, su izlazili a nekako se je pogodilo da su svi negde i najpopularniji na oglasima. Core Duo, Athlon-i, Phenomi i Core i3....

Te sam resio da napravim jedan subjektivno-objektivan test, sa svim tim racunarima. Napominjem da cu u nastavku izneti neki svoj stav i neka svoja zapazanja o radu tih masina i procenu koliko su korisne odnosno upotrebljive. Na `testu` su bili sledeci racunari:

AMD 5200 AM3 2.3GHz/3GB DDR2 800MHz/AMD 690G chipset/HD3650 512MB DDR2
Intel E7400 2,66GHz/3GB DDR2 800MHz/G31 chipset/ NV9600GT 512MB DDR3
AMD 7850 2.8GHz/4GB DDR2 1066MHz/AMD 780G chipset/NV GT240 1GB DDR3
AMD Phenom 9500/4GB DDR2 1066MHz/AMD 790G chipset/ HD7750 1GB DDR5
Intel Core i3 540 3.0GHz/4GB DDR3 1333MHz/ Intel H55 chipet/ HD6770 1GB DDR5

Ne, nisam vrteo bench programe, zapravo jesam, i nisu mi nista novo rekli osim da su skoro linearno rezultati rasli, pocev od masine sa AMD 5200 pa nadalje. Ono sto sam gledao je bilo koliko se ti kompovi dobro snalaze sa Windows 7 i Windows 10, Office 2010 i Office 2016, Adobe Photoshop/Corel, kao i vrsljanjem po tubetu i tu i tamo poneka igrica, no opet kazem - benchmark programi i igrice ovde uopste nisu bili u fokusu. Zapravo licno mislim da je bench programe, smislio neko samo da bi prstom pokazao korisniku da treba posle nekog vremena da odresi kesu i kupi novi komp ako hoce da je bolji od komsije - cista psiholosko-potrosacko-marketinska igra i bench rezultate ne uzimam kao merodavne za upotrebljivost racunara nikada. Dakle, ovde su utisci o realnom radu racunara, nakacenim na internet, sa AV programima u pozadini.

Pa da krenem sa utiscima. I na pocetku da se razumemo - za one koji nemaju problem sa godinama starosti racunara - sve ove masine su i dalje i vise nego upotrebljive!

Dual Core ekipa AMD 5200/Intel E7400 - se definitivno bili najsrecniji sa Win 7 i to 32bit verzijom zbog 3GB RAM-a. Ne mogu da se otgrnem utisku da je 32bit verzija Adobe CS5 paketa, bila dosta zivahnija na 32bit verzijama, sto pretpostavljam da ima veze sa memory management-om, jer je vec poznato ogranicenje od 3.25GB RAM-a na 32bit-nim sistemima, odnosno, verovatno je nacin upravjanja memorijom bolji, nego na 64bit, gde je siroko polje - koliko ima memorije, toliko moze da pojede. Sa vecim fajlovima, vec je bio primetan drastican pad u performansama na obe masine. Kada sam sa CS5, presaona CS6 - i dalje je sa manjim fajlovima bilo relativno ok, ali jos brze je dolazilo do pada u performansama, sto se je broj elemenata u toku rada povecavao.
Za Office - sve je islo odlicno, naravno da je Office 2010 bio primetno brzi od 2016, internet i youtube bez problema do 720p, sa grafikama koje su u masinama, verovatno sa boljim, mooozda bih se usudio i sa 1080. Ali sa ovim sastavom - 720p.
Igrice - vrlo relativna kategorija, no moram reci da je Intel ovde bio primetno bolji, jer i jeste jaci cpu ali je i 9600GT svakako jaci od HD3650 kako god ga okrenuli.


Procesor koji me je izuzetno iznenadio je bio AMD 7850BE, tj Black Edition. Klokovan je u jednom momentu bio sa osnovnih 2.8 na 3.4GHz - i da budem iskren, kao da mu nije bilo bitno da li je win7 ili 10, da li je 32bit ili 64bit. Mada je sa 64bit win7 bio nekako najbolji, odziv sistema nije bio nista slabiji nego kod 9500 quad-core Phenoma ili Core i3, cak i sa win10 kao operativnim sistemom. Sve je fukcionisalo besprekorno, win10 je leteo, i sa 4GB DDR2 na 1066 - sve je radilo odlicno. CS5 i CS6 su radili odlicno u svojim 64bit varijantama, cak ni manipulacija vecim fajlovima, jeste bila malo usporena, ali bez preteranog gusenja sistema kao kod Athlona 5200 i Intela E7400 gde je to stvarno umelo da se otegne.
Office - naravno da je sa 2016 bio nijansu sporiji u odnosu na 2010, ali nakon pokretanja i ucitavanja word-a, excel-a (neke idiotski velike tabele sto moja zena donela sa posla, u zivotu onako veliko i konfuzno nisam video u excel-u) ili prezentacija sa hrpom multimedijalnih sadrzaja (napravio sam jednu prezentaciju pre par godina od - 4.3GB!!! pa je dobro dosla za ovaj test :) ) sve je radilo brzo i tecno, bez nekog preteranog `seckanja` u toku rada.
Igrice - Hm... Moze... Ali sa jos jacom grafikom od ove koja je bila u njemu i na skromnijim rezolucijama i skromnim detaljima, ako mislite na neke novije naslove. World of Tanks je isao jako lepo sa 30fps na 1680x1050 i osnovnim detaljima.
Internet i Tube - Sta god mi je palo na pamet.

U meni se bore budala i genije. Plasim se da pametniji ne popusti!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MilosNBG Nastavak 09.01.2018. 01:07 #642539

status: user
broj poruka: 1586
I konacno, `teska` kategorija. Po bench testovima, Core i3 je od Phenoma 9500 bezao na polju memorije, dok je recimo u Passmark-u, Phenom po cpu rezultatu bio cak i ispred Intel-a. Medjutim, to je na papiru. U realnom radu? Intel, iako je hyper-threadovani dual-core - je sio Phenoma kako god je stigao. U igricama i CS paketu je razlika bila i vise nego ocigledna i tu nemam sta posebno da kazem, osim da na oba procesora, odlicno lezi Win 10 64bit, sistem na Intelu je bio primetno zivahniji i zbog DDR3 memorije. Zvakali su sve sto im je bilo servirano od CS paketa, naravno, ista zapazanja - CS6 ih je dosta vise davio u radu nego CS5, posebno Illustrator. U igrama - Intel. Tacka. Jos da je bila neka bolja grafika... Ih!!! Internet i office su bili naravno glatki i brzi u radu.

No, da napravim ovde i jedan mali osvrt i na jos neka zapazanja, Veliki faktor je bio - HDD!!! Ne, starija generacija WD 320GB KS i AAKS, nije mogao da se nosi sa Seagate 500GB i WD 640GB Black na Phenomu i i3 masini, primetno su bili slabiji i rezultati testova ta dva diska. Doduse, na AMD 7850 masini, Samsung 500GB je harao svojom brzinom i odzivom.

Stekao sam utisak da Win7 je zivahniji sa vise jezgara dok je win10 zivahniji i na dva jezgra ali visoko taktovana. Ako gledam subjektivan utisak, win10 je najbrze ne klik misa odgovarao na AMD 7850 i na Core i3 masini. No opet, veliki faktor je bio i HDD i njegov odziv. Ponovicu da je na AMD 5200 i Intel E7400, win7 leteo, zajedno sa Office 2010. Ali jos bolje su radili sa Linux mint-om :) Te bih se slobodno usudio da te masine preporucim za office, za ucenje, listanje muzike i videa, odlicne kancelarijse buvare koje sa 3GB memorije, jos ko zna koliko mogu da sluze.

Core i3 je naravno briljirao nad Phenomom ali opet, i Phenom obzirom na starost i njegovu TLB gresku koja je ispravljana sa serijom xx50, ide nekako. Pliva. Bucne povremeno ispod povrsine, proguta malo vode ali ispliva nekako, ispljune pa pliva dalje.

Pravi biser je bio AMD 7850. Ne znam u cemu je fora, ali za jedan stari dual-core se izuzetno dobro drzi i sa novim programima, naravno i sa 4GB memorije na raspolaganju. U nekoj opstoj upotrebi, nema toga sto ne moze da pokrene, sa manje ili vise muke (cesce sa manje muke) i po prvi put mi je bilo zao sto nisam u svetu igrica da ga poteram sa nekom jacom grafikom i novijim naslovima.

Opsti zakljucak je sledeci - Nemojte nista ispod snaznog dual-core a jos bolje quad-core procesora i 4GB memorije, ako hocete win10. Ako cete win7 ili Linux, mogu i stare dual-core masine jaaako lepo da posluze, posebno sto su oni sada toliko jeftini, vec od 40e moze se naci pristojan komp. Ako idete na win7 - ne manje od 3GB memorije. Zapravo - idite bas na 3GB, posebno ako cete 32bit-nu verziju da koristite, ionako ne moze da koristi preko 3.25GB. Ako zelite win10 i da komp ima jos malo daha u sebi za neki naredni period - Phenom quad-core serije 900, sa bar 4GB DDR3 ili Intel core i3/core i5 prve ili druge generacije opet sa bar 4GB DDR3 - bi bili neko optimalno resenje. Jer u sprezi sa dobrim hardom ili jos bolje - SSD diskom i dobrom grafikom, to ce zavrsavati vecinu poslova u narednih godinu-dve, dok opet ne ustedite i uzmete novog polovnjaka.

Iako sam sve ovo radio i napisao zbog onih koji ne mogu nazalost da priuste sebi makar novog polovljaka, makar da znaju da im masine jos nisu za bacanje, i da ce se kompovi radovati ako im dodate 1-2GB memorije ili malo bolji/brzi hard disk ili pak graficku kartu za jednu do dve crvene, svakako da zelim da u novoj godini dodjete do novog racunara, bas onakvog kakvog ste zeleli. Voleo bih da dodam za ovu mladju generaciju, da koristi te starije masine - za ucenje :) U neki cosak, pa isprobavanje kako radi server, pristupanje na daljinu, programiranje, ko zna.... Primena ima mnogo :)

U meni se bore budala i genije. Plasim se da pametniji ne popusti!


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ma3x Jako lepo ! 09.01.2018. 06:34 #642548

status: user
broj poruka: 223
Sve pohvale za trud, i moram napomenuti da si se zaista potrudio da dokazes nesto o cemu sam skoro razgovarao sa par drugara. Realno je sve otislo u cisto izdrndavanje i takmicenje `ciji je veci`. Ne vidim svrhu bacanja par hiljada eura na masinu, osim ako nece sluziti za konkretnu stvar, profesionalni rad i samim tim vratiti ulozeno. Sve ostalo, ukljucujuci i `krvave` svadje oko razlika u 5 ili 8 frejmova pri gejmingu ili nekom slicnom s., je promasaj. Meni licno i dalje fercera Core2Duo E8400 sa 6 Gb ddr3 i na toj masini mi 10ka leti. Za ono cime se bavim je i vise nego dovoljno, zavrsava mi sav posao i nemam nameru da ludujem cisto da bih se hvalio (bitne razlike za moj posao nema).


C: /

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
filni Super ti testiranje. Bravo! :) 09.01.2018. 12:44 #642559

status: user
broj poruka: 1198
Ova procesor sam ja imao AMD 7850BE i stvarno je bio bas bas dobar. :)
Slazem se za te glupe rasprave oko frejmova al toga ce uvek biti.
Kao ona fora... AJDE DA GA MERIMOOOOO .
Ovaj Ryzen sam uzeo samo da se castim jer sam poceo da radim i reko malo da obnovim makinu inace sam ja cak bio zadovoljan i sa Athlon otkljucan u x4 sa 8GB rama.
ASROCK AB350 Pro4
Ryzen 1200 4.00Ghz
8GB G.SKILL 2400mhz DDR4
1x SSD Patriot Blast, WD 320GB
ASUS EX-GTX 1050 2GB DDR5
Asus DVD/RW
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 09.01.2018. 16:20 #642570

status: user
broj poruka: 18940
Vrlo mi je intersantna tema, pošto su mi se nakupile tokom vremena 775 ploče, uglavnom Abit, ima jedna baš dobra intelova, a takođe jedna Supermicro sa DDR3 slotovima, te reših da kupim jedan Xeon X5460, koji uspešno šljaka na P965, G45 platformi. Oduševljen sam bio kad sam ga dobio jer je bolji od QX 9-ke, pored njega je tu i E8400 Core2Duo čuveni cpu.
A Kuma je legenda, kod mene se nažalost nije našao 7850, nego 7750. E sad, moj problem je što je ovaj hw toliko meni prirastao k srcu, da nemam srca da ga prodajem, tu su nekoliko 775 ploča i par AM2 ploča. Ja ovo sve čuvam za rezervu, jer mi se isplati više da zamenim staru ploču za staru, nego da kupujem novu, kada je dovoljna i 370 platforma za Linux storage preko CLI, bez gui-a i ostalog.

Ono što je glavna fora, je Windows10 i igrice, to su jedine stvari koje diktiraju koji će hw da se sastavlja, naravno sve u meri i granicama koliko je to moguće.
SSD takođe mnogo lepo radi na SATA2 pločama. Daleko bolje i brže od najbržeg harda.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Bundeva Kad vec pominjemo desktop 09.01.2018. 16:30 #642572

status: user
broj poruka: 408
da li to vazi i za laptop? Milose, po tvom iskustvu kako bi se najnoviji WinX 64-bit ponasao na ovom laptopu:

i5 520m
nv gt330m
8gb ddr3
kingston ssd 120gb za sistem
toshiba hdd 500gb za podatke
lcd 17`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Kad vec pominjemo desktop 09.01.2018. 16:35 #642573

status: user
broj poruka: 18940
Laptopovi su jako specifične sprave, nažalost, moraćeš to da testiraš dobro, jer su veoma velike šanse da X neće biti kompatibilan sa mnogim stvarima (npr. otisak prsta, WiFi, bluetooth, stand-by itd.).
Jel to Toshiba laptop? Možda će lepo raditi, ali možda će se bolje ponašati sa Win7.


:: da li to vazi i za laptop? Milose, po tvom iskustvu kako bi se najnoviji WinX 64-bit ponasao na ovom laptopu
::
:: i5 520
:: nv gt330
:: 8gb ddr
:: kingston ssd 120gb za siste
:: toshiba hdd 500gb za podatk
:: lcd 17
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Bundeva HP 09.01.2018. 17:25 #642576

status: user
broj poruka: 408
https://www.cnet.com/products/hp-elitebook-mobile-workstation-8740w-17-core-i5-520m-windows-7-pro-64-bit-4-gb-ram-320-gb-hdd-series/


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: HP 09.01.2018. 17:53 #642577

status: user
broj poruka: 18940
https://support.hp.com/us-en/drivers/selfservice/hp-elitebook-8740w-mobile-workstation/4138087
Ovde nema zvanicnih drajvera za 10, tako da, morao bi da ga instaliras i da skines https://sdi-tool.org/ za drajvere. Ako bude sve radilo kako treba kroz nedelju-dve, to je to.


:: https://www.cnet.com/products/hp-elitebook-mobile-workstation-8740w-17-core-i5-520m-windows-7-pro-64-bit-4-gb-ram-320-gb-hdd-series
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Koliko para - tol`ko jutjuba 09.01.2018. 18:57 #642579

status: user
broj poruka: 4228
Sve pohvale za još jedan dobar kvalitetan i temeljan test. Pravi empirijski

Dobro zapažanje je što se tiče hard diskova. Oni su često brži, ne zato što su veći, već noviji (savremeniji).

Kod brand name mašina mi se sviđa to što im je sistem hlađenja dobro optimizovan i stoga nečujan. Naravno, i to ima svoju cenu (snaga napajanja, integruša...).

Rekao bih da ipak jesi maaalo subjektivan što se tiče Kume, ali da je to pre oduševljenje što se tako dobro pokazao u odnosu na ostale mašine.

Moja supruga koristi računar sa 7850BE sa fabričkim hladnjakom, ali sa nekim stvarno tihim CM ventilatorom 120 mm. Temperature nekad pređu maksimalnih sedamdesetak stepeni, ali su uglavnom ispod, pa je i brzina ventilatora stalno ispod 1000 o/m. I tako već punih 10 i kusur godina. Menjali smo samo grafičke (sa magareće na konjsku) i operativne sisteme XP-Vista-7-10.

Pozdrav!

Vlada
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
f0rever khm 10.01.2018. 01:36 #642591

status: user
broj poruka: 3821
Od svih tih masina je jedino upotrebljiva 1156 platforma, jer moze da se nadogradi na i dalje dobar i5 750-760.

LGA775 platforma je za Dotu 2 ili CS.Go bukvalno mrtva, ne donosi nista sem niskog FPS-a.

Ovako za neke osnovne stvari sve su te masine okej, naravno.

I love how much people just did not give a fuck in the 80s and 90s!


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Rammulino Re: khm 12.01.2018. 23:13 #642662

status: user
broj poruka: 384
Ja rkcem skoro sve novo na medium/high podesavanjima na 775 ploci. DOduse stavljen xeon...
Wolfenstein svi delovi na high, gta5 medium/high. dirt 4 high itd itd...
hocu reci moze jos malo da se cupa na 775 plocama ko nema novce za nesto novije i bolje jbg... Srbija rodjaci :)



Asus p5ql-e
Xeon e5450 @3.5ghz Black Megahalems + Noctua nf-p12
4x2gb ddr2 Ocz
Zotac gtx 1050 ti 4gb
neki budjavi wd hdd
lc power 720w green power


:: Od svih tih masina je jedino upotrebljiva 1156 platforma, jer moze da se nadogradi na i dalje dobar i5 750-760
::
:: LGA775 platforma je za Dotu 2 ili CS.Go bukvalno mrtva, ne donosi nista sem niskog FPS-a
::
:: Ovako za neke osnovne stvari sve su te masine okej, naravno
::
:: I love how much people just did not give a fuck in the 80s and 90s!
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646078.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs