Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Tehnika
Foto i video oprema
Nikon D5500
STRANA 1 OD 1
Rynskelath Nikon D5500 19.01.2018. 14:38 T65590

status: user
broj poruka: 484
Drustvo, imam par pitanja, ne bavim se fotografijom, ali sam bukvalno dobio ovaj aparat.
Zanima me sta sve ovo cudo moze? Sta treba da znam, sta ne treba da znam, aparat ce sluziti uglavnom na putovanjima, slikanjem na otvorenom, I ponekad ali ponekad za slikanje u zatvorenom prostoru.
Moze neki savet za nesto? :D
PS. nikada se nisam bavio fotografijama, moj cale, koji se I bavio time pre 30 godina, ni on vise ne moze toliko da se snadje sa ovim cudima :D

A da, zaboravio sam da sam uz njega dobio I Nikkor univerzalac 18-55mm

Cpu: Intel I5-3570 @ 3.4ghz
MB: AsRock B75 pro3-m
Ram: 8Gb Kingston DDR3
GPU: Msi HD 6850 OC 1gb/ddr5
Case: Chieftec Dragon
Mis: Genius Gila
Tastatura: Logitech K350
Monitor: 2x 24` ViewSonic & Acer
SSD 240 Gb
HDD 3x 500gb
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Nikon D5500 19.01.2018. 15:01 #642829

status: user
broj poruka: 18940
Pitaj caleta da ti objasni koncepciju fotografisanja, tj. ne moze da ti objasni, nego mora kroz praksu. Ti sa tehnikom, on sa iskustvom, pa ces nauciti, tako je najbolje. Koristi sve rezime, potrudi se da naucis nesto oko tehnickih stvari na fotoaparatu, da bi mogao najbolje da ga koristis, pa budi strpljiv.

Za pocetak koristi taj 18-55, pa posle nekog vremena ces uzeti po potrebi neki fiksni objektiv.


:: Drustvo, imam par pitanja, ne bavim se fotografijom, ali sam bukvalno dobio ovaj aparat.
:: Zanima me sta sve ovo cudo moze? Sta treba da znam, sta ne treba da znam, aparat ce sluziti uglavnom na putovanjima, slikanjem na otvorenom, I ponekad ali ponekad za slikanje u zatvorenom prostoru.
:: Moze neki savet za nesto? :
:: PS. nikada se nisam bavio fotografijama, moj cale, koji se I bavio time pre 30 godina, ni on vise ne moze toliko da se snadje sa ovim cudima :
::
:: A da, zaboravio sam da sam uz njega dobio I Nikkor univerzalac 18-55mm
::
:: Cpu: Intel I5-3570 @ 3.4gh
:: MB: AsRock B75 pro3-
:: Ram: 8Gb Kingston DDR
:: GPU: Msi HD 6850 OC 1gb/ddr
:: Case: Chieftec Drago
:: Mis: Genius Gil
:: Tastatura: Logitech K35
:: Monitor: 2x 24` ViewSonic & Ace
:: SSD 240 G
:: HDD 3x 500gb
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Rynskelath Au bre 19.01.2018. 18:46 #642835

status: user
broj poruka: 484
Pa ja nisam pitao da mi das opis IMarkovica, nego pomoc oko foto aparata :D
U principu cu uzeti da procitam upustvo, I imam par ortaka koji se time bave (fotografisanjem, ne citanjem upustava), pa cemo se snaci, samo sam hteo da vidim sta mislite o svemu tome I da li taj aparat vredi I po koji pametan savet :D


Cpu: Intel I5-3570 @ 3.4ghz
MB: AsRock B75 pro3-m
Ram: 12Gb Kingston DDR3
GPU: Msi HD 6850 OC 1gb/ddr5
Case: Chieftec Dragon
Mis: Genius Gila
Tastatura: Logitech g910
Monitor: 2x 24` ViewSonic
SSD 240 Gb
HDD 3x 500gb

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko a... 19.01.2018. 19:16 #642836

status: user
broj poruka: 6643
jesi`l probao na youtubetu, ono, kombinacija Nikon d5500 + tutorials...?


Budale računaju na sreću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Za pocetak: koristi samo `auto` mode. 19.01.2018. 20:31 #642838

status: user
broj poruka: 10985
...i JPG ``fine mode`` i 1080p video.
Rec je o fotoaparatu visoke klase (u praksi, s obzirom da ga koriste paparaci, ``svadbarski fotografi`` i slicni) moglo bi se reci da je poluprofesionalan. Objektiv koji si ``uz njega`` dobio je kit-zoom lens (standardni objektiv) koji ce ti ``pokriti`` 99% situacija u kojima tkz. prosecni korisnik poteze fotoaparat. Ako imas i neke posebne zahteve (fotografisanje sitnih predmeta iz neposredne blizine ili jako udaljenih objekata ukljucujuci tu i mesec, zvezdano nebo) trebace ti makro objektiv odnosno teleobjektiv itd. itd., ali o tom, po tom, tokom prvih nekoliko meseci eksploatacije koncentrisi se na ovaj kit-zoom, pa se kasnije javi sa konkretnim pitanjima tipa ``a kako da postignem ovo, a kako ono...``...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Lesenje ... 19.01.2018. 22:36 #642841

status: user
broj poruka: 156


Mnogo je vaznije da savladas osnove fotografije u smislu estetike (kadriranje, odnos prema svetlu na fotgrafiji itd.), a da se ne zamaras tehnikalijama. Ako ne znas sta hoces i nemas oko nema tog aparata. Suprotno, sasvim obican aparat moze napraviti sjajne fotke...Mnogo ti je jace oruzje znanje iz fotogragfije..proguglaj malo neke osnovne principe. Inace , taj aparat za nekog s tvojim znanjem...OVERKILL.
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile ... 19.01.2018. 22:54 #642842

status: user
broj poruka: 9460
@Lesenje, upravo tako.
To je samo orudje, totalno nebitno, jer onaj ko `ima oko`, uradice bolju fotografiju sa nekom sklopicijom, nego neko sa skupim aparatom.
Izguglaj neke osnovne funkcije i skljocaj, vremenom ces videti kako to sve funkcionise i bice sve bolje i bolje. Ne moze nista preko noci.

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
markopvict cek da krene da se lozi na dof 19.01.2018. 23:09 #642843

status: user
broj poruka: 4515
kupi prajm 35mm f/1.8 ili ako imas para sigmu art 18-35mm f1.8 i to ti je to.

U suprotnom ces imati slike kao sa flagship telefona, mozda i losije :)

Tretnuno se `polivanje` radi sa d7200 :)

btw, ja se brzo zarazio pa presao na ff, to je prava stvar.

Ovo je sa objktivom od 100EUR i iso 2500,
https://c1.staticflickr.com/5/4387/37037349256_52bf5dfd4f_h.jpg

Za krop senzor, sto je tvoj aparat iso preko 800 u vecernjim uslovima max. Ali postoje tehnike itd, moze da se izvuce dosta dobra fotka.


:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
krkub boj ne bije oružije, već srce u junaka 19.01.2018. 23:39 #642844

status: user
broj poruka: 1006

Momci ti sve rekoše. Dodaću i to da je fotografisanje večiti proces učenja.
Kao početnik, dobro se čuvaj kontra-svetla, bez kojeg nema dobre fotke/ snimka.
I da, dobar kadar je uvek dobar kadar. i sad, i pre 30 godina...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Au bre 20.01.2018. 00:21 #642846

status: user
broj poruka: 18940
Kakav opis, nisam razumeo?
Upravo sam hteo da ti ukazem na isto sto je napisao `Lesenje`. Kadriranje, oko za fotografiju, a to nije bas nesto sto moze da se napise i opise na forumu, vec pitaj caleta, kad se vec covek bavio fotografijom 30god., prosao je kroz sve skole fotografisanja, niko od njega nece moci bolje da te uputi.

Ako mozes da shvatis, poenta je, lako ces savladati tehnicke podatke na aparatu. Ja ne bih fotkao na Auto, nego u `A` i `P` rezimu. Ako te boli uvo i nije ti ni vazno, onda stavi na auto.

:: Pa ja nisam pitao da mi das opis IMarkovica, nego pomoc oko foto aparata :
:: U principu cu uzeti da procitam upustvo, I imam par ortaka koji se time bave (fotografisanjem, ne citanjem upustava), pa cemo se snaci, samo sam hteo da vidim sta mislite o svemu tome I da li taj aparat vredi I po koji pametan savet :
::
::
:: Cpu: Intel I5-3570 @ 3.4gh
:: MB: AsRock B75 pro3-
:: Ram: 12Gb Kingston DDR
:: GPU: Msi HD 6850 OC 1gb/ddr
:: Case: Chieftec Drago
:: Mis: Genius Gil
:: Tastatura: Logitech g91
:: Monitor: 2x 24` ViewSoni
:: SSD 240 G
:: HDD 3x 500g
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Rynskelath Re: Re: Au bre 20.01.2018. 02:22 #642848

status: user
broj poruka: 484
Hvala svima, bacicu se na malo proucavanja, ali opet hvala :)

@IMarkovic
Ni ne mozes da razumes, post je obrisan a ja ga nisam citirao. Smatrao sam da nije bitno, kao sto i nije... (Necu da se bavim time ko, sta, kako i zasto pogotovo ne na forumu kao sto i ne zelim da ovo niti bilo koja tema preraste u spam)
elem, da se vratimo na temu:
shvatio sam neke stvari, neke sam vec I sam provalio ali polako, imam toliko vremena da se bavim ovim, samo malo da otopli da mogu lepo napolju da se igram, kao i u uslovima slabe osvetljenosti.
I mislio sam da u nekom narednom periodu, kad se malo usemim kupim jos neke dodatne stvarcice, ali posto tek ulazim u ovu pricu (za svoje potrebe - bar za sada) necu I ne zelim da zurim :D

Cpu: Intel I5-3570 @ 3.4ghz
MB: AsRock B75 pro3-m
Ram: 12Gb Kingston DDR3
GPU: Msi HD 6850 OC 1gb/ddr5
Case: Chieftec Dragon
Mis: Genius Gila
Tastatura: Logitech g910
Monitor: 2x 24` ViewSonic
SSD 240 Gb
HDD 3x 500gb

:: Kakav opis, nisam razumeo
:: Upravo sam hteo da ti ukazem na isto sto je napisao `Lesenje`. Kadriranje, oko za fotografiju, a to nije bas nesto sto moze da se napise i opise na forumu, vec pitaj caleta, kad se vec covek bavio fotografijom 30god., prosao je kroz sve skole fotografisanja, niko od njega nece moci bolje da te uputi.
::
:: Ako mozes da shvatis, poenta je, lako ces savladati tehnicke podatke na aparatu. Ja ne bih fotkao na Auto, nego u `A` i `P` rezimu. Ako te boli uvo i nije ti ni vazno, onda stavi na auto
::
:: :: Pa ja nisam pitao da mi das opis IMarkovica, nego pomoc oko foto aparata :
:: :: U principu cu uzeti da procitam upustvo, I imam par ortaka koji se time bave (fotografisanjem, ne citanjem upustava), pa cemo se snaci, samo sam hteo da vidim sta mislite o svemu tome I da li taj aparat vredi I po koji pametan savet :
:: ::
:: ::
:: :: Cpu: Intel I5-3570 @ 3.4gh
:: :: MB: AsRock B75 pro3-
:: :: Ram: 12Gb Kingston DDR
:: :: GPU: Msi HD 6850 OC 1gb/ddr
:: :: Case: Chieftec Drago
:: :: Mis: Genius Gil
:: :: Tastatura: Logitech g91
:: :: Monitor: 2x 24` ViewSoni
:: :: SSD 240 G
:: :: HDD 3x 500g
:: ::
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
zoxin Re 20.01.2018. 02:42 #642849

status: user
broj poruka: 265
Auto mod ti je najgora opcija za fotografisanje.Udjes u scene mod i tu imas sve situacije.To ti je najbolje za pocetak.Razmisli o nabavci stativa,pogoto ako hoces da fotografises nocu.Procitaj malo o kompoziciji i to ti je sasvim dovoljno za pocetak.Evo ti 2 linka o scenama i kompoziciji a ti ako hoces istrazuj vise. http://fotograf.co.rs/fotografska-kompenzicija/ https://www.youtube.com/watch?v=ug-YNoU5sT8


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi U eri informacija glupost postaje izbor 20.01.2018. 15:01 #642856

status: user
broj poruka: 7695
imas manuale na net-u koliko hoces samo search .


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
shkomi Procitaj 21.01.2018. 09:47 #642868

status: user
broj poruka: 842
Jedan od prvih koraka moze da bude i citanje ove knjige

http://www.mikroknjiga.rs/store/prikaz.php?ref=978-86-7555-306-9


https://www.youtube.com/watch?v=m6kFCNsnQpQ

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
markozutic re 24.01.2018. 00:43 #642941

status: user
broj poruka: 1463
slikanje ti je fizika+kompozicija.

Imaš više opcija,
1 da te boli uvo i za kompoziciju i za fiziku, onda samo uključiš na program A (automatic) i slikaš kao da slikaš telefonom.
2 malo napredniji automatski rezim gde ćeš fokus na objektivu da prebacis u M tj manuelno ili ti rucno fokusiranje, gde ces ti ručno okretanjem prstena da biraš šta će biti u fokusu a šta ne.
3 još malo napredniji (još malo pa ćemo i do snsa bokte) gde ćeš recimo da držiš u Aperture Priority rezimu, dakle aperture tj otvor blende će biti fiksan, a iso i shutter speed će se menjati u zavisnosti od osvetlenja,
4 još napredniji, gde ćeš ti ručno da podešavaš sve vrednosti, ISO, Shutter Speed, Aperture, Fokus, kompoziciju itd.

dok ne dodješ do poslednjeg režima moraš dobro da upoznaš svoju kameru i svoje objektive, jer čim promeniš objektiv ili zumiraš tj promeniš fokalnu dužinu, menjaju ti se osobine aparata i sva manuelna podešavanja treba ponovo podesiti.
ovo ti je generalno za sve aparate, pa i za taj nikon. Ako si neko koga fotografija ne zanima, onda ćeš verovatno slikati na AUTO, ali onda nećeš dobiti svoj maksimum, a mozda i hoćeš ako uzmeš neko nabudzeni objektiv koji će da daje mnogo zamućenja pozadine što je dans kul u fotografiji. :D


Asus K53SV
Intel i7 2670QM 2.20GHz(3.10 Turbo)
HM65
8GB DDR3 1333MHz
500GB 5200rpm
15.6 LED HD (1366x768)
eGPU GTX750 Ti 2GB(DirectX 12)Optimus / HD3000
N1030 WiFi+BT3.0
Altec Lansing® stereo speakers
W7Pro

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: re 24.01.2018. 09:11 #642949

status: user
broj poruka: 18940
Da se ne zbuni covek, mislim da si zurio dok si pisao, rezim A nije 100% automatic, vec je to aperture priority, ili prioritet blende. AUTO je full automatski rezim.

M nije malo napredniji rezim, nego najnapredniji i full manual rezim, tu mora dosta skill-ova da bi se koristio, i opet nije cak ni za onog koji ima dosta iskustva, ukoliko hoce nesto relativno brzo da odradi, taj rezim je za spore stvari, fino podesavanje itd.

Dalje vec ce videti, ima tu dosta toga..
Moja preporuka je slicna tvojoj, da se prvo zajebava na AUTO, malo vidi kako to ide, pa onda nek predje na A, P...

PS ko zna, mozda je covek odustao i prodao SLR :)

:: slikanje ti je fizika+kompozicija
::
:: Imaš više opcija
:: 1 da te boli uvo i za kompoziciju i za fiziku, onda samo uključiš na program A (automatic) i slikaš kao da slikaš telefonom
:: 2 malo napredniji automatski rezim gde ćeš fokus na objektivu da prebacis u M tj manuelno ili ti rucno fokusiranje, gde ces ti ručno okretanjem prstena da biraš šta će biti u fokusu a šta ne
:: 3 još malo napredniji (još malo pa ćemo i do snsa bokte) gde ćeš recimo da držiš u Aperture Priority rezimu, dakle aperture tj otvor blende će biti fiksan, a iso i shutter speed će se menjati u zavisnosti od osvetlenja,
:: 4 još napredniji, gde ćeš ti ručno da podešavaš sve vrednosti, ISO, Shutter Speed, Aperture, Fokus, kompoziciju itd
::
:: dok ne dodješ do poslednjeg režima moraš dobro da upoznaš svoju kameru i svoje objektive, jer čim promeniš objektiv ili zumiraš tj promeniš fokalnu dužinu, menjaju ti se osobine aparata i sva manuelna podešavanja treba ponovo podesiti
:: ovo ti je generalno za sve aparate, pa i za taj nikon. Ako si neko koga fotografija ne zanima, onda ćeš verovatno slikati na AUTO, ali onda nećeš dobiti svoj maksimum, a mozda i hoćeš ako uzmeš neko nabudzeni objektiv koji će da daje mnogo zamućenja pozadine što je dans kul u fotografiji. :
::
::
:: Asus K53S
:: Intel i7 2670QM 2.20GHz(3.10 Turbo
:: HM6
:: 8GB DDR3 1333MH
:: 500GB 5200rp
:: 15.6 LED HD (1366x768
:: eGPU GTX750 Ti 2GB(DirectX 12)Optimus / HD300
:: N1030 WiFi+BT3.
:: Altec Lansing® stereo speaker
:: W7Pr
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646091.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs