Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Ploče, procesori i memorije
GA-M57SLI-S4 (rev. 2.0), Windows 7 x64 i RAM...
STRANA 1 OD 1
luja-88 GA-M57SLI-S4 (rev. 2.0), Windows 7 x64 i RAM... 22.01.2018. 13:19 T65598

status: user
broj poruka: 1620
Je l` ume neko da mi objasni sledeću situaciju:

https://image.prntscr.com/image/k-2rY2pYQOqL8wlV1O7q3Q.png

Slika sve govori, al` ajd` i usmeno...
-Matora Gigabyte ploča, kao što se vidi
-Podržava do ukupno 16GB RAM-a
-Drugarov računar u kom je do sada bilo instalirano 2x2GB, a došlo je do nekih SW problema pa sam mu reinstalirao OS i ubacio još 1.5GB (1GB+512MB - našlo se nekog viška kod mene)
-Sistem vidi svih 5.5GB RAM-a tako da je problem kompatibilnosti u startu isključen, ali je iskoristivo samo 3GB

Moje pitanje je: Zašto, imajući u vidu da je instaliran x64 Windows i nema integrisane grafike koja bi mogla da pravi problem (a svakako ne bi `pojela` 2.5GB)?

BIOS je poslednji koji nije beta (FG), mada to ne bi trebalo da ima neke veze pošto je sva memorija vidljiva.
edit: isproban i poslednji beta BIOS (FHL).
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nisavici Re 22.01.2018. 14:25 #642898

status: user
broj poruka: 908
Provrti memtest mozda je neka neispravna I izvadi taj ram sto si ibacio pa ubaci opet mozda ima prasine pa nema kontakt
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
pajsgudgud Sličan sam problem imao sa mnogo modernijom mašinom. 22.01.2018. 14:44 #642900

status: user
broj poruka: 3737
Problem je bio u ne slaganje memorije sa pločom. Verovatno je tebi isti problem pogotovo što je GA ploča baš kao i u mom slučaju.

Probaj da zameniš memorije u slotovima. Možda pomogne.

support normality

GA 990XA - UD3, AMD fx8320+ereboss, AMD entertainment 8GB r.a.m, Samsung evo 840 120gb, WD 500Gb, MSI 560Ti, Chieftec modular 750W.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
filni integrisana grafika mozdA? 22.01.2018. 15:46 #642902

status: user
broj poruka: 1198
A da nije u BIOS-u namesteno da deli memoriju sa grafikom? Jos ako je integrusa pa ona njam njam 2.50gb i to se desava .) Proveri u bios-u. Tako je bilo kod mog caleta al za to sam znao. Pa sada kada sam mu uzeo posebno grafiku i ubacio sa pise 4gb installed - usable 4gb :)
ASROCK AB350 Pro4
Ryzen 1200 4.00Ghz
8GB G.SKILL 2400mhz DDR4
1x SSD Patriot Blast, WD 320GB
ASUS EX-GTX 1050 2GB DDR5
Asus DVD/RW

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 Re: 22.01.2018. 17:34 #642908

status: user
broj poruka: 1620
@nisavici
Sve memorije koje imam su već testirane pa nema potrebe za daljom proverom. One koje svojevremeno nisu valjale, instant su završile u kanti (+slomljene da ih neko ne bi utrapio nekom nesrećniku na buvljaku i sl.)

@filni
Integrisane grafike nema, a ploče (chipset) iz ovog vremena su mogle da uzmu samo do 1.25GB, nikako više - ako se dobro sećam.

@pajs
Ne znam šta bi, al` za dodatnih 512MB RAM-a nije bilo vredno cimanja. Samo sam izvukao taj memorijski modul i ostala su 3 identična modela, samo različitog kapaciteta: 2x KVR800D2N6/2G i 1x KVR800D2N6/1G (potpuno isti kao prva 2, samo bez čipova sa jedne strane).
Zašto sa četvrtim modulom (KVR800D2N5/512) nije hteo da koristi sve, nemam pojma, ali sada bez problema šljaka sa 5GB.

Interesantno je što sam sve module podesio na iste frekvencije i latencije i to je prividno bilo ok, ali Windows i dalje nije hteo sve da koristi... Live Ubuntu je bez problema iskoristio svih 5.5GB (zakucao sam ga sa jedno 150 tabova u Chrome-u i sve ok ).
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
pajsgudgud @luja 22.01.2018. 18:41 #642910

status: user
broj poruka: 3737
nema veze što su svi na istim frekvencijama i latencijama.

Ja sam imao dva modula iz istog pakovanja pa nisu hteli da rade. Čak mi se deseilo da u plavim slotovima jedan štap nije hteo da vidi. Prebacivanjem u bele proradilo.
support normality

GA 990XA - UD3, AMD fx8320+ereboss, AMD entertainment 8GB r.a.m, Samsung evo 840 120gb, WD 500Gb, MSI 560Ti, Chieftec modular 750W.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Pogledaj 22.01.2018. 20:57 #642919

status: user
broj poruka: 5696
parametar system ili hardware reserved memory. Obicno ukazuje na losu konfiguraciju memorija. Ja sam na home serveru sa 32GB DDR3-1866 (4x8) imao slican slucaj, nakon reinsertovanja modula sve je proradilo, inace sam imao reserved 1 ceo modul, umesto oko 100MB. Ako igranje sa rasporedom ne pomogne, ubaci samo one iste/krupone module. Posebno na tim losijim cipovima i plocama ovo postaje cesce


`Budućnost pripada onima koji su u vreme velikih promena spremni učiti, a oni koji misle da više nemaju šta da nauče, ostaće zatečeni u svetu koji više ne postoji` - Eric Hoffer

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko Ne slaganje memorijskih modula 23.01.2018. 07:44 #642931

status: user
broj poruka: 6643
Unapred se, i na prvom mestu, izvinjavam ako sam omašio zbog nestrpljenja da sve pročitam, jednostavno nemam vremena.
Ono na šta ciljam, a to je zato jer je iz iskustva upravo to uglavnom uzrok - je mešanje jednostranih i dvostranih modula. Ogromna većina matičnih ploča u tom je slučaju u stanju da pristupa - koristi SAMO jednu `glavnu` stranu memorijskih modula, pa će oni dvostrani biti sa pola kapaciteta a oni jednostrani sa punim. Ima i kombinacija da se uopšte ne koriste celi moduli koje je ploča označila kao problematične. U stvari je bios i sama izvedba ploče problematična iliti jeftina. Postoje mb koje jedu sve, a to vam plaćeni i priučeni recezenti u 99,99% novina-sajtova neće ni reći (jer to nikada ni ne probaju kod testiranja) već se kasnije pokaže, kada je već kasno i ploče su dobile `ime` ili ga nisu dobile, a trebaju.
Kod nekih je moguća kombinacija obojenih slotova, da žvakne i različite module ako se grupišu po bojama, ali već sam pomalo ispao, meni se to nije dogodilo samo čuo-pročitao... Dakle, nije toliko bitan proizvođač, ukoliko je uopšte bitan kod običnih modula, već, da li su jednostrani ili dvostrani. Što kaže staaaari narodni vic kad je sa mladim bračnim parom spavala i svekrva, `upari noge sinko` inače se nećeš najebati.

Budale računaju na sreću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator re 24.01.2018. 02:57 #642948

status: user
broj poruka: 4225
Pogrešno_je_adresirana_memorija.Idi_u_safe_mode_i_podesi_adresiranje_memorije_da_koristi_sve_što_je_instalirano_pošto_to_ne_zna_i_95%_pametnjakovića_ovdje.
Nema_potrebe_da_vadiš_memoriju.
Nije_problem_dvostranih_memorijskih_čipova_na_jednom_modulu.

Ako je neko nedovoljno stručan, ne bi trebalo da prodaje hw, nego pljeskavice.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile ... 25.01.2018. 01:29 #642975

status: user
broj poruka: 9460
Ta ploca je svejed sto se memorije tice. Ipak probaj da kombinujes i videces koji modul pravi problem. Za pocetak, izbaci samo taj od 512mb i testiraj...
Pre svega dobro ocisti module i slotove na ploci.

Operator, kakovo adresiranje, objasni nama laicima. :)

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 Re: 25.01.2018. 05:27 #642980

status: user
broj poruka: 1620
Ma jok, isprobao skoro sve navedeno i ni da čuje...
x64 linux je bez problema video i koristio svih 5.5GB, tako da je problem sigurno sistemske prirode, do Win-a. Kao što već rekoh, nema integrisane grafike i sl. što bi moglo da pojede RAM, niti bilo kakvog hardverskog problema.

@pisko
Toga za jednostrane i dvostrane sam se setio ali isto pada u vodu pošto trenutno radi sa 5GB, u kombinaciji sa 2 dvostrana i 1 jednostranim modulom.
Inače, lično se nisam susretao sa tim problemima kod DDR2 i novijih memorija. Je l` to i dalje aktuelno pa sam ja samo bio dobre sreće ili ne?

@machine
Nije mi palo na pamet, a relativno skoro sam na jednoj mašini iskusio sličan problem.

@operator
Na koje tačno adresiranje misliš?

@gilopile
Sve već bilo čisto, bez brige, a krajnji ishod sam napisao.

Bilo kako bilo, računar sam vratio drugaru na veče dana kada sam otvorio temu pa je ovo verovatno poslednji put da nešto radim na istom. Kad bilo šta zvekne, odlučio je da mu sklopim nov pa se sa ovim neću više ni igrati... nego, bilo viška stare memorije pa šteta da se ne iskoristi...

Hvala svima na angažovanju .
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: re 25.01.2018. 09:15 #642982

status: user
broj poruka: 18940
Jel to isto moze i na onom x86 XP-u da se podesi, pa da podrzava preko 3.25Gb rama? Sto si mi obecao i nikad ga nisam dobio?

Evo podesavanje adresiranja, u slucaju da nekom ikad zatreba (velika mudrost):
https://helpdeskgeek.com/windows-7/fix-the-maximum-amount-of-memory-usable-by-windows-7-64-bit/


:: Pogrešno_je_adresirana_memorija.Idi_u_safe_mode_i_podesi_adresiranje_memorije_da_koristi_sve_što_je_instalirano_pošto_to_ne_zna_i_95%_pametnjakovića_ovdje
:: Nema_potrebe_da_vadiš_memoriju
:: Nije_problem_dvostranih_memorijskih_čipova_na_jednom_modulu
::
:: Ako je neko nedovoljno stručan, ne bi trebalo da prodaje hw, nego pljeskavice
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 Re: Re: re 25.01.2018. 11:22 #642988

status: user
broj poruka: 1620
:: Evo podesavanje adresiranja, u slucaju da nekom ikad zatreba (velika mudrost)
:: https://helpdeskgeek.com/windows-7/fix-the-maximum-amount-of-memory-usable-by-windows-7-64-bit

Mislim da mi je to samo jednom u životu pomoglo (od jedno 500x) - i to u slučaju kada se neko pre mene igrao sa sistemom pa limitirao količinu korisne memorije. Svakako je i to provereno i `max memory` opcija je bila odčekirana, a za svaki sl. sam postavio na 5632MB i nije bilo promene nakon restarta - i dalje je stajalo na 3GB.

Inače, ne vidim potrebu za `safe mode-om` za ovu promenu, ako je operator uopšte na to mislio...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Re: Re: re 25.01.2018. 11:49 #642989

status: user
broj poruka: 18940
Nema sta drugo, sem drndanja u registry-u, ali to nema smisla...


:: :: Evo podesavanje adresiranja, u slucaju da nekom ikad zatreba (velika mudrost)
:: :: https://helpdeskgeek.com/windows-7/fix-the-maximum-amount-of-memory-usable-by-windows-7-64-bit
::
:: Mislim da mi je to samo jednom u životu pomoglo (od jedno 500x) - i to u slučaju kada se neko pre mene igrao sa sistemom pa limitirao količinu korisne memorije. Svakako je i to provereno i `max memory` opcija je bila odčekirana, a za svaki sl. sam postavio na 5632MB i nije bilo promene nakon restarta - i dalje je stajalo na 3GB.
::
:: Inače, ne vidim potrebu za `safe mode-om` za ovu promenu, ako je operator uopšte na to mislio...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646078.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs