Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Periferni i ostali uređaji
Novo napajanje za dinosaurus masinu :)
STRANA 1 OD 2  
vaikiki Novo napajanje za dinosaurus masinu :) 22.02.2018. 18:10 T65680

status: user
broj poruka: 304

Pozdrav svima,
odlucio sam da ozivim svoju dinosaurus masinu i od nje napravim nas/server/media server/torrent/plex... u principu sluzice za skladistenje podataka i strimovanje video materijala sa nje...

Medjutim napajanje iz te masine je uzvadjeno i trenutno ga koristim u svom kompu na kom radim.

Sobzirom da taj matori komp nece raditi nista super zahtevno, i da nisam bas iz fazona da dajem previse novca za napajanje koje ce ici na masinu koja sad vredi mozda ni 50e... nadam se da neko moze da mi preporuci neko napajanje koje kosta ok i koje ako crkne nece spaliti sve hardove koji ce biti nakaceni na njega :D

Konfiguracija te mazine je po secanju....
Ploca: Asus p5b e-plus
Procesor: Intel Core 2 Duo na 1800mhz al pojma nemam oznaku e4xxx ili e3xxx
RAM: 2x1gb i 2x2gb nekih tada fensijih memorija... secam se da su radile na prilicno visokim naponima za to vreme...
Graficka: nvidia gainward 8600gt
HDD bice na njega nakaceno verovatno 2-4 harda

Hvala unapred na preporukama :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Ne znam koja i kakva ti je druga konfiguracija 22.02.2018. 20:25 #643901

status: user
broj poruka: 4228
tj, koje napajanje je na njemu. U zavisnosti od toga, ja bih možda za taj računar kupio bolje napajanje, a to vratio u ovaj što spremaš.

Ako baš insistiraš da u računar staviš novo, pouzdanije napajanje za nezahtevnu mašinu, predložio bih LC 500H-12. Nije toliko skupo, ima neke sertifikate zaštite i tiho je (ako je i to jedan od zahteva).

Pozdrav!

Vlada
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Stefano Re 22.02.2018. 20:59 #643902

status: user
broj poruka: 587
Bilo koji kinez od 500w za soma din..

https://valid.x86.fr/w16pcd

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Zbog graficke ne mozes nista ispod LC420W 22.02.2018. 20:59 #643903

status: user
broj poruka: 9381
Ovo od 500W sto je vladarko predlozio je bas kako treba. Eventualno razmotri i ono od 600W, mislim da nije velika razlika u ceni, sa njim si se obezbedio ekstra.
E, sada. Zavisi i koje ti je to staro napajanje u sadasnjoj masini. Ako je ono neko dotrajalo, onda njega ugadi u tu staru masinu a sebi u sadasnju stavi novo LC od 600W.

NIKAKO!!! Kineza od soma dindzi, jer ce ti gurati 8600GT koja je potrosac i 2-4 harda. Da imas samo jedan hard, pa OK, ovako ne, kinez ne moze izgurati tu masinu 24/7 duze vreme.

MBP Retina 13` Late 2012
macOS High Sierra

i7 4790K/MasterLiquid Pro 120/Maximus Gene VII/32GB/240GB RAIDR/Strix 980ti/CM 750W/LG 27MB85Z-B

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vaikiki ... 22.02.2018. 21:02 #643904

status: user
broj poruka: 304

Druga konfiguracija je
Asus z97-a
intel i5 4690k
8gb rama
par ssd-ova i hardova...
graficka je od procesora

i to napajanje je OCZ ModXStream Pro 500W

napajanje je prilicno matoro ali sluzi me dobro, sad stvarno ne znam sta tacno ima od zastita al se secam da je imao dosta necega i peglanje napona... za to vreme bilo je dobro napajanje... verujem da je i dalje bolje od prosecnih novih...

ali da razmisljao sam i na tu stranu da za ovaj komp uzmem novo a u staro da vratim staro ali pretpostavljam da ce me to kostati prilicno ako hocu dobro napajanje za ovaj noviji komp
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Ostavi taj OCZ .) 22.02.2018. 21:03 #643905

status: user
broj poruka: 9381


MBP Retina 13` Late 2012
macOS High Sierra

i7 4790K/MasterLiquid Pro 120/Maximus Gene VII/32GB/240GB RAIDR/Strix 980ti/CM 750W/LG 27MB85Z-B

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Sto rece VMARC 22.02.2018. 22:08 #643907

status: user
broj poruka: 5696
Samo LC, 500H ili 600H i da te Bog vidi. To je min. brand

`Budućnost pripada onima koji su u vreme velikih promena spremni učiti, a oni koji misle da više nemaju šta da nauče, ostaće zatečeni u svetu koji više ne postoji` - Eric Hoffer

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile ... 22.02.2018. 23:29 #643909

status: user
broj poruka: 9460
Za te konfiguracije rodilo najjeftinije LC420W.
Sve sve, ali to napajanje, mislim na ona matora, bukvalno ne crkava. Vise puta sam imao polovno i radilo jos 4,5 godina na max opterecenju kod mene, slicna konfiguracija, samo sto sam stavio furunu 8800GTS.

Pricam za 1. konfiguraciju sa C2D.

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vaikiki ... 23.02.2018. 00:10 #643910

status: user
broj poruka: 304
Ma meni je najbitnije da ukoliko crkne ne spali sve sto je nakaceno na njega... pod sve mislim na hardove sa podacima :D

Ako bas odluci napajanje da zvekne... boze moj... njega cu da prezivim :D


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile ... 23.02.2018. 00:46 #643911

status: user
broj poruka: 9460
Jos nisam doziveo da je napajanje spalilo nesto osim samog sebe. To su price koje pricaju kvazi serviseri. Moguce da se desi jednom u 10,000 crkavanja napajanja...
Lepo zvuci kada serviser kaze, crklo ti napajanje i povuklo za sobom g. karticu, plocu...i onda te odere :)

Uzmi slobodno to LC420 polovno za 1000 din i uzivaj.

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
xenox @gilopile 23.02.2018. 01:41 #643912

status: user
broj poruka: 1389
Rado bih ti dao napajanje koje ubija komponente a kod servisera sve ispravno. Samo kad upalis komp ono spali ponesto. Kazem rado bih ti dao, ali sam ga posle trece paljevine dobrano isutirao.

Sto se preporucenih LC Power tice, moj +. Sto se metuzalema tice... Za razliku od NAS-ova koji uglavnom imaju Atom CPT, metuzalem verovatno ima neko furunce, pa *24h, pa 365 dana... da ti ne nakuca racun za struju. Mozda da opravis neku makinu sa Atomom (znam da za ovo ne treba diodatna investicija)



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile ... 23.02.2018. 02:00 #643913

status: user
broj poruka: 9460
Ma ko zna,mozda je neko rovario po tom napajanju...
Svako, pa i najgori kinez ima kontrol cip i u najmanju ruku over i under voltage protection, tako da ne moze ni pod razno da da na output-u visi napon od nekog koji je deklarisan, +-10-15% recimo...

Vidjao sam najgore paljevine u napajanju, ali nikada mi se nije desilo u ovih 20 godina koliko se jebavam sa ovim da vidim napajanje ubicu.

Obicno ili crkne da ni ne moze da startuje ili da nema dovoljno snage da potera komponente, a da daje recimo 8,9,12V na grani 5V nece da moze.


Samo ovde na forumu mozes pronaci na desetine tema kako je nekom crklo napajanje i komentare tipa, ` daj boze da nije nesto povuklo za sobom`...posle toga, kupe novo, skopcaju i gle cuda, sve ispravno.

Svicerska napajanja nisu samo u kompovima, ima ih svuda i prilicno su sigurna sto se toga tice. Sve je lepo odvojeno i imaju svakakve zastite...
Kada si cuo da je nekom napajanje spalilo DVD, mobilni telefon, laptop, razne stampace...Promenis napajanje i teraj dalje. :)
Ne kazem da je apsolutno nemoguce, ali procenat je toliko mali da je potpuno nezanemariv.

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Ja dosta radim sa LC420W, to su mi najjeftinije konfiguracije... 23.02.2018. 02:29 #643914

status: user
broj poruka: 9381
Ispod toga ne idem.
To je OK napajanje ali je zaista na granici za ovo za sta njemu treba. 500W je sigurica, 600 da se osigura ali nepotrebno, osim ako je razlika u ceni mala.
Gile, ne budi blesav. U 20o godisnjoj karijeri, naleteo sam na desetine racunara kojima je napajanje popalilo komponente, a na nekoliko njih i SVE osim Floppy drajva. Pri tom ne racunam spaljivanje usled strujnog udara. Skoro sam bacio jedan P4, metuzalem, kome je napajanje spalilo sve, ukljucujuci i dva Maxtora od 80 GB SATA, prikacenih preko molexa.

MBP Retina 13` Late 2012
macOS High Sierra

i7 4790K/MasterLiquid Pro 120/Maximus Gene VII/32GB/240GB RAIDR/Strix 980ti/CM 750W/LG 27MB85Z-B

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Ja dosta radim sa LC420W, to su mi najjeftinije konfiguracije... 23.02.2018. 10:24 #643915

status: user
broj poruka: 18940
U mom slucaju se taj model 420 (sa 120 ili 90mm fanom) pokazao cak i bolji/trajniji od 500 i 600 office napajanja.

PS nisam ni ja video ubice (uslovno receno), vidjao sam napajanja sa kojima hard disk nece da radi kako treba, radi usporeno i ponekad sa BSOD-ovima. Svaki put sam posumnjao na hdd, a bilo je do napajanja (Frontier, ZITO..).


:: Ispod toga ne idem
:: To je OK napajanje ali je zaista na granici za ovo za sta njemu treba. 500W je sigurica, 600 da se osigura ali nepotrebno, osim ako je razlika u ceni mala
:: Gile, ne budi blesav. U 20o godisnjoj karijeri, naleteo sam na desetine racunara kojima je napajanje popalilo komponente, a na nekoliko njih i SVE osim Floppy drajva. Pri tom ne racunam spaljivanje usled strujnog udara. Skoro sam bacio jedan P4, metuzalem, kome je napajanje spalilo sve, ukljucujuci i dva Maxtora od 80 GB SATA, prikacenih preko molexa
::
:: MBP Retina 13` Late 201
:: macOS High Sierr
::
:: i7 4790K/MasterLiquid Pro 120/Maximus Gene VII/32GB/240GB RAIDR/Strix 980ti/CM 750W/LG 27MB85Z-
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator re 23.02.2018. 11:16 #643916

status: user
broj poruka: 4225
Ono što je rekao VMARC.
Dosta računara se desilo gdje je sve pocrkalo, pa i DVD.
Desilo mi se nedavno sa OCZ od 500w i LC 600H-12 da je spalilo sve, dok su svi ostali računari preživjeli u kancelariji, a ova dva su opustila papke. Bukvalno ni jedna komponenta nije 100% ispravna.
A dešavalo se da ostanu memorije ispravne u 2 i 4 slotu, a sve ostalo spaljeno.
Uglavnom se problem dešavao u ruralnim djelovima Novog Sada i Beograda zbog napona, a desilo se i u jednoj advokatskoj kancelariji u centru Beograda i više prodavnica u Novom Sadu - Klisa i Futog.
Tačan razlog nisam ustanovio, a predpostavka je kad su računari na mreži, a mreža radi na minimalnih 185,186,187V, pa kad se isključe veći potrošači sa mreže da napon naglo skoči i napajanje ne kompenzuje razliku voltaže.
Ako je neko nedovoljno stručan, ne bi trebalo da prodaje hw, nego pljeskavice.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: re 23.02.2018. 11:28 #643917

status: user
broj poruka: 18940
Ja znam za slucajeve kada je udarao grom i spaljivao mrezne kartice, u ekstremnim slucajevima maticne ploce kroz mrezne karte, treci slucajevi napajanja riknu usled kurslusa i nista vise pored napajanja. A ovo da spali DVD, hdd, memorije, moguce je, ali nisam vidjao nikad.


:: Ono što je rekao VMARC
:: Dosta računara se desilo gdje je sve pocrkalo, pa i DVD
:: Desilo mi se nedavno sa OCZ od 500w i LC 600H-12 da je spalilo sve, dok su svi ostali računari preživjeli u kancelariji, a ova dva su opustila papke. Bukvalno ni jedna komponenta nije 100% ispravna
:: A dešavalo se da ostanu memorije ispravne u 2 i 4 slotu, a sve ostalo spaljeno
:: Uglavnom se problem dešavao u ruralnim djelovima Novog Sada i Beograda zbog napona, a desilo se i u jednoj advokatskoj kancelariji u centru Beograda i više prodavnica u Novom Sadu - Klisa i Futog
:: Tačan razlog nisam ustanovio, a predpostavka je kad su računari na mreži, a mreža radi na minimalnih 185,186,187V, pa kad se isključe veći potrošači sa mreže da napon naglo skoči i napajanje ne kompenzuje razliku voltaže
:: Ako je neko nedovoljno stručan, ne bi trebalo da prodaje hw, nego pljeskavice
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC 420vs500vs600 23.02.2018. 11:51 #643918

status: user
broj poruka: 9381
Procentualno, i meni vise crkvaju napajanja od 600W (500 retko koristim, jer je 600 bolje u odnosu cene i kvaliteta), ali njih idem na jace masine, pa je verovatno to razlog. 420ice idem u sve office masine i mnogo vise ih prodajem, ali ona su apsolutno overkill za te office integruse, pa su verovatno zato i trajnije.
Koje god da uzme, osim kineza, zavrsice mu posao. U tim kategorijama mainstrem masina, LC apsolurno vlada, kada korisnik ne treba da puca velike pare a opet zeli kvalitetno napajanje. Jedino sto nisu tiha, ali nisu ni bucna. Cuju se kao i svako drugo jeftino napajanje.

MBP Retina 13` Late 2012
macOS High Sierra

i7 4790K/MasterLiquid Pro 120/Maximus Gene VII/32GB/240GB RAIDR/Strix 980ti/CM 750W/LG 27MB85Z-B

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vaikiki ... 23.02.2018. 19:23 #643923

status: user
broj poruka: 304
Meni je zanimljivo kako se vremenom standard za napajanja pomerio...
Taj moj matori komp dok je bio nov... napravljen je sa ciftekovim napajanjem od 300 max350w mislim da je bilo nesto 320... doslo uz DragonCase kuciste i srecno je sa njim radilo oko 5 godina i zamenjeno je ocz-om nemom pojma iz kog razloga al prilicno sam siguran da nije crklo...
Verovatno je imalo osmicu ventilator i dralo se...

generalno tada se 350w smatralo solidnim to je bilo od prilike 2005.

danas je 500w standard a niko nije preporucio za ovu masinu slabije od tih 420w
(na stranu sto stvarno nema poente uzimati slabije)

a uz sve to... ista ta masina je realno trosila oko 120w kad je bila opterecena i 80w u idle...
Ja prvo merio ampermetrom koliko vuce sa uticnice par godina kasnije mi je slicno potvrdio i UPS koji je mogao da ocita potrosnju...

Pritom taj ciftek je bio sve sem 80+ i slicno :)


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nisavici re: 23.02.2018. 19:33 #643924

status: user
broj poruka: 908
Tu ste u pravu,retko kad crkne ploca kad izgori napajanje,skoro blizu caletove kuce udari grom sprzi napajanje,ruter set top bx i tv,donesem drugo nabodem i radi komp,ovo kad sam otvorio raspalo se unutra...

@vaikiki menjaju se standardi stara napajanja su davala vise struje na +3,3 v,nova daju vise na +12 v pa im i treba veca snaga,ispravice me neko od kolega ako gresim...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator Re: ... 24.02.2018. 18:22 #643941

status: user
broj poruka: 4225

Ako je neko nedovoljno stručan, ne bi trebalo da prodaje hw, nego pljeskavice.

:: Meni je zanimljivo kako se vremenom standard za napajanja pomerio..
:: Taj moj matori komp dok je bio nov... napravljen je sa ciftekovim napajanjem od 300 max350w mislim da je bilo nesto 320... doslo uz DragonCase kuciste i srecno je sa njim radilo oko 5 godina i zamenjeno je ocz-om nemom pojma iz kog razloga al prilicno sam siguran da nije crklo..
:: Verovatno je imalo osmicu ventilator i dralo se..
To tvoje napajanje od 360w je bilo kvalitetnije od 95% napravljenih i radilo je pod opterećenjem od 360w 24/7 bez da mu išta bude bar 5 godina. Sadašnja napajanja ne mogu da isporuče toliko snage, jer ne postoji stepen sigurnosti koji je ranije bio 1:1,01 do 1,5. Današnje napajanje od 500w, koje isporuči konstantno 420w je fenomenalno napajanje. Onih 500 w nećeš nikada vidjeti, pa ni u ludilu(Corsair CX Modular CX500M 436w max do 10 minuta konstantnog opterećenja i najbolje je od kvalitetnijih napajanja). Za istu cijenu možeš da uzmeš Raidmax 700w.
:: generalno tada se 350w smatralo solidnim to je bilo od prilike 2005
::
:: danas je 500w standard a niko nije preporucio za ovu masinu slabije od tih 420
:: (na stranu sto stvarno nema poente uzimati slabije
Razlog što ti niko nije preporučio, jer se ne prave slabila napajanja od tog, a da je koliko toliko kvalitetno(LC Power 420w gura i5,6 GB DDR3, ati radeon 7750, 4 hard diska zadnjih 6 godina).
:: a uz sve to... ista ta masina je realno trosila oko 120w kad je bila opterecena i 80w u idle..
:: Ja prvo merio ampermetrom koliko vuce sa uticnice par godina kasnije mi je slicno potvrdio i UPS koji je mogao da ocita potrosnju..
::
:: Pritom taj ciftek je bio sve sem 80+ i slicno :
Ako si imao 360w napajanje, ono je jednostavno odbijalo da umre u bilo kojoj konfiguraciji. IMalo je sistem zaštite da kada imaš opterećenje veće od 360w da radi duže od 4-5 sec. jednostavno se ugasi. Sačekaš 10 minuta dok isključiš većeg potrošača i ponovo uključi napajanje. Radiće.
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Vise se ne prave takve mazge, kao Chieftec 360W 24.02.2018. 19:49 #643946

status: user
broj poruka: 9381
A i ako se prave, deklarisu se na KW :)

MBP Retina 13` Late 2012
macOS High Sierra

i7 4790K/MasterLiquid Pro 120/Maximus Gene VII/32GB/240GB RAIDR/Strix 980ti/CM 750W/LG 27MB85Z-B

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
djape7777 Re: Novo napajanje za dinosaurus masinu :) 25.02.2018. 01:05 #643966

status: user
broj poruka: 914
@vaikiki
Sve je to lepo ali ako mislis da radi 24/7 ja bi potrazio nesto energetski efikasnije i isto prodao. Neki atom sa 4 threda + 2-4gb i mint+kodi bi sasvim zavrsio posao...

::
:: Pozdrav svima
:: odlucio sam da ozivim svoju dinosaurus masinu i od nje napravim nas/server/media server/torrent/plex... u principu sluzice za skladistenje podataka i strimovanje video materijala sa nje..
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Stefano @vaikiki 25.02.2018. 06:10 #643968

status: user
broj poruka: 587
Evo ti Chieftec za soma djunti i uzivaj: https://goo.gl/u9xX1V

PS nije mi namera da reklamiram oglas ali vidim da ima da se nadje za te pare..

https://valid.x86.fr/w16pcd

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vaikiki ... 25.02.2018. 19:25 #643981

status: user
broj poruka: 304

@djape7777
Ok mi je ovo skroz za sada s obzirom da ne planiram da ga drzim upaljenog 24/7.
stavicu mu wake on lan i da se uspava posle sat dva nakon budjenja... tako pretpostavljam da ce raditi par sati dnevno... a s obzirom da ga vec ima i da mi ploca skroz odgovara sto se tice broja konektora raidova ostalih cuda sto podrzava... malo mi je bzvz da ulazem u te atomcice i ostala cuda...

Ako se ispostavi da je takvo koriscenje vise mucenje nego koriscenje onda da... menjacu ga al otom potom :)

Eventualno zamenim graficku nekom koja daje samo sliku s obzirom da nece imati ni nakacen monitor cisto da moze da se upali komp :D
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
djape7777 Re: ... 26.02.2018. 06:59 #643986

status: user
broj poruka: 914
Normalno videces sam sta ti odgovara...
Zavali tog gainwarda mozes da utaknes i neku prastaru PCI grafiku pokrij barem deo troskova za napajanje...
I ja sam tako krenuo 2-3 h dnevno pa sad se gasi kada ga cistim obicno pred leto...


::
:: @djape777
:: Ok mi je ovo skroz za sada s obzirom da ne planiram da ga drzim upaljenog 24/7
:: stavicu mu wake on lan i da se uspava posle sat dva nakon budjenja... tako pretpostavljam da ce raditi par sati dnevno... a s obzirom da ga vec ima i da mi ploca skroz odgovara sto se tice broja konektora raidova ostalih cuda sto podrzava... malo mi je bzvz da ulazem u te atomcice i ostala cuda..
::
:: Ako se ispostavi da je takvo koriscenje vise mucenje nego koriscenje onda da... menjacu ga al otom potom :
::
:: Eventualno zamenim graficku nekom koja daje samo sliku s obzirom da nece imati ni nakacen monitor cisto da moze da se upali komp :D
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Re: Re: ... 26.02.2018. 12:26 #643992

status: user
broj poruka: 4228
Ako je to ona crvena karta sa ogromnim roze hladnjakom bez ventilatora - podržavam 100 %!

Pozdrav!

Vlada

:: Zavali tog gainwarda
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 2  
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646091.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs