Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Servis i "overklokovanje"
Kako ukrotiti Višeru
STRANA 1 OD 1
vladarko Kako ukrotiti Višeru 15.04.2018. 16:07 T65809

status: user
broj poruka: 4228
Uzeo sam da sredim računar kupljen u prodavnici na G. Ljudi su ga vraćali više puta na reklamaciju gde je rađena reinstalacija (originalnog) Windows 10, jer je računar često zakucavao. Sada je i ssd crkao (čas se vidi, čas ne, drugi ssd radi).

Konfiguracija je sledeća:

FX-9590
Asus 970 Pro Gaming
LC CC120
2 x Kingston DDR3 1866
LG optika
AMD SSD
Asus Strix R9380
Coolermaster 750 W
Coolermaster Silencio 452

Šta sam uspeo da uradim: bunareći po internetu jedino što sam uspeo je da ovaj - ovakav računar bude stabilan tek sa isključena 4 jezgra (5,6,7,8).

Pitao sam na par mesta u servisima imaju li neki predlog i uvek je bio: zameni procesor. Rekao bih da ovde nije samo procesor za menjanje. Bez obzira na ispravnost komponenata, dosta toga je neusklađeno:

- procesor je 220 W tdp, a ploča ne podržava takve procesore,
- hladnjak je takođe u ovoj konfiguraciji precenjen, a montiran je sa hladnjakom na zadnjoj strani kućišta. Međutim, prilikom opterećenja temperatura ide do 81 C, dok se stok ventilator okreće preko 2.000 obrtaja,
- ovaj CM 750 uopšte nije slabo napajanje, ali nisam siguran da je kao takvo dovoljno za ovu zver - kada su uključena 4 jezgra satima radi bez problema.

Svaki savet je dobrodošao!

Pozdrav!

Vlada
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Ja mislim da je tu ocigledan problem u hladjenju procesora 15.04.2018. 16:27 #645223

status: user
broj poruka: 9380
Sto moze biti prouzrokovano ili felericnim procesorom, sto je manje verovatno, ili losim hladjenjem, sto je verovatnije.
Taj kuler stize sa nalepnicom najlonom preko mesta koje naleze na procesor. Treba videti da li je ta nalepnica skinuta, mozda su prilikom sklapanja zaboravili da je skinu. Takodje proveriti da li je sve montirano kako treba.Taj kuler je vise nego dovoljan za hladjenje FXa.
Ako nije to u pitanju onda se mora pokusati zamenom procesora.
Napajanje gotovo sigurno nije problematicno, ali to tek najlakse mozes utvrditi privremenom zamenom - testom nekim drugim napajanjem.

MBP Retina 13` Late 2012
macOS High Sierra

i7 4790K/MasterLiquid Pro 120/Maximus Gene VII/32GB/240GB RAIDR/Strix 980ti/CM 750W/LG 27MB85Z-B

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gatekeeper re 15.04.2018. 16:31 #645224

status: user
broj poruka: 503


AMD kaze za taj procesor max 57c https://www.amd.com/en/products/cpu/fx-9590
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
dorabi1 sto se cudis 15.04.2018. 16:46 #645225

status: user
broj poruka: 938
ako ti ploca ne podrzava procesor, tj. celu seriju fx-9xxx zasto se mucis uopste? Mislis da ga Asus ne bi rado uvrstio u listu podrzanih procesora da moze? Kod takvih stvari uvek ces biti dezurni za ponovne popravke racunara, reinstalacije i ostalo. Veca je verovatnoca da ces, forsirajuci da to nateras da radi, zeznuti plocu, mozda i procesor, ali plocu pre svakako. Srecno!


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Hyper re 15.04.2018. 16:59 #645226

status: user
broj poruka: 563
sam si rekao ploca ne podrzava procesor....ne razumem ko je stavio taj procesor na tu plocu?Ovi u G?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Re: re 15.04.2018. 18:18 #645227

status: user
broj poruka: 4228
Hvala svima na odgovorima. Računar mi danas nije dostupan.

Da. Ljudi su tražili gejming računar očigledno ne žaleći pare. Pretpostavljam da su prodavci jedva dočekali da nekom uvale... Ono što ne razumem je: kada dođe kupac kome pare nisu problem zašto mu ne prodaš vrhunski procesor i sve ostalo? A ne: staviš 220 W TDP procesor, hladnjak za 180 W TDP i ploču koja nazivno ne podržava procesore jače od 125 W?!?

Ono što nisam precizno napisao je da je u pitanju LC CC120 LiCo, dakle u pitanju je vodeno hlađenje. Takođe, temperature od 81 C postiže na testu sa 4 jezgra. Sa 8 jezgara ne dostiže ni 70 C i blokira.

Da se razumemo: ono što bih želeo je da vlasnicima predložim optimalno rešenje. Ako je zamena procesora, jer nemaju Đerdap u računaru koji će ga napajati i Antarktik koji će ga hladiti - O.K. menja se procesor. Ako je rešenje zamena celog računara - O.K. Samo bih želeo da pročitam neki savet kako uz neophodne (ne jeftine) promene napraviti od ovoga stabilnu konfiguraciju. Ako može.

@VMARC: hvala na konstruktivnom predlogu. Voleo bih da si u pravu, ali ne mogu da zamislim da je tako nešto moglo da promakne serviserima. Mada, sve je moguće. U svakom slučaju to ću prvo probati.

Da li mislite da vredi probati sa LC 240 LiCo ? TDP je 300 W.

EDIT:
@dorabi1: potpuno se slažem - nikako mi se ne sviđa mogućnost da propust prodavca, iz najbolje namere, `preuzmem` na sebe i da budem kriv što ne mogu da napravim da radi nešto što možda i ne može.

Pozdrav!

Vlada

:: sam si rekao ploca ne podrzava procesor....ne razumem ko je stavio taj procesor na tu plocu?Ovi u G
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Hyper Re: Re: re 15.04.2018. 18:26 #645228

status: user
broj poruka: 563
Neka proda taj procesor i uzme neki fx8 serije....lepo ce raditi i jos ce zaraditi od razlike u ceni procesora...

:: Hvala svima na odgovorima. Računar mi danas nije dostupan
::
:: Da. Ljudi su tražili gejming računar očigledno ne žaleći pare. Pretpostavljam da su prodavci jedva dočekali da nekom uvale... Ono što ne razumem je: kada dođe kupac kome pare nisu problem zašto mu ne prodaš vrhunski procesor i sve ostalo? A ne: staviš 220 W TDP procesor, hladnjak za 180 W TDP i ploču koja nazivno ne podržava procesore jače od 125 W?!?
::
:: Ono što nisam precizno napisao je da je u pitanju LC CC120 LiCo, dakle u pitanju je vodeno hlađenje. Takođe, temperature od 81 C postiže na testu sa 4 jezgra. Sa 8 jezgara ne dostiže ni 70 C i blokira
::
:: Da se razumemo: ono što bih želeo je da vlasnicima predložim optimalno rešenje. Ako je zamena procesora, jer nemaju Đerdap u računaru koji će ga napajati i Antarktik koji će ga hladiti - O.K. menja se procesor. Ako je rešenje zamena celog računara - O.K. Samo bih želeo da pročitam neki savet kako uz neophodne (ne jeftine) promene napraviti od ovoga stabilnu konfiguraciju. Ako može
::
:: @VMARC: hvala na konstruktivnom predlogu. Voleo bih da si u pravu, ali ne mogu da zamislim da je tako nešto moglo da promakne serviserima. Mada, sve je moguće. U svakom slučaju to ću prvo probati
::
:: Da li mislite da vredi probati sa LC 240 LiCo ? TDP je 300 W
::
:: EDIT
:: @dorabi1: potpuno se slažem - nikako mi se ne sviđa mogućnost da propust prodavca, iz najbolje namere, `preuzmem` na sebe i da budem kriv što ne mogu da napravim da radi nešto što možda i ne može
::
:: Pozdrav
::
:: Vlad
::
:: :: sam si rekao ploca ne podrzava procesor....ne razumem ko je stavio taj procesor na tu plocu?Ovi u G
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Stefano Re 15.04.2018. 19:19 #645231

status: user
broj poruka: 587
Menjaj plocu i procesor, stavi Intela :D


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nenika2009 Re: Re 15.04.2018. 19:32 #645232

status: user
broj poruka: 1083
Nije procesor kriv ni ploca, nego onaj koji je sastavio tu konfiguraciju.
A mora biti da je sastavio neki ljubitelj intela.


:: Menjaj plocu i procesor, stavi Intela :
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Stefano Re 16.04.2018. 08:19 #645248

status: user
broj poruka: 587
Salio sam se, mislim da je ocigledno da ploca ne podrzava 220W TDP procesor, Dakle neka cipset 990FX koja podrzava kao na primer ASUS Crosshair V Formula Z...

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
count Spusti clock 16.04.2018. 16:49 #645263

status: user
broj poruka: 1327
na 4.5 i radiće i na toj ploči.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko 1.međuvreme 16.04.2018. 22:53 #645279

status: user
broj poruka: 4228
Hvala svima na odgovorima i predlozima. Evo kako stoje stvari:

- prvo sam proverio ovo što je predložio VMARC. Na vodenom bloku se ne nalazi fabrička najlonska nalepnica. Voleo bih da je to bio uzrok, ali nije. Bilo je dosta paste, kanda je neko hteo tako da ga ohladi. Očistio sam blok i procesor i stavio jako malo neke Thermaltake paste, jedine koju sam imao pri ruci.
- izduvao sam prašinu i prljavštinu iz saća hladnjaka - bilo je dosta prašine i pretpostavljam jedan od razloga za pregrevanje. Probao sam da postavim hladnjak napred, međutim, procesor se previše greje od samog starta, tako da sam ga vratio na staro mesto - na zadnju stranicu.

- ZA SADA: stabilne rezultate dobijam sa
- 22x200 fiksno i vcore 1.5 temperatura ide do 71 C, uključena samo prva 4 jezgra,
- 22x209 fiksno i vcore 1.5 temperatura ide do 77 C, uključena samo prva 4 jezgra,
Za testiranje koristim O.C.C.T. Perestroika 1h PSU test.

Napomena: sa uključenih 6 ili 8 jezgara računar blokira, a poslednja temperatura koju vidim je 60 i neki stepen.

- na prednjoj strani nalazi se jedan CM 120 mm 3pin ventilator, mogu ukupno dva 140 mm max da stanu.

1. Koju pastu za procesor predlažete ?
2. Koje ventilatore 2 x 120 ili 140 mm pwm predlažete da stavim napred ?
3. Da li da menjam LC ventilator 120 mm pwm za neki sa većom izbačenom litražom ?
4. Koje programe predlažete za testiranje (koliko dugo da traju testovi) ?
5. Nešto peto, jer možda ne vidim od drveća šumu ?

Pozdrav!

Vlada
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
mirza RE: 17.04.2018. 20:27 #645313

status: user
broj poruka: 115
Mislim da je ovde situacija i vise nego jasna. Ploca zvanicno podrzava 125w procesore a hladjenje do 180w. S obzirom na karakteristike procesora, matematika je prosta. Jos se uklapa da radi stabilno na cetiri jezgra, a sa time i verovatno da trosi upola manje. Jos samo ostaje pitanje da li je procesor ostecen od loseg tretmana u sadasnjoj konfiguraciji. Ako je u garanciji, trazite adekvatan Ryzen sa novom plocom i memorijom, sto bi morali da daju ako nemaju adekvatnu zamenu. Ako je istekla, onda staviti fx8320. Polovan ima za 80-tak evra. Ostalo ne dirati pa neka izdrzi koliko moze.

Pozdrav
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Situacija jeste jasna 17.04.2018. 21:25 #645314

status: user
broj poruka: 4228
Ali šta sam izostavio da kažem: ljudi su već nekoliko puta noslili računar u G prodavnicu i tamo su im uvek samo reinstalirali sistem. Odustali su od ostvarivanja potrošačkih prava, garancije i ostalog.

@mirza: Na početku sam objasnio situaciju. Hladnjak i ploča, možda i napajanje, ne odgovaraju procesoru. Slažem se da je FX-8320 bolje rešenje od ovog FX-9590, da je bolje staviti slabiji procesor od ovog, procesor kojeg će moći da isprati ostatak hardvera.

Pozdrav!

Vlada
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Re: .... 17.04.2018. 21:52 #645320

status: user
broj poruka: 4228
Nisu uzimali na svoju ruku, ljudi su tražili dobar gejming računar. Neko je očigledno mislio da će se provući sa tim što procesor radi kada se ubode u ploču, sa vodenim hlađenjem samo zato što je vodeno, itd.

EDIT:
@nexus2000: Inače, mislim da sam video odgovor sličan ovome u nekoj drugoj temi, kao da si promašio temu, ali bukvalno.

Vidim da si i ti primetio!

Pozdrav!

Vlada

:: Procesor nje na listi podrzanih procesora. Zato komp radi tako kako radi. Ako su to birali radnici u G, a nisu se konsultovali sa listom, neka vrate srede sa drugim CPU sa liste ili neka vracaju pare. Cak i da su ti ljudi uzimali na svoju ruku, bar su ovi morali da ih upozore
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
neXus2000 .... 17.04.2018. 22:08 #645321

status: user
broj poruka: 3345
Nesto mi Chrome tripuje na mobilnom. Vidim nema sad i mog odgovora ovde, pa sam obrisao data i sad da vidim da li sljaka.

Ocigledno da je ovo debela greska ovih iz prodavnice i to pod hitno mora da se ispravi. Neka nose tamo i neka se objasni situacija.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Ne razumem u cemu je problem: 18.04.2018. 05:28 #645324

status: user
broj poruka: 10985
``Ljudi su tražili gejming računar``

``kada su uključena 4 jezgra satima radi bez problema``

Cetiri jezgra - malo li je? Jesu li dobili ``dobar gejming racunar``? Jesu. Lepo se sigradu, satima...
Naravno, ko god je tada trazio ``dobar gejming racunar`` taj je kupio BILO KOJI Haswell a ne Visheru (vish-kako-Dekini-seru - to su pouzimali oni koji pojma nemaju s` pojmom)...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Re: Ne razumem u cemu je problem: 18.04.2018. 13:27 #645333

status: user
broj poruka: 4228
Hehe, nisam ni sumnjao da će odgovor biti ovakav (pošto je u pitanju Amd).

Satima radi bez problema (testovi, igre) sada kada sam mu isključio 4 jezgra, a ostala su 4. Mislim da je poštenije prodati procesor sa 4 jezgra, a ne naplatiti procesor sa 8 jezgara u konfiguraciji koja nije spremna za to.

Pričao sam sa ljudima: spremni su da zadrže ovu konfiguraciju, samo da pronađem sigurnu i stabilnu frekvenciju.

6 i 8 jezgara na ovoj ploči - neće da može.

Pozdrav!

Vlada

:: ``Ljudi su tražili gejming računar`
::
:: ``kada su uključena 4 jezgra satima radi bez problema`
::
:: Cetiri jezgra - malo li je? Jesu li dobili ``dobar gejming racunar``? Jesu. Lepo se sigradu, satima..
:: Naravno, ko god je tada trazio ``dobar gejming racunar`` taj je kupio BILO KOJI Haswell a ne Visheru (vish-kako-Dekini-seru - to su pouzimali oni koji pojma nemaju s` pojmom)..
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
dorabi1 onda bolje 18.04.2018. 16:44 #645337

status: user
broj poruka: 938

menjaj taj procesor za neki FX-8xxx radice i bolje i stabilnije i u punom kapacitetu. Recimo fx-8370 Black edition ako vec hoce vrh. Nema zezanja, podesavanje i ostalog drkanja.
Mora da ih mnogo gotivis kad ih jos nisi isutirao sa sve tom kantom :D
Pozdrav!


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
profil Dobar im je servis 21.04.2018. 01:40 #645401

status: user
broj poruka: 351
Nekada davno je Gigarton imao odlican servis, odmah pored radnje na Brdu.Sada za njih radi Nepo. Ja sam skoro imao sa njima posla, pa to je strahota. Od sad ako garanciju daje nepo, ne kupujem. Bolje je kupiti sa oglasa, i onako nema garancije sa ovima. Ista situacija je i u drugim radnjama gde su se ovi umuvali.



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Finish 21.04.2018. 17:09 #645413

status: user
broj poruka: 4228
- fiksirao na 22.5 x 200, temperatura 75 C max, 4 sata O.C.C.T. CPU test

Računar je stabilan, naponi 12 i 5 V su u granicama normale. 3.3 V je u granicama 3.12 i 3.13, vcore 1.45 - 1.5 V.

Jasno mi je da je preduslov otključavanja svih jezgara bio da postoji odgovarajuću ploča.

Hvala svima na konstruktivnim predlozima!

Pozdrav!

Vlada
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646078.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs