Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Uređaji za skladištenje podataka
Buffer kod HDD-ova
STRANA 1 OD 1
Krieger Buffer kod HDD-ova 20.05.2018. 00:48 T65901

status: user
broj poruka: 312
Nesto razmisljam, sta me je zapravo privuklo kod odabira storage diska za laptop (M.2 je sistemski) a to je bila zapravo velicina buffer-a kod HGST Travelstar diska od 1 TB @5400 RPM koja je 128 MB. Prethodni disk je imao 500 GB ali se vrteo na 7200 RPM i ima samo 32 MB buffera.
Sta bi tu trebalo da bude brze, tj. kontam vec da prilikom prenosa podataka sa nekog externog harda (recimo ovog sto je izvadjen) na ovaj u laptopu ne moze doci do vece brzine jer se ploca vrti na 5400 RPM a kod ovog sa koga idu podaci na 7200 RPM tako mi je malo besmisleno stavljati toliku buffercinu na spori HDD.
Ili ja nesto nisam u toku?

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 20.05.2018. 09:15 #646204

status: user
broj poruka: 1991
https://www.youtube.com/watch?v=2CIx1zBw7K8
https://www.youtube.com/watch?v=lE7HXIJOpDU

jutube je cudo svasta se moze iskopati, taj bejfr jedino sto sam mogao osetiti neko ubrzanje je u kopiranju sa harda na hard i startovanje aplikacija
a i tu je psiholoski efekat, vece je mozda i bolje

`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator re 20.05.2018. 13:41 #646207

status: user
broj poruka: 4225
Konačan odgovor ne znam, ali razmišljam ovako. Ako hard disk ima jednu ili 2 ploče a od 2 GB, onda nije problem što je manja brzina ploče, nego je važnije koja je brzina pristupa tim podacima.
Npr. imam desktop HDD od 8 TB na 5400 rpm i sa 128 MB cache-a. E sad. Taj hdd je brži nego moj od 2 TB Toshiba, koji je na 7200 rpm i sa 64 MB cache-a. Razlog je jednostavan.
I u jednom i u drugom su 2 ploče i otprilike su iste težine.
Ali kod jednog je gustina podataka 4 puta veća, pa je zato i pristup tim podacima brži.
Da li je tako i kod odnosa 500 GB i 1 TB u tvom slučaju, nemam blage veze, jer to nisam mjerio nikada na laptopu.
Do pojave SSD-a laptop mi ni u kom slučaju nije bio interesantan.
Od pojave NVMe uređaja, to više nije ni bitno.
Razlika između NVMe-a od 1 TB najbržeg i najsporijeg je smiješna za osjetiti u realnom radu.

Ako je neko nedovoljno stručan, ne bi trebalo da prodaje hw, nego pljeskavice.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Krieger Nemam pojma... 27.05.2018. 02:28 #646363

status: user
broj poruka: 312
...o cemu pricate... samo sam primetio da baterija duze drzi sa HDD-om koji se vrti na 5400 RPM nego sa brzim.
Toliko od mene.


:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile ... 27.05.2018. 18:32 #646385

status: user
broj poruka: 9460
Sve zavisi, nemaju svi diskovi istu potrosnju, ali je to sve zanemarivo u odnosu na vitalnije delove poput cpu, gpu...Sada, da li HDD vuce 7 ili 9watt, sve jedno kada to sve pojede 10 sekundi gledanja jednog reklamnog banera na netu. Jedina razlika koja bi se primetila je hdd zameniti ssd-om.

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646078.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs