Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Softver
Aplikacije
Koji je najbolji software za RAM disk ?
STRANA 1 OD 2  
obradmi Koji je najbolji software za RAM disk ? 29.06.2018. 14:38 T65996

status: user
broj poruka: 7695
U vreme SSD-ova ,ovo mnogi koriste ,koji je po vama najbolji ?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Srdjanc ... 29.06.2018. 14:59 #647286

status: user
broj poruka: 3104
Sa Q-soft RAMdrive (ranije zvan WinRamTech Ram Drive) kojeg sam morao da reinstaliram svakog januara i jula, sam presao na ImDisk Toolkit i prezadovoljan sam, narocito zato sto kod prvog si morao restart posle svake izmene dok ovde to nije potrebno. Dodatno IDTK moze da mountuje vise RAM Drivova a i ISO fajlove preko 50GB (koji recimo windows ne prima).

Evo tema gde sam opisao karakteristike za to vreme, sad sad updatovima IDTK je laksi za rukovanje dok ovaj drugi ne znam.

https://www.pcberza.rs/forum/topic.php?topid=62285&forid=23&katid=6

ImDisk Toolkit predlazem svima.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Srdjanc ... 29.06.2018. 15:01 #647287

status: user
broj poruka: 3104

Softperfect nisam testirao puno tada, a sad vidim da i on moze vise particija da napravi.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: ... 29.06.2018. 18:25 #647291

status: user
broj poruka: 18940
Xenox je pisao o softperfect ramdisku, pa mogao bi da napise iskustva, ja se nisam bas nesto usrecio s njim, posle sam batalio ramdisk, ionako sam vec kupio SSD.

Ima toliko firmi koje su razvile ramdisk, ali nesto meni tu ne pije vodu, bar se meni nije dopalo kako radi, mozda gresim, ali mislim da to uopste nije optimizovano za tu svrhu, koliko je SSD optimizovan, brz i bez pada performansi i problema.

::
:: Softperfect nisam testirao puno tada, a sad vidim da i on moze vise particija da napravi
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Srdjanc Re: Re: ... 29.06.2018. 21:42 #647295

status: user
broj poruka: 3104
Veruj mi, za poslove kad ti treba jako ubrzanje a i nesto na cemu da tovaris TEMP fajlove, RAM Drive je keva. NPR kada pravim neki .rar, .iso ili sta vec ili kad downloadujem preko torenta, idem preko RAM Driva zato sto je daleko brzi od SSD a i fajlovi ne rovare po SSD/HDDu.


:: Xenox je pisao o softperfect ramdisku, pa mogao bi da napise iskustva, ja se nisam bas nesto usrecio s njim, posle sam batalio ramdisk, ionako sam vec kupio SSD
::
:: Ima toliko firmi koje su razvile ramdisk, ali nesto meni tu ne pije vodu, bar se meni nije dopalo kako radi, mozda gresim, ali mislim da to uopste nije optimizovano za tu svrhu, koliko je SSD optimizovan, brz i bez pada performansi i problema
::
:: ::
:: :: Softperfect nisam testirao puno tada, a sad vidim da i on moze vise particija da napravi
:: ::
:: ::
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Re: Re: Re: ... 30.06.2018. 00:22 #647305

status: user
broj poruka: 7695
Obicno ljudi to stavljaju da im ne rovari po SSD-u .Stavio sam IM disk ,neverovatno je koliko je Internet explorer dobio ubrzanje ,kad sam mu premestio cache na ram disk .


:: Veruj mi, za poslove kad ti treba jako ubrzanje a i nesto na cemu da tovaris TEMP fajlove, RAM Drive je keva. NPR kada pravim neki .rar, .iso ili sta vec ili kad downloadujem preko torenta, idem preko RAM Driva zato sto je daleko brzi od SSD a i fajlovi ne rovare po SSD/HDDu
::
::
:: :: Xenox je pisao o softperfect ramdisku, pa mogao bi da napise iskustva, ja se nisam bas nesto usrecio s njim, posle sam batalio ramdisk, ionako sam vec kupio SSD
:: ::
:: :: Ima toliko firmi koje su razvile ramdisk, ali nesto meni tu ne pije vodu, bar se meni nije dopalo kako radi, mozda gresim, ali mislim da to uopste nije optimizovano za tu svrhu, koliko je SSD optimizovan, brz i bez pada performansi i problema
:: ::
:: :: ::
:: :: :: Softperfect nisam testirao puno tada, a sad vidim da i on moze vise particija da napravi
:: :: ::
:: :: ::
:: :: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Srdjanc ... 30.06.2018. 02:01 #647308

status: user
broj poruka: 3104
To ti kazem, ja sam sebi sve Windows Temp, Print spooler, FF Cache, Chrome cache (jedva), uTorrent i jos neke prebacio na RAM Drive sa SSDa.

Mislim da moze i WinRar i 7Zip da prebacis ali to je opasno ukoliko nemas u tom trenutku dovoljno mesta.

E sad, vidi ovu foru. Imas program zvan Junctionmaster i njegova funkcija je da menja podrazumevane putanje kroz foldere. NPR, hoces da otvoris C:/Program Files/neka igra/Cache e sad umesto da ti se otvori ta putanja, tebi se otvori B:/cache od igre koju si napravio na RAM Drive. Ne znam da li kapiras zato sto slabo objasnjavam, ali hocu da kazem da on tera sve programe da pomisle da su otvorili pravu lokaciju i da je koriste a da zapravo koriste neku drugu lokaciju. Mozes i kompletan program da preusmeris tako kao sto bi morao Chrome iz razloga sto on ne ponudi lokaciju za instaliranje nego zavrsi na C:/.

https://bitsum.com/portfolio/junctionmaster/

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Srdjanc ... 30.06.2018. 02:08 #647309

status: user
broj poruka: 3104

Tema za razmisljanje :)

1. PC sa 64GB RAMa ili vise
2. TinyLinux ili Core + VirutalBox
3. Linux u sebi vec sadrzi komandu da napravis RAM Drive bez 3rd party softwera i radi OK
4. Napravis particiju od 50GB ili vise
5. Instaliras Windows na toj particiji
6. .....
7. Uh :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: ... 30.06.2018. 11:58 #647313

status: user
broj poruka: 18940
Instalirao sam id toolkit i svidja mi se, elegantnije je sve nego kod softperfect-a, e sad videcemo kako ce se pokazati, hvala za preporuku. Za sada sam prebacio operu i chromium, kasnije cu i firefox, u njemu mora da se promeni u konfiguraciji. Svidja mi se sto je lagan interface, ne trazi restart i sto ima zgodnu opciju, a to je `allocate memory dynamically`, s tim ne alocira odmah svu memoriju koju mu stavis, nego postepeno punjenjem on popunjava i ostavlja ti visak za radnu memoriju.

@Srdjanc, kod chrome-a, odnosno chromium-a meni je ovako konfigurisano u properties od precice:
`C:Program Fileschrome-win32chrome.exe` - user-data-dir=`R:chromium`

Obrisa mi pcberza backslash-ove
Tako radi, e sad ne znam gde si imao problem, jel si podesavao ovako?

Jedno pitanje samo, zasto kada zavrsim konfiguraciju nece da mi prihvati kada pritisnem OK, ne zatvori konfiguraciju, nego me svaki put pita za `unmount`? Morao sam da pritisnem `cancel`, ali ostala su podesavanja.

Ova tema za razmisljanje je ok, ali nije resenje ako imas SSD, dovoljno je dobro resenje ovaj ramdrive, mada sam ja zadovoljan i sa cache-om na hard disku, ne primecujem jos razliku u brzom ucitavanju, kako kaze obrad, mada ne koristim Internet exploder

@obrade, cemu IE, pitam se..? Kako imas zivaca za njega?


::
:: Tema za razmisljanje :
::
:: 1. PC sa 64GB RAMa ili vis
:: 2. TinyLinux ili Core + VirutalBo
:: 3. Linux u sebi vec sadrzi komandu da napravis RAM Drive bez 3rd party softwera i radi O
:: 4. Napravis particiju od 50GB ili vis
:: 5. Instaliras Windows na toj particij
:: 6. ....
:: 7. Uh :
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Srdjanc Re: Re: ... 30.06.2018. 12:23 #647316

status: user
broj poruka: 3104

:: @Srdjanc, kod chrome-a, odnosno chromium-a meni je ovako konfigurisano u properties od precice
:: `C:Program Fileschrome-win32chrome.exe` - user-data-dir=`R:chromium
::

Tako sam i resio i to me nervira zato sto onda moram sve precice da podesim a onda mi to nista ne vazi ukoliko neki program otvori Chrome umesto mene, te onda i svaki naredni tab ne odlazi na R: nego na default.

Kod FF je podesavanje u about:config sto onda podrazumeva za svako otvaranje, a ne preko shortcuta.

:: Jedno pitanje samo, zasto kada zavrsim konfiguraciju nece da mi prihvati kada pritisnem OK, ne zatvori konfiguraciju, nego me svaki put pita za `unmount`? Morao sam da pritisnem `cancel`, ali ostala su podesavanja

Pa da, mora da pravi izmene tako sto ce da gasi i pokrece particiju isto kao kad bi sad ti to hteo preko Partition Wizarda. Meni je bilo bitno da ne moram reset racunara, a za reset particije mi je lako.

:: Ova tema za razmisljanje je ok, ali nije resenje ako imas SSD, dovoljno je dobro resenje ovaj ramdrive, mada sam ja zadovoljan i sa cache-om na hard disku, ne primecujem jos razliku u brzom ucitavanju, kako kaze obrad, mada ne koristim Internet exploder

Nije poenta u razumu, poenta je u izzivljavanju :)
RAM drive ipak ima manji latency i vece brzine.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Re: Re: ... 30.06.2018. 13:18 #647318

status: user
broj poruka: 7695
Ne koristim IE probao sam u ekspirimentalne svrhe ,iznenadilo me
koliko je dobio na brzini ,koristim mozilla i operu,kod mozille je podesavanje
u about:config ,a kod opere kao kod chrome ,naznacis u shortcut.
Generalno svi browseri su dobili na brzini,
iako imam SSD ram disk je brzi ,a i smanjujem broj upisivanja na SSD.


Testovi ram diskova sa Crystal disk :
https://www.raymond.cc/blog/12-ram-disk-software-benchmarked-for-fastest-read-and-write-speed/


:: Instalirao sam id toolkit i svidja mi se, elegantnije je sve nego kod softperfect-a, e sad videcemo kako ce se pokazati, hvala za preporuku. Za sada sam prebacio operu i chromium, kasnije cu i firefox, u njemu mora da se promeni u konfiguraciji. Svidja mi se sto je lagan interface, ne trazi restart i sto ima zgodnu opciju, a to je `allocate memory dynamically`, s tim ne alocira odmah svu memoriju koju mu stavis, nego postepeno punjenjem on popunjava i ostavlja ti visak za radnu memoriju
::
:: @Srdjanc, kod chrome-a, odnosno chromium-a meni je ovako konfigurisano u properties od precice
:: `C:Program Fileschrome-win32chrome.exe` - user-data-dir=`R:chromium
::
:: Obrisa mi pcberza backslash-ove
:: Tako radi, e sad ne znam gde si imao problem, jel si podesavao ovako
::
:: Jedno pitanje samo, zasto kada zavrsim konfiguraciju nece da mi prihvati kada pritisnem OK, ne zatvori konfiguraciju, nego me svaki put pita za `unmount`? Morao sam da pritisnem `cancel`, ali ostala su podesavanja
::
:: Ova tema za razmisljanje je ok, ali nije resenje ako imas SSD, dovoljno je dobro resenje ovaj ramdrive, mada sam ja zadovoljan i sa cache-om na hard disku, ne primecujem jos razliku u brzom ucitavanju, kako kaze obrad, mada ne koristim Internet exploder
::
:: @obrade, cemu IE, pitam se..? Kako imas zivaca za njega
::
::
:: ::
:: :: Tema za razmisljanje :
:: ::
:: :: 1. PC sa 64GB RAMa ili vis
:: :: 2. TinyLinux ili Core + VirutalBo
:: :: 3. Linux u sebi vec sadrzi komandu da napravis RAM Drive bez 3rd party softwera i radi O
:: :: 4. Napravis particiju od 50GB ili vis
:: :: 5. Instaliras Windows na toj particij
:: :: 6. ....
:: :: 7. Uh :
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Re: Re: ... 30.06.2018. 14:01 #647320

status: user
broj poruka: 18940
Resenje je da stavis FF da bude default i cao dovidjenja.

::
:: :: @Srdjanc, kod chrome-a, odnosno chromium-a meni je ovako konfigurisano u properties od precice
:: :: `C:Program Fileschrome-win32chrome.exe` - user-data-dir=`R:chromium
:: ::
::
:: Tako sam i resio i to me nervira zato sto onda moram sve precice da podesim a onda mi to nista ne vazi ukoliko neki program otvori Chrome umesto mene, te onda i svaki naredni tab ne odlazi na R: nego na default
::
:: Kod FF je podesavanje u about:config sto onda podrazumeva za svako otvaranje, a ne preko shortcuta
::
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Srdjanc ... 30.06.2018. 16:52 #647329

status: user
broj poruka: 3104

Kod mene je FF uvek bio default, ali kako za one koji preferiraju Chrome?

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: ... 30.06.2018. 17:31 #647331

status: user
broj poruka: 18940
https://www.ghacks.net/2010/10/19/how-to-change-google-chromes-cache-location-and-size/
https://www.youtube.com/watch?v=SFcq4Ngaq3k

Malo cimanje, ali trebalo bi da radi. Ja jedino otvaram pdf-ove preko FF-a, a ne moram, trebalo bi samo da instaliram program.


::
:: Kod mene je FF uvek bio default, ali kako za one koji preferiraju Chrome
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: ... 01.07.2018. 12:47 #647357

status: user
broj poruka: 18940
Jedno banalno zapazanje, Chrome moze da se instalira direktno na ramdrive (R:), tako da ce u tom slucaju uvek da se pokrece iz Ramdrive-a. Ja koristim portable chromium, koji je maltene kao i onaj sto se instalira.


::
:: Kod mene je FF uvek bio default, ali kako za one koji preferiraju Chrome
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Srdjanc ... 01.07.2018. 13:13 #647359

status: user
broj poruka: 3104

Ne znam kako to da uradim, kad idem na instal on sve uradi automatski.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Kod mene shortcut za Chrome 01.07.2018. 13:15 #647360

status: user
broj poruka: 7695
Za Chrome:
`C:Program Files (x86)GoogleChromeApplicationchrome.exe` - disk-cache-dir=R:TEMP`

Za Opera :
`C:Program FilesOperalauncher.exe` - disk-cache-dir=R:TEMP`

Inace probao sam i Asus ram drive ,ali je najbolji IM disk sudeci po Crytal disk benchmark.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Srdjanc ... 01.07.2018. 13:24 #647361

status: user
broj poruka: 3104

Bez obzira, ne gledaj samo Disk mark jer on pokazuje samo brzinu na particiji, ne i stabilnost, upotrebljivost i najvaznije koliko sam zauzima proc i RAM.

Meni najbitnija stavka je koliko brzo se pokrece sa sistemom, npr DataRAM se pokrece posle Steama sto je apsurd jer mi treba za Temp folder. Wintech je tu bio mama, ali su ga upropastili i zavrsio sam sa njim.

ImDisk Toolkit FTW

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: ... 01.07.2018. 14:49 #647362

status: user
broj poruka: 18940
U pravu si, lupio sam, automatski se instalira na C.

Ja koristim ovo umesto Chrome-a, ali svejedno: https://chromium.woolyss.com/download/

Ali, evo kako ces to da uradis, postoji mogucnost, upravo sam probao i radi.
1. Obrisi chrome i folder koji je ostao iz `C users user local appdata Google (ili Chromium umesto Google) - opet pcberza mi skida backslash
Mora prvo da se obrise chrome i folder koji je ostao, inace nece uspeti.
2. skini ovaj program: https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/junction
3. extractuj bilo gde u folder ovaj junction
4. otvori CMD, lociraj se u `junction` folder, uradi komandu (treba sa znacima navoda, pcberza mi menja znakove navoda u drugi simbol):
junction64.exe `%LocalAppData%/Google` `R:Google`
Treba da pise da je uspesno kreiran target R:Google
To znaci da je napravljen symlink sa prve lokacije na drugu
5. Skini chrome i instaliraj, instalirace ti se u R:Google



Evo gde sam ovo uputstvo nasao:
http://smallbusiness.chron.com/change-installation-path-google-chrome-42689.html

EDIT: NE instalirati Chrome na RAMDRIVE!!!
Zasto? Pa zato sto ce se obrisati nakon restarta
Ko hoce da ga instalira na drucu lokaciju umesto na C, moze bilo gde, primenjivajuci ovo uputstvo gore.

::
:: Bez obzira, ne gledaj samo Disk mark jer on pokazuje samo brzinu na particiji, ne i stabilnost, upotrebljivost i najvaznije koliko sam zauzima proc i RAM
::
:: Meni najbitnija stavka je koliko brzo se pokrece sa sistemom, npr DataRAM se pokrece posle Steama sto je apsurd jer mi treba za Temp folder. Wintech je tu bio mama, ali su ga upropastili i zavrsio sam sa njim
::
:: ImDisk Toolkit FT
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Srdjanc ... 01.07.2018. 17:54 #647363

status: user
broj poruka: 3104


Procitaj moj post pre `teme za razmisljanje` :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: ... 01.07.2018. 18:01 #647364

status: user
broj poruka: 18940
Aha, ovo nisam video, mora da si dopunio :)
Ovo je jos bolji junction, laksi za koriscenje, super.

::
::
:: Procitaj moj post pre `teme za razmisljanje` :
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Srdjanc Re: Re: ... 01.07.2018. 18:24 #647370

status: user
broj poruka: 3104
ImDisk i jos neki RAM Drivevi imaju opciju da sacuvaju i ucitaju prilikom iskljucivanja i ukljucivanja racunara svoje particije.

::
:: EDIT: NE instalirati Chrome na RAMDRIVE!!!
:: Zasto? Pa zato sto ce se obrisati nakon restarta


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: ... 01.07.2018. 18:59 #647374

status: user
broj poruka: 18940
E to moram da vidim. A ovo za igrice i cache, malo je cimanje i nezahvalno, jer onda verovatno treba dosta rama.


:: ImDisk i jos neki RAM Drivevi imaju opciju da sacuvaju i ucitaju prilikom iskljucivanja i ukljucivanja racunara svoje particije
::
:: ::
:: :: EDIT: NE instalirati Chrome na RAMDRIVE!!!
:: :: Zasto? Pa zato sto ce se obrisati nakon restarta
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Srdjanc Re: Re: ... 01.07.2018. 20:44 #647377

status: user
broj poruka: 3104
Da li je zahvalno zavisi od do. A RAMa uvek treba, ja muku mucim sa 16GB, a ne kupuje mi se DDR3 vise.

:: E to moram da vidim. A ovo za igrice i cache, malo je cimanje i nezahvalno, jer onda verovatno treba dosta rama
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: ... 01.07.2018. 21:07 #647378

status: user
broj poruka: 18940
Moj zakljucak, sto se tice IMdiska: samo za cache, za sve ostalo, meni licno nije puno korisno.


:: Da li je zahvalno zavisi od do. A RAMa uvek treba, ja muku mucim sa 16GB, a ne kupuje mi se DDR3 vise
::
:: :: E to moram da vidim. A ovo za igrice i cache, malo je cimanje i nezahvalno, jer onda verovatno treba dosta rama
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Srdjanc ... 01.07.2018. 23:25 #647383

status: user
broj poruka: 3104

Imam jedno pitanje na koje jos nisam dobio odgovor ni na forumu uTorrent, a to je da li uTorrent gura cache na nekoj posebnoj lokaciji ili ide u paketu sa C:WindowsTemp?

Ja sam njemu stavio da skida na RAM Drive pa po zavrsetku skidanja da prebaci na HDD, sa idejom da ne grebe HDD.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 2  
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646078.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs