Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Ploče, procesori i memorije
virtual machine i dodatni DDR3 pitanje
STRANA 1 OD 1
peterpan virtual machine i dodatni DDR3 pitanje 12.10.2018. 13:20 T66271

status: user
broj poruka: 776
Koristim vec duze vreme dual boot Win8 + Linux mint (ili ubuntu). I uvek mi zafali neki windows program u linuxu (photoshop, excell, word, faststone...) i razmisljao sam o kupovini dodatnog ram-a za potrebe virtualne masine (u Linuxu). Posto do sada radim restart kompa pa ulazim u sistem shodno potrebi, mada linux vise koristim za surf i neki bazican rad.

Pitanje je sledece: Da li se moze odrediti u virtualnoj masini tacan slot te nove memorije i kako to uraditi?
Ideja je bila da sa sadasnih 8GB DDR3 @1600mHz radi kao i do sada, a da dodatna 4GB koju bih kupio (neka jeftinija memorija) se dodeli samo za virtuelnu masinu. I da li je bolje ici na 2x2GB ili 1x4GB?

Trenutna konfiguracija je:
Intel i5-2500K
Asus P8P67 B3
2x4 GB Transcend @1600MHz (ne znam tacne latencije)
Amd Radeon r9-270x
Intel SSD 120GB
Par hardova i BD-RW
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Neba Linux 12.10.2018. 16:47 #650193

status: user
broj poruka: 1196
Radiće ti programi i preko Wine-a, ili Play On Linux, ili nešto treće što isto koristi Wine. Nema potrebe za virtuelnom mašinom.

Ne možeš odrediti tačan slot memorije za VM.

I bolje je 2x2 GB ako imaš 2 slobodna slota.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
peterpan Linux 12.10.2018. 17:03 #650196

status: user
broj poruka: 776

Sa play on linux sam pokusavao gotovo 6 meseci da ugradim bilo kakav MS office i nije nikako htelo da prihvati, sa wine ne radi photoshop, pa sam se zato opredelio za virtual machine.

Ako napravim virtual machine u Linux-u i dodelim 2-4 GB ram memorije, da li cu onda u windows-u (kao dual boot) imati svih 8 GB? Ja mislim da bih trebao da imam, al aj da pitam strucnije

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
peterpan Linux 12.10.2018. 17:03 #650197

status: user
broj poruka: 776

Sa play on linux sam pokusavao gotovo 6 meseci da ugradim bilo kakav MS office i nije nikako htelo da prihvati, sa wine ne radi photoshop, pa sam se zato opredelio za virtual machine.

Ako napravim virtual machine u Linux-u i dodelim 2-4 GB ram memorije, da li cu onda u windows-u (kao dual boot) imati svih 8 GB? Ja mislim da bih trebao da imam, al aj da pitam strucnije

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Možda nije odgovor koji si tražio, ali 12.10.2018. 20:57 #650204

status: user
broj poruka: 4228
Instalirao sam i koristim razne Windows virtualne mašine u Windows sistemu. Ne znam za Linux i kako on raspolaže resursima.

U Windows VM biraš koliko ćeš jezgara, memorije, hard diska da pokretanjem dodeliš VM. Dok je VM isključen, procesorska jezgra i ram memorija je dostupna domaćinskom (host, glavnom) sistemu, dok jedino disk sadrži vrednost diska VM. Pokretanjem, VM angažuje dodeljene resurse i one postaju nedostupni hostu sve dok je VM uključena. Sa usb periferijama, mrežom je opet situacija specifična, ponaosob.

Nešto slično je i kod dual-boot. I Windows 8 i Linux mint korste potpuno procesorska jezgra i memorija onda kada je svaki od njih pokrenut.

Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
peterpan Re: Možda nije odgovor koji si tražio, ali 12.10.2018. 21:45 #650206

status: user
broj poruka: 776
Na neki nacin jeste, to mi je bilo bitno, da moze da koristi sve resurse kada je VM iskljucen.

Hvala puno kolega vladarko :)


:: Instalirao sam i koristim razne Windows virtualne mašine u Windows sistemu. Ne znam za Linux i kako on raspolaže resursima.
::
:: U Windows VM biraš koliko ćeš jezgara, memorije, hard diska da pokretanjem dodeliš VM. Dok je VM isključen, procesorska jezgra i ram memorija je dostupna domaćinskom (host, glavnom) sistemu, dok jedino disk sadrži vrednost diska VM. Pokretanjem, VM angažuje dodeljene resurse i one postaju nedostupni hostu sve dok je VM uključena. Sa usb periferijama, mrežom je opet situacija specifična, ponaosob
::
:: Nešto slično je i kod dual-boot. I Windows 8 i Linux mint korste potpuno procesorska jezgra i memorija onda kada je svaki od njih pokrenut
::
:: Pozdrav
::
:: Vlad
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 Re: 17.10.2018. 09:15 #650315

status: user
broj poruka: 1620
Na prvom mestu se povlači pitanje šta će ti koji k... Linux ako ti već fale programi sa Windows-a, a inače ga koristiš samo za surf i sl.
Zdrava logika nije na mestu, ali dobro, tvoja stvar...

Nešto je već odgovoreno, ali nije na odmet da dobijš i potvrdu:
Količinom memorije koju poseduje računar, odnosno tzv. Host sistem, isti u potpunosti raspolaže sve dok mu ti drugačije ne kažeš (t.j. dok ne pokreneš virtualnu mašinu, u konkretnom primeru).

Toj VM dodeljuješ memorije koliko god želiš i možeš, sve dok to ne ugrožava stabilnost (pa i performanse) host mašine.

Ne možeš odlučiti koji će memorijski modul konkretno VM koristiti iz prostog razloga što kompletnu količinu memorije na računaru, sam host OS vidi kao jednu celinu.

Svakako je bolje 2x2GB ili 2x4GB od jednog modula.

Predlog: VM uvek stavljaj na drugi HDD/SDD (različit od onog na kom je host OS), kako ne bi ugrožavao performanse host sistema.

Dodatni savet : Nadam se da ne planiraš kao host sistem da koristiš Linux, a da na VM-u držiš Windows OS, na kom bi pokretao ozbiljnije programe jer to u praksi nikada nije dobro funkcionisalo. Da imaš neku zverinu od mašine, rekao bih ti `samo napred!`, ali ako je ta iz potpisa, zaobiđi ideju... Na normalno korišćenje Photoshop-a ili bilo kog drugog ozbiljnog programa pod VM-om odmah zaboravi (Adobe, Autodesk, MS...).

Naravno, ne kažem da to neće raditi, samo da neće raditi kako dolikuje. Ukoliko se cela ideja bazira na edukaciji, kako bi naučio nešto novo o virtualizaciji i sl. onda u potpunosti podržavam, taman koristio Athlon X2 umesto te i5-ice .
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646091.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs