Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Softver
Programiranje
Programiranje - buducnost, sadasnjost, a da ne bude proslost...
STRANA 1 OD 1
strela75 Programiranje - buducnost, sadasnjost, a da ne bude proslost... 27.11.2018. 21:58 T66374

status: user
broj poruka: 1588
Interesuju me vasa misljenja o ulasku u programiranje za malu decu - recimo osnovna skola, pa srednja... Odakle da pocnu, koji pravac da hvataju...

Radi se o sledecem:
Dok sam bio osnovna, u 7. i 8. razredu sam naucio BASIC. Pisao neke programcice, ali najbitnije - pohvatao neku logiku programiranja. To se nastavilo kroz srednju, pa i na faxu smo imali programiranje... Danas ta znanja koristim kod programiranja masina... (nekako se sve nastavljalo jedno na drugo - logicno)

Danas, 2018., bezveze je da klincadiju davim sa basicom. A opet treba da krenu od neke osnove. Sta su vasi predlozi? Razmisljam o C ili C++ jeziku, da kroz njih uce logiku i sintaksu, a kasnije dokle ih bude interesovalo. Pored predloga molim za vase vidjenje +/- strana jednog, drugog, treceg.

Unapred hvala.

Pozdrav.



-
Just look at us.Everything is backwards. everything is upside down.Doctors destroy health, lawyers destroy justice, universities destroy knowledge, governments destroy freedom, the major media destroy information and religions destroy spirituality
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Programiranje - buducnost, sadasnjost, a da ne bude proslost... 27.11.2018. 23:23 #651327

status: user
broj poruka: 18940
Za neko ozbiljno programiranje, ne postoji bolja kombinacija, nego da se krene od C. Tu se vežba, prođe kroz C, ništa preozbiljno, zatim kada se pažljivo prošlo kroz C, polako prelaziti na C++, tu kreće već ozbiljnost, sve što nije bilo jasno kod C, polako se sklapa u C++, koji je objektivno orijentisan u odnosu na sve ostale jezike, posle kog java dođe kao pesmica. Postoje dve kvalitetne knjige od poznatih profesora sa ETF-a za C i C++.

ALI, ako neko nije za to, jednostavno ubiće se kao siroče da to savlada i u dosta slučajeva ne pronalazi se svako sa C++, ali ako se pronalazi, to je to, veoma dobra priča koja obećava.
Druga, mnogo jednostavnija varijanta je web programiranje, ali to sve proći da bi videla osoba šta je adekvatan izbor, treba mnogo vremena... Nekad je bolje prirodnim putem, pa šta leži.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: Interesuju me vasa misljenja o ulasku u programiranje za malu decu - recimo osnovna skola, pa srednja... Odakle da pocnu, koji pravac da hvataju..
::
:: Radi se o sledecem
:: Dok sam bio osnovna, u 7. i 8. razredu sam naucio BASIC. Pisao neke programcice, ali najbitnije - pohvatao neku logiku programiranja. To se nastavilo kroz srednju, pa i na faxu smo imali programiranje... Danas ta znanja koristim kod programiranja masina... (nekako se sve nastavljalo jedno na drugo - logicno
::
:: Danas, 2018., bezveze je da klincadiju davim sa basicom. A opet treba da krenu od neke osnove. Sta su vasi predlozi? Razmisljam o C ili C++ jeziku, da kroz njih uce logiku i sintaksu, a kasnije dokle ih bude interesovalo. Pored predloga molim za vase vidjenje +/- strana jednog, drugog, treceg
::
:: Unapred hvala
::
:: Pozdrav
::
::
::
::
:: Just look at us.Everything is backwards. everything is upside down.Doctors destroy health, lawyers destroy justice, universities destroy knowledge, governments destroy freedom, the major media destroy information and religions destroy spirituality
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Prizma C# 28.11.2018. 00:53 #651343

status: user
broj poruka: 95

C je prošlost, C++ težak i nedorečen.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
slashdance Moje iskustvo 28.11.2018. 10:37 #651347

status: user
broj poruka: 429
Evo da cujete glas programera :)

U srednjoj krenuo od Assembler-a -> ukapirao ga tek na fax-u, paralelno s tim Delphi i C/C++ pa sve lagano i gubljenje vremena.

Moj iskren savet: ako deca kapiraju materiju, da se na c++ zadrze taman toliko da ukapiraju sintaksu, algoritme, da pocnu da razmisljaju `racunarskom logikom`, nakon toga odmah da se predje na C# (.NET) jer je to trenutno najtrazenije i najzastupljenije.
Od starta da se uci kulturi programiranja (komentarisanje koda, design patterni, napredne tehnologije...

C je jezik za programiranje mikrokontrolera (Arduino)
C++ high performance sistemi (game endzini, sistemi koji rade sa ogromnom kolicinom podataka, full pristup sistemu i hardveru...) -> najskuplji programeri danasnjice
C# komercijalne windows aplikacije i web aplikacije (ASP.NET)
Java -> Andoid studio u koliko se opredeli za to mada sada je moguce praviti android aplikacije u C#-u

Sve zavisi u kom pravcu zelite da idete.

MSI Z87-G43 GAMING / i7 4790k @4.5GHz / 16GB HyperX Savage 2400MHz / ZOTAC GTX 1080 AMP / 860 EVO 250GB WD Blue 500 & 1TB / TX750M (2017) / V3 BLACK / FC360

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 28.11.2018. 18:21 #651362

status: user
broj poruka: 1992
trebace tu dosta kuckanja da se odradi:

https://www.wired.co.uk/article/china-social-credit

ko na vreme pocne ko zna dokle ce dogurati .)

`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Dexter013 @strela75 28.11.2018. 18:26 #651364

status: user
broj poruka: 17084
Java ili .net nek to oma cepaju i cao
turi neki vizual studijo ili eclipse/inteliJ i cao.

Ne moraju da krecu sa praistorijom, nema potrebe, bar ovi danasnji klinci.

Cpu: Ryzen 1600x + CM v8 GTS
GPU:GTX 970 Gigabyte G1
Ram:16 Gb
SSD: Crucial 500 gb +HDD 500gb
MBO:Asus b350F
Case:Storm Enforcer
PSU:Corsair 850w
Keyboard: Natec RX22
Mouse: Razer Naga
Screen: ViewSonic 27


:: icq :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
UniqUnic .NET 01.12.2018. 23:15 #651463

status: user
broj poruka: 10
Verujem da je to slicna situacija kao moja. Ono, klinac sam i krenuo sam pre 6 godina da ucim, samostalno. C# mi je legao vec nakon godinu dana zezanja, ali nije on bas smejurija teska. Na primer, delegati mi dugo nisu isli u mozak. Takodje, korisnih resursa bez engleskog nema, te ja nabavljam knjige iz Packt i O`reilly izdavackih kuca. Inace, samo ne dopusti da se zaglave u Console aplikacijama, koje forsiraju ovi iz DMS-a na takmicenjima. Evo za kraj, par knjiga koje bih preporucio :

Programming C# 3.0 (kasnije verzije su unistene i sadrze bespotrebno Win8 znanje)
Algorithms and Data Structures in C#
C# in Nutshell 7.0
Pro Asp.NET MVC 5
C# Yellow Book
C# Design Patterns: A Book

ユニークユニック

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
saxija re 02.12.2018. 21:16 #651499

status: user
broj poruka: 4016
C je daleko od proslosti, jos uvek se strasno puno ceni jer je jednostavno najbrzi, ali jedan od najtezih za ucenje i pisanje, pitanje je da li je za malu decu ali sa dobrim pristupom moze sve da se nauci. C++ je super i brz je ali nije jedini objektno orijentisan programski jezik, Java, Swift (koji ja radim (iOS)), C#, objective-c/c++ svi su objektno orijentisani. Kod mene u firmi se recimo serveri pisu u C najvise pa u GO, zeznuto je recimo memory managment svariti kod jezika koji nemaju automatizovan sistem za to kao npr garbage collector, ARC i slicno. Skoro gledah nekog lika na YT i kaze nemojte uciti programiranje jer ce u skorijoj buducnosti AI pisati programe (delimicno se slazem ali ne potpuno). Vidim da je pajton jako cenjen i jedan od najlaksih za ucenje, nisam ga uci, tako kazu, a inace za ML se najvise koristi pajton koliko zapazih, mozda gresim ali svuda se provlaci. O PHPu se prica poslednjih 5-6 godina kako ce da izumre pa nikako, jos uvek se dosta koristi, javascript je trenutno najpopularniji jezik, radio sam ga malo i mnogo lakse sam ga ucio nego javu.Za javu su poprilicno podeljena misljenja, meni je iskreno skroz ok. Ako se uci nesto za mobilnu multiplatformu tu su react native, C# (pisanje u xamarinu) i dart (Flutter by google) Ono sto je najbitnije jeste da se ne pravi bauk od sintakse jer je ona manje vise na kraju najmanje bitna, a zbog nje mnogi odustaju u strartu, bez logike mozes da sedis i places ali za nju treba malo vremena. Ukratko jesam za to da deca trebaju da pocnu sa ucenjem programiranja na nekom laganom nivou pa ako im se svidi neka nastave.
Sta sam rekao? Nista.
Da li sam pomogao? Tesko :D
Aj uzdravlje

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=499049
http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=886910
http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=1375818

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Srdjanc Re: re 03.12.2018. 11:20 #651505

status: user
broj poruka: 3104
Ово је можда најбоља изјава ове године, ово ћу да ти украдем. :)

:: Sta sam rekao? Nista
:: Da li sam pomogao? Tesko :
:: Aj uzdravlj
:
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
saxija Re: Re: re 04.12.2018. 07:10 #651523

status: user
broj poruka: 4016
Dozvoljavam

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=499049
http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=886910
http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=1375818

:: Ово је можда најбоља изјава ове године, ово ћу да ти украдем. :
::
:: :: Sta sam rekao? Nista
:: :: Da li sam pomogao? Tesko :
:: :: Aj uzdravlj
:: :
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646091.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs