Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Uređaji za skladištenje podataka
SSD + SATA2 za sistem?
STRANA 1 OD 1
strela75 SSD + SATA2 za sistem? 21.12.2018. 23:59 T66430

status: user
broj poruka: 1588
Uzeh za deciji racunar SSD da zameni neki stari sistemski HDD 160GB (sa Win7 x64 OS-om). E sad je problematika sto je konfiguracija starija:
P5Q Pro Turbo (SATA2 portovi)
Xeon E5450
8GB DDR2

Znam da je bila neka prica kad su se SSDovi pojavili, da se starije ploce/portovi i sistemi (kao Win7) pripremaju za rad sa SSDom (AHCI, ukljucivanje TRIM,...). Ako se dobro secam, bilo je tu po desetak stavki sta treba kako podesiti, da bi sve dobro radilo, a ne skracivalo radni vek SSDa.
Nisam nikad instaliaro sistem na SSD, a sada hocu. Molim znalce da mi odgovore, da li je ovo objasnjenje dovoljno za pripremu ili treba jos nesto odraditi: https://tinyurl.com/ybko6h4f

(da li razmisljati o Win10 ili ne - sedmica radi super)

PS. Nisam znao da li ovo staviti u OS / HDD-SSD ili nesto trece, pa ubacih medju diskove... Ako je pogresno mesto - ubacite gde treba.

Unapred hvala.

Pozdrav.
-
Just look at us. Everything is backwards. everything is upside down. Doctors destroy health, lawyers destroy justice, universities destroy knowledge, governments destroy freedom, the major media destroy information and religions destroy spirituality
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Ukljuci samo AHCI i vozi 22.12.2018. 00:09 #651900

status: user
broj poruka: 9381
Ne trebaju nikakva dodatna podesavanja.

MBP Retina 13` Late 2012
macOS Mojave

i7 4790K/MasterLiquid Pro 120/Maximus Gene VII/32GB/240GB RAIDR/Strix 980ti/CM 750W/LG 27MB85Z-B

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Ovi dodaci (AHCI, TRIM...) su kur od ovce. 22.12.2018. 02:41 #651903

status: user
broj poruka: 10985
I bez toga ce SSD da ``radi`` mnogo brze od bilo kojeg HDD-a, i to (u praksi) skoro kao sa tim dodacima. I skoro ce isto toliko da traje (``stednje`` koje dodaci omogcuju su u praksi MIZERNE - tresla se gora, rodio se mish).


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Re: Ukljuci samo AHCI i vozi 22.12.2018. 22:40 #651936

status: user
broj poruka: 4228
+1

Pozdrav!

Vlada

:: Ne trebaju nikakva dodatna podesavanja
::
:: MBP Retina 13` Late 201
:: macOS Mojav
::
:: i7 4790K/MasterLiquid Pro 120/Maximus Gene VII/32GB/240GB RAIDR/Strix 980ti/CM 750W/LG 27MB85Z-
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
strela75 Sta je bolje - PCI-E kartica SATA6 ili konektori na ploci SATA3? 13.01.2019. 12:08 #652907

status: user
broj poruka: 1588
1. Imam Marvelovu karticu sa SATA6 portom, na koji bih mogao da nakacim SSD. Oznaka je 88SE91XX
Da li je bolje ubosti SSD u nju, a ostali diskovi da ostanu na SATA portovima na ploci

Da li tada drugacije podesavam BIOS ili isto ostavljam AHCI? (Kada izaberem AHCI - ne vidi mi dva od tri HDDa u racunaru)

2. Ako bih kacio SSD na plocu, ima li razlike i kakva je ako ubodem SSD u Intel ICH10R SATA portove u odnosu na Silicon Image SATA portove? (slika pokazuje portove)

http://tinypic.com/r/24b19wx/9

Unapred hvala.

Pozdrav.
-
Just look at us.Everything is backwards. everything is upside down.Doctors destroy health, lawyers destroy justice, universities destroy knowledge, governments destroy freedom, the major media destroy information and religions destroy spirituality

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Sta je bolje - PCI-E kartica SATA6 ili konektori na ploci SATA3? 13.01.2019. 15:00 #652911

status: user
broj poruka: 18940
Opcija AHCI je obavezna za SSD, ali treba da se vide hdd-ovi koji su ubodeni u SATA, nekad se ne vide u biosu, nego tek kada udjes u Windows, kod nekih ploca.

Iskoristi tu karticu jer ima brzi interface, hdd-ovi i SSD ce ti raditi brze.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: 1. Imam Marvelovu karticu sa SATA6 portom, na koji bih mogao da nakacim SSD. Oznaka je 88SE91X
:: Da li je bolje ubosti SSD u nju, a ostali diskovi da ostanu na SATA portovima na ploc
::
:: Da li tada drugacije podesavam BIOS ili isto ostavljam AHCI? (Kada izaberem AHCI - ne vidi mi dva od tri HDDa u racunaru)
::
:: 2. Ako bih kacio SSD na plocu, ima li razlike i kakva je ako ubodem SSD u Intel ICH10R SATA portove u odnosu na Silicon Image SATA portove? (slika pokazuje portove
::
:: http://tinypic.com/r/24b19wx/
::
:: Unapred hvala
::
:: Pozdrav
::
:: Just look at us.Everything is backwards. everything is upside down.Doctors destroy health, lawyers destroy justice, universities destroy knowledge, governments destroy freedom, the major media destroy information and religions destroy spiritualit
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner Da ne bi gimnasticirao nakon instalacije OS-a... 13.01.2019. 17:18 #652916

status: user
broj poruka: 7761
Pre same instalacije OS-a na SSD u BIOS-u proveri da li je omogucen AHCI ako nije omoguci ga i to je to...

Citat:
`Молимо паметне да престану са попуштањем, ситуација је постала неподношљива!`

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646091.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs