Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Konfiguracije
PDA i SmartPhone
Punjac od iPad-a za iPhone
STRANA 1 OD 1
mkukic Punjac od iPad-a za iPhone 02.04.2019. 15:46 T66757

status: user
broj poruka: 2588
Pozdrav svima i pitanje za poznavaoce elektronike...

Uzeo sam iPad 2018 i uz njega dobio punjac 5V, 2A sto daje nekih 10W. Uz iPhone X sam dobio punjac 5V, 1A sto daje nekih 5W.
E sad me zanima da li smem da koristim punjac od iPad-a, tj. punjac od 2A da punim iPhone X? Koliko vidim po netu kao sme, brze ce ga puniti, ali moze cestim koriscenjem da brze unistava bateriju nego da se puni punjacem od 1A...

********************************

iMac 27` (late 2012)
3.2GHz quad-core Intel Core i5 processor
8GB of 1600MHz DDR3 memory
NVIDIA GeForce GTX 675MX with 1GB of GDDR5 memory
1TB Fusion Drive
macOS Mojave 10.14
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Mozes slobodno 02.04.2019. 18:29 #655495

status: user
broj poruka: 9381
Ja za svaki Apple uredjaj koristim jedan isti punjac, svi ostali mi stoje neotpakovani.
Trenutno sa punjacem od 6+ starim preko 4 godine punim 6+ i XS Max.
Mada, mozes da testiras brzinu punjenja, isprazni telefon do kraja, pa izmeri vreme punjenja sa punjacem od X i potom isprazni opet pa vidi koliko traje sa punjacem od iPada. Ako je sa punjacem od iPada mnogo brze, onda ga koristi tek ponekad. Ako je vreme punjenja priblizno isto, onda slobodno koristi jedan isti punjac.

MBP Retina 13` Late 2012
macOS Mojave

i7 4790K/MasterLiquid Pro 120/Maximus Gene VII/32GB/240GB RAIDR/Strix 980ti/CM 750W/LG 27MB85Z-B

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gray Re: Punjac od iPad-a za iPhone 02.04.2019. 19:46 #655505

status: user
broj poruka: 170
Pošto vidim da se to često pita (kod mene u servisu skoro svakodnevno imam slična pitanja) jedna kratka lekcija iz elektronike.
Punjač od 2A ampera MOŽE da da struje maksimalno 2A što znači da ako zakačiš potrošača koji može da povuče maksimalno 1A onda će punjač raditi na pola snage i samim tim duže trajati jer nije pod punom snagom. Ako zakačiš potrošača od 2A punjač (iliti ispravljač) će ga puniti ali će biti pod punim opterećenjem te će se i više grejati, a samim tim će mu i životni vek biti kraći.
Druga stvar je da proizvođači napišu 2A što je u stvari vrh (eng. peak) koji može dostići. Isto kao i sa napajanjima gde napišu 400W ali je u suštini znatno manja snaga. Ista je priča sa potencionalnim životnim vekom punjača i napajanja.
Znači ako nakačiš telefon od 1A na punjač od 2A telefon ne može da povuče svih 2A već samo koliko mu treba, a punjač iako može isporučiti 2A davaće mu samo 1A. Čak ako se i desi da telefon povuče više izdržaće.
Problem je samo ako dodje do kvara elektronike u telefonu pa povuče svih 2A i pregori.


Dovie`andi se tovya sagain.

:: Pozdrav svima i pitanje za poznavaoce elektronike..
::
:: Uzeo sam iPad 2018 i uz njega dobio punjac 5V, 2A sto daje nekih 10W. Uz iPhone X sam dobio punjac 5V, 1A sto daje nekih 5W
:: E sad me zanima da li smem da koristim punjac od iPad-a, tj. punjac od 2A da punim iPhone X? Koliko vidim po netu kao sme, brze ce ga puniti, ali moze cestim koriscenjem da brze unistava bateriju nego da se puni punjacem od 1A..
::
:: *******************************
::
:: iMac 27` (late 2012
:: 3.2GHz quad-core Intel Core i5 processo
:: 8GB of 1600MHz DDR3 memor
:: NVIDIA GeForce GTX 675MX with 1GB of GDDR5 memor
:: 1TB Fusion Driv
:: macOS Mojave 10.1
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
mkukic ... 02.04.2019. 22:39 #655509

status: user
broj poruka: 2588
Hvala obojici na odgovoru.

Imam onda jedno pitanje na osnovu ovih odgovora: Sta onda radi Fast Charger? Kako ce onda Fast Charger sa vecom amperazom napuniti brze telefon, ako telefon vuce svakako 1A?

********************************

iMac 27` (late 2012)
3.2GHz quad-core Intel Core i5 processor
8GB of 1600MHz DDR3 memory
NVIDIA GeForce GTX 675MX with 1GB of GDDR5 memory
1TB Fusion Drive
macOS Mojave 10.14


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Nisam siguran, proveri... 02.04.2019. 22:57 #655510

status: user
broj poruka: 9381
Ali prica bi trebala da ide ovako:
Ako koristis standardni punjac, on ce ici preko USB 2.0 to Lighting kabla (bilo preko racunara ili strujnog adaptera). U tom slucaju, iPhone ce vuci 5W 1A.
Ukoliko zelis brzi punjac, on ce ici preko USB-C to Lighting kabla, i onda ce iPhone vuci 7.5W. Takodje ce vuci 7.5W ukoliko koristis bezicni punjac.

IPad bi trebao da ima 2A zbog ekrana, tj dok ga koristis prikacenog na punjac, dok za punjenje baterije koristi 1A 5W, isto kao iPhone.

MBP Retina 13` Late 2012
macOS Mojave

i7 4790K/MasterLiquid Pro 120/Maximus Gene VII/32GB/240GB RAIDR/Strix 980ti/CM 750W/LG 27MB85Z-B

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
mkukic ... 04.04.2019. 18:24 #655570

status: user
broj poruka: 2588
Hvala na odgovoru!

Kad smo kod punjenja baterije imam jos jedno pitanje:

Kako je najzdravije koristiti i puniti bateriju? Da li je dobro puniti telefon nocu i pustiti ga da stoji na punjacu satima na 100%... Da li je bolje puniti ga tek kada je baterija bas prazna (na svega nekoliko %) ili ga ne treba pustati da ide `u crveno`, tj. ispod 20%...?

********************************

iMac 27` (late 2012)
3.2GHz quad-core Intel Core i5 processor
8GB of 1600MHz DDR3 memory
NVIDIA GeForce GTX 675MX with 1GB of GDDR5 memory
1TB Fusion Drive
macOS Mojave 10.14


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MilosNBG ... 04.04.2019. 21:36 #655579

status: user
broj poruka: 1586
Litijumske baterija, kakve su sada u 99% proizvoda je bolje drzati na punjacu nego je pustati da se isprazni do kraja pa da se vracaju nazad u zivot sa 20% brzim punjenje,

Kada je na punjacu, baterija samo rpividno stalno stoji na 100%, zapravo se ciklus punjenja stalno obnavlja, nema one situacije da se napuni 100% i tako stoji celu noc, vec se stalno pali-gasi punjenje.

Koriscenje punjaca vece struje je i dobro i nije dobro.

Dobro je jer se punjac manje napreze, manja je disipacija, stabilnija struja i napon jer nije pri granicni opterecenjima pa nema vecih padova napona i slicno.

Nije dobro u slucaju da baterija polako crkava, sto je nekada reseno da se primeti upravo preko punjenja. Pa se nakaci punjenje, ali nece da se puni. To moze da bude indikator da je baterija pocela da gubi kapacitet i da kolo punjenja detektuje da baterija potrazuje vise struje da bi se napunila ali ga blokira zbog over-current opterecenja, pa stiti i kolo punjenja a i bateriju da se ne bi desilo da pukne. Nasi ljud icesto tada prbegavaju punjenju sa jacim punjacima, gde se desiupravo ono gore opisano - manji pad napona jer je punjac predvidjen da daje vise struje, te se kolo za punjenje malo laze da struja ipak nije tako velika (jer se velicina struje detektuje preko pada napona) i dozvoljava da se baterija puni.

U meni se bore budala i genije. Plasim se da pametniji ne popusti!


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646091.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs