Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Softver
Programiranje
System Administrator
STRANA 1 OD 1
ZooLoo System Administrator 16.04.2019. 16:25 T66797

status: user
broj poruka: 3971
Burazer hoce da savlada ovu oblast, ali ne zna nista, pa hoce da upise ili neku skolu / kurs ili da proba sam da nauci sta treba.

Ja jos manje znam nesto o tome, pa reko da vidimo sta kaze ekipa ovde..

Ima li sanse da savlada sam, ili mora iskljucivo neki kurs? Takodje koji i gde? Da li su svi sertifikati validni kod nas ili samo od pojedinih skola?

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Kelt ... 16.04.2019. 16:59 #656010

status: user
broj poruka: 394
Ne bavim se time ali imam na poslu par sistem administratora. Koliko su mi rekli, UNIX i LINUX su najbitniji za taj posao.

___________________________________
ERIN GO BRAGH


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Sistem administrator je u Srbiji sirok pojam 16.04.2019. 18:10 #656011

status: user
broj poruka: 9369
Od klinca koji odrzava ponekom racunare, preko klinca koji se razume u racunare, klinca koji se bas ono razume u racunare, osobe koji su serviseri racunara pa do onih ozbiljnijih, osoba koje su imale prethodnog iskustva u odrzavanju sistema, racunara i mreze pa tek onda zavrsili kurs, pa do osoba koje su zavrsile ETF.
On prvo neka vidi gde bi se tu smestio. Ako ne zna nista, zasto onda zeli da se bavi time? Neka se upozna prvo sa osnovnim stvarima, za sta moze da konsultuje i google, pa neka vidi kako mu krene... sve u svemu, dobar sistem administrator se postaje kao posledica dobrog iskustva a ne kao posledica dobrog teorijskog dela.

MBP Retina 13` Late 2012
macOS Mojave

i7 4790K/MasterLiquid Pro 120/Maximus Gene VII/32GB/240GB RAIDR/Strix 980ti/CM 750W/LG 27MB85Z-B

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ZooLoo ... 16.04.2019. 18:21 #656012

status: user
broj poruka: 3971
Pa pazi, decko zna oko racunara, sistema i odrzavanje, i nekim delom zna i da programira. Zasto zeli time da se bavi, navodno ima neku veze za negde ali dok ne savlada nesto o tome, ne moze da proba da se zaposli. Ja sam mu predlozio da odradi neki kurs ali posle videh da nisu bas jeftini i otud pitanje i tema, sta kako, gde? Sta je validno u banani od drzave..


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: ... 16.04.2019. 18:25 #656015

status: user
broj poruka: 9369
Pa onda OK, nije bas da ne zna nista, kako sam stekao utisak.
Najbolje bi bilo da pokusa da nadje praksu negde, ako treba i za dz neko vreme i da paralelno upise kurs. Ako ne, onda kurs za pocetak i to je to...

MBP Retina 13` Late 2012
macOS Mojave

i7 4790K/MasterLiquid Pro 120/Maximus Gene VII/32GB/240GB RAIDR/Strix 980ti/CM 750W/LG 27MB85Z-B

:: Pa pazi, decko zna oko racunara, sistema i odrzavanje, i nekim delom zna i da programira. Zasto zeli time da se bavi, navodno ima neku veze za negde ali dok ne savlada nesto o tome, ne moze da proba da se zaposli. Ja sam mu predlozio da odradi neki kurs ali posle videh da nisu bas jeftini i otud pitanje i tema, sta kako, gde? Sta je validno u banani od drzave.
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
sakall Prvo neka... 16.04.2019. 20:28 #656019

status: user
broj poruka: 101
pogleda online kurseve ili da nadje na torentima udemy kurseve i neka vezba.Znaci win server i virtuelne masine i neka gusla AD,dns,dhcp i sve ostalo.
Nakon toga kad savlada neka polaze ispite i to je to.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 16.04.2019. 22:07 #656023

status: user
broj poruka: 18930
Bas ovo sto kaze VMARK, mogu da potvrdim. Ali, ako zavrsi ETF, onda je definitivno inzenjer :).

Iako nije logicno, sistem admin vazi za Windows, a Linux admin je akcenat za Linux administraciju, s tim sto recimo u oglasima za posao pozicija `system admin` opisuje admina za SVE :)

Network admin bi trebalo da se izdvaja, ali sysadmin mora da ima dodirnih tacaka i sa networking-om, kao i sa Linuxom, Windows-om, pa i sire. Da bi to sve naucio, treba ti brale godine intenzivnog iskustva, sam naravno ce morati svakako da savlada, jer niko to nece da mu pokazuje, a skole kao sto je npr. IT akademija apsolutno nista nece da ga nauce, niti ce mu naci posao, a takodje sertifikat koji bude dobio tamo nece biti vredan, sve dok ne polozi ispite za oficijalne sertifikate... Ti kursevi mogu samo da mu pomognu da se natera da ide na predavanja i iz toga da izvuce korist i sam nesto nauci, polozi za odredjene sertifikate, a to naravno moze i sam.

Meni je logicno prvo da se stekne odredjeno iskustvo, kada se to sve lepo opipa u praksi, onda sednes i polozis ispit i opravdas na papiru ono sto znas, jer jedno bez drugog ne ide. Znaci, nek nadje neku firmu manju zaposli se kao junior i uci tamo sta god moze da pohvata, posle 2god. je medior itd., nista ne moze na brzaka.

A ta firma sto mu trazi da postane admin pre nego sto ga zaposli, to zvuci veoma neprofesionalno i nerealno, verovatno su trazili razlog kako da se ograde, sem ako su mozda mislili na to da mora da dobije odredjeni sertifikat da bi se zaposlio kod njih.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ZooLoo ... 16.04.2019. 23:13 #656025

status: user
broj poruka: 3971
Znaci cupavo.. Nista, prenecu mu pa neka se cima, ja mu kazem bolje da gruva programiranje i da tu trazi sebe, sad je na njemu..

Ovo za zaposljavanje for free ili kao pocetnik, jel to ima kod nas? Ko uopste ima svrhu u tome da trosi vreme i resurse na nekog ko mozda nakon vremena i nauci nesto i bude koristan, jednostavno ode negde drugde ko ponudi vise?

Da smo zapad ili pak EU pa i okej, ali SNS banana, sumnjam.. :D


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 17.04.2019. 07:15 #656038

status: user
broj poruka: 18930
Vidi, dobar si mu savet dao, ali opet mozda i nisi, programiranje je crnacki posao, treba za to ambicije i treba da pronadje sebe u tome, a ako ne pronadje, moze biti problem jer je izgubio vreme. Po meni, treba prvo da krene sa administracijom, pa usput da baci pogled na neki jezik, ali to usput mislim na dugacak period... Cak i da se pronadje kasnije u tome, nije izgubio vreme jer je radio malo i administraciju, to je uvek plus, i nece da se sramoti kako nesto ne zna osnovno, kao sto umeju programeri.

Sada je recimo interesantan DevOps, to je trazeno i placeno, pa nek razmotri.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
djape7777 Re: System Administrator 17.04.2019. 14:18 #656050

status: user
broj poruka: 911

Moze da savlada sam posto se ispit polaze sto napamet naucis kolekciju od jedno 500 pitanja za MCSA. Druga stvar je da ce mu traziti i Linux a mozda jos SQL i Microsoft Exchange ali naj bitnije DIPLOMU ETF-a i tu se prica zavrsava. I ako predje sve to treba bar jos 2-3 god da uci kao junior...
Nazalost pricam iz licnog iskustva :( tako da i dalje radim servis i kontrolu kvaliteta racunara a imam MCSA Windows Server 2012...

:: Burazer hoce da savlada ovu oblast, ali ne zna nista, pa hoce da upise ili neku skolu / kurs ili da proba sam da nauci sta treba
::
:: Ja jos manje znam nesto o tome, pa reko da vidimo sta kaze ekipa ovde..
::
:: Ima li sanse da savlada sam, ili mora iskljucivo neki kurs? Takodje koji i gde? Da li su svi sertifikati validni kod nas ili samo od pojedinih skola
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator re 17.04.2019. 20:27 #656068

status: user
broj poruka: 4222
Reci mu da to batali i neka se učlani u SNS i neka traži kurs za administratora lokalnih mreža za kancelarije SNS-a na Voždovcu i Medak 3. Imaće platu za početak oko 35000 din i neka zajedno sa pravim adminima uči bar godinu dana i neka štreba kao lud. Ako nema šlifa za to, znaće za 2 mjeseca.
A ako želi da se obrazuje u tom zanimanju, onda samo privatna akademija kod Profe. Prvo, ako je materijal za to, nakon godinu dana će imati praksu, gdje će znati Profa da li je za taj posao ili nije. Plaćaće mu oko 40000 din mjesečno u prvoj godini, a u drugoj oko 50000. Treću godinu će ga angažovati za bar 80000/ din i onda može da vidi da li je za to. Prvih par ugovora kao slobodni strelac mu mogu uliti samopouzdanje za privatnu firmu ili da ostane kod Profe. Ako stvarno ima šlifa u tom poslu radiće za Andreja Vučića u Novom Sadu za bar 4000 eura za početak. Kome se ne gadi SNS može brzo kod braće Vučić da napreduje.
Ako je neko nedovoljno stručan, ne bi trebalo da prodaje hw, nego pljeskavice.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ZooLoo ... 17.04.2019. 23:18 #656078

status: user
broj poruka: 3971
Operatore idi pojedi sendvic ako ne strajkujes gladju za 10e vec...

Smarac.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 18.04.2019. 08:57 #656087

status: user
broj poruka: 1986
neka batali tu fantaziju i baci se na:

https://tinyurl.com/y46wwmd4

bez toga dzabe mu sto zna na papiru kako `treba`/best practice nesto da se podesi,
kad mu `braca` setaju po sistemu na prvu

@operator
https://www.youtube.com/watch?v=0cLsvknZOeM

`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 kome je dosadno, zanimacija: 18.04.2019. 11:37 #656090

status: user
broj poruka: 1986
https://tinyurl.com/hh5d36z

https://www.youtube.com/watch?v=FiUlZewgkHo

`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60264. Broj poslatih odgovora: 645987.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs