Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Softver
Operativni sistemi i sistemski programi
Dual boot XP i w10
STRANA 1 OD 1
tomam Dual boot XP i w10 06.05.2019. 16:22 T66844

status: user
broj poruka: 120

Na novi SSD treba da kloniram XP i da instaliram W10

Pitanje da li je jos uvek kao nekad :) kloniram XP na jednu particiju i posle pokrenem instalaciju W10 na drugu particiju ? Nekada je to radilo W7 da li je jos uvek tako ?

HVALA ZA ODGOVOR
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Manje vise jeste 06.05.2019. 16:34 #656496

status: user
broj poruka: 9381
Ako negde zapne, uvek mozes da resis se EasyBCD.

MBP Retina 13` Late 2012
macOS Mojave

i7 4790K/MasterLiquid Pro 120/Maximus Gene VII/32GB/240GB RAIDR/Strix 980ti/CM 750W/LG 27MB85Z-B

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JovanZ re 06.05.2019. 17:04 #656497

status: user
broj poruka: 2998
Mozda mi je ovo nego lose secanje, ali zar XP nije imao nekih problema sa SSD-ovima?


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tomam :( 06.05.2019. 17:39 #656499

status: user
broj poruka: 120
Neznam zato i pitam

Hvala za odgovore


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad 06.05.2019. 17:49 #656500

status: user
broj poruka: 4740

Bio je problem što XP ne podržava TRIM pa uspori SSD posle nekog vremena. Mada to i nije neki problem. Možda je i rešeno kod novih SSD-ova, ne znam. WTF you need XP.


http://tiny.cc/Trinarum
http://tiny.cc/Svetlo

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
xenox Promeni aktivnu particiju 06.05.2019. 20:26 #656501

status: user
broj poruka: 1389
Da ti Win10 ne bi stavljao svoje boot fajlove na XP particiju promeni aktivnu particiju na onu na koju ces staviti aktuelni MS spyware i posle dodas XP u boot sa gore navedenim EasyBCD...

Sto se TRIM-a tice s vremena na vreme napravi image diska, formatiraj ceo pa vrati image kako bi se oslobodio prostor koji XP nije oslobodio.

Gigabyte Z77M-D3H, i5 3570k
3x8GB ddr3 1333, SanDisk SSD 64GB, Win XP
Frontier DIVA


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JovanZ re 07.05.2019. 01:40 #656503

status: user
broj poruka: 2998
A da, setih se, mislim da out of the box ne podrzava ahci drivere, nego samo kao ide mozes da ga stavis. Mozes da integrises nesto preko nLite,mislim, ili da editujes registry posle i dodas drajvere, pa da prebacis na ahci u biosu. Nisam 100% siguran ali mislim da je kolega Imarkovic spominjao ovo pre par godina.

Takodje xp ga nece prepoznati kao ssd i pokusavace da ga defragmentira sto ce mu prilicno skratiti zivot, ima neki registry tweak ili tako nesto.

Ako ti treba za neke odredjene programe koji nemaju kompatibilnost, ja bih pre napravio virtuelnu masinu i tu podesio sta treba. Deluje kao mnogo manje petljancije.

Osim toga se bas ne bih zezao sa OSom koji vise nema podrsku i koji je pun sigurnostnih rupa, osim ako je nostalgija u pitanju, ali u tom slucaju bih pazario neki mator komp i instalirao na hardu, za full experience.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 07.05.2019. 09:02 #656506

status: user
broj poruka: 18940
Evo je tema ovde: https://www.pcberza.rs/forum/topic.php?topid=46037&forid=11&katid=2

Dakle moze da radi kao AHCI na XP-u, ali ne po default-u :).
Kad se samo setim, koja je to bila euforija kad je uspelo :).. Samo sto to sada nema smisla, gubljenje je vremena, nesigurno je i pitanje koliko ce stabilno da radi, a usput moras da vodis racuna i da pogasis brdo stvari u sistemu, kako se ne bi desilo nesto sa SSD-om..
Svi SSD-ovi danas u sebi na kontroleru imaju trim-support.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator Re 07.05.2019. 17:14 #656521

status: user
broj poruka: 4225
Instaliraj ahci drajvere za taj čipset. Kloniranje hdd i provjeri da li je butabilan. Ako jeste, pogasi sve gluposti, a posebno indeksiranje fajlova. Sistem restore ugasi i snimi sliku diska nakon toga za podizanje sistema sa fleša. Nakon toga instaliraj w10 na drugoj participacija i opet snimi sliku diska ponovo. Sad instaliraj sve drajvere. Ako je sve prošlo ok, ništa ne diraj više. Ako nije, onda pronađi skriven fajl msls.dll koji se često nalazi u zadnje vrijeme i kod win xp i win7. Obriši ga. Sad možeš da instaliraš easybsd za biranje koji OS ćeš da prvi podižeš.
Pozitivna osobina da ljudi stalno preispituju svoja znanja i da u skladu sa tim funkcionišu je osobina velikih ljudi. Mali se i onako zadovolje osrednjošću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tomam :) 08.05.2019. 11:56 #656535

status: user
broj poruka: 120


HVALA
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646087.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs