Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Ploče, procesori i memorije
Win 10 - na starom računaru dugo se čeka na spisak particija HDD-a
STRANA 1 OD 1
arogan Win 10 - na starom računaru dugo se čeka na spisak particija HDD-a 20.06.2019. 10:46 T66929

status: user
broj poruka: 524
Pozdrav,
imam problem sa dva starija računara FS Esprimo, jedan je Intel 945 (4 slota DDR2), drugi je H31 (2 slota DDR2), oba imaju po 4 GB RAM-a.

Na Windows-u XP i Windows 7 radile su `ko munje` u odnosu na očekivanja.

Međutim, kada sam stavio Windows 10 (64it), prvo je brisanje postojećih i kreiranje novih particija išlo sporo (Boot instalacioni CD Windows 10 - posle svake komande brisanja/kreiranja particija zamrzne se na oko 1 minut pre nego što se pojavi spisak particija). To sam i očekivao jer je slična situacija bila kad sam instalirao 7-u pre nekoliko godina na tim računarima, ali je posle sve teklo normalno pa i višegodišnji rad pod Win 7.

Posle instalacije Win 10 64bit oba računara su zadovoljavajuće brza (prema očekivanjima) osim u jednom: Kada pokrenem Windows Explorer, umesto u levom donjem uglu da mi se pojavi spisak particija na HDD, CD/DVD uređaja, eventualno fleša, ponovo se ekran `zamrzne` na jedan minut (kada pređem na druge aktivnosti (Internet, kucanje teksta) računar normalno radi - dakle ne zamrzne se ceo računar, ali ako se pre manje od minut vratim u Windows Explorer sve je belo.
Kada se posle minut pojavi spisak particija mogu brzo da uđem i da se šetam po folderima C ili D particije, fleša i sl.
Kada pored ovog prozora hoću da otvorim novi u Windows Exploreru i taj novi se zamrzne na minut pre nego što se pojavi spisak particija.
Kada hoću copy/paste u okviru jednog prozora normalno se šetam po folderima.
Ali ako hoću copy/paste iz foldera u jednom prozoru u drugi prozor koji je otvoren, opet se ekran pokoči na minut pre nego što otvori spisak particija u odredišnom prozoru.
Oba HDD-a su mi starija od 500 GB ali ispravna i na novijim računarima ne prave ove probleme.

Verovatno je nešto do Windows drajvera za hard disk, možda je generički suviše nov i jak za matičnu ploču ?!
Da li nekako može da se reši gore navedeni problem


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MilosNBG ... 20.06.2019. 11:46 #657311

status: user
broj poruka: 1586
Mislim druze da ih godine polako sustizu, a moguce je i da ti instalacija Windows-a ne valja. Sedmica je nekako mozda najoptimalnije resenje za njih, eventualno Win 8...

Tako nesto je umelo da mi se desava i zbog memorija, tj da neka memorija bas i nije bila u najboljem radnom stanju, pa je umeo komp tako da usporava mestimicno, posebno na instalaciji.

U meni se bore budala i genije. Plasim se da pametniji ne popusti!


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arogan Re: MilosNBG 20.06.2019. 12:18 #657312

status: user
broj poruka: 524
Probao sam sa više vrsta od samo 1 GB RAM i opet se instalacija pokoči kod čekanja na informaciju o hard disku (ono kada treba da se obrišu postojeće ili kreiraju nove particije). Pokoči se samo tu. Sve je ostalo OK i dovoljno brzo.
Isto tako Windows se pokoči samo kada Windows Explorer treba da pokaže infrmacije o hard disku.

Što se tiče memorija i hard diska, kada ih stavim na neke kineske mašine H41 (koja ima DDR2) instalacija prođe bez stajanja, tako da bi ja problem locirao na ploču.
Nema veze što je instalacija spora, ona se uradi jednom, ali da li postoje stariji drajveri za HDD kontroler (ili Boga pitaj za čega) da mi se C i D particija (a sa njima i E CD/DVD i ako ima neki USB) odmah učitaju nakon pozivanja Windows Explorera (ili klik na ikonu Computer, to je valjda isto). ?Možda treba podesiti nešto u BIOS-u?


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Probaj da izbrises sve particije is Disk menagementa WinX 20.06.2019. 12:54 #657313

status: user
broj poruka: 9380
Pa da ih ponovo kreiras. Ako je to moguce (zbog podataka).
MBP Retina 13` Late 2012
macOS Mojave

i7 4790K/MasterLiquid Pro 120/Maximus Gene VII/32GB/240GB RAIDR/Strix 980ti/CM 750W/LG 27MB85Z-B

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gustav Probaj da koristiš Total Commander 20.06.2019. 15:50 #657316

status: user
broj poruka: 88

Ako sa njim sve lepo šljaka, ja više ne bih lomio glavu oko Windows Explorera (ako je samo on problem).
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arogan Re: VMARC 21.06.2019. 13:15 #657341

status: user
broj poruka: 524
Da, kada na dva računara, prilikom nove instalacije Win 10 sa DVD-a ili fleša dođem do brisanja i kreiranja particija, tu mi se zamrzava na minut-dva. Kada klinknem na Next, nešto duže čekam da mi 0% pređe na 1% a posle toga sve ide normalno i u samo Windows-u je sve OK, osim što se dugo čeka spisak particija u Windows Exploreru.

Kada te memorije i te hardove stavim na noviji hardver, H41 sa DDR2, instalacija Windows-a i pojavljivanje spiska particija u Windows Exploreru teče bez problema.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Predrag55 Zamrzavanje 21.06.2019. 16:06 #657343

status: user
broj poruka: 261
Meni se isto dešava sa explorerom na jednom Laptopu FS (I7, 8Gb rama, SSD, Intel grafika), posle apgrejda na 1903.
Kada uradim Ctrl-Alt-Del (plavi ekran) i Cancel - vratim se u Explorer sve šljaka.
Ja sam zaključio da je zbog Intelove integruše. Probaj ovo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Nisi me razumeo 21.06.2019. 17:44 #657346

status: user
broj poruka: 9380
Ne iz windows instalacije (pocetak), vec kada instaliras sistem, desni klik computer-menage-disk menagement
Tu obrisi sve particije, osim C, naravno , i kreiraj nove.

MBP Retina 13` Late 2012
macOS Mojave

i7 4790K/MasterLiquid Pro 120/Maximus Gene VII/32GB/240GB RAIDR/Strix 980ti/CM 750W/LG 27MB85Z-B

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arogan Re: VMARC, MilosNBG, gustav, Predrag55 24.06.2019. 15:48 #657419

status: user
broj poruka: 524
Za divno čudo, posle prvog velikog apdejta Windows 10 posle instalacije, Windows Explorer gotovo trenutno po otvaranju očita particije hard diska, tako da sve radi OK, jer se trenutno `šetam` po olderima na C i D particiji.

Hvala na savetima.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646078.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs