Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Ploče, procesori i memorije
Asus Z97-A - LAN problem - nestabilan DL speed
STRANA 1 OD 1
SerDavor Asus Z97-A - LAN problem - nestabilan DL speed 23.01.2020. 08:17 T67294

status: user
broj poruka: 152
Da li neko ima iskustva sa doticnom plocom koja koristi neki intel-ov gigabitov lan duo ethernet mix, ako neko slucajno zna sa pomenutim lan-om iz iskustva sta je problem, neka rekne, ja bolje da ne pisem sta sam probao, nisam probao jos da ga gadjam organskim paradajzom iz dexterove baste...

Kucni DL speed mi je 150, na wifi-u na bilo kom uredjaju zakucava od 140-150mbps, dok na pc-u preko lan-a ploce vrljavi izmedju 10-50, dok je upload OK (10).
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Antimatery Mreza 23.01.2020. 10:03 #660689

status: user
broj poruka: 997

A kada kopiras sa drugog racunara koji je pozeljno spojen isto LAN kablom sta se desava? Je li ok protok u lokalnoj mrezi?

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Izgleda da ces morati da nam napises sta si sve radio... 23.01.2020. 10:12 #660690

status: user
broj poruka: 9381
Jesi li probao fles DNS?

ipconfig /flushdns
restart

MBP Retina 13` Late 2012
macOS Catalina

i7 4790K/MasterLiquid Pro 120/Maximus Gene VII/32GB/240GB RAIDR/Strix 980ti/CM 750W/LG 27MB85Z-B

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
SerDavor 1-2 23.01.2020. 14:46 #660693

status: user
broj poruka: 152
Probao, i wifi i lan, sve radi savrseno, samo ova ploca vrljavi, usranusa.

Probao i ovo drugo, ne uradja plodom.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Antimatery 123456 23.01.2020. 14:57 #660694

status: user
broj poruka: 997
Nista reklamiraj plocu ako ti u lokalnoj mrezi ne radi kako treba, cim si probao sve reklamiraj. Probao si na taj lan kabal drugi komp?


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
SerDavor odg 23.01.2020. 15:05 #660695

status: user
broj poruka: 152

Probano je maltene sve, samo je malo kasno za reklamaciju, obzirom da je Z97 iz 2014. :D

Polusalu na stranu, ploca je i dalje vrh, cepa mi sve u kombinaciji sa 4790K, jedino na sta mogu da se pozalim sto mi nestabilno daje DL speeds, sve ostalo je super. Voleo bih neko iskusniji sa mrezom od mene da baci jos neki savet, bukvalno mi dodje ako se na kraju zaista ispostavi da je do same ploce da ubacim neki dobar lan adapter, samo da mi poleti internet, odrazava mi se i na ping i reaction time in game, bas sam u dilemi, lupnuo bih je necim. :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
pajsgudgud Re: odg 23.01.2020. 16:58 #660697

status: user
broj poruka: 3737
Ma reklamiraj ti to ipak!
support normality

GA 990XA - UD3, AMD fx8320+ereboss, AMD entertainment 8GB r.a.m, Samsung evo 840 120gb, WD 500Gb, MSI 560Ti, Chieftec modular 750W.

::
:: Probano je maltene sve, samo je malo kasno za reklamaciju, obzirom da je Z97 iz 2014. :
::
:: Polusalu na stranu, ploca je i dalje vrh, cepa mi sve u kombinaciji sa 4790K, jedino na sta mogu da se pozalim sto mi nestabilno daje DL speeds, sve ostalo je super. Voleo bih neko iskusniji sa mrezom od mene da baci jos neki savet, bukvalno mi dodje ako se na kraju zaista ispostavi da je do same ploce da ubacim neki dobar lan adapter, samo da mi poleti internet, odrazava mi se i na ping i reaction time in game, bas sam u dilemi, lupnuo bih je necim. :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gatekeeper re 23.01.2020. 17:37 #660698

status: user
broj poruka: 503
Probaj drivere druge,kao npr ovaj https://downloadcenter.intel.com/product/71305/Intel-
Ethernet-Connection-I218-V,samo u padajucem meniju izaberes tvoj OS

Al prvo u device manageru vidi verziju tvog lan drajvera pa stavi neke druge, nebitno dal su

stariji driveri od onih koji su trenutno instalirani.Meni su najnoviji driveri za jedan wifi stick

sa prozvodjacevog sajta pravili probleme dok slucajno nisam stavio neke starije









:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko Mutno 23.01.2020. 18:12 #660699

status: user
broj poruka: 6643
Nisi jasan baš. Ploča je matora. Od kada je problem? Ako si je skoro zbavio pa ti je to zato novo, tj. ne znaš da li je pre radilo (na prethodnim windowsima) kako treba ili ne.... probaj live linux i tu istestiraj. To je najjeftiniji test. Ako u linuxu ne radi, kanta tj. novi adapter.



Budale računaju na sreću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ispicutura Da li si mozda 23.01.2020. 19:36 #660703

status: user
broj poruka: 268
probao sa podesavanjima na samom adapteru ? Da stavis na Full Duplex, Gigabit, Auto Negotiation ?


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile .... 23.01.2020. 20:22 #660704

status: user
broj poruka: 9460
Tesko da je do drajvera, pre ce biti do kabla ( iako isti radi na drugim kompovima, valjda ga promeniti ) ili je jednostavno degradirao.

Probaj i ovo sto Ispicutura kaze. Zakucaj ga u device manageru na GB full duplex, pa half i vidi kako se ponasa. On kao da radi na 100mb. Mozda je crko cip i zakucao na 100mb, ko zna.

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Antimatery kaze... 24.01.2020. 08:24 #660708

status: user
broj poruka: 997
Probao je i drugi pc na tom kablu i kaze ok je. Ako ti je najnoviji bios i probao si sve ovo (podesavanje na adapteru, drugi PC na istom kablu, test lokalne mreze kopiranje nekog filma koji je serovan sa drugog lan kompjutera) onda je neki specifican problem.

Jedino na cemu sam primetio da je download upola je u operi i cini mi se u chromu, ali to samo kada je `speedtest` u pitanju upload je ok. Bukvalno je dl 50-60 kod mene zato testiram u edge na primer. nego ovo sam zanemario posto su torenti na primer ok. Probaj edge i slikaj da vidimo ping, izaberi samo istog provajdera i pokusaj da skines win10 na tor, tu ako ne povuce vise od 4-5mb/s imas problem.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 RE: 24.01.2020. 13:13 #660712

status: user
broj poruka: 1620
Kao što piško reče, nisi potpuno jasan i nisi dostavio dovoljno informacija...

`Nestabilno` i `sporo` su dva potpuno različita pojma - nestabilo bi značilo da u nekim trenucima i imaš ~150Mb/s, a u nekim znatno ili neznatno manje, dok ti spominješ samo konstantni pad brzine, koji ne prelazi 50-60Mb/s.

Kada je nastao problem i pod kojim uslovima su se pojavili su prvi simptomi?

Koji Windows (tačna verzija), koji drajver, kako su setovane IP adrese (ručno ili sistem preuzima od DHCP-a rutera), koji pretraživač/i, koji AV softer, na kojim programima za preuzimanje si primetio problem?

Kablovi i promena porta na ruteru (rečeno da je već provereno?).

Na prvom mestu, iz cmd-a testiraj ping u lokalnoj mreži - prvo ka ruteru, a onda i ka nekom drugom mrežnom uređaju (poželjno računaru koji je takođe povezan preko LAN-a), i to sa opcijom -t, kako bi na većem uzorku video da li ima nestabilnosti (rezultati treba da budu do 10-ak ms, bez timeout-a).

Pročitaj HW ID mrežnog adaptera iz opcija drajvera (`Device manager`->desni klik na uređaj->`Properties`->`Details`->`Hardware Ids`) pa ga potraži na npr. https://devicehunt.com/search/type/pci/vendor/8086/device/1559 i skini poslednji drajver sa Intel-ovog sajta (99.9% će biti onaj koji je gatekeeper naveo).
Obriši stari drajver, restart kompa, pa instaliraj taj koji si skinuo sa sajta (nemoj samo da pregaziš postojeći sa novim).

Kad instaliraš drajver, proveri ono što je gilopile rekao, ali sumnjam da bi ti pokazivao preuzimanje brznom od 50-60Mb/s, a da je adapter zakucan na 100Mb/s i da ti je sam internet, generalno gledano, na stabilnih ~150Mb/s preko drugih uređaja (hmm... možda... jedino ako je na 100Mb/s, a nije u `full duplex` modu...) - probaj ručno da ga postaviš na 1.0Gb/s Full duplex, a ako ima problema, onda pokušaj i 100Mb/s Full duplex (čisto da vidiš da li i dalje brljavi sa 50-60 ili ide do maksimalnih 100Mb/s).

I zajebi speedtest.net i sl. nego proveri stvarnu brzinu preuzimanja sa nekog od sajtova jačih svetskih vendora/softverskih kompanija (Intel, AMD, MS i sl.). Isto iz cmd-a pinguj servere koji te zanimaju, a prema kojima smatraš da postoji problem pa vidi rezultate... po onome što si do sada izneo, meni sve smrdi na softver, pa drži AV, anti malware i sl. softver isključen za vreme testiranja svega ovoga.

Ako ništa drugo ne radi, kupuj najjeftiniju gigabitnu mrežnu kartu i ćao.


edit:
Da, zaboravih još jedan potencijalni problem, a to je sam ruter - možda mu je aktivna neka vrsta QoS-a ili sl. pa zbog toga brljavi (u tom slučaju ne bi imalo veze koji fizički port se koristi). Za deceniju ili nešto više sam video samo nekoliko takvih slučajeva, ali nisu nemogući... ako vidiš da je aktivno, gasi i to, koristi ručno podešene IP adrese na računaru pa vidi šta se dešava (u pomenutim situacijama su obično bile u pitanju neke od prvih verzija pojedinih rutera, na kojima je to kasnije ispravljeno novim firmware-om - nakon ažuriranja je sve bilo ok, osim kod jednog rutera, koji je bio gefrkt, pa je ipak nastavio da brljavi).
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Jamire Re: RE: 27.01.2020. 16:07 #660827

status: user
broj poruka: 1066
Kao sto rece kolega malo informacija za detaljni test. Ako ocekujes da ces imas 150mb/s to zavisi od kabal. Moze da bude na sbb portu gde kacis taj port felerican ili je vec predvidjen za nesto drugo. Njabolje je da probas novo kablo i ubodes u neki gigabitni swich. Jos nesto ako hoces da istestiras sve dal radi kako treba bocnes neki laptop i proveris brzine na lan cisto da istestiras ruter. Ja tu pre vidim problem zbog rutera ili kabla. Skoro nikad se ne desva da tako radi mrezna karta. Ona radi ili ne radi.

AMD FX-8320, 4300 MHz (21.5 x 200)
Cooler Master 212 EVO
Motherboard MSI 990FXA-GD80
Kingston HyperX Blue 12gb 1600
MSI GeForce GTX 1660 ARMOR 6G OC
SSD OCZ Agility 3 60gb
1.5 WD+500gb WD
Chiftec CX-05B-B
Chiftec 850 Nitr

:: Kao što piško reče, nisi potpuno jasan i nisi dostavio dovoljno informacija...
::
:: `Nestabilno` i `sporo` su dva potpuno različita pojma - nestabilo bi značilo da u nekim trenucima i imaš ~150Mb/s, a u nekim znatno ili neznatno manje, dok ti spominješ samo konstantni pad brzine, koji ne prelazi 50-60Mb/s
::
:: Kada je nastao problem i pod kojim uslovima su se pojavili su prvi simptomi
::
:: Koji Windows (tačna verzija), koji drajver, kako su setovane IP adrese (ručno ili sistem preuzima od DHCP-a rutera), koji pretraživač/i, koji AV softer, na kojim programima za preuzimanje si primetio problem?
::
:: Kablovi i promena porta na ruteru (rečeno da je već provereno?)
::
:: Na prvom mestu, iz cmd-a testiraj ping u lokalnoj mreži - prvo ka ruteru, a onda i ka nekom drugom mrežnom uređaju (poželjno računaru koji je takođe povezan preko LAN-a), i to sa opcijom -t, kako bi na većem uzorku video da li ima nestabilnosti (rezultati treba da budu do 10-ak ms, bez timeout-a).
::
:: Pročitaj HW ID mrežnog adaptera iz opcija drajvera (`Device manager`->desni klik na uređaj->`Properties`->`Details`->`Hardware Ids`) pa ga potraži na npr. https://devicehunt.com/search/type/pci/vendor/8086/device/1559 i skini poslednji drajver sa Intel-ovog sajta (99.9% će biti onaj koji je gatekeeper naveo).
:: Obriši stari drajver, restart kompa, pa instaliraj taj koji si skinuo sa sajta (nemoj samo da pregaziš postojeći sa novim).
::
:: Kad instaliraš drajver, proveri ono što je gilopile rekao, ali sumnjam da bi ti pokazivao preuzimanje brznom od 50-60Mb/s, a da je adapter zakucan na 100Mb/s i da ti je sam internet, generalno gledano, na stabilnih ~150Mb/s preko drugih uređaja (hmm... možda... jedino ako je na 100Mb/s, a nije u `full duplex` modu...) - probaj ručno da ga postaviš na 1.0Gb/s Full duplex, a ako ima problema, onda pokušaj i 100Mb/s Full duplex (čisto da vidiš da li i dalje brljavi sa 50-60 ili ide do maksimalnih 100Mb/s).
::
:: I zajebi speedtest.net i sl. nego proveri stvarnu brzinu preuzimanja sa nekog od sajtova jačih svetskih vendora/softverskih kompanija (Intel, AMD, MS i sl.). Isto iz cmd-a pinguj servere koji te zanimaju, a prema kojima smatraš da postoji problem pa vidi rezultate... po onome što si do sada izneo, meni sve smrdi na softver, pa drži AV, anti malware i sl. softver isključen za vreme testiranja svega ovoga.
::
:: Ako ništa drugo ne radi, kupuj najjeftiniju gigabitnu mrežnu kartu i ćao.
::
::
:: edit
:: Da, zaboravih još jedan potencijalni problem, a to je sam ruter - možda mu je aktivna neka vrsta QoS-a ili sl. pa zbog toga brljavi (u tom slučaju ne bi imalo veze koji fizički port se koristi). Za deceniju ili nešto više sam video samo nekoliko takvih slučajeva, ali nisu nemogući... ako vidiš da je aktivno, gasi i to, koristi ručno podešene IP adrese na računaru pa vidi šta se dešava (u pomenutim situacijama su obično bile u pitanju neke od prvih verzija pojedinih rutera, na kojima je to kasnije ispravljeno novim firmware-om - nakon ažuriranja je sve bilo ok, osim kod jednog rutera, koji je bio gefrkt, pa je ipak nastavio da brljavi).
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646091.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs