Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Softver
Programiranje
QA tester
STRANA 1 OD 1
Heisenberg QA tester 12.05.2020. 02:41 T67539

status: user
broj poruka: 113
Citiram: ``Ovaj deo IT industrije ubedljivo najbrže raste. Postani softver quality assurance tester (QA tester) i počni da praviš ozbiljne pare. Ali ozbiljno.``

I zaista jeste tako, poznanik koji se bavi ovom unosnom granom IT-ja zaradjuje trenutno, za ovo vreme COVID-19 krize solidnih 1000+ EUR.

Na LinkedIn mu je ispisan nikad banalniji tekst na tarzan english-u tipa ``I know this and I know that, so give me job and you`re all set``.

Isplati li se uciti ovaj zanat po IT akademijama, skolama, debilanama i za koji mesec uz krvav rad sticati solidnih 1000+ EUR ili ce doci do zasicenja QA testera i bice ih ko blata?

Vredi li hvatati voz sada, upisivati kurs (i gde?) i biti na raspolaganju nekom Amerikancu 24 sata i buditi se u 3 ujutru kada nesto zaskripi za saku dolara? Ali punu saku dolara konvertovanih u evre...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 12.05.2020. 08:20 #663111

status: user
broj poruka: 18940
Bezi od IT akademije kao djavo od krsta. Sem jedino ako ces upisati 4god. kao fax, pa studiraj i plati naravno 10k eura, nebitno da li je IT akademija ili drugo.

A ovi kursevi od 6 meseci ili godinu dana, gde obecavaju kule i gradove, to zaboravi. Koliko samo njih znam da je zavrsavalo to i nikad nisu uspeli da se zaposle, niti da nauce nesto. Zato sto su tamo predavaci mahom zaposleni ljudi iz firmi, pa dodju i ispredaju sta imaju i cao, radi reda, a ti to placas debelo i gubis svoje vreme. Umesto lepo da sednes i ucis kod kuce (ali znam, kod kuce se sve radi, sem toga), uz virtuelnu masinu. Ja sam sve sto znam naucio sam sam, doduse zato sto sam morao, nisam imao nekog da mi daje instrukcije...
Ali recimo Linux sam sam savladao bez icije pomoci, zahvaljujuci tome sad imam posao koji volim.

Sto se tice QA, znam neke ljude preko poznanika koji su upali preko veza da rade taj posao, tek onda su zavrsili neki kurs za to i poceli da rade i lepo zaradjuju. Ali, ovako napamet da ides na kurs za to, po meni nema smisla. Plus, moze da se desi jos gora stvar, da ti se to uopste ne dopadne, da se ne pronadjes u tome.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 12.05.2020. 10:40 #663114

status: user
broj poruka: 18940
Voleo bih da se neko javi ko je nesto zavrsio u IT akademiji, da me demantuje sa ovim kratkotraznim kursevima od 500-1500eu.

Uzmimo primer, kurs za Photoshop, ne znam koliko kosta, razumem da postoje ljudi kojima je jako tesko da kod kuce sami se nateraju da uce, ali to je isto kao kad se nateras da uzmes knjigu po meni... Pa im treba predavanje, da bi imali obavezu, onda je drugacije, moras da ides i slusas predavanja, pa ti udje nesto u glavu, ali opet kad dodjes kuci, moras da vezbas...

Elem, zavrsis taj kurs, na kraju dobijes njihovu IT akademija diplomu, koja nista ne znaci. Nego, moras da polozis zvanicno taj kurs, a to se isto placa, doduse nije skupo. Ali, to mozes i bez njih da polazes, kad god hoces, ako polozis, dobijes sertifikat od Adobe-a direktno. Dokoni mogu cak da poloze, a da pojma nemaju ista u photoshopu, i taj papir im onda apsolutno nista ne znaci.

Tako isto za sve ostalo. Mora sve da se ima, i da kockice budu sklopljene na kraju.

QA je drugaciji, za to niko i ne trazi sertifikat, ali ima ovde ljudi koji to rade, pa mogu da napisu o tome, ako budu hteli.

Sto se tice freelancing-a, na koji si mislio, ja to nikad nisam mogao da se nateram da radim, jednostavno, rad od kuce ko nije probao, ne zna sta je patnja :). Kod kuce radis mnogo vise nego kad si u kancelariji.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Heisenberg Re: >> 12.05.2020. 10:51 #663115

status: user
broj poruka: 113
Imao je svoje instruktore, to si pogodio.
Upao je na prvi posao preko veze i to si pogodio.
Svoj posao da li voli - verovao ili ne, voli i/ili pedantno i kvalitetno radi, da li motivisan novcem ili ne, ne znam, ali takvo je stanje.

Nije isao ni u kakve IT akademije, i slicne stvari a ovaj citat iz uvodnog posta je sa prve ``skole`` na koju sam naisao koristeci google. Roditelji su mu nasli instruktore kao sto rekoh...

Za ovo poslednje - ni ja nisam siguran da li bi mi se svidelo, prosto slobodno vreme moze da se utrosi na mali milion nacina a ovo bi za mene bilo maltretiranje pretpostavljam.

Znam samo da se trenutno trese kao prut da ne ostane bez tog posla zbog krize usled COVID-19 pandemije a trenutno izdrzava celu porodicu, odnosno sebe i dvoje penzionera...

Meni takav zivot zaista ne treba...

@imarkovic Cekaj, moram da pazim sta pisem, svi oni se medjusobno poznaju pa necu da ispada da javno opanjkavam bilo koga, ovo je vise informativno i za mene i za ostale, prosto jer se od toga lepo zivi ali se mnogo sebe daje...

______________________________________________________________________

Dodao autor poruke (12-05-2020 08:57:13):

Ali ti zato niko ne broji koliko si kafa popio i cigareta popusio i da li ces sad ovog momenta na tiganj baciti pljeskavice ili ces za pola sata, onda lepo jedan risiver i dve kutije, pet kutija plus vufer, sedam kutija plus vufer, pa sta lepse ima na svetu, evo Radio S, ne mogu da prestanem da slusam danima, nedeljama, pa radiorecord.ru, pa ovo sto sam skoro poskidao Mayall-a i Fleetwood Mac i od sinoc Hendrix-a, pa malo dodje red i na Beyer-a, Liebing-a, i ostale tehno ubice, gde cu to u kancelariji sa njih jos dvoje, po pravilu namrstenih i user-not-friendly...

Zanimljivije mi je da gledam VU metre nego debelu koleginicu i kolegu retarda...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 12.05.2020. 11:08 #663117

status: user
broj poruka: 18940
Vidi, treba u svemu biti umeren i gledati pre svega SEBE, i sta bi za tebe bilo najbolje, u cemu bi se pronasao, sta volis. Jer, niko ne treba da baca ~10god. zivota protraciti na nesto sto ce te uciniti nesrecnim, nema nista gore od toga da radis posao koji ne volis, koji te ubija... Zbog cega? Para? Ma vazi. Dzaba mi pare ako ce to da me ubije psihicki, fizicki itd...

Svako treba da zna sta je ono sto zaista zeli da radi, ne gledajuci koliko se tu zaradjuje. Ako si dobar u svom poslu, bice para. A nesto sto je takodje veoma bitno, je slobodno vreme.

Za koleginice, moracu da te razocaram, situacija zna da bude veoma cesto upravo suprotna onom sto si napisao (debela ruzna koleginica)

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Dexter013 @Heisenberg 12.05.2020. 13:05 #663120

status: user
broj poruka: 17084
Ja se ovime bavim vec 11 godina, imam 0 kurseva koji se placaju.
Upao sam na obuku pre 11 godina u Pancevu u firmi koja je uzimala staziste na obuku kod njih, obuka trajala 3 meseca.

Nakon obuke od nas 10 ljudi su zadrzali dvoje.
Tamo sam ostao 5 godina.
Radio kao manuelni tester. Zatim seo i o svom trosku i u privatnom vremenu naucio javu/programiranje, daleko od toga da sam programer ali mogu da radim automatsko testiranje i da pisem kod koji ce sate rucnog rada, da obavi za 15 minuta automatski.

Dakle moj savet ti je nauci polako neki programski jezik, samo osnove, za to ce ti trebati godinu dana +- Posle toga imas na netu sve zivo o testianju kao zanimanju. Sta su test case-ovi, test procedure itd.

Nakon toga prijavljujes se na sve zive poslove koji postoje na info studu gde ne traze senior testera, i kazes da bi radio staziranje za neki skromnu platu tj. da ti daju samo sansu.
Napravis naravno profil na linkedin-u popunis lepo skiove i znanje, i tamo takodje juris poslove.

Od tih kurseva i IT akademija odmah da ti kazem digni ruke, ne mozes nista da naucis za 3 meseca i da zaradjujes 2k eura... To su prazne price i navlace ljude, pricao sam sa par njih koji su to zavrsavali i kao sta sad, aj pomozi mi, niko nece da me zaposli...
A oni znaju minimalno html i css, a to realno mozes i sam youtube da gledas.

Ako ti treba jos informacija baci mi mejl pa mozemo da se cujemo i telefonom.

Poz

Cpu:Ryzen1600x 4ghz+CM v8GTS
GPU:RTX 2070 Gigabyte
Ram:16 Gb
SSD:Crucial 500gb+HDD500gb
MBO:Asus b350F
Case:MASTERCASE H500
PSU:Corsair 850w
Keyboard: NatecRX22
Mouse:Logitech Hyperion
Screen:ViewSonic 32


:: icq :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 .... 14.05.2020. 10:09 #663161

status: user
broj poruka: 1991
QA tester == medicinska sestra ( meri katetere / drenove, vadi krv, sprica / infuzije, menja posteljinu, licna higijena i s vremena na vreme zvuci na**kano ),

fizikalija najobicnija koja zahteva po nekad i nocno bdenje zarad korekcije bug-ova kada korisnicima mos misliti najmanje smeta (gluvo doba), kud ja okom tud ti skokom, pa ako dobro skaces i jos bolje podvijas rep - >> dobices jos vise obaveza :)

Sve te etikete i labele su besmislene, bitno je da samo imas dobro razradjen sistem brzog usvajanja novog znanja, a sve ostalo je rutina, e sad ako naletis na na**kano/progresivne osobe na intervjuima za posao (moja def. stiglicari) koje ti nabacuju tzv. rutinske fore i fazone koji nazovi potvrdjuju koliko zaista materiju imas u prstima, onda ebi ga, setkas se i trazis posao

Ja licno bih pogledao plan i program te IT akadmije sta nude za neki kurs, nasao ekvivlente za dz. na netu, napaovao mp3 varijante, preslusao audio, pa ako se nalazim u tome bavio se time ili trazio dalje.

`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646078.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs