Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Umrežavanje i mrežna oprema
Bluetooth i Linux
STRANA 1 OD 2  
mkukic Bluetooth i Linux 20.08.2020. 11:30 T67706

status: user
broj poruka: 2588
Pozdrav drugari!

Na nekom starijem Acer Aspire lap topu je instaliran Ubuntu 18 LTS. Potreban je bluetooth, ali ga lap top nema ugradjenog, pa mi je palo na pamet neko resenje tipa USB bluetooth. Kada sam pogledao ponudu na netu vidim da samo podrzavaju Windows OS... Ima li neki model da podrzava rad na Linux OS?

Hvala!

********************************

iMac 27` (late 2012)
3.2GHz quad-core Intel Core i5 processor
8GB of 1600MHz DDR3 memory
NVIDIA GeForce GTX 675MX with 1GB of GDDR5 memory
1TB Fusion Drive
macOS Catalina 10.15.1
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Bluetooth adapter on Ubuntu 20.08.2020. 11:49 #664592

status: user
broj poruka: 18930
https://wiki.ubuntu.com/HardwareSupportComponentsBluetoothUsbAdapters

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JovanZ re 20.08.2020. 15:41 #664594

status: user
broj poruka: 2996


Ako je BT toliko potreban, umesto da juris tih nekoliko sa liste, ako komp nije od neke firme i koristi ubuntu zbog legalnosti softvera, da li dolazi u obzir instalacija Win7 ili 8, u zavisnosti od kompatibilnosti drajvera? Svakako ces onda moci da bocnes koji god hoces Bluetooth dongle i da ne razmisljas.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
mkukic ... 21.08.2020. 03:08 #664597

status: user
broj poruka: 2588
Upravo je u pitanju lap top za firmu, a Ubuntu zavrsava posao.

Pogledao sam listu. Koji biste mi vi preporucili za Ubuntu 18 LTS? Vidim da su uglavnom podrzane neke starije verzije Ubuntu-a... I da li mogu da se nadju u Srbiji?

********************************

iMac 27` (late 2012)
3.2GHz quad-core Intel Core i5 processor
8GB of 1600MHz DDR3 memory
NVIDIA GeForce GTX 675MX with 1GB of GDDR5 memory
1TB Fusion Drive
macOS Catalina 10.15.1


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 21.08.2020. 09:57 #664598

status: user
broj poruka: 1986
http://tinyurl.com/y6sd9asz
http://tinyurl.com/y2fc5txh

http://tinyurl.com/y936ambw

http://tinyurl.com/y5p5ttm2

pojma nemam da li radi, ali mi jeste polazilo za rukom da u virtualbox-u podesim stvari koje su inace na linux-u bile neresive (ono na `USB devices attached` desni klik pa `insert`, mozda ce morati ovo da se primeni prethodno http://tinyurl.com/y766mmum)

a kako je taj Ubuntu 18 LTS sigurno na nekom ultra-super-hifi hardver-u ima da pegla ovu virtual-ku ko od sale .)

`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
mkukic ... 22.08.2020. 11:52 #664612

status: user
broj poruka: 2588
Nisam resio ni problem sa USB bluetooth-om, a vec se javio problem sa HDMI kablom jer nece da prikaze sliku sa lap top-a na TV-u... Ovaj Linux je ipak za ljude koji se bave ovim OS-om, previse je komplikovan za obicnog korisnika...

Moracu da stavim Win 7, pa da vidim da kupim kljuc... Da li znate gde ima najpovoljnije da se uzme, a da moze da se koristi za firmu?

Hvala!

********************************

iMac 27` (late 2012)
3.2GHz quad-core Intel Core i5 processor
8GB of 1600MHz DDR3 memory
NVIDIA GeForce GTX 675MX with 1GB of GDDR5 memory
1TB Fusion Drive
macOS Catalina 10.15.1


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Gare87 na ebay 22.08.2020. 13:13 #664614

status: user
broj poruka: 4654
Ako lap-top nije bas mnogo star ubacite mu win 8.1 (posto verovatno nema ssd), windows 7 nema vise podrsku od Microsofta. Kljucevi mogu da se nadju za 5e vervoatno samo da je od proverenog prodavca koji ima dosta dobrih ocena.

Linux je zatupljen sistem na kome mora sve manuelno da se instalira/podesi ako driver ne moze da se ubaci `regularno`. Uvek nesto ne radi ili zeza(browser, zvuk, flash, java, Steam, plug&play hardware, itd...i sijaset drugih stvari)




:: Nisam resio ni problem sa USB bluetooth-om, a vec se javio problem sa HDMI kablom jer nece da prikaze sliku sa lap top-a na TV-u... Ovaj Linux je ipak za ljude koji se bave ovim OS-om, previse je komplikovan za obicnog korisnika..
::
:: Moracu da stavim Win 7, pa da vidim da kupim kljuc... Da li znate gde ima najpovoljnije da se uzme, a da moze da se koristi za firmu
::
:: Hvala
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
mkukic ... 22.08.2020. 13:31 #664616

status: user
broj poruka: 2588
Lap top je star desetak godina, znam da je na njemu bio Windows 7 pre ovog Linuxa.

Ako moze kljuc da se nadje za 5e, onda nisam ni morao da se zezam sa Linuxom. Znam da je kljuc ranije bio oko 120e...

Bitno mi je samo da sa tim kljucem moze lap top da se koristi u komercijalne svrhe (za firmu je).

********************************

iMac 27` (late 2012)
3.2GHz quad-core Intel Core i5 processor
8GB of 1600MHz DDR3 memory
NVIDIA GeForce GTX 675MX with 1GB of GDDR5 memory
1TB Fusion Drive
macOS Catalina 10.15.1


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 22.08.2020. 15:35 #664619

status: user
broj poruka: 1986
eto jos malo i problem resen, nije linux za svakoga, samo poseban soj sado-mazo osoba ga zna u potpunosti iskoristiti, uglavnom su to ljudi kojima je `attention span` iznad proseka i voljni su da cackaju i citaju malo vise, dok znacajna vecina poklekne vec posle prvih par problemcica, srecom tu je vritualbox pa mogu i ostali da se edukuju po potrebi, mada nije na odmet imati i pouzdan/kompatibilan hardver:

https://puri.sm/products/librem-14/

a ono sto se valja po Srbistanu, zahteva znatno visi nivo `kreativnosti` .)

`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JovanZ re 22.08.2020. 17:08 #664620

status: user
broj poruka: 2996



Necu da sada budem party pooper, ali koliko je pametno za firmu kupovati ilegalni, ili da kazemo sivi kljuc preko mutnog sajta za 5 dolara? I zar inspekcija ne trazi racun ili makar da je ocuvana nalepnica sa serial-om na masini?

Ok je da kopis taj jeftin kljuc za sebe, ali da se igras i da nekome navuces kaznu od inspekcije...

Siguran sam da ce ti se javiti ljudi koju su malo vise upuceni u ovo, ali licno, nikako ne bih pazario takav kljuc da ja imam firmu.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile ... 22.08.2020. 18:30 #664624

status: user
broj poruka: 9460
Ma jasta, stavi lepo win 7 i uzivaj. Ne gubi vreme na taj poluOS.
U win zabodes viljusku u USB i naci ce drajver i radice kako treba.

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Gare87 Re: re 22.08.2020. 18:52 #664625

status: user
broj poruka: 4654
Kljucevi nisu sivi, ja sam svoj verifikovao preko Microsofta i ispravan je.

Ali tacno je da za firme vaze drugacija pravila, treba valjda da se ima neka `potvrda` za legalan sistem. Imala je tema na Berzi neka o tome, ali ne secam se koja bese.



Intel i7 3770 3.6Ghz
Ga-H77-D3H
Kingston 2x4GB DDR3 1600Mhz
Patriot 2x4GB DDR3 1600Mhz
WD10EARS 1TB
WD1003FZEX 1TB
XFX RX 580 GTS 8gb
OCZ MXS-PRO 600W
Windows 10 1809 64-bit


::
::
::
:: Necu da sada budem party pooper, ali koliko je pametno za firmu kupovati ilegalni, ili da kazemo sivi kljuc preko mutnog sajta za 5 dolara? I zar inspekcija ne trazi racun ili makar da je ocuvana nalepnica sa serial-om na masini
::
:: Ok je da kopis taj jeftin kljuc za sebe, ali da se igras i da nekome navuces kaznu od inspekcije...
::
:: Siguran sam da ce ti se javiti ljudi koju su malo vise upuceni u ovo, ali licno, nikako ne bih pazario takav kljuc da ja imam firmu.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JovanZ Jedna stvar je da li je nesto legalno 22.08.2020. 19:52 #664626

status: user
broj poruka: 2996
i da li si ti uspeo da aktiviras/verifikujes. Tj, da li ce MS da isteruje nesto oko validnosti tih kljuceva.

I to sto si uspeo da aktiviras, ne znaci da MS nece da blacklistuje kljuc u buducnosti. Nije velika verovatnoca, ali moze da se desi.

Sve dok kljuc ne kupujes od ovlascenog distributera, po regionalnoj ceni, spada u sivo. To sto ostale stvari prolaze ispod radara za obicne korisnije, ne znaci da je stvar legalna.

G2A, Kinguin, Instant gaming... Nisu sasvim cisti servisi. Ne kazem da ih ne koristim nekada, ali ono... ne lazem sebe da je to apsolutno legalno. :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 22.08.2020. 21:59 #664631

status: user
broj poruka: 18930
Ako je na laptopu vec instaliran Ubuntu 18 LTS, iz razloga sto je neko tako hteo jer mu zavrsava posao i da bi izbegao placanje legalne licence itd., zasto ne kupiti online neki koliko-toliko proveren USB bluetooth, pa ako bas ne namestis, vratis ga, uzmes drugi, ili porucis online? Nije problem da stigne iz Kine...

Juri ovaj: https://www.asus.com/Networking/USB-BT500/HelpDesk_Download/
Ovde je skup, vidi da li ima jeftinije: https://www.shopmania.rs/q-bluetooth-adapter

Mislim da je glupo da instaliras sada Windows, pa posle opet Linux, nepotrebno cimanje...

@Gare87, ovaj tvoj komentar da je Linux zatupljen sistem vredja sve ljude koji se njime profesionalno bave, jer po tome sto si napisao, ispada da su i oni zatupljeni...
Koji bi recimo telefon koristio da nije Linux kernel izmisljen? iPhone? E pa i on je na UNIX platformi. Sony Playstation, uredjaji sirom sveta za ciji kernel nemas pojma na cemu se vrti, e pa i to je Linux. Najlakse je pametovati.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad 22.08.2020. 23:38 #664633

status: user
broj poruka: 4739

U kontekstu upotrebe od strane prosečnog korisnika - u pravu je.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 23.08.2020. 00:03 #664634

status: user
broj poruka: 18930
Za sta, konkretno, je u pravu? (Ako si procitao ista od mog posta napisanog...).
Da je Linux glup sistem? Ok, evo dvojica potvrdjuju, u pravu ste.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Probaj Linux Mint 23.08.2020. 09:47 #664637

status: user
broj poruka: 7694
To je KDE verzija Ubuntu ,mislim da je cak bolji od Ubuntu u detekciji hardvera ,to
je ono sto kazu najbolji Linux za prosecnog korisnika.Ne moras cak ni da instaliras ,nego butni na dvd live ,pa ako ti odgovara instaliraj .

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 23.08.2020. 12:25 #664641

status: user
broj poruka: 1986
di moze linux da bidne glup sistem, samo osoba koja ga pogresno koristi, e sad ako nesto i fali meni ne bi predstavljao problem da sednem cirka 2 nedelje i prepravim/napisem drajver koji ne radi kako treba, a i to samo ako sam voljan, logicnije je kupovati hardver prema sistemu koji se koristi i onda te ne boli mnogo glava, sve radi ko podmazano
s vremena na vreme se prelista Linux Format, Linux Magazine, Linux Journal itd. znaju deliti savete koji hardver kupiti

https://docdro.id/7ARJ7eR

`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile ... 23.08.2020. 12:50 #664642

status: user
broj poruka: 9460
Napisati drajver?
Eeee...
A sta fali sistemu koji radi na prvu, instaliras i koristis ko covek.
Za win7 ima 18 mil drajvera, ne postoji HW koji nece raditi na njemu. Isto i sa programima, napisano je vec sve.
Ljudi su vec napravili sistem koji se lako koristi, nema potrebe za egzibicijama.

Linux neka koristi onaj ko zna sta radi na njemu, a za prosecnog korisnika win7 i win10 i cao.

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Gare87 Vec smo razglabali na tu temu jednom prilikom 23.08.2020. 13:02 #664643

status: user
broj poruka: 4654
@Imarkovic Ja sam koristio vec Linux Red Hat, i znam da podesim ceo Linux, da instaliram manuelno ako nesto nema ili ne radi. Ali je jednostavno `zatupljen` time sto moram preko 50% stvari da radim manuelno po konzoli da prckam, `override-ujem`, pa nesto ne radi jer nema podrsku za Linux, pa ignore, pa baguje i tako dalje. Da imam sad ubacen mogao bih listu da napravim sta sve ne radi `na prvu`. Sve dok ne mogu da instaliram na klik klik install close, ima da bude `zatupljen` sistem. Ne koristim konzole za game :)

@Alrad bas to

@micika `e sad ako nesto i fali meni ne bi predstavljao problem da sednem cirka 2 nedelje i prepravim/napisem drajver koji ne radi kako treba`
upravo je to poenta, nemam zivaca, vremena ni volje da se jebavam sa glupostima ako ne moze da se instalira sa klik klik accept close.

@gilopile tacno



Intel i7 3770 3.6Ghz
Ga-H77-D3H
Kingston 2x4GB DDR3 1600Mhz
Patriot 2x4GB DDR3 1600Mhz
WD10EARS 1TB
WD1003FZEX 1TB
XFX RX 580 GTS 8gb
OCZ MXS-PRO 600W
Windows 10 1809 64-bit


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 23.08.2020. 13:23 #664644

status: user
broj poruka: 18930
@Gare, ali covece, ne shvatas da se tako konfigurise sistem, iskljucivo preko terminala, SVE se tako podesava, nikako drugacije, nije to Windows. Ako ti tako ne odgovara, to ne znaci da je `zatupljen`, vec ga ne poznajes dovoljno, ne znas da ga koristis, nisi ga shvatio i to je to.

Inace, RedHat mozes da skines i instaliras, odradis update, instaliras pakete, ali kada istekne trial, podrska mu se gasi i dobijes lokalni sistem, sto znaci da si radio sa njim kratko. Mogao si recimo CentOS da instaliras i da ga ucis, ako hoces.

Linux i game, to ne ide. Za igrice je iskljucivo Windows.

Generalno, nikog ne treba terati da koristi nesto sto ne zeli, ali zelja za ucenjem je uvek dobrodosla, spojiti lepo i korisno, mozda nekom zatreba u zivotu. Pljuvati neciji naucni rad koji koristi pola sveta nije nesto sto pomaze.

@micika, modifikacija drajvera, to bas i nije za ovu temu, bas ga pretera malo.

@gilopile, sve napisano ti je na mestu, bas tako.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 23.08.2020. 13:45 #664645

status: user
broj poruka: 1986
pilence za predsednika, e da te Bili cuje zasijale bi mu okice od ponosa .)

win7-32bit, moze u virtualbox, radi savrseno, CPU usage minimalan, ali za glavni sistem, jok, busan je na sve strane, gotovo da ne postoji alatka sto pod linux-om sto pod windows-om da ga ne banani po nekoj osnovi, win10 ne bih komentarisao, dno dna od sistema, tek posto ga `tiny` i `micro` (eXPerience like) ekipa prepakuje u klot varijantu, razmislicu da ga koristim u `offline` modu

Windows 10 Lite Version 1909 Build 18363.1016-P2P (2.46/2.29 GB)
Windows 10 LITE x64 Version 2004 Build 19041.450-P2P (2.40GB)

da se primetiti da neki vec razmisljaju na temu, ali jos mi to deluje nedoreceno, cekam da se `big guns` ukljuce u pricu i prociste to jos lepse

`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Linux Mint to je taj Linux za prosecnog korisnika 23.08.2020. 14:14 #664647

status: user
broj poruka: 7694
slicno radno okruzenje kao kod Windows-a ,bukvalno sve ima kao kod Windows-a ,ja sam pre namestio vnc server na Linux Mint nego na Windows-u .Druga je stvar ako hoce dual boot ili triple boot ,tu vec treba napredniji korisnik .Linux Mint vidi sve particije ntfs ,tako da i tu nema problema oko Windows-a .Ista je baza za aplikacije kao kod Ubuntu .
Nije Linux tolika baba roga .

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 23.08.2020. 14:32 #664648

status: user
broj poruka: 18930
@micika, znas valjda i sam da je kod Linuxa moguce namestiti daleko bolju zastitu u odnosu na win.
Minimalno instaliranje, serversko okruzenje, podesavanje SSH sa kljucevima, sa ogranicenjem sambe za share i adekvatna konfiguracija na firewall-u, portovi itd. Velika prednost u odnosu na Windows, sto se tacno zna sve. Windows nema kontrolu, rupa bez dna.

@obradmi, cak i u toj varijanti si morao da radis u terminalu, kao sudo. U kojoj god distribuciji da radis, ako nije sve out-of-the-box, a nije, moras terminal.

PS svaki Linux vidi NTFS particije, Windows ne vidi ext i ostale sa Linuxa.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Re: >> 23.08.2020. 15:09 #664649

status: user
broj poruka: 7694
Ne moras terminal skines x11vnc server u software manager ,to ti je baza aplikacija kao sto ima Android ,ista je za Ubuntu.Ntfs kod nekih Linux-a moras mount ,kod ovog direkno sve .....


:: @micika, znas valjda i sam da je kod Linuxa moguce namestiti daleko bolju zastitu u odnosu na win
:: Minimalno instaliranje, serversko okruzenje, podesavanje SSH sa kljucevima, sa ogranicenjem sambe za share i adekvatna konfiguracija na firewall-u, portovi itd. Velika prednost u odnosu na Windows, sto se tacno zna sve. Windows nema kontrolu, rupa bez dna
::
:: @obradmi, cak i u toj varijanti si morao da radis u terminalu, kao sudo. U kojoj god distribuciji da radis, ako nije sve out-of-the-box, a nije, moras terminal
::
:: PS svaki Linux vidi NTFS particije, Windows ne vidi ext i ostale sa Linuxa
::
:: Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
:: i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja
:: Gordon Allport
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad 23.08.2020. 15:11 #664650

status: user
broj poruka: 4739

Šta bre, šta je u pravu? U tome da čoveku treba USB Bluetooth.

Ako ste već takvi majstori, naučnici i profesionalci, napravite mu drajver umesto da mu spamujete temu samo zato što tako volite. Zove se Bluetooth i Linux a ne Svršavam na Linux.

Ili ga pustite da stavi jebeni Windows.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 2  
Broj postavljenih tema: 60264. Broj poslatih odgovora: 645987.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs