Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Ploče, procesori i memorije
Matična ploča prijavljuje kvar HDD-a ?
STRANA 1 OD 1
arogan Matična ploča prijavljuje kvar HDD-a ? 19.09.2020. 11:00 T67751

status: user
broj poruka: 524
Pozdrav,
pre par dana imao sam slučaj da je jedan računar iznenada jako usporio, zatim se čekao beskonačni odziv svake komande (nije mogao ni da se odjavi ni da se ugasi ni da se resetuje).
Posle nasilnog restarta Windows je ušao u Automatic Repair i nekako se podigao do maske za priavu i uspeo sam da ga regularno ugasim.
Preko Hirensa sam pu postio dva testa za hard disk, HDD sentinel obe stavke 100% i S M A R T sve OK, 0 Alocated sector.
MEđutim, kad sam pustio HDD Regenerator, u početku svaki blok je bed (pokaže slovo B). Prekinuo sam test posle 10-tak minuta jer više nije imao smisla, HDD je definitivno loš.
Doneo sam svoja dva harda, provereno ispravna da mu nabacim Windows 10 i presnimim korisnčke podatke. Prvi hard disk je usporio nakon 70% instalacije, nije hteo više da mrdne, a kod drugog se u toku instalacije pojavila proruka nešto kao da ANCHI kontroler nije spreman ... i instalacije je naravno prekinuta.
Posumnjao sam da nije do hrad diskova, danas sam sva tri siska ispitao na svom računaru i svi su OK.
Pošto sam ustanovio da je problem do računara, menjao sam mu redom: SATA kabl, SATA port na matičnoj, bio je na 1. pa sam kabl ubo na 4., pa sam promenio napajanje, pa sam flešovao BIOS, pa sam proomenio slot memorije, pa sam promenio i memoriju, pa sam isčupao kablove sa matične za prednji audio i prednji USB kao i kabl za HDD LED, međutim, opet isto.
Na sva tri diska, HDD sentinel i SMART prolaze, ali HDD Regenerator ne, ili prijavljuje odmah ili nešto kasnije bed blokove, ili uspori brzinu skeniranja pa je opet poveća, mahom, nije to dobro.
Nisam se setio da u BIOS-u ANCHI mod prebacim na IDE ali je pitanje da li bi to pomoglo, videću u utorak kad opet budem za tim računarom.
U pitanju je ploča ASUS nešto P541G... (zaboravio sam tačnu oznaku ali je ranije bila poznata) sa sa 2 DDR2 slota.
Imate li neka iskustva da li ima leka da računar proradi ?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Neba Za početak 19.09.2020. 15:56 #665025

status: user
broj poruka: 1196
Da li se greje greje južni most? Kakav mu je hladnjak na dodir?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
neXus2000 Re: Za početak 19.09.2020. 18:13 #665026

status: user
broj poruka: 3346
To je juzni most (south bridge) kod tih P5 ploca.

Prva ploca sa 775, mi je bila ASUS P5Q Deluxe i ista je imala isti problem u startu. Radi normalno, pa pocne da usporava, pa zakuca. Isto je bio trip sa hardovima. Prikazivalo kroz chkdsk da diskovi imaju problem, pa i tu zakuca na testu. Zakuca na kopiranju, zakouca na bilo cemu. Jedino nije kucao na instalaciji Windowsa...cudno.

Ne znam sta sam sve radio, da sam provalio da SB nije u redu i tek na drugoj toj istoj ploci, jer sam prvu odneo u servis i rekli neispravna, zamenili za istu i isti problem.

Srecom, tadasnji Eurolink je zamenio na kraju za bolju. I dan danas ista radi kod burazera.

Izgleda da im je cela serija dosla sa problematicnim SB. Jedino sto nisam primecivao grejanje, ali problem je postojao.


:: Da li se greje greje južni most? Kakav mu je hladnjak na dodir?
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Ta ploca je odavno morala da ode u penziju... 19.09.2020. 22:18 #665029

status: user
broj poruka: 10985
a b0gme, mozda i na groblje.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Ja imam Asus p5q ws 20.09.2020. 09:33 #665033

status: user
broj poruka: 7695
na drugoj masini ,greje se juzni most ode i do 50 C tu je i OC cpu ,ali sve radi ok .Probaj preko Raid ako ploca ima podrsku ,s obzirom da ne mozes preko Ide ili Ahci .


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arogan Re: Neba 23.09.2020. 00:08 #665074

status: user
broj poruka: 524
Nema grejanja nijednog hladnjaka dodirom na prst. NAravno, nije potpuno hladan ali daleko je od toga da se opečem. Nema grejanja čak ni malih čipova koji su bez hladnjaka.
Potpuno se isto ponaša HDD Sentinel odmah posle paljenja (kada je hladan) i posle par desetina minuta testiranja.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arogan Re: tortojed 23.09.2020. 00:13 #665075

status: user
broj poruka: 524
Ex, svi smo mi naišlii na čudne klijente, komšije, kolege, rođake....
Ovaj ima zmiju u novčaniku, čini mi se da očekuje da proradi samo od sebe bez dodatnih ulaganja. Nije mu potreban brz računar, samo da čita vesti an Internetu ....


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arogan Re: obradmi 23.09.2020. 00:16 #665076

status: user
broj poruka: 524
Nisam imao vremena ponovo da odem na lokaciju tog računara. U međuvremenu sam se setio da nisam u BIOS-u prebacio sa ANCHI na Compatible mod (čini mi se da imaju te opcije u BIOS-u, zaboravio sam, možda ima i IDE...). Sutra javljam. Mislim da nisam naišao na RAID opciju kad sam čačkao BIOS.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Re: Re: obradmi 23.09.2020. 19:55 #665084

status: user
broj poruka: 7695
Imas varijantu ako nadjes na KP jeftino RAID karticu PCI ili PCIE ,to ti je hardverski RAID koji je pouzdaniji i brzi od tih na plocama.


:: Nisam imao vremena ponovo da odem na lokaciju tog računara. U međuvremenu sam se setio da nisam u BIOS-u prebacio sa ANCHI na Compatible mod (čini mi se da imaju te opcije u BIOS-u, zaboravio sam, možda ima i IDE...). Sutra javljam. Mislim da nisam naišao na RAID opciju kad sam čačkao BIOS
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60274. Broj poslatih odgovora: 646091.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs