Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Servis i "overklokovanje"
Problem bios
STRANA 1 OD 2  
Hyper Problem bios 27.12.2020. 17:39 T67953

status: user
broj poruka: 563
Imam zanimljiv problem....
Ploca A68HM-K sve na deafult podesenjima u biosu,nista nije OC

Problem je u tome sto svaki put kada iskljucim napajanje iz struje dobijam ovo:
please enter setup to recover bios setting press f1 to run setup

Sta je pokusano:
izvadjena maticna van kucista,samo neophodno ukljuceno
1. promenjeno vise baterija cisto da budemo sigurni,izmerene i unimerom sve dobre,inace njezina orginalna je bila stvarno mrtva,skoro na nuli....
2. uradjen reset i preko jumpera
3. ubacen najnoviji bios isto se ponasa
3. Promenjena memorija
4. promenjeno napajanje
5. promenjena graficka

Ne pamti promene u biosu ali ne gubi datum,datum i vreme su uvek dobri koliko god da bila iskljucena iz struje ali izgleda druga podesenja ne pamti pa se uvek resetuje po stratovanju pa zahteva ulazenje u bios i potvrdu....inace radi sasvim normalno bez bagova....
Da nije negde u sitnom kratkom spoju,pa kada nije ukljuceno u struju slabi bateriju i izaziva ovo?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 27.12.2020. 17:57 #667181

status: user
broj poruka: 18940
isti problem sam imao sa jednom ECS plocom, radi perfektno, dok ne iskljucis napajanje iz struje, onda se bios vrati na default, kao i datum i vreme (skoro kao kod tebe), sve sam probao jer mi je ploca bila simpa, ali na kraju kada me smorila, zavrsila je u kanti, zamenjena sa drugom Supermicro.

Ne isplati ti se da se bakces da je popravljas, jedino ako mozes jeftino da prodjes sa zamenom bios chip-a.
Ako mislis da je kratak spoj (malo verovatno), izvadi je iz kucista i probaj na operacionpm stolu.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Hyper Re: >> 27.12.2020. 18:01 #667182

status: user
broj poruka: 563
Na ovoj ploci se chip samo izvadi,pa cu pokusati jos da nabavim novi i da ubacim bios sa programatorom....izvadjena je iz kucista i probano samo sa osnovnim i sve se isto desava,ali mi ne ide u glavu sto se ne resetuje vreme....ako nista ne uspem neka radi i ovako,nije ovo neki problem nego me samo malo nervira.


:: isti problem sam imao sa jednom ECS plocom, radi perfektno, dok ne iskljucis napajanje iz struje, onda se bios vrati na default, kao i datum i vreme (skoro kao kod tebe), sve sam probao jer mi je ploca bila simpa, ali na kraju kada me smorila, zavrsila je u kanti, zamenjena sa drugom Supermicro
::
:: Ne isplati ti se da se bakces da je popravljas, jedino ako mozes jeftino da prodjes sa zamenom bios chip-a
:: Ako mislis da je kratak spoj (malo verovatno), izvadi je iz kucista i probaj na operacionpm stolu
::
:: Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
:: i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja
:: Gordon Allport
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
neXus2000 ... 27.12.2020. 20:33 #667185

status: user
broj poruka: 3345
Probaj ovako:
Iscupaj napajanje iz struje, upali komp (nema veze sto je istekan iz struje, da isprazni kondenzatore), izvadi bateriju, uradi Clear CMOS pinove (drzi jedno 20 sekundi spojene pinove, nemoj ostavljati dzamper na pinovima). Vrati bateriju, ustekaj komp u struju, udji u BIOS i namesti ga. I na kraju, pogledaj da li BIOS ima podrsku snimanja profila. Ako ima, snimi ga.
Probaj posle da ugasis komp istekas iz struje, upalis ga bez struje, ubaci kabl u struju i upali komp. Vidi da li je zadrzao BIOS.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Hyper Re: ... 27.12.2020. 20:56 #667187

status: user
broj poruka: 563
Pokusano ali ne pomaze,hvala u svakom slucaju na predlogu....inace gde mogu da se kupe ovi cipovi u Srbiji GD25B64BPIG i da li mogu da se skinu sa neke druge ploce i preko programatora stavi odgovarajuci bios?


:: Probaj ovako
:: Iscupaj napajanje iz struje, upali komp (nema veze sto je istekan iz struje, da isprazni kondenzatore), izvadi bateriju, uradi Clear CMOS pinove (drzi jedno 20 sekundi spojene pinove, nemoj ostavljati dzamper na pinovima). Vrati bateriju, ustekaj komp u struju, udji u BIOS i namesti ga. I na kraju, pogledaj da li BIOS ima podrsku snimanja profila. Ako ima, snimi ga
:: Probaj posle da ugasis komp istekas iz struje, upalis ga bez struje, ubaci kabl u struju i upali komp. Vidi da li je zadrzao BIOS
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
1AGRESSOR ... 27.12.2020. 21:43 #667189

status: user
broj poruka: 819
ja svako vece istekam iz zida i posle kad ukljicim vreme nije tacno sto se resi sinhronizacijom i tako je vec jako dugo nikakvih drugi problema nije bilo

MEDJUTIM

posto u windowsu koristim speedfan onda sam u biosu sve ventilatore stavio na max
ali kad nesto radim u biosu ili preboot ili winpe itd.... onda ventilatori rade na max
i dugo me je to nerviralo dok jedan dan mi nije palo na pamet da ih u biosu sve stavim na minimum i sve sam se cudio kako mi to nije pre palo na pamet i to je bilo divno tiho iskustvo dok je bilo toplije vreme medjutim jedan dan ja ga ustekam i upalim kad ono nece bios post tu ja probao gasi pali resetuj bios itd i nece ja ga ugasim skuvam kafu vratim se probam ponovo on odma upali

i tako je bilo jedno mesec dana vec sam bio uveren da je baterija prazna i da mora da bude pod naponom jedno vreme da se dopuni pre nego sto se upali a mislio sam i da je neki kondezator pri kraju pa da mu treba vremena

sve dok jedan dan odmah po paljenju nisam usao u bios i video merac obrtaja ventilatora u crvenom e tu mi je sinulo
hladniji dani prostorija se zagreva dok kuvam kafu a konektori su optereceni sa vise ventilatora razdelnicima i kad su u biosu podeseni na silent nemaju dovoljno struje da rade svi na niskim obrtajima a bios nema razlog da ih ubrza zato sto je sve hladno i tako se dobije greska cpu fan i pc nece da upali

resio tako sto sam samo cpu fan stavio na medium


da ne verujes


KONTAKT NA https://twitter.com/1agressor
NISTA BEZ KABLA
https://pastebin.com/SpqMpJkY
^ MY PC SW-HW SPECIFICATION ^


:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Hyper re 27.12.2020. 22:26 #667191

status: user
broj poruka: 563
Znam da ima tu mnogo sitnica koje znaju zezati,ali meni datum i vreme normalni ne resetuju se,podesenja nece nikako da zapamti i racunar uvek izbaci ovu gresku pri paljenju kad je potpuno iskljucen iz struje....

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko Re: re 28.12.2020. 00:31 #667193

status: user
broj poruka: 6643
Ja bi prvo i osnovno zamenio bateriju. Nisi napisao da si to uradio....

Budale računaju na sreću.

:: Znam da ima tu mnogo sitnica koje znaju zezati,ali meni datum i vreme normalni ne resetuju se,podesenja nece nikako da zapamti i racunar uvek izbaci ovu gresku pri paljenju kad je potpuno iskljucen iz struje...
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Hyper Re: Re: re 28.12.2020. 00:36 #667194

status: user
broj poruka: 563
Prvi post pod 1,da sam bar promenio jednu,nego tri da budemo sigurni :D


:: Ja bi prvo i osnovno zamenio bateriju. Nisi napisao da si to uradio...
::
:: Budale računaju na sreću.
::
:: :: Znam da ima tu mnogo sitnica koje znaju zezati,ali meni datum i vreme normalni ne resetuju se,podesenja nece nikako da zapamti i racunar uvek izbaci ovu gresku pri paljenju kad je potpuno iskljucen iz struje...
:: ::
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
neXus2000 ... 28.12.2020. 03:05 #667195

status: user
broj poruka: 3345
Ajde probaj jos jednu stvar. Mozda zvuci glupo, zameni misa i tastaturu sa nekim drugima. Cisto privremeno. Prvo tastaturu samo.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Neba Samo da nabacim 28.12.2020. 07:37 #667197

status: user
broj poruka: 1196
Meni se ovo dešavalo kad sam koristio Mac OS (Hackintosh). Naime jedan sistemski fajl sam zaboravio pečovati i OS je resetovao podešavanja bios-a svaki put. Na kraju sam pečovao problematični fajl i sve radi normalno.

Poenta je, iako je malo verovatno, problem može biti i softwerski, možda čak i malware...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Hyper re 28.12.2020. 10:56 #667199

status: user
broj poruka: 563
neXus2000

Probano sa drugom tastaturom,misa nisam ni prikljuciva,probano posle i bez tastature i uvek isto.

Neba

Testirano je bez harda tako da to nije problem

U sustini ostalo mi je sto mogu ja da uradim jedino da nadjem novi cip i programiram bios na njega....imam onaj jeftini programator,moram samo naci neki cip indentican ovom.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nisavici Re: 28.12.2020. 12:30 #667201

status: user
broj poruka: 908

Verovatno je do chipa možeš sa bilo koje ploče, čak i ne mora da je iste oznake samo da nije manji u megabajtima
Probaj ovo sa tim čipom pošto imaš ch341 programator pretpostavljam
Snimi sadržaj flesa,sačuvaj, obrisi čip i upiši ponovo taj isti sadržaj, pošto ne mora da ga odlemljujes sa ploce ide to brzo.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Hyper Re: Re: 28.12.2020. 13:18 #667202

status: user
broj poruka: 563
imam neke ali sa starih ploca,malo mb....ako neko ima ovaj cip sa neke neispravne novije ploce neka se javi...
GD25B64BPIG, 64MBit SPI Flash, DIP-8, 300mil....ne mora biti ista oznaka samo da su isti parametri a proizvodjac je nevazan,hvala svima u svakom slucaju na pomoci

::
:: Verovatno je do chipa možeš sa bilo koje ploče, čak i ne mora da je iste oznake samo da nije manji u megabajtim
:: Probaj ovo sa tim čipom pošto imaš ch341 programator pretpostavlja
:: Snimi sadržaj flesa,sačuvaj, obrisi čip i upiši ponovo taj isti sadržaj, pošto ne mora da ga odlemljujes sa ploce ide to brzo.
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nisavici Re: 28.12.2020. 13:51 #667203

status: user
broj poruka: 908
Probaj ono što sam ti napisao, dosta puta mi je uspelo tako ako nije oštećen chip, ako ga pročita i obrise onda je to to


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
miki069 BIOS 28.12.2020. 14:25 #667204

status: user
broj poruka: 1234
Probaj savet od Nisavici-ja.

Ako ga isčita i ponovo upiše, onda je BIOS čip dobar.

Najverovatnije je kvar na samoj ploči i ne vredi zamena BIOS čipa.

Inače može da se odradi i bez eprom programatora.
Butuješ ploču i na živo izvadiš stari BIOS čip i ubaciš novi.
Flešuješ iz DOS moda i to je to.
Samo treba biti mnogo pažljiv.

Više puta sam uspeo.
Čak i BIOS od druge ploče. MSI na Asusu...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Hyper Re: Re: 28.12.2020. 14:35 #667206

status: user
broj poruka: 563
odradio,normalno ga obrisao,normalno programira i opet sve isto,kao sto kaze miki i ja pocinjem da sumnja da je ovde ploca krivac....hvala na predlozima

:: Probaj ono što sam ti napisao, dosta puta mi je uspelo tako ako nije oštećen chip, ako ga pročita i obrise onda je to t
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nisavici Re: 28.12.2020. 18:06 #667209

status: user
broj poruka: 908


Ako imaš unimer proveri da li na prvom pinu bios čipa imaš oko 3 V kada je komp isključen iz struje, možda je nešto u prekidu izmedju + baterije i bios chipa pa ne sačuva podesavanja
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Hyper Re: Re: 28.12.2020. 18:14 #667210

status: user
broj poruka: 563
kada je ukljucen imam 3,3 vec sam merio,inace osmi pin je napajanje,ali i prvi ima tu voltazu,kada je iskljcen nema nista,nesto sitno,,ali opet ne znam kako to funkcionise posto na druge dve ploce isto nema nista a sve cuva kako treba....


::
::
:: Ako imaš unimer proveri da li na prvom pinu bios čipa imaš oko 3 V kada je komp isključen iz struje, možda je nešto u prekidu izmedju + baterije i bios chipa pa ne sačuva podesavanj
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nisavici Re: 28.12.2020. 18:44 #667211

status: user
broj poruka: 908


Baterija drži samo podešavanje biosa, a sam bios je upisan za stalno,e sad tu je moguće da je neki kondezator smd ili običan oko bios cipa u spoju pa nema dovoljno struje sa baterije da sačuva podesavanja...
Ali to je samo onako nagadjanje već
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Hyper Re: Re: 28.12.2020. 19:05 #667212

status: user
broj poruka: 563
Pa pazi jedino je to ostalo,evo taman sam proverio sa ispravnim indenticnim bios cipom sa druge ploce i opet se isto desava,definitivno negde na ploci je problem i samo ometa to da se sacuva bios podesenje kada se iskljuci iz struje,sve ostalo apsolutno ispravno....


::
::
:: Baterija drži samo podešavanje biosa, a sam bios je upisan za stalno,e sad tu je moguće da je neki kondezator smd ili običan oko bios cipa u spoju pa nema dovoljno struje sa baterije da sačuva podesavanja...
:: Ali to je samo onako nagadjanje već
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vlajkic re: Nisavici 28.12.2020. 20:45 #667215

status: user
broj poruka: 609
Po meni to ne pije vodu...izgubio bi datum i vreme...a njemu je vreme uvek tacno i ne gubi ga...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Hyper re 28.12.2020. 21:04 #667216

status: user
broj poruka: 563
kada sam premerio na ispravnoj ploci voltazu od 3,3 moraju imati pin 1,2,3,7,8....kod mene nema pin 2 tj data output (data input output 1) sto je verovatno i uzrok problema....za razlog vec bi trebao imati shemu a od toga nema nista.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nisavici Re:Vlajkic 28.12.2020. 21:26 #667217

status: user
broj poruka: 908
Novije ploce ne gube vreme i datum i kad resetujes cmos ili izvadis bateriju, kako zašto jbm li ga ima veze sa kristalom i rtc om, starije da.
Kod mene na nekoj 1156 ploči ostaju vreme i datum i kad resetujem cmos

Dugo ne radim maticne pa sam ispao iz forme ali probaj isprati taj signal koji fali jer je verovatno tu greška

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vlajkic re:... 29.12.2020. 08:38 #667227

status: user
broj poruka: 609

Nisam znao ....aj da naucim nesto novo :-)

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator Re 29.12.2020. 09:12 #667228

status: user
broj poruka: 4225
Stavi drugi CPU. Integrisan grafika pravi problem. Ajd u zdravlje. Napatio se na par ploča fm2 sranje ploče.
Pozitivna osobina da ljudi stalno preispituju svoja znanja i da u skladu sa tim funkcionišu je osobina velikih ljudi. Mali se i onako zadovolje osrednjošću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 2  
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646078.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs