Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Ploče, procesori i memorije
PC neće da se iskluči
STRANA 1 OD 1
grimvald PC neće da se iskluči 06.01.2021. 16:28 T67968

status: user
broj poruka: 26
Pozdrav,

Namie kako naslov kaže PC neće da se isključi. Sve radi normalno, ali kada pošaljem komandu shutdown ili držim dugme na kućištu, samo bi uradio power cycle, tačnije isključio se na sekund i odmah se uključio. Za sada sumljam na ploču jer sam zamenio napajanje, grafiku, kućište.

Kada radi sve je ok. Stress test nije pokazao nikakve probleme, igrao igrice i sve je ok.
Jedino što se desilo jeste da je integrisana lan kartica prestala da radi pre 3 godine. Radilo je dobro do pre 4 meseca i onda je počelo da zeza. Prvo s`vremena na vreme, ali u poslednjih par nedelja je počeo da odbija da se isključi. Moram na taster napajanja da gasim.
Prvo sam mislio da je kućište, pa sam ga zameion, onda sam mislio da je napajanje i to sam zamenio.

Najviše me brine da mi ne riknu hard diskovi jer je kao storage mašina.

Komponente:
Procesor: AMD 8320, LC power tower cooler sa 2 Noctua ventilatora
Matična: Gigabyte ga-990fxa-ud3 R.4
RAM 16GB Kingston savage DDR3 1866mHz
Grafička: MSI RX 470 gaming 8GB
Napajanje: Seasonic AM2 750w 80+ Bronze
Kućište: Zalman Z9
TP link mrežna gigabitna kartica

Tu imaju još 4HDD, 1SSD, 4 Noctua ventilatora.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gatekeeper re 06.01.2021. 16:41 #667330

status: user
broj poruka: 503

Probaj da iskljucis(od checkiras) Fast Startup

https://tinyurl.com/yd5z2hrh

poz

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
grimvald RE 06.01.2021. 17:08 #667331

status: user
broj poruka: 26
To sam već isključio. I to je softverski problem. Ja mislim da je ovde neki hardverski jer kada držim taster neće da se isključi, a ne samo kada se pošalje shutdown komanda. Tako da nije ništa vezano za win. Jedino može da se isključi ako vizički pritisnem taster na napajanju.


gatekeeper re 06.01.2021. 16:41 #667330

status: user
broj poruka: 469
Probaj da iskljucis(od checkiras) Fast Startup

https://tinyurl.com/yd5z2hrh

poz
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Naravno da je ovo ``hardverski`` problem. 06.01.2021. 19:08 #667334

status: user
broj poruka: 10985
Ono sto sam mozes da proveris jesu ``pinovi`` (na mat. ploci) na koje se spaja prekidac - odvoji konektor (koji vodi od/do prekidaca na kucistu) i probaj da te pinove kratkospojis pincetom/srafcigerom (ali pazljivo i oprezno, da ne spalis nesto). Ako ukljuc/iskljuc funkcionise, nesto nije u redu sa prekidacem. Ako se i dalje isto ponasa, ploca je pocela da riknjava.
Za svaki slucaj, uradi i ``c-mos reset` (vadjenje batareye na jedno minut-dva, merenje njenog napona i vracanje na mesto).


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Posto si imao problema sa LANom 06.01.2021. 20:12 #667337

status: user
broj poruka: 9381
Probaj da je disejblujes u BIOSu.
Za harddiskove i podatke se ne brini, nisu u opasnosti.

MBP Retina 13` Late 2012
macOS Catalina

i9 7920X/MasterLiquid Pro 120/GA-X299 UD4 Pro/32GB/2x250GB 970EVO-RAID0/STRIX GTX1080TI O11G GAMING/CM 750W/HP 27xq (3WL54AA)

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
grimvald Lan isključen, kućište zamenjeno 07.01.2021. 19:27 #667357

status: user
broj poruka: 26
Jedan od stvari koje sam uradio jeste da sam zameni kućište da bih eliminisao prekidaš sam po sebi. C-mos reset uradio, baterija stavljena nova, bios flashovan poslednjom revizijom.
Prvo sam zameni same tastere reset i power, radi provere, a sada sam zamenio kompletno kućište.

U biosu sam isklučio LAN integrisanu.
Što se tiče HDD nije da nisu u opasnosti ako ih stano moram da šokiram da bi mogao da ga ugasim. Tačnije da pogodim trenutak kada ne krene opet struja inače drndam diskove i start-stop ima da ih dokrajči.

Sada šta mene zanima jeste da li je neko imao ovakve probleme i da li se isplati da probam da servisiram matičnu ploču?

Hvala

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
neXus2000 ... 07.01.2021. 20:01 #667359

status: user
broj poruka: 3346
Izvuci LAN karticu. Pogledaj u Win, power options da ti power dugme ne stavlja komp u sleep rezim. Ako ne, onda sledece:

Ako je Win 10:

Podigni cmd sa administratorskim privilegijama i ukucaj sfc /scannow.
Ako kaze da je popravio, onda OK.
Ako nije, onda isto u cmd: dism /online /cleanup-image /scanhealth
Ako prijavi problem onda: dism /online /cleanup-image /restorehealth

Ako ne uspe da popravi, onda je mozda vreme da reinstaliras Win. Mozda ti on brljavi.
Da, trebalo bi da Power dugme posalje info ploci za gasenje, ali tu je pre toga Windows koji zadaje da li ide u sleep, power off...itd.

Mnogo `ako`
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
grimvald OK, Win moža 07.01.2021. 20:38 #667362

status: user
broj poruka: 26
Mene zbunjuje sledeća stvar. Kada držim power taster4 sekunde što bi trebalo da bude instant off prema bios specifikaciji se ne dešava nego se ugasi na sekund i odmah se ukluči kao da sam odmah pritisnuo power taster da se opet uključi. Ako je do win-a super, to je jednostavno. Mene više brine da mi možda ploča crkava.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Hyper Re: OK, Win moža 07.01.2021. 20:56 #667363

status: user
broj poruka: 563
Izvuci sata kabl iz harda gde je windows ,upali i onda ugasi na taster na kucistu,drzi 4 sekunde,ako se ponovo upali onda nije sigurno do windows-a


:: Mene zbunjuje sledeća stvar. Kada držim power taster4 sekunde što bi trebalo da bude instant off prema bios specifikaciji se ne dešava nego se ugasi na sekund i odmah se ukluči kao da sam odmah pritisnuo power taster da se opet uključi. Ako je do win-a super, to je jednostavno. Mene više brine da mi možda ploča crkava
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner NEMA TOGA STO DOBRA MACOLA NE GASI... 07.01.2021. 21:46 #667366

status: user
broj poruka: 7761

Citat:
`Молимо паметне да престану са попуштањем, ситуација је постала неподношљива!`

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
neXus2000 ... 08.01.2021. 00:49 #667372

status: user
broj poruka: 3346
Jel` mozes da restartujes komp (start - restart)?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
grimvald Restart radi 08.01.2021. 20:44 #667387

status: user
broj poruka: 26
Naravno. Samo neće da se isključi. Kao da je otišao kontoler koji kontroliše 5V za paljenje i gašenje računara.
Kada se gasi je jedini problem. U radu sve radi kao sat.
Primetio sam da kada se zagreje računar onda se to dešava. Ako je sve hladno, onda nema problema.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646091.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs