Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Tehnika
Foto i video oprema
Objektiv pitanje za strucnjake 58mm 1.2
STRANA 1 OD 1
duqp Objektiv pitanje za strucnjake 58mm 1.2 24.01.2021. 16:48 T68003

status: user
broj poruka: 3466

Opet me uhvatilo ludilo da pocnem da slikam i smirujem zivce i tako mi zanimljivi portreti i onaj bokeh efekat pa da li je objektiv sa ovim brojkama prikladan za to nesto pocetno amatersko skljocanje zanimanje a kasnije se modernizovati itd

Da napomenem, ogranicen sam na K bajonet jer je skalamerija pentax pa ako mi budete predlagali neke specificne modele da imate u vidu :)

Svaki savet predlog sugestija su dobrodosli i hvala unapred :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Lesenje ... 24.01.2021. 18:20 #667723

status: user
broj poruka: 156
Ako je pretpostavka da ne radis sa full frame cipom i objektivom, vec sa dx formatom (laicki receno uza vizura) i pritom radis na vecem otvoru objektiva, mogao bi da dobijes taj efekat...ali ipak to je sama granica za to...Ako si u prilici potrazi objektiv sa vecom ziznom daljinom.
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JovanZ re 24.01.2021. 18:49 #667724

status: user
broj poruka: 2998
Mislim da je tako nesto skroz ok za portrete, a i za opstu upotrebu - 50-55 je super. Ako nije full frame, mislim da si onda negde oko 85mm sto je idealno za portrete. Imaj na umu da ce u DoF (bokeh) biti malo drugaciji nego da si ga zakacio na full frame, mada ne verujem da cet to primetiti bez dve slike jedne pored druge.

Inace, takav objektiv je, u zavisnosti od ostrine, dobar i za vise od amaterskog skljocanja.
Ako imas vec nesto na umu, a deluje mi da imas jer su prilicno specifican u pitanju i ako je cena dobra, pazari.

Oko tacnog modela ne mogu da pomognem jer sam Canon fanboy bla bla bla... :)

Inace, za fotografisanje ljudi meni i 35mm nekada deluje bas dobro, ali opet, to je neko moje licno misljenje. Mada samo lica izgledaju bas lepo na 85mm.

Ali 35mm i portrait orijentacija slike...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp Ne mogu bas mnogo da izucavam sve to sta i kako 24.01.2021. 19:02 #667727

status: user
broj poruka: 3466

Imam neke objektive vec, ali slab dof

Model je pentax k3 II
Znam da imam neku sigmu 50mm 2.0 i nesto mozda 30-80 ili tako :) jbg bas mi spansko selo sta cu

Uzecu ovo pa da se igram kad dodje vreme. Nego da pitam, za unutra mislim indoor slikanje koji neki blic ili svetlo uzeti ili neki koji se kaci na aparat? Da slike ispadnu sto bolje po pitanju toga jer nema blic na sebi nikakav koliko sam zagledao :)

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
krkub Re: Ne mogu bas mnogo da izucavam sve to sta i kako 24.01.2021. 19:37 #667730

status: user
broj poruka: 1006
Ako ne možeš da izučavaš, onda gubiš vreme.
Praviš početničku grešku, prvo juriš hardver, a onda znanje. Ko ume da fotografiše, dobro će slikati i fiksnim telefonom :)

https:--upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/95/SensorSizes.svg

Za indoor slikanje, prvo bih nabavio stativ.

A što se tiče `zamućenja`, to je toliko široka tema da prosto ne znam odakle bih počeo.
Da svedem preko sto godina nauke u jednu rečenicu: velik otvor blende, visok šater, odgovarajuće svetlo.

I da, možeš to da izvedeš sa 58/1.2
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed potpisujem ovo sto napisa krkub 24.01.2021. 19:58 #667731

status: user
broj poruka: 10985
i dodajem: imas odlican fotoaparat, i velika je steta da mu ne dodas malo vise opreme. Otidji na kupujem-prodajem pa vidi sta ima za novije Pentax/Ricoh masine. Na Internetu ces pronaci masu dobrih tutorijala (a koji ne zahtevaju mnogo vremena za proucavanje) sa osnovnim objasnjenjima portretisanja, u okviru cega je i problematika dubinske ostrine itd. itd.



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp Hvala na odgovorima 25.01.2021. 07:39 #667736

status: user
broj poruka: 3466

Uzecu taj 58 1.2 neka ga tu za zanimaciju, video neke fotke napravljene bas sa tim specifikacijama a ne ".toliko dobrim aparatom". pa rekoh ajde da se raspitam malo ovako informativno na proverenon mestu.


Znam ja osnovno to sve shutter, aperture, iso ovo ono, nego sam hteo reci da cu se time zanimati samo toliko da neki visak vremena iskoristim nekako lepo i da se umirim.

Necu se toliko bas posvecivati tome. Samo povrsno. Uzecu ja da citam i knjige i tako sve ali ja papiru.

By the way, krenuli su mi neki cudni napadi, drhtavice, pena, ujedanje jezika, krize svesti, totalno ludilo sve na gomili. Otisao kod neurologa neuropsihijatra
Eeg, magnet glave, krv, neka lupkanja pipkanja pitanja
Epilepsija
Insomnia
Migrena

Dobijeno preteranim stresom prvo ovo drugo, pa onda zbog toga prvo a migrene oduvek imam.

Moram spavati, ne nervirati se i svesti izlozenost racunaru na minimum, pa eto necu moci toliko elektronski da se edukujem oko fotografije :)

Hvala svima na savetima, otvorili mi oci kao i uvek



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Cuvaj, brate, zdravlje. Dohvati se neke dobre, lekovite... 27.01.2021. 09:34 #667780

status: user
broj poruka: 10985
muzike, obavezno se izmaraj dugim setnjama, cak i sada, po snegu i hladnoci... Pusti fotografiju da priceka - ona ume da iznervira, napregne oci, zivce...

Bossa Nova (Astrud Gilberto), Brian Eno/Jon Hassell - Possible music, simfonije Gustava Malera (G. Mahler)...

Nabavi knjigu koja se zove ``Valden/O gradjanskoj neposlusnosti``, napisao: Henry David Thoreau - trazices me da bi mi plakao (od srece) na ramenu i poklonio mi gigantsku Vasinu tortu. Ja cu je pojesti, odmah i, izmedju zalogaja ti razjasniti sve nedoumice koje imas o fotografisanju.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp Hvala za savete 27.01.2021. 14:20 #667782

status: user
broj poruka: 3466
A imamo dogovor. Hvala ti.

Slucajno pustim ovo da svirucka u pozadini sta god da radim i prija nekako

m.youtube.com/watch?v=8M143iRrbgw
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646078.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs